Vīrietis apsien kaklasaiti. Foto no arhīva

Kurš mājā ir saimnieks: Latvija uzdod toni sieviešu un vīriešu līdztiesības jautājumā

61
(atjaunots 09:25 30.10.2016)
Dzimumu līdztiesības ziņā labākā situācija ir Skandināvijas valstīs un Ruandā, taču Latvija ir pārliecinoši kļuvusi par vienu no līderēm Austrumeiropas valstu vidū, liecina Pasaules ekonomikas foruma reitings.

RĪGA, 30. oktobris — Sputnik. Pasaules ekonomikas foruma pētījums par dzimumu līdztiesību apliecina: šobrīd tās nav nevienā pasaules valstī. Tomēr Latvija šajā jautājumā demonstrē vienu no labākajiem rezultātiem Austrumeiropas valstu vidū, un labāko — bijušo PSRS valstu vidū, liecina reitings.

Kopējā sarakstā Latvija ieguvusi 18. vietu — starp Austrumeiropas valstīm tā piekāpusies tikai Slovēnijas priekšā (8. vieta).

Jāpiezīmē, ka no sieviešu izglītības un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības viedokļa mūsu valsts ieņēmusi pirmo vietu reitingā. Kopējo rādītāju "sabojājusi" pieeja politiskajām pilnvarām — te Latvija ieņem tikai 38. pozīciju.

Tuvākie kaimiņi — Igaunija un Lietuva — ieņēmušas 22. un 25. vietu attiecīgi. Krievija — tikai 75. vietu. Dzimumu līdztiesības ziņā vislabāk veicies Islandei, Somijai, Norvēģijai, Zviedrijia, Filipīnām, Ruandai, Īrijai, Jaunzēlandei un Nikaragvai.

Sieviešu-politiķu diskriminācija

Līdzīgu pētījumu, veltītu sieviešu deputātu diskriminācijai, nesen veikusi Starpparlamentārā Savienība. Pētījumā anonīmi piedalījušies 55 deputāti no 39 valstīm, raksta Sputnik Uzbekistāna.

Vairāk nekā 81% aptaujāto sieviešu-politiķu paziņojušas par to, ka saskārušies ar dažādām psiholoģiskā spiediena formām — aizvainojošiem komentāriem, fiziskās vardarbības draudiem.

Divas trešdaļas aptaujāto saskārušās ar spiedienu no kolēģu vīriešu puses. 20% paziņojušas, ka kļuvušas par fiziskās vardarbības upuriem. 12,7% — par to, ka viņām piedraudējuši ar ieročiem. 7,3% deputāšu saskārušās ar seksuālās vardarbības draudiem.

Ko darīt, ja par jums ņirgājas sociālajos tīklos 
Darbs pie datora. Foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Песня

Daiļā dzimuma politiķēm bieži nākas sastapties ar draudiem un apvainojumiem internetā, jo īpaši sociālajos tīklos. Kiberbulings — jauna parādība, tie ir uzbrukumi sociālajos tīklos — anonīmie autori atstāj ziņojumus un komentārus ar nepatīkamu saturu.

Šādos gadījumos sociālo tīklu dibinātāji iesaka ignorēt šāda veida ziņojumus, nekādi nereaģēt uz tiem un, ja iespējams, tos neizdzēst, lai neprovocētu kiberbulerus. Tāds ir galvenais Facebook centra ieteikums.

Mērķtiecīgas ņirgāšanās, privātas informācijas publicēšanas vai konta uzlaušanas mēģinājumu gadījumā Facebook iesaka vērsties sociālā tīkla drošības centrā.

61
Pēc temata
No podiņa līdz biļetenam: bērnudārzā Viļņā konstatēta priekšvēlēšanu aģitācija
Pauls aicina likvidēt Krievijas mākslinieku melno sarakstu Latvijā
Satiksmes ministrija plāno reģistrēt mobilo priekšapmaksas karšu lietotājus
Nīderlande vēlas leģitimēt eitanāziju veseliem cilvēkiem
Lielbritānija

Mediji: Lielbritānija ieviesīs individuālās sankcijas pret Krievijas pilsoņiem

3
(atjaunots 09:36 06.07.2020)
Financial Times vēsta, ka Lielbritānijas ārlietu ministrs publiskos sarakstu – Krievijas un Saūda Arābijas pilsoņus, pret kuriem tiks ieviestas sankcijas par cilvēktiesību pārkāpumiem.

RĪGA, 6. jūlijs - Sputnik. Šodien Lielbritānijas ārlietu ministrs Dominiks Rābks publicēs Krievijas un Saūda Arābijas pilsoņu sarakstu, pret kuriem tiks ieviestas sankcijas par cilvēktiesību pārkāpumiem "Magņitska grozījumu" ietvaros, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Financial Times.

Saskaņā ar izdevuma datiem, vairākiem Krievijas valstspiederīgajiem tiks liegta iebraukšana Lielbritānijā, viņu konti britu bankās tiks iesaldēti. Financial Times raksta, ka sarakstā būšot "spīdzinātāju, slepkavu un izvarotāju" vārdi.

Gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbi Vācijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Rāba melnajā sarakstā būs pilsoņi, kas, pēc Londonas domām, ir jurista Sergeja Magņitska nāves līdzzinātāji. Sankcijas, pēc izdevuma informācijas, stāsies spēkā nekavējoties.

Izdevums norāda, ka sarakstā būs arī Saūda Arābijas pavalstnieki, kas turēti aizdomās par opozīcijas žurnālista Džamala Hašodži slepkavību.

"Ar šī likumdošanas akta palīdzību Lielbritānija saņems jaunas pilnvaras un varēs aizliegt iebraukšanu Lielbritānijā tiem, kuri vainojami par cilvēktiesību rupjiem pārkāpumiem, naudas līdzekļu novirzīšanu uz mūsu bankām un labuma gūšanu no mūsu ekonomikas," sankciju plānus komentēja Dominiks Rābs.

Pēc viņa vārdiem, vēlāk šogad melno sarakstu plānots paplašināt: ierobežojumi tiks attiecināti uz cilvēkiem, kas turēti aizdomās par korupciju, žurnālistu vajāšanu un cilvēku aizvainošanu reliģiskās pārliecības dēļ.

Pie tam Rābs atzina, ka ir "mazliet satraukts" par to, kā jaunais sankciju režīms ietekmēs divpusējās attiecības, tomēr, pēc viņa vārdiem "no morālā viedokļa tāda rīcība būs pareiza". Viņš piezīmēja, ka Magņitska lieta, ko viņš nodēvēja par "savas paaudzes Solžeņicinu" viņa "sirdij ir ļoti tuva".

2018. gada oktobrī Lielbritānija vēstīja, ka pēc izstāšanās no ES sāks pielietot pati savu sankciju likumdošanu. Ministru kabinets solīja publicēt nacionālos sankciju sarakstus.

Likums "Par sankcijām un naudas atmazgāšanas apkarošanas pasākumiem" ar "Magņitska grozījumu", kas ļauj Lielbritānijas valdībai ieviest ierobežojumus pret personām, kas it kā pārkāpušas cilvēktiesības, stājās spēkā 2018. gada maijā. Dokumenta nolikumus iespējams piemērot tikai pēc valsts izstāšanās no ES. Likuma autors ir Boriss Džonsons, toreizējais valsts ārlietu ministrs, un viņa vietnieks Tariks Ahmads.

Lielā investīciju fonda Hermitage Capital Management darbinieks Sergejs Magņitskis, Krievijā apsūdzēts par nodokļu mahinācijām, miris pirmstiesas izmeklēšanā "Matrosskaja tišina" 2009. gada novembrī. Viņa nāve radīja plašu sabiedrisko rezonansi Krievijā un ārvalstīs.

Pazīstamais Saūda Arābijas žurnālists Džamals Hašodži no 2017. gada dzīvoja ASV un strādāja avīzē Washington Post. Viņš tika nogalināts 2018. gada oktobrī Saūda Arābijas konsulātā Stambulā. Saūda Arābijas valdība sākotnēji noliedza, ka viņš būtu pazudis no konsulāta, taču, kad parādījās video un audio ieraksti, bija spiesta atzīt: žurnālists nogalināts pēc strīda ar konsulāta darbiniekiem. Turcijas policijai neizdevās atrast viņa līķi.

3
Tagi:
sankcijas, Saūda Arābija, Krievija, Lielbritānija
Pēc temata
Tiesa Maskavā aizmuguriski arestējusi Viljamu Brauderu
Labi, ka neuzmeta bumbu uz galvas: Lembergs tagad ir kā Kims Čenuns
Kopā ar Lembergu: JKP lika saprast, ka vēlas redzēt Šķēli "Magņitska sarakstā"
"Magņitska akts" Eiropā: EPPA aicina visus sekot Latvijas piemēram

Ķīnā apstiprinājies buboņu mēra gadījums

10
(atjaunots 08:56 06.07.2020)
Vīrietis ar aizdomām par buboņu mēri hospitalizēts, bet attiecīgajā pilsētas rajonā izsludināts trešā līmeņa epidemioloģiskais brīdinājums.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik. Lopkopim Iekšējās Mongolijas autonomajā rajonā Ķīnas ziemeļos apstiprināta buboņu mēra infekcija, informē RIA Novosti, atsaucoties uz izdevumu "Sinczinbao", kas saņēmis informāciju no Bajanas-Nūras pilsētas veselības aprūpes komitejas.

Vīrietis ar aizdomām par buboņu mēri hospitalizēts. Pēc tam Bajanas-Nūras pilsētas apriņķī izsludināts trešā līmeņa epidemioloģiskais brīdinājums.

Varasiestādes vēsta, ka pilsētā pastāv slimības izplatības risks, nav ieteicams medīt savvaļas dzīvniekus, fiksējot slimības gadījumus, nekavējoties par tiem jāsniedz informācija.

Vēl divi cilvēki saslimuši ar buboņu mēri Mongolijas reģionā, kas robežojas ar Altaja Republiku (Krievijas Federācija).

Krievijas vēstniecība Ulanbatorā paziņoja, ka republikas varasiestādes nekavējoties veikušas nepieciešamos pasākumus, iemeslu satraukumam nav.

Buboņu mēris izplatās ar murkšķu tipa zīdītājiem, ko Mongolijas iedzīvotāji, neskatoties uz aizliegumiem, izmanto uzturā. Iespējams inficēties, apstrādājot nomedīto dzīvnieku, taču šādi gadījumi ir reti.

10
Tagi:
epidēmija, mēris, Ķīna
Pēc temata
Anomālās ziemas sekas: Latvijā vēl aizvien ir augsts putnu gripas izplatības risks
Ne tikai koronavīruss vien: zinātnieki izdomājuši "vakcīnu pret novecošanu"
"Tirgus bija viens no upuriem": Ķīna apstrīdēja sākotnējo versiju par Covid-19 izcelsmi
Jauns Covid-19 masveida uzliesmojums Ķīnā: galvaspilsētā noteikts karastāvoklis