ASV kosmodroms, no kurienes tika palaista Antares raķete

Kosmiskie plāni: Ukraina paziņojusi par vēlmi apmesties uz Mēness

44
(atjaunots 12:01 19.10.2016)
Ukraiņu konstruktors ir pārliecināts, ka ukraiņu astronautu nosūtīšanai uz Mēness trūkst tikai naudas.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. Veiksmīga raķetes "Antaress" ASV palaišana atvēra jaunas perspektīvas Ukrainas aviokosmiskai nozarei, sacīja portālam TSN konstruktoru biroja "Južnoje" vadītājs Aleksandrs Degtjarevs.

Pēc viņa teiktā, kopīgai ASV-Ukrainas palaišanai esot milzīgs potenciāls— no Ukrainas astronautu piedalīšanas starptautiskajās kosmosa ekspedīcijās līdz Ukrainas stacijas uz Mēness būvēšanas.

Ģenerālais konstruktors apgalvoja, ka šādiem milzīgiem projektiem jau ir viss nepieciešamais — tehnoloģijas, līdzekļi un izglītība. Trūkst tikai naudas.

Pirmdien ASV palaida nesējraķeti Antares, kas ir Orbital Sciences Corporation un KB "Južnoje" kopprojekts. Uz kosmosu raķeti izveda Krievijas dzinēji RD —181, ko izstrādāja un saražoja zinātniski-ražošanas apvienība "Energomaš".

© Ruptly
ASV raketes ar krievu dzinējiem palaišana

 

44
Pēc temata
Pirmais starts Austrumu kosmodromā – pavadoņi nogādāti orbītā
Kā Ventspils mežā klausās kosmosu
Krievija projektē kosmisko kuģi lidojumiem no SKS uz Mēnesi
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, foto no arhīva

"Mūs ar sankcijām pa galvu?" Lukašenko sola problēmas Eiropas Savienībai

2
(atjaunots 00:51 06.05.2021)
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko devis rīkojumu sagatavot atskaiti par ES projektiem un uzņēmumiem valsts teritorijā.

RĪGA, 6. maijs - Sputnik. Ja Eiropas Savienība vēlas problēmas, ko sagādās sankcijas pret Minsku, viņi tās saņems, paziņoja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko apspriedē ar premjerministru Romānu Golovčenko, kas bija veltīta ekonomikas jautājumiem.

Sputnik Baltkrievija pastāstīja, ka par vienu no aktuālākajām problēmām Baltkrievijas prezidents uzskata centienus iebiedēt valsts vadību ar sankcijām. Viņš uzsvēra: to nevar atstāt bez atbildes.

"Es te neko neklāstīšu, nepaudīšu nekādus viedokļus, vienkārši teikšu, lai jums būtu skaidrs: ja eiropieši vēlas problēmas pie sevis sakarā ar šīm sankcijām, viņi tās dabūs. Neko vairāk neteikšu. Laiks rādīs," noteica Lukašenko.

Prezidents lūdza valdības vadītāju sniegt viņam informāciju par Eiropas lielākajiem projektiem un uzņēmumiem Baltkrievijas teritorijā.

"Paskatīsimies, kā viņi strādā. Tomēr galvenais – nekas nedrīkst palikt bez atbildes," uzsvēra prezidents.

Baltkrievijas valsts vadītājs atzīmēja, ka vienmēr lauza galvu par to, kam tās sankcijas vajadzīgas un kādiem nolūkiem.

"Paklausieties, mēs aizsargājam savu valsti. Gan mēs ar jums, gan visa tauta, mēs gribam dzīvot savā valstī, mēs to aizstāvam. Kā, par to mums ar sankcijām pa galvu? Tāpēc ir jāatbild," konstatēja Lukašenko.

Viņš deva uzdevumu valdībai un Ārlietu ministrijai novērtēt Rietumu humanitāro programmu darbu Baltkrievijas teritorijā.

"Tās nekomerciālās organizācijas, ārvalstu aģenti, dažādi bandīti, kas te aptīra tautu un tā tālāk... Mēs vienojāmies gan par šo organizāciju, gan plašsaziņas līdzekļu atkārtotu reģistrāciju," atgādināja Lukašenko.

Viņi tur Baltkrieviju "īsā pavadā un sāk pastāvīgi, kad viņiem iegribas, pavadu raustīt", piebilda prezidents.

Minskas un Rietumu attiecības krasi pasliktinājās pēc prezidenta vēlēšanām 2020. gadā, kad vesela virkne rietumvalstu neatzina balsojumu par brīvu un demokrātisku, bet Lukašenko – par ievēlētu prezidentu. Pērn Eiropas Savienība apstiprināja trīs sankciju paketes pret virkni Baltkrievijas uzņēmumu un amatpersonu, - Briseles ieskatā tie ir atbildīgi par it kā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu falsifikāciju, kā arī par vardarbību pret protesta akciju dalībniekiem.

Savukārt Minska apstiprināja simetriskus atbildes pasākumus.

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 2020. gada augustā uzvarēja Lukašenko – saskaņā ar republikas Centrālās vēlēšanu komisijas datiem, viņu atbalstīja 80,1% vēlētāju. Opozīcija klāstīja, ka uzvarējusi Tihanovska, un nodibināja koordinācijas padomi varas nodošanai. Šī iemesla dēļ Ģenerālprokuratūra ierosināja lietu par aicinājumiem sagrābt varu, virkne opozicionāru aizturēti, citi pametuši Baltkrieviju.

Līdztekus ES sankcijas pret Baltkrievijas vadību ieviesa Lielbritānija un ASV. Baltijas valstis sastādīja pašas savus sankciju sarakstus pret Baltkrievijas augstākajām amatpersonām un apliecināja, ka esot gatavas uzņemt valdības darbību dēļ cietušos baltkrievus. Lukašenko savukārt paskaidroja, ka risinās problēmu ekonomiski un deva rīkojumi izvērtēt iespējas pārvirzīt tranzītu uz Krievijas ostām. Atbilstošu vienošanos Maskava un Minska parakstīja februārī.

Aprīlī Baltkrievijas valdības preses dienests ziņoja, ka apstiprināts atbildes pasākumu saraksts uz Rietumu sankcijām. Melnajā sarakstā iekļautas čehu "Škoda Auto", vācu "Liqui Moly" un "Beiersdorf" preces. Saraksts būs spēkā sešus mēnešus.

2
Tagi:
sankcijas, Baltkrievija, Aleksandrs Lukašenko
Pēc temata
Baltkrievijas ārlietu ministrs kritizē opozīciju par aicinājumiem ieviest sankcijas
Baltkrievija ieviesusi atbildes sankcijas pret Eiropas Savienību
Krievija pievienojusies Baltkrievijas sankcijām pret Rietumiem
Lukašenko sarakstos nav iekļauts: ES vienojusies par sankcijām pret Baltkrieviju
Vakcinācija, foto no arhīva

ES nolaiž "kovida priekškaru"? Krievijā novērtēja Briseles jauno plānu

30
(atjaunots 00:00 05.05.2021)
"Gribat uz Eiropu? Vakcinējieties tikai ar noteiktu vakcīnu": kāpēc Eiropas Komisijas idejai nav nekā kopīga ar rūpēm par pilsoņu veselību.

RĪGA, 5. maijs – Sputnik. Eiropas Savienības iniciatīva atļaut iebraukšanu personām, kas vakcinētas no koronavīrusa ar noteiktiem preparātiem, var izvērsties par "kovida priekškaru", brīdināja Krievijas Valsts domes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētājs Leonīds Sluckis.

Iepriekš kļuva zināms, ka Eiropas Komisija iesaka vājināt ierobežojumus iebraukšanai ES no trešajām valstīm un atļaut ceļojumus bez svarīga iemesla tiem, kuri vakcinēti ar ES un PVO apstiprinātām vakcīnām. Informācijas avots Briselē pastāstīja, ka jaunā norma varētu stāties spēkā jau no nākamā mēneša.

"Lēmums pagaidām nav pieņemts. Taču, ja tādi pasākumi patiešām tiks ieviesti, tie veicinās savdabīga kovida priekškara veidošanos, vismaz uz kādu laiku," Sluckis paziņoja sarunā ar RIA Novosti.

Politiķis uzsvēra, ka stingra vakcīnu saraksta ieviešana iebraukšanai Eiropas Savienībā ir savdabīgs farmaceitiskās cenzūras paveids.

"Ko tas var nozīmēt? Viss ir vienkārši – arī tas ir manipulāciju elements noteiktu marku preparātu popularizācijai pasaules tirgū. Sak, ja gribat uz Eiropu, vakcinējieties tikai ar noteiktu produkciju. Tāda farmcenzūra," atzīmēja Sluckis.

Savukārt Federācijas Padomes loceklis, Krievijas delegācijas EPPA loceklis Aleksandrs Baškins paziņoja, ka EK jaunā iniciatīva liecina nevis par rūpēm par ES valstu pilsoņiem, bet par lieku šķēršļu radīšanu.

"Izgudrojot papildu ierobežojumus, dažas valstis un politiķi šauj paši sev kājā, jo aiz tādiem lēmumiem nav vērojamas nekādas rūpes par saviem pilsoņiem. Citādi "Sputnik V" jau sen būtu sertificēts Eiropā, taču tā vietā politikāņi pietiekami sensitīvās jomās ceļ papildu šķēršļus," uzsvēra Aleksandrs Baškins.

Politiķis norādīja, ka tādas idejas ceļas turpat, kur sankciju politika.

"Visi saprot, ka mākslīgie šķēršļi nedod vēlamo ne politisko, ne ekonomisko, ne arī sociālo efektu. Jebkura saprātīga valsts tādu piedāvājumu neatbalstīs," norādīja Baškins.

Gaidāms, ka ES padome pastāvīgo pārstāvju līmenī sāks izskatīt EK ierosinājumu šodien, 5. maijā.

Patlaban Eiropas Savienībā centralizēti apstiprinātas četru ražotāju koronavīrusa vakcīnas: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca un Johnson & Johnson. ES valstu iedzīvotāju vakcinācijas procesā atsevišķu preparātu drošība tika apšaubīta.

Krievijas vakcīnas "Sputnik V" izstrādātāji pieteikumu Eiropas zāļu aģentūrai iesniedza marta sākumā. Saskaņā ar aģentūras informāciju, preparāta klīniskās ekspertīzes pirmais posmos noslēdzies aprīlī, tagad sākta tā ražošanas inspekcija. Iepriekš Pasaules veselības organizācijas eksperte Mariandžela Simao paziņoja, ka PVO plāno sniegt "Sputnik V" vērtējumu jūnija beigās vai jūlija sākumā.

Krievijas vakcīna koronavīrusa profilaksei "Sputnik V" reģistrēta vairāk nekā 60 valstīs – to kopējais iedzīvotāju skaits sasniedz trīs miljardus cilvēkus. Valsts regulatoru apstiprinājumu skaita ziņā "Sputnik V" ieņem otro vietu pasaulē. Nesenie dati rāda, ka tās efektivitāte sasniedz 97,6%.

30
Tagi:
vakcinācija, vakcīna, Eiropas Komisija, Eiropas Savienība, Eiropa, koronavīruss
Pēc temata
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
Esiet atbildīgi: Veselības ministrija vēršas pie vakcinējamajiem
Austrija iepirks "Sputnik V": Kurcs aicina EZA pasteigties ar vakcīnas apstiprināšanu
Parādījušās jaunas iespējas: pieraksts vakcinācijai tagad ir ērtāks