Sīrijas prezidents Bašars Asads. Foto no arhīva

Bašars Asads brīdina par trešā pasaules kara risku Sīrijas dēļ

75
(atjaunots 12:48 14.10.2016)
Sīrijas prezidents Bašars Asads uzskata, ka pašreizējā situācija pasaulē atgādina auksto karu tā attīstības posmā.

RĪGA, 14. oktobris — Sputnik. Sīrijas prezidents Bašars Asads brīdināja par globālā konflikta draudiem Sīrijas dēļ, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Sīrijas vadītāja interviju izdevumam "Komsomoļskaja pravda". Viņš uzskata, ka pašreizējā situācija pasaulē atgādina auksto karu.

Intervijā politiķis pastāstīja, kāds ir viņa viedoklis par situāciju Sīrijā un konflikta atrisināšanas iespējām

Kara smaka
Sīrijas armijas karavīri atbrīvotā Alepo rajona teritorijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Михаил Алаеддин

Bašars Asads uzskata, ka pašreizējā situācija pasaulē atgādina auksto karu tā attīstības posmā.

"Tas ir parādījies pavisam nesen, tāpēc es domāju, ka Rietumi, it īpaši ASV nav apturējušas auksto karu pēc PSRS sabrukuma," — pastāstīja Sirijas prezidents. 

Viņš uzsvēra, ka konfrontācijas procesā iekļautas vairākas "politiskās skatuves", pie tam, pēc viņa domām, Sīrija ir viena no vissvarīgākajām.

"Galvenais mērķis ir saglabāt amerikāņu hegemoniju pasaulē, neļaut nevienam kļūt par partneri politiskajā vai starptautiskajā arēnā, vienalga, vai tā būtu Krievija vai pat sabiedrotie Rietumos. Tāpēc šī kara smaka, ko jūs (intervijas vadītājs — red.) aprakstījāt kā Trešo pasaules karu, ir jūtama gaisā, lai arī tā vēl nav tieša militārā sadursme," — uzsvēra politiķis.

Risinājuma iespējas

Bašars Asads paskaidroja, ka par lielāko problēmu Sīrijā kļuvusi citu valstu iejaukšanās, kuras "ik dienas un ik stundas" atbalsta teroristus.

Sīrijas valsts vadītājs atgādināja, ka Damaskas sabiedrotie ir Krievija, Irāna un "Hezbollah".

"Viņi šeit atrodas legāli. Viņi karo pret teroristiem, taču citas valstis iejaucas ar mērķi atbalstīt teroristus. Jautājums nav par spēles dalībnieku skaitu. Pašlaik galvenais ir terorisms," — paskaidroja Asads.

Viņš uzsvēra, krīzes risināšanai nepieciešams dialogs ar spēkiem, kam ir reāla ietekme. Pie tam Sīrijas opozīcija bieži nespēj iespaidot teroristus, piebilda politiķis.

Sīrijas prezidents ir pārliecināts, ka "ideoloģiskos kaujiniekus" iespējams uzvarēt tikai pēc viņu nāves.

"Cita paņēmiena nav. Viņiem nav vajadzīgs dialogs. Nav arī laika dialogam. Mums jāaizstāv savi pilsoņi," — pavēstīja Bašars Asads.

Alepo loma

Īpašu uzmanību Sīrijas valsts vadītājs pievērsa Alepo, kur rit sīvas cīņas. Viņš uzskata, ka šīs pilsētas atbrīvošana kļūs par tramplīnu tālākajām darbībām. 

"Pirmkārt, tā (Alepo atbrīvošana — red.) ir politiska uzvara stratēģiskajā un nacionālajā līmenī. No militārā, stratēģiskā viedokļa mēs "an Nusru" izolēt nevaram. Taču tas būs tramplīns kustībai citu pilsētu virzienā un to atbrīvošanai no teroristiem. Lūk, kāda ir Alepo nozīme," — viņš atzīmēja.

Politiķis norādīja, ka liela nozīme ir arī Idlibai, ko kontrolē grupējums "Džabhat an Nusra".

"Idliba atrodas tieši pie Turcijas robežas, tāpēc to izolēt nav iespējams, to nāksies iztīrīt. Mums būs jāturpina šī reģiona iztīrīšana un jānosūta teroristus uz Turciju, lai viņi atgrieztos tur, no kurienes ieradušies," — uzsvēra Sīrijas prezidents.

75
Pēc temata
Krievija plāno izveidot jūras kara bāzi Tartusā Sīrijā
Sīrijas Aizsardzības ministrija komentē Krievijas kara bāzes izveidi Tartusā
ASV atbildēja uz Krievijas S -300 izvietošanu Sīrijā
Sīrieši stāsta par dzīvi teroristu ieņemtajā Alepo pilsētā
Militārais eksperts Viktors Ļitovkins

Eksperts: ASV biedē Baltiju ar Krieviju, lai slēptu savus nedarbus

3
(atjaunots 10:41 05.06.2020)
ASV biedē cilvēkus Eiropā ar "Krievijas draudiem" un pieprasa aizvien jaunus izdevumus aizsardzībai: uz eiropiešu naudas rēķina plaukst amerikāņu militārā rūpniecība.

RĪGA, 5. jūnijs – Sputnik. Poļu izdevums Sieci nāca klajā ar "Krievijas uzbrukuma" scenāriju Baltijas valstīm un Polijai, stāsta Sputnik Lietuva. Slēdzieni, uz kuru pamata būvēts scenārijs, tapuši pēc Krievijas bruņoto spēku mācību, Krievijas politiķu un militārpersonu izteikumu, kā arī stratēģisko dokumentu analīzes, stāsta raksta autori.

Tamlīdzīgu analīžu un scenāriju jēga slēpjas ASV militārās rūpniecības kompleksa atbalstā, sarunā ar Sputnik Latvija paskaidroja militārais eksperts Viktors Ļitovkins.

"Krievija nevienam neuzbrūk un uzbrukt netaisās. Tikai ASV un NATO karo pēdējos 20 gadus – Dienvidslāvijā, Afganistānā, Irākā un Lībijā. Tagad viņi nelikumīgi uzturas Sīrijas teritorijā un zog tur naftu. Lai slēptu savus noziedzīgos nodarījumus, ASV apsūdz Krieviju par nosodāmiem nodomiem un biedē vienkāršos iedzīvotājus Eiropā, liekot viņiem maksāt lielāku naudu NATO," norādīja Ļitovkins.

Eksperts atzīmēja, ka NATO dalībvalstu aizsardzības izdevumi 2% apmērā no IKP amerikāņus vairs neapmierina.

"Biedējot ar Krievijas militāro agresiju, Tramps pieprasa 4% no IKP, pieprasa, lai eiropieši pirktu ASV militāro tehniku. Tāda ir ASV militārās rūpniecības kompleksu apkalpojošo pārskatu jēga. Baltijas satelīti ir gatavi pirkt amerikāņu ieročus, taču tam viņiem nav naudas, bet Polija pērk ar prieku. Vēl vairāk, Varšava gatava izdot divus miljardus dolāru amerikāņu divīzijas uzturēšanai savā teritorijā," atzīmēja Ļitovkins.

Gadu no gada NATO savelk karavīrus un militāro tehniku pie Krievijas robežām, aizbildinoties ar izdomātu Krievijas agresijas ieganstu. Maskava jau vairākkārt ir norādījusi, ka nelolo uzbrukuma plānus nevienā pasaules reģionā. Noraizējusies par NATO aktivitāti pie savām robežām, Krievija ir spiesta spert adekvātus soļus, atzīmēja valsts aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu. Pēc viņa vārdiem, rietumu stratēģiskais virziens patlaban rada lielākos draudus Krievijas militārajai drošībai.

3
Tagi:
Eiropa, Baltija, Krievija, ASV
Pēc temata
Bez ASV būs beigas: NATO vadītājs biedē Eiropas Savienību ar sabrukumu
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
Lietuvas prezidents nosauca ASV par "faktoru Krievijas savaldīšanai"
Kā sākās karš Afganistānā
Amerikāņu karavīrs, foto no arhīva

Polijā sākušās mācības, kas varēja kļūt par ASV spēku masveida pārvietošanu uz Eiropu

6
(atjaunots 22:17 04.06.2020)
Polija informēja, ka sākas mācības Defender Europe 2020. Pirms Covid-19 pandēmijas bija plānots, ka to ietvarā notiks amerikāņu spēku lielākā pārvietošana uz Eiropu pēdējo 25 gadu laikā.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Koronavīrusa pandēmijas rezultātā NATO bija spiesta grozīt šogad ieplānoto militāro mācību programmu.

Piemēram, mācību "Defender Europe 2020" ietvaros no februāra līdz aprīlim amerikāņi plānoja pārvietot uz Eiropu 20 tūkstošus kareivju. Saskaņā ar ieceri, mācībām vajadzēja kļūt par amerikāņu karaspēka vērienīgāko dislokāciju Eiropā pēdējo 25 gadu laikā.

Tomēr iejaucās Covid-19, un termiņus nācās mainīt, mācību mērogu – ierobežot. Tomēr, spriežot pēc visa, nekādas kaites netraucēs amerikāņiem vairot savus spēkus Eiropā. Par to Polija viņiem no visas sirds pateicas.

Ceturtdien, 4. jūnijā, Polijas nacionālās aizsardzības ministrs Mariušs Blaščaks atklāja mācības "Defender Europe 2020", vēsta RIA Novosti.

Uzstājoties Dravas poligonā valsts ziemeļrietumos, Blaščaks "aizkustinoši" piezīmēja: "Epidēmija ir mainījusi mūsu plānus, taču pats galvenais, ka mēs zibenīgi pielāgojāmies realitātei, un poļu karaspēks ne uz mirkli nezaudēja cīņas gatavību."

Protams, aizsardzības ministrs nepiemirsa reveransu ASV bruņoto spēku vadībai. Viņš pateicās par to, ka amerikāņi ieradušies trenēties Polijā, "neskatoties uz problēmām, ar ko cīnās visa pasaule".

Protams, Covid-19 epidēmija ietekmējusi šos "treniņus". Manevros Dravas poligonā tagad piedalīsies tikai aptuveni seši tūkstoši kareivju, kuru vidū ir 2 tūkstoši poļu un 4 tūkstoši amerikāņu.

Mācībās tiks izmantoti apmēram 2 tūkstoši tehnikas vienību: 100 tanki un vairāk nekā 230 kaujas mašīnas, artilērija, raķešu kompleksi un aviācija.

Mācību galvenais mērķis esot "stratēģiskās gatavības un mijiedarbības uzlabošana, pateicoties ASV spēku ātras izvēršanas iespējai Eiropā, kā arī uzņēmējvalstu iespēju pārbaude uzņemt sabiedroto atbalstu".

Plānots izspēlēt Polijas un ASV spēku mijiedarbību, kā arī ūdenstilpes šķērsošana ar tanku un gaisa desanta spēku dalību.

Iepriekš bija plānots, ka mācībās "Defender Europe" piedalīsies aptuveni 37 tūkstoši karavīru no dažādām valstīm. Tikai amerikāņi vien plānoja izmantot 13 tūkst. tehnikas vienību.

Maskava un Minska jau ir paudušas savu viedokli par manevriem. Krievija un Baltkrievija paziņoja, ka NATO un ASV mācības ir provokatīvas un pārsvarā notiek saskaņā ar scenārijiem, kas vērsti pret Krieviju.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka plašie manevri "Defender Europe" norāda: alianse neplāno stiprināt deeskalācijas pasākumus. Viņš atzīmēja, ka Maskava nesaskata nekādas problēmas Baltijas jūras reģionā, kas prasītu militāru risinājumu.

6
Tagi:
ASV, Polija, militārās mācības, NATO
Pēc temata
Baltkrievijas prezidents informēja par mierīgāku reakciju uz NATO mācībām
Koronavīruss uzbrūk Rietumu flotēm un armijām
Politologs: ASV stratēģus Eiropā totāli sakāvis koronavīruss
ASV ierobežo mācību "Defender Europe" mērogu Lietuvā
Koronavīruss samaitājis Pentagona un NATO plānus Eiropā