Migranti Maķedonijas un Grieķijas robežas rajonā. Foto no arhīva.

Balkānu maršruta valstīs bieži vērojama migrantu nelikumīga izraidīšana

16
(atjaunots 22:36 26.12.2016)
Apmēram tūkstoš cilvēku no Tuvajiem Austrumiem, Āzijas un Āfrikas novembrī tika izraidīti, atrodoties ceļā pa Balkānu maršrutu, vēstīja bēgļu lietu aģentūras pārstāve Serbijā Mirjana Milenkovska.

RĪGA, 27. decembris – Sputnik. Bieži vērojama to migrantu nelikumīga izraidīšana, kuri cenšas nonākt Rietumeiropā pa tā dēvēto Balkānu maršrutu, pirmdien brīdināja Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) bēgļu lietu aģentūra UNHCR, vēsta aģentūra LETA.

Apmēram tūkstoš cilvēku no Tuvajiem Austrumiem, Āzijas un Āfrikas "novembrī vien tika izraidīti, kamēr bija ceļā pa Balkānu maršrutu", sacīja UNHCR preses pārstāve Serbijā Mirjana Milenkovska, piebilstot, ka tas ir vairāk nekā iepriekš.

Pirms plašākas migrantu plūsmas slēgšanas martā simtiem tūkstoši migrantu pa Balkānu maršrutu caur Maķedoniju un Serbiju, Horvātiju un Ungāriju ir centušies no Grieķijas nonākt Rietumeiropā.

Arī nevalstiskās cilvēktiesību aizstāvības organizācijas un aktīvisti ir brīdinājuši, ka pieaug to legāli reģistrēto migrantu, kas "nelikumīgi tiek izraidīti" no Serbijas uz Bulgāriju un Maķedoniju, skaits.

17. decembrī "septiņu cilvēku ģimene no Sīrijas, tostarp divus gadus vecs bērns, 16 gadu veca meitene un divas sievietes, gandrīz nosala, kad bija spiesti 110C salā kājām mērot kilometru garu ceļu uz Bulgāriju", — stāstīja kāds aktīvists.

"Ģimene bija reģistrēta Belgradā un bija ceļā uz bēgļu centru, kad no autobusa to izsēdināja policija vai armijas vienība, kas saplēsa ģimenes locekļu dokumentus," – teica organizācijas "Info Park", kas sniedz palīdzību bēgļiem, pārstāvis Gordans Paunovičs. Pēc aktīvistu brīdinājuma ģimeni izglāba policisti no netālās pilsētas, viņš piebilda.

Belgradas Cilvēktiesību centrs, kas pārstāv ģimeni, paziņoja, ka autobusa vadītājs ir apstiprinājis stāstu. Serbijas aizsardzības ministrs Zorans Djordjevičs noliedza armijas iesaisti incidentā.

Pašlaik Serbijā ir apmēram 7000 migrantu. Lielākā daļa ir apmetušies kādā no 13 oficiālajiem migrantu uzņemšanas centriem, bet apmēram tūkstoš cilvēki nakšņo Belgradas centrā, stāstīja Milenkovska.

Novembrī no Serbijas pierobežas migrantu tranzīta centra Presovā uz Maķedoniju izraidīti 109 cilvēki.

"Viņi visi atgriezās Belgradā un izstāstīja mums vienu un to pašu stāstu: viņus pamodināja pulksten 3, iesēdināja policijas mikroautobusā un nogādāja laukā meža vidū uz robežas ar Maķedoniju," – sacīja cilvēktiesību aizstāvības organizācijas pārstāvis Paunovičs.

Arī Maķedonijas Jauno juristu asociācijas locekļi, kas sniedz juridisko palīdzību migrantiem Maķedonijā ir reģistrējuši gadījumus, "kad personas tiek nogādātas atpakaļ Maķedonijā, lai gan ir saņēmuši patvēruma dokumentus no Serbijas".

16
Pēc temata
Mediji: Vācija vēlas pagarināt pastiprinātos robežkontroles pasākumus
Igaunijas jaunā valdības koalīcija neatbalsta ES migrantu kvotu sistēmu
Ungārija gatavojas tiesāties ar EK par obligātajām migrantu kvotām

Kremlis sniedza komentārus par Putina un Makrona sarunu par Navaļniju

7
(atjaunots 09:33 24.09.2020)
Iepriekš franču mediji stāstīja, ka Krievijas prezidents ieteicis pievērsties arī citām versijām, kas skaidro incidentu ar Alekseju Navaļniju, piemēram, pēdām uz Latviju, kur dzīvo viens no "Novičok" izstrādātājiem.

RĪGA, 24. septembris — Sputnik. Mediju rīcībā nevar būt precīzi dati par Krievijas prezidenta Vladimira Putina un Francijas valsts vadītāja Emanuela Makrona tālruņa sarunas saturu, konstatēja Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš avīze Monde, atsaucoties uz saviem avotiem, apgalvoja, ka tālruņa sarunā ar Emanuelu Makronu septembra vidū Krievijas prezidents ieteicis pievērsties arī citām versijām, kas skaidro incidentu ar Alekseju Navaļniju, piemēram, pēdām uz Latviju, kur dzīvo viens no "Novičok" izstrādātājiem.

"Avīzes rīcībā nevarēja būt precīza informācija. Mēs nespējam noticēt tam, ka Elizejas pils apzināti (..) "nopludināja" presē abu prezidentu sarunas ierakstu. (..) Francija nevar tā rīkoties. Mēs tam pat negribam ticēt," publikāciju komentēja Peskovs.

Komentāru viņš sniedza, atbildot uz žurnālista jautājumu par to, vai Putins teicis Makronam, ka Navaļnijs varējis saindēties pats, vai šī informācija ir nepatiesa.

Preses sekretārs piebilda, ka raksts "nepavisam ne precīzi atstāsta formulējumus".

"Patiesību sakot, diezin vai tas varēja būt precīzs, pretējā gadījumā tas nozīmētu, ka mūsu franču partneri apzināti nodevuši medijiem sarunas saturu, (..) kas nebūt neatbilst diplomātiskajai praksei. Esam pārliecināti, ka tā nav," atkārtoti uzsvēra Peskovs.

Noslēgumā viņš norādīja, ka Putins un Makrons bieži vien nepiekrīt viens otram, taču tas nekaitē konstruktīvam dialogam.

Krievijas Korupcijas apkarošanas fonda dibinātājs Aleksejs Navaļnijs tika hospitalizēts 20. augustā Omskā, kad viņam kļuva slikti lidmašīnā. Pēc izmeklēšanas mediķi diagnosticēja vielmaiņu traucējumu, kura rezultātā strauji krities cukura līmenis asinīs. Pagaidām nav zināms, kāds bijis tā iemesls, taču nekādas indes pacienta urīnā un asinīs netika atrastas.

Divas dienas vēlāk Navaļnijs tika pārvests uz Vāciju. Drīz pēc tam Vācijas valdība, atsaucoties uz kara mediķiem, paziņoja, ka Krievijas valstspiederīgais saindēts ar vielu no kaujas vielu grupas "Novičok".

Zināms, ka Vācijas izlūkdienestam BND bija piekļuve "Novičok" no 90. gadiem. Turklāt tas pētīts aptuveni 20 rietumvalstīs, arī Lielbritānijā, ASV, Zviedrijā un Čehijā.

Krievija saskaņā ar prezidenta dekrētu no 1992. gada pārtraukusi izstrādes ķīmisko ieroču jomā un 2017. gadā likvidēja visus šo vielu krājumus. To apstiprināja OPCW.

Trešdien Navaļnijs izrakstīts no stacionāra, viņa stāvoklis ir apmierinošs, ārstējošie speciālisti pieļauj, ka viņs izveseļosies pilnībā.

7
Tagi:
Vladimirs Putins, Makrons
Pēc temata
Vācija Alekseju Navaļniju piespiedīs klusēt
Krievijas ĀM: OPCW organizēja veselu operāciju, lai paņemtu Navaļnija analīzes
Krievijas vēstnieks atbildēja uz Vācijas prasību izmeklēt incidentu ar Navaļniju
Aleksandrs Lukašenko

Lietuva atteikusies atzīt Lukašenko par Baltkrievijas leģitīmo prezidentu

3
(atjaunots 07:43 24.09.2020)
Lietuvas prezidents atkal paziņoja, ka prezidenta vēlēšanas kaimiņvalstī nav bijušas "ne brīvas, ne godīgas".

RĪGA, 24. septembris – Sputnik. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda paziņojis, ka nekāda ceremonija nepadarīs Aleksandru Lukašenko par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu. Savu viedokli viņš paudis Twitter.

Trešdien kļuva zināms, ka jaunievēlētais Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko oficiāli stājies amatā. Informācija par inaugurācijas ceremoniju netika sniegta.

"Prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā nebija ne brīvas, ne godīgas. Vēlēšanu rezultāts nav likumīgs. Nekāda ceremonija – vērienīga vai slepena – nemainīs šo neapstrīdamo faktu un neradīs leģitimitātes ilūziju," uzsrakstīja Lietuvas līderis.

Nausēda aicināja organizēt jaunas vēlēšanas, ņemot vērā dialogu ar pilsonisko sabiedrību un ar EDSO novērotājiem.

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis preses konferencē trešdien apgalvoja, ka Lukašenko "zaudē leģitimitāti ar visām no tā izrietošajām sekām". Pie tam viņš uzskata, ka attiecības ar noteiktām iestādēm valstu starpā saglabāsies.

"Sadarbība valstu atbilstoši institūtu starpā, protams, attiecības saglabāsies, diplomātiskās attiecības saglabāsies, taču atgādinās situāciju ar parlamenta statusu – parlaments tika apšaubīts vai netika atzīts ne vienu vien gadu. Šajā aspektā tāda arī būs sadarbība, bet detaļas tiks apspriestas ar Ārlietu ministriju un prezidenta pili," pastāstīja valdības vadītājs.

Iepriekš Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkēvičs nosauca Lukašenko inaugurāciju par farsu.

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas notika 9. augustā. Tajās sesto reizi uzvarēja Lukašenko, saņemot 80,1% balsu. Opozīcija uzskata, ka vēlēšanās uzvarēja Svetlana Tihanovska, kura patlaban uzturas Lietuvā. Vēlāk valstī masu protesta akcijas organizēja tie, kas nepiekrita vēlēšanu rezultātiem.

Viļņa jau kopš protestu sākuma Baltkrievijā iejaucas kaimiņvalsts lietās. Lietuvas politiķi pieprasa jaunas vēlēšanas, jo uzskata, ka rezultāti it kā esot bijuši "falsificēti".

Pats Baltkrievijas prezidents iepriekš aicināja Lietuvas, Polijas un Ukrainas tautas "apturēt savus neprātīgos politiķus un nepieļaut kara sākumu". Tāpat viņš atzīmēja, ka "šeit risinās visas Eiropas situācija" un nevajag to novest līdz īstam karam.

3
Tagi:
Aleksandrs Lukašenko, Gitans Nausēda, Lietuva, Baltkrievija
Pēc temata
Aiz saprāta robežas: Baltkrievijas ĀM izvērtēja ANO Cilvēktiesību padomes rezolūciju
ES nosauca termiņu, kad Lukašenko "pārstās" būt prezidents
Es neesmu prezidente: Tihanovska atzinusi, ka Baltkrievijai ir nepieciešams līderis
Lukašenko slepeni stājies Baltkrievijas prezidenta postenī

ASV veidos koalīciju pret "Ziemeļu straumi 2": vai tas apturēs būvdarbus?

0
(atjaunots 11:15 24.09.2020)
Valsts departamenta vadītājs Maiks Pompeo paziņoja, ka amerikāņi plāno veidot koalīciju pret "Ziemeļu straumi 2". Krievija šajā iecerē saskatījusi mēģinājumu sākt kārtējo militāro operāciju.

ASV izdomājušas jaunu paņēmienu, ar ko var papūlēties apturēt gāzesvada "Ziemeļu straume 2" būvdarbus. Valsts departamenta vadītājs Maiks Pompeo paziņoja, ka amerikāņi plāno veidot koalīciju. Krievija šajā iecerē saskatījusi mēģinājumu sākt kārtējo militāro operāciju. Tur, kur ir koalīcija ar Vašingtonu, vienmēr ir karš, piezīmēja Federācijas Padomes Starptautisko lietu komitejas vadītājs Konstantins Kosačovs. Par to, kā viņš nonācis pie tādiem slēdzieniem un vai ASV izdosies iespiesties Eiropā ar savu sašķidrināto gāzi Krievijas degvielas vietā, stāsta mūsu video. 

0