Sīrijas prezidents Bašars Asads. Foto no arhīva

Bašars Asads brīdina par trešā pasaules kara risku Sīrijas dēļ

75
(atjaunots 12:48 14.10.2016)
Sīrijas prezidents Bašars Asads uzskata, ka pašreizējā situācija pasaulē atgādina auksto karu tā attīstības posmā.

RĪGA, 14. oktobris — Sputnik. Sīrijas prezidents Bašars Asads brīdināja par globālā konflikta draudiem Sīrijas dēļ, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz Sīrijas vadītāja interviju izdevumam "Komsomoļskaja pravda". Viņš uzskata, ka pašreizējā situācija pasaulē atgādina auksto karu.

Intervijā politiķis pastāstīja, kāds ir viņa viedoklis par situāciju Sīrijā un konflikta atrisināšanas iespējām

Kara smaka
Sīrijas armijas karavīri atbrīvotā Alepo rajona teritorijā. Foto no arhīva
© Sputnik / Михаил Алаеддин

Bašars Asads uzskata, ka pašreizējā situācija pasaulē atgādina auksto karu tā attīstības posmā.

"Tas ir parādījies pavisam nesen, tāpēc es domāju, ka Rietumi, it īpaši ASV nav apturējušas auksto karu pēc PSRS sabrukuma," — pastāstīja Sirijas prezidents. 

Viņš uzsvēra, ka konfrontācijas procesā iekļautas vairākas "politiskās skatuves", pie tam, pēc viņa domām, Sīrija ir viena no vissvarīgākajām.

"Galvenais mērķis ir saglabāt amerikāņu hegemoniju pasaulē, neļaut nevienam kļūt par partneri politiskajā vai starptautiskajā arēnā, vienalga, vai tā būtu Krievija vai pat sabiedrotie Rietumos. Tāpēc šī kara smaka, ko jūs (intervijas vadītājs — red.) aprakstījāt kā Trešo pasaules karu, ir jūtama gaisā, lai arī tā vēl nav tieša militārā sadursme," — uzsvēra politiķis.

Risinājuma iespējas

Bašars Asads paskaidroja, ka par lielāko problēmu Sīrijā kļuvusi citu valstu iejaukšanās, kuras "ik dienas un ik stundas" atbalsta teroristus.

Sīrijas valsts vadītājs atgādināja, ka Damaskas sabiedrotie ir Krievija, Irāna un "Hezbollah".

"Viņi šeit atrodas legāli. Viņi karo pret teroristiem, taču citas valstis iejaucas ar mērķi atbalstīt teroristus. Jautājums nav par spēles dalībnieku skaitu. Pašlaik galvenais ir terorisms," — paskaidroja Asads.

Viņš uzsvēra, krīzes risināšanai nepieciešams dialogs ar spēkiem, kam ir reāla ietekme. Pie tam Sīrijas opozīcija bieži nespēj iespaidot teroristus, piebilda politiķis.

Sīrijas prezidents ir pārliecināts, ka "ideoloģiskos kaujiniekus" iespējams uzvarēt tikai pēc viņu nāves.

"Cita paņēmiena nav. Viņiem nav vajadzīgs dialogs. Nav arī laika dialogam. Mums jāaizstāv savi pilsoņi," — pavēstīja Bašars Asads.

Alepo loma

Īpašu uzmanību Sīrijas valsts vadītājs pievērsa Alepo, kur rit sīvas cīņas. Viņš uzskata, ka šīs pilsētas atbrīvošana kļūs par tramplīnu tālākajām darbībām. 

"Pirmkārt, tā (Alepo atbrīvošana — red.) ir politiska uzvara stratēģiskajā un nacionālajā līmenī. No militārā, stratēģiskā viedokļa mēs "an Nusru" izolēt nevaram. Taču tas būs tramplīns kustībai citu pilsētu virzienā un to atbrīvošanai no teroristiem. Lūk, kāda ir Alepo nozīme," — viņš atzīmēja.

Politiķis norādīja, ka liela nozīme ir arī Idlibai, ko kontrolē grupējums "Džabhat an Nusra".

"Idliba atrodas tieši pie Turcijas robežas, tāpēc to izolēt nav iespējams, to nāksies iztīrīt. Mums būs jāturpina šī reģiona iztīrīšana un jānosūta teroristus uz Turciju, lai viņi atgrieztos tur, no kurienes ieradušies," — uzsvēra Sīrijas prezidents.

75
Pēc temata
Krievija plāno izveidot jūras kara bāzi Tartusā Sīrijā
Sīrijas Aizsardzības ministrija komentē Krievijas kara bāzes izveidi Tartusā
ASV atbildēja uz Krievijas S -300 izvietošanu Sīrijā
Sīrieši stāsta par dzīvi teroristu ieņemtajā Alepo pilsētā
Rudens Rīgā, foto no arhīva

Latvija viena no ES valstīm, kam draud augstākais nabadzības risks

19
(atjaunots 13:17 19.10.2020)
Eurostat pētījums liecina, ka līdz ar Latviju šajā reitingā iekļuvusi Itālija, Lietuva, Grieķija, Rumānija un Bulgārija.

RĪGA, 19. oktobris – Sputnik. Aizvadītajā gadā gandrīz ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju (22,9%) pakļauti nabadzības riskam. Par to liecina statistikas aģentūras Eurostat dati.

Starp ES dalībvalstīm vairāk nekā katrs piektais cilvēks atradās uz nabadzības riska sliekšņa Rumānijā (23,8%), Latvijā (22,9%), Bulgārijā (22,6%), Igaunijā (21,7%), Spānijā (20,7%), Lietuvā (20,6%) un Itālijā (20,3%). Dati par Itāliju sniegti par 2018. gadu. Reitinga otrajā galā ar zemāko nabadzības risku atrodas Čehija (10,1%), Somija (11,6%), Slovākija (11,9%), Slovēnija (12,0%), Ungārija (12,3%), Dānija (12,5%), Nīderlande (13,2), Austrija (13,3%) un Francija (13,6).

​Pie tam jāpiebilst, ka 21,7% Latvijas iedzīvotāju pakļauti nabadzības riskam no ienākumu viedokļa. Igaunijā šis rādītājs sasniedzis pat 22,9%, bet Lietuvā – 20,6%.

Latvija un Lietuva regulāri ieņem antilīderu vietas Eiropas Savienībā dzīves līmeņa ziņā. Eurostat jau vairākkārt iekļāvis valstis reitingā ar augstāko nabadzības risku pilsoņiem.

Daži eksperti uzskata, ka pēc PSRS sabrukuma un abu valstu iestāšanās ES Latvija un Lietuva kļuvušas par Eiropas perifēriju, kam atņemta jebkāda patstāvība.

19
Tagi:
Eurostat, nabadzība, Latvija
Pēc temata
Pandēmijas laikā cilvēku kļuvuši nabadzīgāki: Latvijā pieaug zādzību skaits no mājokļiem
Kāpēc jūs esat tik nabadzīgi? Vīrietis braucis uz "skaisto Latviju", bet nokļuvis reālajā
Urbanovičs: Latvija top arvien latviskāka un nabadzīgāka
"Koronakrīze" jau pusi Latvijas iedzīvotāju ir padarījusi nabadzīgākus
Kodolsprādziens, foto no arhīva

Ukraiņu ģenerālis nolēmis pabiedēt Rietumus ar iedomātiem kodolieročiem

10
(atjaunots 13:04 19.10.2020)
Mēs aizsargājam Rietumu pasauli, bet rietumi mūs – ne īpaši – aptuveni tā pašreizējo situāciju novērtējis ukraiņu ģenerālpulkvedis Igors Smeško. Tagad viņš draud, ka Ukraina kuru katru brīdi var atjaunot savu kodolpotenciālu.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. 1994. gadā Ukraina atteicās no kodolarsenāla, kas tai tika mantojumā no PSRS, un parakstīja Budapeštas memorandu, kas garantēja valsts drošību no kodolvalstu puses apmaiņā pret pievienošanos Līgumam par kodolieroču neizplatīšanu.

Savu kodolarsenālu Ukraina zaudējusi, taču pavisam noteikti nav zaudējusi lielas ambīcijas un rožainas fantāzijas. To apliecina Ukrainas Drošības dienesta bijušā vadītāja ģenerālpulkveža Igora Smeško izteikumi, vēsta RIA Novosti.

Ģenerālpulkvedis pasūkstījās par to, ka Ukraina neliekuļoti aizsargā Rietumu pasauli un demokrātiju, taču nesaskata tikpat neliekuļotus soļus no Rietumu puses, tāpēc paziņoja, ka Ukrainai ir visas iespējas atjaunot savu kodolstatusu.

Ukrainai esot gan zinātniskais potenciāls, gan tehniskās iespējas, lai atkal pārvērstu to par kodollielvalsti, piedraudēja ģenerālis. Trūkstot tikai politiskās gribas.

Pie tam Smeško piezīmēja, ka neaicina izstrādāt atombumbas, viņš tikai atgādinot Rietumu valstīm, ka ukraiņu tauta jāciena.

Tāpat ģenerālis atgādināja patvaļīgajiem Rietumiem, ka arī Ukraina devusi vērā ņemamu ieguldījumu kodolbruņojuma attīstībā, jo Ukraina uzdāvinājusi pasaulei akadēmiķi Sergeju Koroļovu, kurš dzimis Žitomirā.

Jāpiebilst, ka viens no šī izcilā padomju zinātnieka sasniegumiem ir tas, ka viņš nodrošināja PSRS ar stratēģisko kodolraķešu bruņojumu, kas veidoja valsts vairogu.

 

10
Tagi:
kodolieroči, Rietumi, Ukraina
Pēc temata
Ukrainas bijušais pārstāvis NATO: valstij ir unikālas iespējas radīt kodolieročus
"Ukraina – kodolatkritumu kolonija". Kas notiek patiesībā
Ukraina nostādījusi pasauli uz kodolkara sliekšņa
Saeimas neatkarīgais deputāts, Budžeta komisijas loceklis Vjačeslavs Dombrovskis, foto no arhīva

Dombrovskis: budžeta sastādītāji nespēj pārvaldīt valsti

0
(atjaunots 18:08 19.10.2020)
Valdībai izdevies atrast naudu mediķu algu celšanai tikai uz pašvaldību izdevumu apšņāpšanas rēķina.

RĪGA, 19. oktobris — Sputnik. 2021. gada budžets liecina par izmisumu un valdības nespēju vadīt valsti, uzskata Saeimas neatkarīgais deputāts, Budžeta komisijas loceklis Vjačeslavs Dombrovskis. Savas domas viņš atklāja radio Baltkom ēterā.

Aizvadītajā nedēļā, kad Saeima nobalsoja par budžeta paketes nodošanu komisijām, Dombrovskis savā lapā Facebook pastāstīja:

"Es cenšos katram budžetam atrast kādu ietilpīgu apzīmējumu. Tādējādi 2020. gada budžeta projekts bija (vēlētāju) "uzmešanas budžets". 2021.gada budžeta projektu es sauktu par "izmisuma budžetu".

Kāpēc? Paskaidrošu nākamnedēļ".

Radio ēterā viņš paskaidroja, ka budžeta projekts nepārprotami liecina – Latvijas valdība nekontrolē situāciju valstī.

"Jātniekam ir jāsēž zirgā, jākontrolē situācija. Citādi viņš ir zem zirga vēdera. Šis budžets skaidri liecina, ka jātnieks ir zem zirga. Zirgs viņu nes nezināmā virzienā," teica deputāts.

Pēc viņa vārdiem, mediķu algu palielināšanai 2021. gadā valdošie atraduši naudu, vienkārši pārvelkot deķi no pašvaldībām.

"Ilgus gadus bija ienākumu nodokļa sadales proporcija: 80% - pašvaldībām, 20% - valstij. Tā nemainījās pat 2008.-2009. gg. smagajā krīzē. Šodien mēs redzam, ka valdība palielinājusi savu daļu līdz 25% un tā sameklējusi naudu mediķu algām," piezīmēja Dombrovskis.

Politiķis atzīmēja, ka visi lēmumi par pabalstu celšanu, pēc būtības, ir piespiedu kārtā pieņemti, jo šogad Satversmes tiesa pēc tiesībsarga Jura Jansona prasībām novērtēja, cik adekvāta ir sociālās aizsardzības sistēma valstī un atzina, ka Satversmei tā neatbilst.

"Otrs svarīgais "izmisuma budžeta" aspekts: visas piemaksas sociālajā sfērā ir saistītas ar Satversmes tiesas lēmumiem. Tātad valdība nav gatava palīdzēt bez piespiešanas. Trešais – mikrouzņēmumu nodokļu sistēmas iznīcināšana, ko es prognozēju jau pirms pusgada," teica deputāts.

No 1. janvāra mikrouzņēmums saglabās savu statusu, ja tajā būs nodarbināts tikai 1 cilvēks (īpašnieks), nevis līdz 5 darbinieki, kā agrāk. No 15% līdz 25% pieaugs nodoklis, ko nāksies maksāt no gada apgrozījuma līdz 20 tūkstošu eiro apmērā. No apgrozījuma 20-40 tūkstošu eiro apmērā gadā nāksies maksāt 40%. Pārsniedzot šo robežu, mikrouzņēmums zaudē savu statusu un pāriet pie darba parastajā nodokļu režīmā.

0
Tagi:
Latvija, budžets, Vjačeslavs Dombrovskis
Pēc temata
Nabadzība saglabāsies, nevienlīdzība pieaugs: deputāts vērtē 2021. gada budžeta projektu
Jurists: Latvija 30 gados iedzinusi postā ekonomiku un var palikt ar pusmiljonu cilvēku
Pacienti ietaupīja 5 miljonus eiro, bet budžeta naudas zālēm atkal nepietiek
"Lieciet mierā kultūru": pie Saeimas norisinājās protesta akcija