ASV raķetes Patriot. Foto no arhīva

NATO izdomā draudus, lai attaisnotu savu eksistenci

68
(atjaunots 17:16 28.05.2016)
Igaunijas Drošības spēku virspavēlnieks Riho Terrass uzskata, ka Baltijas valstīm vajadzīgas amerikāņu zenītraķešu kompleksi (ZRK) Patriot, lai atsistu iespējamo Krievijas uzbrukumu. Militārais eksperts Leonīds Ivašovs skaidro, kāpēc viņam nav taisnība.

RĪGA, 28. maijs – Sputnik. Baltijas valstīm ir nepieciešami amerikāņu zenītraķešu kompleksi (ZRK) Patriot, lai atsistu iespējamo Krievijas uzbrukumu, nesen intervijā avīzei The Financial Times paziņoja Igaunijas Drošības spēku virspavēlnieks Riho Terrass.

Terrass uzskata par nepietiekamiem NATO plānus izvietot Baltijas valstīs četrus bataljonus un uzsver Igaunijas, Latvijas un Lietuvas PGA spēku zemo gatavības pakāpi.

"Liela nozīme ir mūsu pašaizsardzības spējām. Mums ir nepieciešama iespēja izvietot PGA objektus," — paziņoja Drošības spēku virspavēlnieks.

Īpašo uzdevumu raķešu spēku dežūrdaļa. Foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Pyatakov

Riho Terrass uzskata, ka Krievija izturas "oportūnistiski". "Ja viņiem ir kāda iespēja, viņi pat pa logu ielīdīs, lai to izmantotu," – uzskata ģenerālis.

Viņš ir pārliecināts, ka alianses pienākums ir ieviest reģionā bloķēšanas un pieejas ierobežošanas sistēmu (A2AD), kurā tiks iekļautas raķešu "zeme-gaiss" palaišanas iekārtas.

Ģenerālpulkvedis Leonīds Ivašovs, Ģeopolitisko problēmu akadēmijas prezidents, Krievijas Aizsardzības ministrijas Starptautiskās militārās sadarbības galvenās pārvaldes vadītājs (1996.—2001.) komentēja igauņu ģenerāļa vārdus. Pēc Ivašova domām, Baltijas valstis Krieviju neinteresē, taču ASV gan rada reālus draudus.

Krievijai ir jābūt divas vai trīs reizes stiprākai nekā pretiniekam, lai sagatavotu uzbrukumu: "Kad divas puses gatavo karadarbību, uzbrukumu sāk valsts, kurai ir divkāršs vai trīskāršs pārsvars. Krievijai nav stratēģisku priekšrocību salīdzinājumā ar NATO. Pietiek tikai saskaitīt NATO karavīrus un militārās tehnikas vienības. Krievija var rīkoties tikai aizsardzības sistēmas ietvaros," – Sputnik korespondentam pastāstīja ģenerālis Ivašovs.

Militāro zinātņu likumi ir vienādi visā pasaules valstīm un armijām. "(ZRK) Patriot izvietošana aizsardzībai no Krievijas ir izdomāts iegansts. NATO ir veidojusies un attīstījusies, izdomājot draudus. Ja draudu nebūs, nodokļu maksātājs pajautās: kāpēc mēs ieguldām milzīgus līdzekļus šī globālā monstra – Ziemeļatlantijas alianses uzturēšanai. Tāpēc (alianse) vienlaikus cīnās te ar terorismu, te – ar Krieviju. Mūs pielīdzina monstram, lai gan patiesībā Krievija sper tikai atbildes soļus, lai uzturētu savas aizsardzības un drošības līmeni," – uzsvēra eksperts.

Baltijas valstis nav iekļautas Krievijas Federācijas interešu sfērā, atzīmēja Ģeopolitisko problēmu akadēmijas prezidents. Ir jāuzliek visi punkti uz "i": tieši amerikāņi vispirms iespaido viņu kontrolē esošās valstu elites aprindas un valdības, lai piespiestu tās lūgt ASV sniegt militāro palīdzību, un pēc tam "nevar atteikties" izpildīt lūgumu. Skaidrs, ka Baltijas valstu iedzīvotājiem aizsardzība nav vajadzīga, toties ASV vajag paplašināt savu potenciālu pret Krievijas Gaisa kosmiskajiem spēkiem. Sistēma Patriot pastiprinās pretgaisa aizsardzības potenciālu šajā jautājumā.

Krievijas bruņoto spēku grupējums Kaļiņingradā un Baltijas flote pamazām tiek ielenktas – visapkārt ir sauszemes, jūras un pretgaisa spēki, norāda Ivašovs. "Mēs spersim atbildes soļus: tiks pastiprināts aviācijas grupējums Kaļiņingradā, palielināts precīzā tēmējuma līdzekļu skaits, sistēmu "Iskander" un kuģu skaits. Tie ir kara likumi: parādās draudi – tiek veikti pasākumi to neitralizācijai. Šie pasākumi noteikti tiks sperti. Sistēma Patriot mūs apdraud," – secināja Ivašovs.

68
Pēc temata
Mediji: Krievija un Ķīna vēlas padzīt ASV no savām robežām
Mediji: ASV izlūkdienesta šefs pamanījis jaunu kodolieroču sacensību vilni
Jaunais virspavēlnieks gatavo NATO spēkus Eiropā cīņai ar Krieviju
Krievijas un NATO konfliktā uzvarētāju nebūs

ES Zāļu aģentūra sākusi sarunas ar vakcīnas "Sputnik V" ražotāju

5
(atjaunots 07:29 26.11.2020)
Eiropas Komisijas rīcībā vēl nav datu par Krievijā izstrādāto vakcīnu pret koronavīrusu.

RĪGA, 26. novembrisSputnik. Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) sākusi pārrunas ar Krievijas koronavīrusa vakcīnas "Sputnik V" ražotāju, sarunā ar ziņu aģentūru RIA Novosti pastāstīja Eiropas Komisijas oficiālais pārstāvis.

"Ar aģentūru EMA sazinājies izstrādātājs, tagad viņi sākuši pirmo sarunu posmu," viņš pastāstīja.

Pie tam RIA Novosti sarunbiedrs precizēja, ka EMA nav saņēmusi pieteikumus "Sputnik V" pārdošanai Eiropas tirgū.

Pēc viņa vārdiem, Eiropas Komisijas rīcībā pagaidām nav datu par Krievijā izstrādāto vakcīnu.

Viņs piebilda, ka EMA sagatavos rekomendācijas, kas tiks publicētas organizācijas vietnē.

Iepriekš Krievijas Tiešo investīciju fonda vadītājs Kirils Dmitrijevs informēja, ka 22. oktobrī organizācija iesniegusi pieteikumu preparāta apstiprināšanai Eiropas medicīnas asociācijā, un pieļāva, ka būtu iespējama tā ražošana Vācijā.

Vakcīna "Sputnik V"

Augusta sākumā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktā Nacionālā epidemioloģijas un infekciju centra speciālisti sadarbībā ar Tiešo investīciju fondu. Vakcīnai tika izmantota labi izpētītā cilvēka adenovīrusa vektora platforma. Tā ieguva nosaukumu "Sputnik V"

Vasarā preparāts sekmīgi pārvarēja divas izmēģinājumu stadijas ar brīvprātīgajiem 18-60 gadu vecuma grupā. Rezultātā viņiem izveidojās imūnatbilde un antiķermenīši pret SARS-CoV-2.

Mēģinājumu nākamā fāze sākās septembrī. Līdz ar Krieviju preparāta pētījumi notiek AAE, Venecuēlā, Indijā un Baltkrievijā.

Vakcīnas klīnisko pētījumu otrā starpposmu analīze demonstrēja efektivitāti 91,4% apmērā 28. dienā pēc pirmās injekcijas un vairāk nekā 95% - 42. dienā.

Trešajā pētījumu stadijā piedalās 40 tūkstoši brīvprātīgo. Viņu vidū pirmo injekciju saņēmuši vairāk nekā 22 tūkstoši cilvēku, vēl 19 tūkstoši saņēmuši abas injekcijas.

Novembrī Rūpniecības un tirdzniecības ministrija informēja, ka Maskava apspriež ar Budapeštu vakcīnas ražošanu Ungārijā. Valstī jau tiek veidotas ražošanas platības.

5
Tagi:
vakcīna, Krievija, Eiropas Komisija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Ārsts pastāstīja par cilvēku vecumā virs 60 gadiem reakciju uz vakcīnu "Sputnik V"
Krievijā atklāti dati par vakcīnas "Sputnik V" efektivitāti
PVO pārstāve informēja, ka Krievija pieteikusi vakcīnas "Sputnik V" sertifikāciju
Krievijas AM

Trampa administrācija sagatavojusi sankciju projektu pret Krievijas AM

13
(atjaunots 07:22 26.11.2020)
Sankciju saraksta projekts paredz ierobežojumus, kuru rezultātā ASV kompānijas būs spiestas saņemt īpašu licenci, lai turpinātu jebkādus sakarus ar Krievijas uzņēmumiem.

RĪGA, 26. novembris — Sputnik. Savienotās Valstis varētu ieviest sankcijas pret Krievijas Aizsardzības ministriju, virkni aizsardzības un civilās rūpniecības sfērā strādājošu uzņemumu, ar Vladimira Putina administrāciju saistītu federālo valsts unitāro uzņēmumu, kā arī Ņižegorodskas apgabala Galveno iekšlietu pārvaldes ekspertu-kriminālistu centru, vēsta RIA Novosti.

Par to liecina pašreizējā prezidenta Donalda Trampa administrācijas gatavotā sankciju saraksta projekta melnraksts, ar ko izdevies iepazīties ziņu aģentūrai. Jaunie pasākumi saistīti ar ierobežojumiem, ko plānots vērst pret 89 Ķīnas kompānijām, kas sadarbojas ar bruņotajiem spēkiem, un 28 Krievijas organizācijām aviācijas, raķešu kosmiskajā un kodolenerģētikas nozarēs, iekārtu un dzinēju būves jomā, kā arī zinātniskajiem centriem.

Citu starpā sarakstā varētu iekļūt valsts korporācijas "Rosatom" institūti, kas piedalījās perspektīvā bruņojuma izstrādē, divi "Roskosmos" uzņēmumi, kā arī helikopteru un aviācijas dzinēju ražotāji, aviācijas materiālu un gaisa satiksmes organizācijas sistēmu izstrādātāji un piegādātāji.

Ziņu aģentūras informācijas avots konstatēja: ja sankcijas tiks apstiprinātas, ASV kompānijas būs spiestas saņemt īpašu licenci, lai turpinātu jebkādus sakarus ar Krievijas uzņēmumiem.

Iepriekš ASV Valsts departaments informēja par sankcijām pret trim Krievijas uzņēmumiem ("Aviazapčastj", AAS "Elekon" un "Nilco Group") saskaņā ar likumu par masu iznīcības ieroču neizplatīšanu. Tās aizliedz jebkādām ASV valdības struktūrām sadarboties ar minētajām kompānijām un liedz tiesības izsniegt licences eksporta kontrolē esošo preču nodošanu.

13
Tagi:
sankcijas, Donalds Tramps, Krievija, ASV
Pēc temata
Pompeo piedraudējis ar sankcijām visiem, kas piegādās ieročus Irānai
Vai Krievijai draud "ellīgas sankcijas" Baidena varas apstākļos
NYT: Tramps plānojis uzbrukumu kodolobjektam Irānā
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa
Vjačeslavs Dombrovskis

Dombrovskis paskaidroja, kādēļ Latvijas elite domā, ka spēs asimilēt krievus

0
(atjaunots 08:46 26.11.2020)
Latvijas krieviem asimilācija ir nepieņemama, lai arī valsts vadība domā savādāk; Vjačeslavs Dombrovskis piedāvāja latviešu politiķiem atbildēt uz diviem galvenajiem jautājumiem.

RĪGA, 26. novembris – Sputnik. Krievi Latvijā jau agrā bērnībā saskaras ar naidīgu latviešu attieksmi, pastāstīja Neatkarīgā intervijā Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis, komentējot deputātes Dagmāras Beitneres-Le Gallas izteicienu, kura atļāvās Saeimas tribīnē paziņot, ka Latvijā nav neviena krievvalodīga intelektuāļa, kurš spētu iedzīvināt diskusiju par krievvalodīgo piederību.

Taču viņš atzīmēja, ka ne visi latvieši attiecas pret krieviem šādā veidā.

"Piemēram, latviešu politiķe Evija Papule uzreiz skaidri un cieti pateica, ka tā izteikties nav pieņemami. Ir labi, un tas ir svarīgi, ka ir latviešu politiķi, kas uzskata, ka tas nav pieņemami, un viņiem ir drosme to pateikt. Politika par nelatviešiem tā īsti nekur nav noformulēta, lai gan viņu ir aptuveni 40%.

Faktiskā politika pašlaik ir asimilācija. Tā to savulaik ir pateicis arī premjers Krišjānis Kariņš. Tā saucamajiem krievvalodīgajiem un krieviem tiek piedāvāts kļūt par latviešiem, ar to atsakoties no kādas būtiskas daļas sava krieviskuma - atteikties no mācīšanās dzimtajā valodā, no televīzijas kanālu skatīšanās krieviski utt.

Latvijas "istablišments", jeb elite, uzskata, ka Latvijas krievvalodīgo integrācija nozīmē, ka krieviem vajag asimilēties. Un uzskata, ka šis jautājums ir izlemts un slēgts," pastāstīja Dombrovskis.

Viņš atgādināja par neseno Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju vērtību orientāciju pētījumu, kuru pēc portālā "Spektr" veica SKDS. Saskaņā ar to, vairums krievvalodīgo iedzīvotāju atbalsta Eiropas vērtības, taču tikai 13% bija gatavi asimilēties.

"Šie 13 no simta dod kaut kādu iluzoru pamatu latviešu sabiedrībai domāt, ka šis asimilācijas projekts ir akceptēts. Īpaši, ja mēs runājam par to sabiedriski aktīvo cilvēku daļu, kas dzīvo tā saucamajā Twitter telpā. Bet ir jau vēl ļoti daudz cilvēku, kuri Twitter nedzīvo, kas šo asimilācijas piedāvājumu pēc būtības noraida," uzsvēra deputāts.

Viņš atzīmēja, ka tajā pašā jautājumā 88% respondentu paziņoja, ka uzstājas par mācībām dzimtajā valodā, savukārt 84% atzīmēja, ka viņiem krievu kultūras telpa ir galvenā.

"Jautājumā par savu piederību krievu kultūras telpai redzam, ka atbildes ir tikpat kā vienādas visās paaudžu grupās. Tāpat arī gados jaunie cilvēki uzskata, ka viņiem ir svarīgi lasīt grāmatas vai skatīties filmas, iegūt izglītību krievu valodā. Domāju, ka šie fakti norāda uz to, ka kādi 87% procenti krievu šo asimilācijas procesu nav gatavi un negrib pieņemt. Un arī nākotnē tas nevar būtiski mainīties," atzīmēja Dombrovskis.

Viņš vēlreiz uzsvēra, ka Latvijā nav integrācijas politikas – pastāv tikai kurss uz asimilāciju.

"Pēc savas būtības tā ir strausa politika - politiskais "istablišments" cenšas dzīvot tā, it kā krievvalodīgo valstī vispār nebūtu, vai nu uzskatot, ka ļoti tuvā nākotnē viņi visi asimilēsies. Bet šādas asimilācijas nebūs, līdz ar to divkopienu problēma pastāv, tā turpinās pastāvēt, un tā ir nopietna.

Ir divi jautājumi, ko katram vajadzētu sev uzdot un padomāt par atbildi.

Pirmais jautājums ir: "Vai jūs uzskatāt, ka valsts vai jebkura organizācija var veiksmīgi attīstīties, ja gandrīz 40 procenti tās iedzīvotāju vai darbinieku ir atsvešināti vai tiek uzskatīti par svešiniekiem?" Otrais jautājums latviešu politiķiem: "Vai jūs uzskatāt, ka ir ilgtspējīgi uzturēt tikai aktīvas konfrontācijas politiku pret valsti, kuras valodā mājās runā 40% Latvijas iedzīvotāju?"

Katram ir vērts uzdot sev šos jautājumus un padomāt par atbildēm," nobeigumā sacīja Dombrovskis.

0
Tagi:
Vjačeslavs Dombrovskis, krievvalodīgie
Pēc temata
Atņēma izglītību, neiedeva pilsonību: aktīviste par to, kā Latvijā apvienoja krievus
Bizness latviešu stilā un Latvijas pretkrievu valoda: Lindermans par aktuālām tēmām
"Mēs it kā dzīvojam dažādās valstīs": vai latviešu un krievu ienākumi atšķiras
Urbanovičs: Latvija top arvien latviskāka un nabadzīgāka