NATO samits Varšavā

Pacifisti Varšavā protestē pret NATO militāro retoriku

26
(atjaunots 13:56 11.07.2016)
Laikā, kad NATO līderi vēsta par bataljonu dislokāciju pie Krievijas robežam, pacifisti Varšavā pulcējas alternatīvā samitā. Tajā piedalās ne vien organizācijas no Polijas, bet arī delegāti no ASV, Lielbritānijas, Vācijas un citām valstīm.

RĪGA, 10. jūlija — Sputnik. Helikopteri debesīs virs Varšavas, bezgalīgas sirēnas un simtiem speciālo aģentu ielās: Polijas galvaspilsēta ir ielenkta, stāsta Sputnik International korespondents Deniss Bolockis. Automašīnu kolonnas ar NATO samita delegātiem pārvietojas pa Varšavas centru – pasākuma dalībnieki aplūko pilsētu cauri savu limuzīnu tonētajiem stikliem.

Izrādās, daudzi nav sajūsmā par šo nospiedošo spēku demonstrāciju. Starptautiskās organizācijas, kas cīnās par mieru, no 14 valstīm ir nosūtījušas savus pārstāvjus uz Varšavu, kur norit alternatīvs samits. Viņi protestē pret kara un konfliktu politiku ar devīzi "Nē – karam, nē – NATO bāzēm."

"NATO pašlaik patiešām gatavo pēdējos soļus, lai ielenktu Krieviju. Tie nav nekādi miermīlīgie plāni," – stāsta Rainers Brauns, viens no alternatīvā samita organizatoriem un Starptautiskā miera biroja līdzpriekšsēdētājs.

"Mūs satrauc dinamika, ar kādu var attīstīties situācija. Tā var pāraugt līdz globālam militārajam konfliktam. Jūs taču saprotat, ka liels karš Eiropā būs pēdējais, jo tas būs karš, kurā tiks likti lietā kodolieroči," – paziņoja Brauns.

Daudzi alternatīvā samita dalībnieki ir pārliecināti, ka pret Krieviju vērstā noskaņojuma paplašināšanās Polijā un citās Eiropas valstīs ir Vašingtonas kampaņas elements.
Sputnik korespondents aprunājās ar atvaļināto ASV armijas pulkvedi un bijušo diplomāti Ennu Raitu.

Viņa uzsvēra, ka Amerika ved NATO pa nepareizu ceļu: "NATO dalībvalstu retorika jautājumā par draudiem no Krievijas puses ir absolūti neattaisnota. Amerikas Savienoto Valstu acīs tas ir tikai ekonomisks instruments mūsu milzīgo izdevumu uzturēšanai, ko atvēlam militāri rūpnieciskā kompleksa vajadzībām."

Alternatīvā samita dalībnieki plāno sestdien, 9. jūnijā iziet Varšavas ielās, lai paustu savas bažas, ko rada NATO paplašināšanās un kara politika.

Starptautiskais miera birojs (International Peace Bureau) – starptautiska kustība par mieru, kas izveidojusies 1891. gadā. Organizācija tika nodibināta pēc Starptautiskā miera kongresa Romā. Viens no biroja dibinātājiem ir dāņu politiķis Frederiks Baijers. Tā galvenie uzdevumi ir starptautisko konferenču organizācija, miera propaganda, kā arī pacifistisko grupu un nodibinājumu saiknes uzturēšana.

1910. gadā organizācija saņēma Nobela prēmiju par atbruņošanās konferenču organizāciju. Pirmā pasaules kara gados organizācija apturēja savu darbību, un pēc tā lielāko uzmanību pievērsa humanitārajai darbībai. Arī Otrā pasaules kara gados organizācija nedarbojās. 1946. gadā birojs tika atjaunots un kļuva par Starptautisko komiteju organizāciju sadarbībai cīņā par mieru. Savu iepriekšējo nosaukumu kustība ieguva 1961. gadā.

26
Temats:
NATO samits Varšavā (31)
Pēc temata
Līdzināšanās uz austrumiem: startē NATO samits Varšavā
Vējonis: NATO bataljoni Baltijā nepārkāpj Krievijas un NATO Pamataktu
Krievijas Ārlietu ministrija sola atbildēt uz NATO agresīvo retoriku
Eiropas Savienība un NATO paraksta sadarbības deklarāciju
Lockheed Martin F-35 Lightning II

ASV nosauca galveno NATO ieroci pret Krieviju

8
(atjaunots 20:25 24.10.2020)
Pēc analītiķu domām, kaujas darbību gadījumā, F-35 spēs izlauzties cauri Krievijas PGA sistēmai un sniegt "ievērojamu pienesumu konflikta pirmajās stundās".

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Amerikas piektās paaudzes iznīcinātājs F-35 ir vienīgā lidmašīna, kura spēs pretoties Krievijai iespējamā konflikta gadījumā Eiropā, vēsta RIA Novosti.

Par to teikts stratēģiskās analītikas centra RAND ziņojumā.

"NATO iespējas intensīva konflikta apstākļos ar Krieviju uzlabosies līdz ar simtiem piektās paaudzes iznīcinātāju parādīšanos 2020. gados," pārliecināti amerikāņu eksperti.

Pēc analītiķu domām, kaujas darbību gadījumā, F-35 spēs izlauzties cauri Krievijas PGA sistēmai un sniegt "ievērojamu pienesumu konflikta pirmajās stundās".

Tādējādi, alianses valstīm, kuras parakstījušas F-35 piegādes līgumus, būs jāpilnveido sava gaisa flote, lai nākotnē rīkotu savstarpējas operācijas ar jaunā iznīcinātāja dalību, uzskata organizācijā.

F-35 ir piektās paaudzes iznīcinātājs-bumbvedējs, kurš, izņemot ASV, atrodas vairāku to sabiedroto bruņojumā (nelielā skaitā). Lockheed Martin F-35 Lightning II radīšanas programma jau ir izmaksājusi aptuveni 1,5 triljonus dolāru – tā ir dārgākā ieroču ražošanas programma vēsturē.

Pērnā gada novembrī ASV Valsts kontrole paziņoja, ka Pentagons saskāries ar problēmām jaunā iznīcinātāja apkalpošanā rezerves daļu trūkuma dēļ un nepilnībām autonomās loģistikas informācijas sistēmas darbā.

8
Tagi:
ieroči, NATO, ASV
Pēc temata
Amerikāņu F-35 jaunas grūtības – sadursme ar degvielas uzpildītāju
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
Nelaimīgie "Zibeņi". Kāpēc F-35 joprojām ir pats neveiksmīgākais iznīcinātājs
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā
COVID-19

Vēl vienam pasaules politiskajam līderim atklāts koronavīruss

10
(atjaunots 13:34 24.10.2020)
Oktobra sākumā kļuva zināms, ka ASV prezidentam Donaldam Trampam izrādījās pozitīvs koronavīrusa tests, viņš ātri atlaba, tagad Covid-19 ir atklāts vēl vienam valsts vadītājam.

RĪGA, 24. oktobris – Sputnik. Vakar veiktais Polijas prezidenta Andžeja Dudas koronavīrusa tests izrādījies pozitīvs, par to savā Twitter lapā paziņoja Dudas preses sekretārs Blažejs Spihaļskis, raksta RIA Novosti.

​Tāpat Spihaļskis pastāstīja, ka Polijas līderis jūtas labi, viņš pastāvīgi konsultējas ar mediķiem.

Zināms, ka pagājušajā nedēļā Polijas līderis viesojās Kijevā, kur tikās ar savu kolēģi Vladimiru Zeļenski.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce aizgāja attālinātā darba režīmā, jo viņam bijis kontakts ar inficētu cilvēku.

​Tāpat vakar kļuva zināms, ka Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs pēc tikšanās ar savu Slovēnijas kolēģi Anže Logaru arī devās pašizolācijā, jo Logaram izrādījās pozitīvs Covid-19 tests. Latvijas ministrs savā Twitter lapā paziņoja, ka turpinās darbu attālināti.

10
Pēc temata
Otrais Covid-19 vilnis: cik Latvijas iedzīvotāju plāno ierobežot sociālos kontaktus
Latvijā antirekords pēc Covid-19 inficēšanās gadījumu skaita, viens cilvēks miris
Covid-19: valdība pastiprina drošības pasākumus
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi