Musulmaņu meitene veikalā pie kāzu tērpa. Foto no arhīva

Musulmane feministe vēršas pret bērnu laulībām

39
(atjaunots 13:39 04.06.2016)
Migrācijas krīze ir sagādājusi Eiropai jaunas galvassāpes – daudzi bēgļi no islāma valstīm ir precējušies ar nepilngadīgām meitenēm. Rakstniece un juriste Zeirana Ateša uzskata, ka Vācijas teritorijā šādas laulības nevar atzīt par legālām.

Zeirana Ateša ir kurdu izcelsmes turciete, taču kopš sešu gadu vecuma dzīvo Vācijā. Šeit viņa ir saņēmusi juridisko izglītību un risina kriminālo un ģimenes tiesību jautājumus. Feministisko uzskatu un musulmaņu imigrantu kopienu kritikas dēļ viņai ne vienreiz vien ir draudējuši. Reiz viņai un viņas klientei uzbruka tiesas nama priekšā. Sputnik noskaidroja viņas viedokli par bērnu laulībām bēgļu vidū.

— Avīze Die Welt rakstīja par laulāto pāri, kas Vācijā ieradies no Sīrijas. Sievai ir 15 gadi, un viņa stāsta, ka jau gadu ir precējusies ar savu 21 gadu veco vīru. Jaunlaulātie stājušies laulībās saskaņā ar šariāta likumiem. Viņi ieradušies no valsts, kurā laulībā var stāties vēl jaunāki cilvēki. Kā šajā gadījumā vajadzētu rīkoties Vācijā?

— Vācu likumdošana – Civilkodeksā iekļautās ģimenes tiesības paredz, ka mēs pieņemam citu valstu likumus, ja tie atbilst mūsu vērtībām un konstitucionālajiem principiem. Taču šajā gadījumā situācija ir citāda. Mēs esam saskārušies ar dilemmu: no vienas puses, mēs saskatām neatbilstību mūsu normām, no otras puses, mēs, protams, nevēlamies sagraut laulību.

Tāpēc mums ir vajadzīgi politiski lēmumi. Nepieciešami īstermiņa pārejas noteikumi. Kā feministe un juriste es vēlos paziņot, ka mēs nevaram pieņemt šīs laulības, jo līdz ar to mēs pavērtu iespēju stāties laulībā ar bērniem.

— Šajā gadījumā abas puses ir stājušās laulībā pēc savstarpējas vienošanās. Vai ir likumīgi viņus šķirt?

— Ja bērns (šajā gadījumā tas ir bērns) apgalvo, ka vēlas stāties laulībā, saskaņā ar Vācijas likumiem, ir vajadzīga vecāku piekrišana. Tā mums ir jāpieprasa. Ja pie tam tiesa Vācijā izskatīs lietu un piekritīs, ka laulība noslēgta likumīgi, to vajadzēs slēgt atkārtoti. Ja šajā gadījumā mēs piekāpsimies, itin drīz mūs gaida vesela bērnu laulību lavīna.

— Šis gadījums tiks apspriests Vācijas federālo zemju tieslietu ministru konferencē. Vai jūs uzskatāt, ka rezultātā šīs laulības ir jāatzīst par nelikumīgām?

— Jā, pilnīgi pareizi. Starptautiskās vienošanās un vispārpieņemtā kārtība nosaka, ka šī laulība ir aizliegta, jo tā noslēgta ar bērnu. Saskaņā ar mūsu tiesiskajām nostādnēm šī meitene vēl ir bērns. Tāpēc jautājuma politiskais risinājums var būt tikai tāds, jo pretējā gadījumā mēs radīsim iespēju izbraukt ārpus Vācijas, stāties laulībā ar bērnu un atgriezties. Mums jārīkojas saskaņā ar mūsu likumiem.

— Ģimenes tiesa pieņēma lēmumu šķirt laulātos un nodot sievu jaunatnes lietu iestādes aizbildniecībā. Taču Bavārijas zemes Augstākā tiesa spriedumu atcēla, un sieva atgriezās pie vīra, jo Vācijas vēstniecība Libānā apstiprināja, ka laulātie stājušies likumīgā laulībā Sīrijā.

— Šis lēmums ir nepareizs! Pie mums ierodas bēgļi no valstīm, kurās ļauts stāties laulībā no deviņu, desmit vai četrpadsmit gadu vecuma. Mēs nevaram automātiski atzīt tādas laulības par likumīgām. Bavārijas zemes Augstākās tiesas lēmumu es uzskatu par nepareizu.

39
Pēc temata
Rumānijas parlaments izskatīs likumprojektu par viendzimuma laulību aizliegumu
Skotijas baznīca atļāvusi viendzimuma laulības saviem garīdzniekiem
Itālijā atļautas viendzimuma laulības
Stepanakerta 2020. gada 10. novembrī, foto no arhīva

Krievijas karavīri ierīkoja mobilo hospitāli Stepanakertā

8
(atjaunots 15:52 30.11.2020)
Hospitālī iekārtotas reanimācijas, funkcionālās diagnostikas, laboratorijas diagnostikas nodaļas, zobārsta un acu ārsta kabinets.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. Krievijas Aizsardzības ministrija Kalnu Karabahā ierīkoja mobilo hospitāli, vēsta RIA Novosti korespondents.

"Pneimatisko karkasu moduļu izbūve ir pabeigta. pirmām kārtām mēs orientējamies uz miernešu kontingenta medicīnisko nodrošinājumu. Un mēs esam gatavi sniegt palīdzību mierīgajiem iedzīvotājiem. Savos fondos esam gatavi izvietot līdz 40 cilvēkiem," pateica žurnālistiem medicīniskās vienības priekšnieks Jaroslavs Ivanovs.

Pēc viņa sacītā, hospitālī iekārtotas reanimācijas, funkcionālās diagnostikas, laboratorijas diagnostikas nodaļas, zobārsta un acu ārsta kabinets. Ir arī MPV, ultrasonogrāfijas un rentgena aparāti.

Krievijas mierneši tiek izvietoti Kalnu Karabahā saskaņā ar vienošanos, kuru 10. novembrī parakstīja Krievijas, Azerbaidžāna un Armēnijas līderi. Tas paredz pilnu karadarbību izbeigšanu, kuras turpinājās no 27. septembra, gūstekņu un bojāgājušo apmaiņu. Tāpat Armēnijai ir jāatgriež Azerbaidžānai Keļbadžaras, Lačinas un Agdama rajons.

Baku vienošanos nosauca par Erevānas kapitulāciju. Prezidents Ilhams Alijevs uzsvēra, ka dokuments ir maksimāli izdevīgs Azerbaidžānai: tagad, pēc viņa sacītā, kara posms ir noslēdzies un var pāriet pie politiskiem jautājumiem.

Armēnijas premjerministrs Nikols Pašiņans atzinās, ka lēmums par mieru viņam bija grūts, tomēr tas ļāva saglabāt to, ko Karabaha būtu zaudējusi. Pēc tam Erevānā sākās protesta akcijas ar prasību par premjera demisiju.

8
Tagi:
Krievijas Bruņotie spēki, Kalnu Karabaha
Temats:
Spriedze Karabahā
Pēc temata
Darbu pietiek gadiem uz priekšu: Krievijas sapieri Kalnu Karabahā
Sīrijas kaujinieki Karabahā: brauca karot vai apmesties uz dzīvi?
Miernešu operācijas reitings Kalnu Karabahā
Sapieru darba perspektīvas Kalnu Karabahā
Stomatoloģijas klīnikā, foto no arhīva

Jaunas šausmas: ASV cilvēkiem, kuri pārslimojuši Covid-19, sāk izkrist zobi

25
(atjaunots 18:53 29.11.2020)
ASV vairākiem cilvēkiem, kuri iepriekš pārslimojuši koronavīrusu, sāka bez simptomiem izkrist zobi; pēc amerikāņu zobārsta Deivida Okano domām, Covid-19 var izraisīt jau esošo zobu problēmu pasliktināšanos.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. Pēc pārciesta Covid-19 atsevišķi cilvēki saskaras ar nopietnām problēmām mutes dobumā, līdz pat zobu izkrišanai, raksta Mixnews.lv ar atsauci uz The New York Times. Izdevums stāsta par vairākiem gadījumiem, kad jaunā tipa koronavīrusa infekciju pārslimojušie saskārās ar zobu izkrišanu.

Piemēram, Ņujorkas iedzīvotāja Fara Hemilija pazaudēja zobu pēc atveseļošanās. Viņa atzīmēja, ka neesot sajutusi nekādas sāpes, pat asiņošanas nebija. Hemilija paziņoja par citiem līdzīgiem gadījumiem tiem, kas pārcietuši Covid-19. Kāds arī pazaudējis zobu vai pat vairākus, citiem emalja kļuva pelēka vai arī sāka parādīties robi, kā arī veidojās smaganu iekaisums.

Pēc Jutas Universitātes paradontologa Deivida Okano domām, visticamāk, koronavīrusa infekcijas fonā dažiem cilvēkiem notiek līdzšinējo stomatoloģisko problēmu saasināšanās.

Savukārt Angioģenēzes fonda prezidents un direktors medicīniskos jautājumos Viljams Lī atzīmēja, ka zobu izkrišana bez asiņošanas ir neparasta parādība un liecina par kaut kādiem procesiem smaganu asinsvados.

Tāpat The New York Times pievērš uzmanību tam, ka zobu izkrišanas gadījumi koronavīrusu izslimojušajiem cilvēkiem ir visnotaļ reta parādība.

25
Tagi:
ASV, koronavīruss
Pēc temata
Covid-19 sekas salīdzina ar izkaisīto sklerozi, AIDS un insultu
Ārsts parādīja, ko Covid-19 pacienti redz pēdējos brīžos pirms nāves
PVO: notiek vakcīnas pret Covid-19 izstrāde deguna aerosola veidā
"Sarkanais karogs": ārste pastāstīja, kādus simptomus ignorējuši ar Covid-19 mirušie
VAS Latvijas dzelzceļš

"Latvijas Dzelzceļš" izpārdod lokomotīves

0
(atjaunots 16:41 30.11.2020)
Izsolei tiks nodotas divas TEP70 sērijas dīzeļlokomotīves un sešas ČMEZ sērijas lokomotīves, kuru kopējā sākumcena ir 704 680 eiro.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. "Latvijas Dzelceļa" meitasuzņēmums "LDz cargo" pārdod izsolē astoņas dīzeļlokomotīves ar kopējo sākumcenu 704 680 eiro, tiek ziņots oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis.

Kravas vagoni, foto no arhīva
© Sputnik / Alexander Vilf

Tiek atzīmēts, ka izsolei tiks nodotas divas TEP70 sērijas dīzeļlokomotīves ar sākumcenu 92 920 eiro un 93 560 eiro. Tāpat tiks piedāvātas sešas ČMEZ sērijas lokomotīves, kuru sākumcena sastāda 82 850 eiro, 83 250 eiro, 84 850 eiro, 86 550 eiro, 88 050 eiro un 92 650 eiro.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka "Latvijas Dzelzceļa" apgrozījums pērn krities par 7,5%, salīdzinot ar 2018. gadu, sastādot 337,645 miljonus eiro. Koncerna zaudējumi sastādīja 9,328 miljonus eiro, salīdzinot ar iepriekšējā gada peļņu 14,408 miljonu eiro apmērā.

Pērn pa dzelzceļu tika pārvesti 41,49 miljoni tonnu kravu, kas ir par 7,77 miljoniem tonnu, jeb 15,8%, mazāk, nekā 2018. gadā. 79,4% šī apjoma sastādīja importa pārvadājumi (32,949 miljoni tonnu), kas ir par 18,6% mazāk, nekā 2018. gadā. Galveno kravu plūsmas daļu pa Latvijas dzelzceļiem veido partneri no Krievijas – 70,4% no visiem pārvadājumiem.

Kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieku, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku. Pašlaik ir atlaists jau ap tūkstoti cilvēku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

Ministru kabinets jūlijā atbalstīja "Latvijas Dzelzceļa" pamatkapitāla palielināšanu par 32 422 016 eiro, uzņēmuma izmaksu kompensāciju par dzelzceļa pasažieru pārvadājumu nodrošināšanu 14 225 226 eiro apmērā un finanšu līdzsvara avansa maksājumu 13 011 000 eiro apmērā.

0
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Kravu nekļūs vairāk, jāieņem svešs "lauciņš": ko nozīmē jaunais LDz biznesa modelis
Kliedzoši nepieņemams tonis: Latvijas ĀM aizliedza stividoriem prasīt Krievijai kravas
Nav skaidrs, kāpēc Latvija pati atsakās no tranzīta: situāciju LDz apsprieda Saeimā
"Latvijas Dzelzceļš" pārdod jau otro staciju