Eiropas komisijas prezidents Žans Klods Junkers. Foto no arhīva

Žans Klods Junkers: ASV nav gatavas garantēt Eiropas drošību

29
(atjaunots 11:43 10.12.2016)
Eiropas komisija atsaukusi atmiņā to, ka ASV ievēlētais prezidents nosaucis NATO par "novecojušu organizāciju", un tagad Eiropas Savienībai ir jāpaļaujas pašai uz saviem spēkiem, lai garantētu drošību.

RĪGA, 10. decembris — Sputnik. Eiropas komisijas prezidents Žans Klods Junkers uzskata, ka Eiropai nepieciešama iespēja nodrošināt aizsardzību neatkarīgi no ASV viedokļa.

"Es uzskatu, ka mums pašiem jāparūpējas par mūsu drošību, jo neatkarīgi no Trampa un viņa kolēģiem ASV vairs nav gatavas garantēt Eiropas drošību. Tāpēc mums ar to jānodarbojas pašiem," — pavēstīja Junkers, uzstājoties Māstrihtā.

Atgādināsim, ka savas priekšvēlēšanu kampaņas laikā Donalds Tramps nosaucis NATO par "novecojušu organizāciju" un ierosinājis samazināt finansiālo atbalstu, kas tiek atvēlēts Ziemeļatlantijas aliansei. "Mēs tērējam daudz vairāk nekā citas valstis. Mums tas jāizvērtē un jāsamazina līdzekļi, ko ASV iegulda aliansē," — viņš teica.

Federika Mogerīni. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Līdz ar aukstā kara beigām Eiropā divkārt samazinājās sauszemes spēku un bruņojuma skaits, tāpēc jūtami samazinājās drošībai veltīto izdevumu daļa IKP struktūrā.

Šodiet tikai piecas valstis no 28 NATO dalībvalstīm — ASV, Lielbritānija, Polija, Grieķija un Igaunija — aizsardzībai tērē vairāk nekā 2% IKP.

Toties ASV ir saglabājusi jūtamu militāro klātbūtni Eiropā. Runa ir par vairāk nekā 200 militārajām bāzēm Vācijas teritorijā. Pie tam amerikāņu karaspēki ir parādījušies NATO bāzēs un komandpunktos Polijā, Bulgārijā, Rumānijā un Baltijas valstīs.

Eiropas apbruņošanās

Atgādināsim, ka 14. novembrī Eiropas Padome apstiprināja Eiropas aizsardzības un drošības plānu. Franču avīze Le Figaro informē, ka tas paredz vienota ES štāba un vienotas mākslīgo pavadoņu sistēmas izveidi, kā arī dažādu resursu apmaiņu.

Lēmumu par šī plāna izstrādi ES pieņēma vairāk nekā pirms gada, pēc terorakta Parīzē 13. novembrī. "Mēs visi solidāri atbildējām un uzņēmāmies saistītas pastiprināt ES drošību un aizsardzību," — šajā jautājumā norādīja ES Augstā pārstāve ārpolitikas un drošības jautājumos un Eiropas Komisijas viceprezidente Federika Mogerīni. Viņa piebilda, ka tas ir "ambiciozs, konkrēts un pragmatisks" plāns.

Novērotāji uzskata, ka aizsardzības un drošības plāns ir Eiropas armijas izveides posms. Pašlaik ES rīcībā ir neliels karaspēka grupējums — Ātrās reaģēšanas spēki (EUFOR) — 9,6 tūkstoši cilvēku. Lielākā daļa karavīru ir aizņemta miernešu misijās Āfrikā. ES var operatīvi izvērst tur tikai taktiskās grupas — līdz 1,5 tūkstošus karavīru.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, uzstājoties EDSO dalībvalstu ārlietu ministru padomes sēdē, pauda viedokli, ka situācija Eiropā un ap to ir nestabila.

"Turpinās militāri politiskās drošības pamatu erozija, vairojas terorakti. Diplomātijas un savstarpēji izdevīgu ekonomisko sakaru vietā stājas ultimāti un dubultie standarti, vienpusēja spiediena mēģinājumi, — norādīja Lavrovs. — Nedomāju, ka tā ir Eiropa, kādu mēs visi vēlamies redzēt."

Krievijas ārlietu ministrs norādīja, ka Rietumi ir nonākuši pie "slēgtas natocentriskās sistēmas".

29
Pēc temata
Francija un Vācija gatavo kopīgu ES aizsardzības politikas iniciatīvu
Cilvēki aizsargmaskās Madridē, foto no arhīva

Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti

7
(atjaunots 16:01 20.09.2020)
PVO uzskata, ka par Covid-19 gadījumu skaita pieauguma iemeslu Eiropā kļuva drošības pasākumu neievērošana un kontroles trūkums no varasiestāžu puses.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Pasliktinošās epidemioloģiskās situācijas dēļ Eiropā sāk ieviest jaunus ierobežojošos pasākumus, raksta Gazeta.ru. Vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā, paziņoja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Hanss Klūge.

Pēc Klūges sacītā, iknedēļas saslimšanas gadījumu pieaugums šobrīd ir augstāks, nekā epidēmijas sākumā martā.

"Pagājušajā nedēļā šis rādītājs pārsniedza 300 000 pacientu," paziņoja viņš.

PVO birojā Belgradā nosauca saslimstības jauna uzliesmojuma Eiropā galvenos iemeslus. Saskaņā ar viņu datiem, pirmām kārtām tas ir saistīts ar Covid-19 izplatības novēršanas pasākumu neievērošanu, raksta RIA Novosti. Tāpat, saskaņā ar PVO paziņojumu, ir nepieciešama kontroles pastiprināšana no varasiestāžu puses.

Viena no pirmajām jaunus ierobežojumus ieviesa Lielbritānija, kur no vīrusa jau ir miruši 41 773 cilvēki, kas dotajā brīdī ir augstākais rādītājs Eiropā.

Lielbritānijā aizliedza pulcēties kompānijās virs 6 cilvēkiem, sporta zāles ir slēgtas, universitātes pārgājušas pie tālmācībām. Plānots ieviest sistēmu, saskaņā ar kuru mācību iestādēs cilvēki kustētos pa apli un viņu ceļi nešķērsotos.

Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks paziņoja, ka valsts ziemeļaustrumos tiek ieviesti vēl stingrāki pasākumi, kur visi pabi, restorāni un izklaides iestādes strādās tikai līdz plkst. 22:00, savukārt komunikācija ārpus mājsaimniecībām būs aizliegta.

Vācijā Bavārijas kalnu slēpošanas kūrortā arī ieviesti strikti koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi. Covid-19 uzliesmojums tur izcēlies kāda inficētā ASV tūrista dēļ, šobrīd Minhenes prokuratūra uzsākusi pārbaudi attiecībā pret viņu.

Arī Diseldorfā tika pastiprināti drošības pasākumi, varasiestādes stingri uzrauga aizsargmasku režīma ievērošanu. Uz ielas un cilvēku masveida pulcēšanās vietās, tostarp kafejnīcās, obligāti jālieto individuālie aizsarglīdzekļi.

Papildu koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi tika ieviesti arī Bavārijas Garmišā-Partenkirhenē. Bāri tiek slēgti plkst. 22:00, savukārt cilvēku skaits ballītēs nedrīkst pārsniegt 100 cilvēkus. Apmeklētāju skaits restorānos vienlaikus nedrīkst pārsniegt piecus cilvēkus.

Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs uzstāšanās laikā pilsoņu priekša paziņoja, ka ir jāpastiprina pasākumi sakarā ar otrā koronavīrusa viļņa sākšanos. Pēc viņa teiktā, priekšā gaidāmi sarežģīti rudens un ziemas mēneši, Covid-19 gadījumu skaits katru dienu pieaug.

7
Tagi:
Eiropa, koronavīruss
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību
Covid-19 antivielu testi, foto no arhīva

ANO galvenajā mītnē atklās fotoizstādi par Krievijas ārstu ciņu ar Covid-19

2
(atjaunots 15:56 20.09.2020)
Fotoizstāde, ko organizē Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO sadarbībā ar mediju grupu "Rossija segodņa", norisinās projekta "Lūdzu, elpojiet!" ietvaros.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. KF pastāvīgā pārstāvniecība ANO sadarbībā ar Starptautisko informācijas aģentūru "Rossija segodņa" atvēra pasaules organizācijas galvenajā mītnē fotoizstādi par Krievijas ārstu un brīvprātīgo cīņu ar Covid-19 pandēmiju. Par to, kā raksta RIA Novosti, paziņoja pastāvīgās pārstāvniecības preses sekretārs Fjodors Stržižovskis.

No 21. līdz 29. septembrim ANO galvenā biroja sienās notiks 75. ANO Ģenerālās Asamblejas sesijas augstā līmeņa nedēļa. Vēl saglabājošos ar koronavīrusa saistīto risku apstākļos pieņemts rīkot galveno gada politisko pasākumu hibrīdā formātā. Valstu līderu un ministru uzstāšanās tiks translētas Ģenerālās Asamblejas zālē videoierakstu formātā. Telpās tajā laikā būs pa vienam pārstāvim no katras valsts.

"No 18. septembra delegātiem no visām ANO dalībvalstīm, kuri piedalās ANO Ģenerālās Asamblejas "augstā līmeņa" nedēļā, ir iespēja apskatīt galvenajā ēkā fotoizstādi, kuru organizēja Krievijas pastāvīgā pārstāvniecība ANO sadarbībā ar Starptautisko informācijas aģentūru "Rossija segodņa". Tā notiek projekta "Lūdzu, elpojiet!" ietvaros un ir veltīta Krievijas ārstu un brīvprātīgo pūliņiem cīņā ar Covid-19," teic Stržižovskis.

Ekspozīcijā ir pārstāvēti Krievijas fotogrāfu labākie darbi, kas tika uzņemti pandēmijas periodā.

"Turklāt izstādē ir prezentēti foto materiāli un informācija par pasaulē pirmo vakcīnu pret koronavīrusu "Sputnik V", kas izstrādāta mūsu valstī," uzsvēra Stržižovskis.

"Neraugoties uz to, ka šogad klātienē 75. ANO ĢA sesijas atklāšanās piedalīsies tikai dalībvalstu pastāvīgo pārstāvniecību vadītāji, viņiem visiem būs iespēja novērtēt mūsu medicīnas sasniegumus un mūsu speciālistu pašaizliedzīgo darbu veselības aprūpes nozarē," piebilda viņš.

Ņujorka, kur atrodas ANO galvenais birojs, sākumā izrādījās koronavīrusa epidēmijas centrā ASV. Sliktākajās dienās Ņujorkas štatā diennakts laikā nomira vairāk nekā 700 cilvēku. Šādā epidemioloģiskajā situācijā kļuva skaidrs, ka ikgadējā ANO Ģenerālas Asamblejas augstā sesijas augstā līmeņa nedēļa nenotiks ierastajā formātā.

2
Tagi:
ārsti, Krievija, ANO
Pēc temata
Iznīcināt krievu vakcīnu: lielās politikas mazā šeftīte
Baltkrievijā pastāstīja par Krievijas vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumiem
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes
Kāpēc Rietumi zaudē vakcīnu sacīkstēs: Krievija jau ir atmaskota
Mediji: ES atpaliek no ASV un Lielbritānijas Covid-19 vakcīnas sacensībās