Polijas karogs. Foto no arhīva

Polijas politiķu strīdi Krievijas un NATO jautājumā

15
(atjaunots 14:02 17.05.2016)
Pašreizējais valsts aizsardzības ministrs un bijušais ĀM vadītājs izvērsa diskusiju par Krievijas iestāšanos NATO. No abām pusēm skanēja savstarpēji apvainojumi.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Polijā izcēlies skandāls aizsardzības ministra Antoni Macereviča izteikumu dēļ jautājumā par Krievijas iestāšanos NATO.

Aģentūra RIA Novosti vēsta, ka poļu politiķi un interneta lietotāji skarbiem vārdiem kritizējuši valsts bijušo ārlietu ministru Radoslavu Sikorski, kurš nosaucis Polijas aizsardzības ministru par "ķēmu", komentējot viņa vārdus par Krievijas iestāšanos NATO.

Konfliktu izraisīja Macereviča izteikumi, kas atskanēja pagājšnedēļ, valdības iepriekšējā sastāva darba audita laikā.

"Ko jums nodarījusi Polija, ka jūs tai ļaujat būt tik viegli ievainojamai? Kam bija jānotiek bruņotajos spēkos, kam bija jānotiek jūsu galvās, lai brīdī, kad viss liecina par to, ka tuvojas ļaunākais konflikts, lielākās briesmas, lielākais apdraudējums mūsu valstij, jūs apliecinātu, ka Krievija mūs neapdraud, un jūsu valdības iekšlietu ministrs (Sikorskis) apgalvotu, ka tuvākajā laikā Krievija iestāsies NATO?" – vaicāja ministrs.

Uz šiem vārdiem Sikorskis reaģēja visai rupji – savā lappusē Twitter viņš rakstīja: "Aizsardzības ministra kungs, Antek, ķēms tāds, parādi citātu, kurā es esot teicis, ka Krievija tuvākajā laikā iestāsies NATO."

Publikācija radīja vētrainu publikas reakciju. Piemēram, atbildot uz Sikorska vārdiem, tika atsūtīts 2010. gadā publicēts raksts ar virsrakstu "Sikorskis: Krievijai jāiestājas NATO". Kāds cits interneta lietotājs ieteica bijušajam iekšlietu ministram vērsties tiesā. Sikorskis attrauca, ka tiesā būtu jāvēršas Macerevičam vārda "ķēms" dēļ. "Ja konsilijs apstiprinās, ka esmu kļūdījies, es atvainošos," – viņš piezīmēja.

Vēlāk diskusijai pievienojās Polijas Aizsardzības ministrijas oficiālais pārstāvis Bartolomejs Miščēvičs. Viņš paskaidroja, ka ministrijas vadītājs nav citējis Sikorska vārdus – viņa izteikumos atspoguļota tikai teiktā jēga.

Atbildot uz teikto, bijušais Polijas ārlietu ministrs norādīja, ka starp vārdiem "Krievija varētu kandidēt uz iestāšanos NATO" un "Krievija drīz kļūs par NATO dalībvalsti" ir liela starpība.

Polijas Senāta spīkeris Staņislavs Karčevskis intervijā portālam Wirtualna Polska nosodīja Sikorska vārdus. "Viņš nedrīkst tā izteikties. Tā ir vienkārši nekaunība. Viņš ir sevi kompromitējis ar vārdiem, ko adresējis konstitucionālajam ministram," – paskaidroja Karčevskis.

Pats Macerevičs nosaucis Sikorski par "nekauņu" un "vienu no lielākajiem kaitniekiem, kas vēršas pret politiskajām izmaiņām Polijā", kā arī teicis ar viņu "nav nekā pārrunājama".

Vēstuļu ienaidnieki 

Polijas bijušie aizsardzības ministri, kuri atklātā vēstulē pieprasīja pašreizējā ministrijas vadītāja Antoni  Macereviča demisiju, tādējādi cenšas slēpt paši savas kļūdas, — šādu viedokli pauda atbildes vēstules autori, kuru starpā ir citi bijušie aizsardzības ministri un ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis.

Iepriekš vairāki bijušie valsts aizsardzības ministri publicēja atklātu vēstuli, kurā pieprasīja Macereviča demisiju. Pēc viņu domām, Polija, kam bija "spēcīgas pozīcijas NATO" un "stabilas valsts" reputācija, tagad "zaudē ietekmi Eiropas un Atlantijas struktūrās valdošās partijas "Tiesības un taisnība" politikas rezultātā. Viņi pavēstīja, ka Macereviča vārdi par to, ka iepriekšējās valdības laikā Polija nav varējusi uzturēt drošību, neatbilst patiesībai.

"Agrākie aizsardzības ministri, kuri brīvdienās publicētajā vēstulē pieprasīja pašreizējā aizsardzības ministra Antoni  Macereviča demisiju, cenšas slēpt savu ilggadējo rupjo nevērību," – uzsvēra atbildes vēstules autori, tostarp arī Vitolds Vaščikovskis, kurš 2008.-2010.gg. vadīja nacionālās drošības biroju.

Informācijas aģentūra PAP informēja, ka atbildes vēstuli parakstījuši "Polijas bijušie aizsardzības ministri un ar nacionālās drošības jautājumiem saistīti cilvēki."

Pēc viņu domām, vēstules autori cenšas negatīvi "ietekmēt intensīvu un nepieciešamu reformu procesu". Viņi norādīja, ka astoņu gadu laikā, kamēr Polijā strādājusi iepriekšējā valdība, valsts ir novesta līdz būtiskām izmaiņām nacionālās drošības sistēmā, turklāt ievērojami pavājināta militārā sadarbība ar ASV.

15
Pēc temata
Padomju pieminekļu demontāžas projekts Polijā tiks iesniegts jūnija beigās
Tranzīta konflikts: ir ieguvēji, ir zaudētāji
Polija var novest postā Baltijas valstu pārtikas tirgu
Sebastjans Kurcs

Austrija iepirks "Sputnik V": Kurcs aicina EZA pasteigties ar vakcīnas apstiprināšanu

16
(atjaunots 17:40 20.04.2021)
Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs informēja, ka federatīvā republika ir vienojusies par miljonu Krievijas vakcīnas "Sputnik V" devu iegādi

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Austrijas valdība ir vienojusies iepirkt un sākt Krievijas Covid-19 vakcīnas "Sputnik V" lietošanu, kad Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) to apstiprinās, paziņoja federatīvās republikas kanclers Sebastjans Kurcs.

"Mēs vienojāmies iegādāties vienu miljonu devu vakcīnas "Sputnik V", ko izmanto jau vairāk nekā 50 valstīs," citē RIA Novosti Kurca paziņojumu.

Pēc viņa vārdiem, Austrija cer uz ātru Krievijas preparāta reģistrāciju Eiropā.

"Katra papildu vakcīna palīdzēs mums glābt dzīvības, saglabāt darba vietas un ātrāk atgriezties pie normālas dzīves," norādīja Kurcs.

Federālajā valdībā apstiprināja, ka Austrija izmantos vakcīnu, tiklīdz Eiropas regulators to apstiprinās. "Lietošana - pēc EZA reģistrācijas, teica Austrijas valdībā.

4. martā EZA ziņoja par "Sputnik V" ekspertīzes uzsākšanu, regulators pārbaudīs vakcīnas efektivitāti un drošību. Pēc uzticamā informācijas avota "Sputnik V" var saņemt apstiprināšanu maijā.

Divas Eiropas Savienības valstis - Ungārija un Slovākija – jau ir apstiprinājušas "Sputnik V" lietošanai, negaidot tās reģistrāciju Eiropas Savienībā. Pagājušajā nedēļā startēja Krievijas vakcīnas ražošana Serbijā, tāpat paredzams, divu mēnešu laikā to sāks ražot Itālijā.

Krievijas Veselības ministrija reģistrēja "Sputnik V" pērnā gada augustā. Vakcīnu izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktais centrs uz labi izpētītās un pārbaudītās cilvēka adenovīrusu vektoru platformas.

Publikācija autoritatīvajā medicīnas žurnālā The Lancet liecina, ka "Sputnik V" trešajā izmēģinājumu fāzē demonstrēja efektivitāti 91,6% līmenī. Vakcīna pilnībā pasargā no smagas Covid-19 gaitas.

Preparāts "Sputnik V" reģistrēts jau vairāk nekā 60 pasaules valstīs, kuru iedzīvotāju skaits pārsniedz 1,5 miljardus cilvēku.

16
Tagi:
Sputnik V, vakcīna, Austrija
Pēc temata
"Sputnik V" izstrādātāji atbildēja uz Makrona vārdiem par vakcīnu karu
Kas vakcinēs Eiropu no vājinātas neatkarības vīrusa
Tika novērtēta "Sputnik V" efektivitāte pret Covid-19 jaunajiem paveidiem
Vakcinācijas tūrisms: ārzemnieki lido uz Krieviju pēc "Sputnik V"
Aleksandrs Koņkovs

Eksperts skaidro Čehijas uzvedību attiecībā uz Krieviju

30
(atjaunots 08:19 20.04.2021)
Čehija ir tikai pirmā bezdelīga: izkalpoties ASV priekšā uz Krievijas rēķina mēģinās arī citi, mazāki Eiropas spēlētāji.

RĪGA, 20. aprīlis - Sputnik. Krievija pasludinājusi 20 Čehijas vēstniecības darbiniekus par personām non grata, atbildē uz 18 Krievijas diplomātu izraidīšanu un Krievijas specdienestiem izvirzīto apsūdzību saistībā ar sprādzienu munīcijas noliktavā Vrbeticē 2014. gadā. Tāpat Čehijas policija izsludinājusi meklēšanā Aleksandru Petrovu un Ruslanu Boširovu, kurus Londona tur aizdomās bijušā Izlūkošanas pārvaldes pulkveža Sergeja Skripala un viņa meitas Jūlijas saindēšanā.

Acīmredzot čehi uzstājas, kā rīks citu ģeopolitisko spēlētāju rokās, paziņoja politologs Aleksandrs Koņkovs radio Sputnik ēterā.

"Prāga iebruka informatīvajā dienas kārtībā, un sāka virzīt dīvainus nosacījumus pēc tam, kad ASV apstiprināja jaunas sankcijas pret Krieviju. Tāpēc pirmā doma, kas ienāk prātā, ir, ka čehi šādā veidā cenšas izkalpoties aizokeāna partneru priekšā," norāda Koņkovs.

Tomēr pastāv varbūtība, ka lielākoties tā nav vietējā iniciatīva, bet Rietumu spēlētāju kopējas rīcības atspoguļojums, lai pievērstu sev jaunas amerikāņu administrācijas uzmanību," norāda eksperts.

"Virkne citu valstu demonstrē gatavību restartēt vēl Trampa laikā pieteikto mēģinājumu pārskatīt attiecības ar Eiropas sabiedrotajiem. Baidens it kā izrāda gatavību atgriezties Eiropā, un tagad tie, kurus agrāk mēdza dēvēt par limitrofiem, rīko savas spēles. Diemžēl Prāga ir uzņēmusi šo kursu," skaidroja Koņkovs.

Krievijas Federācijas Ārlietu ministrijā
© Sputnik / Natalia Seliverstova

Pēc viņa vārdiem mēģinājumi izkalpoties ASV administrācijas priekšā uz Krievijas rēķina ir jāgaida arī no citu, mazāku Eiropas spēlētāju puses.

Izvērsies skandāla fonā Prāga paziņoja par valsts korporācijas "Rosatom" izslēgšanu no konkursa par Dukovanu atomelektrostacijas

paplašināšanu.

Čehijas Ārlietu ministrijā Krievijas reakciju uz Prāgas apsūdzējumiem nosauca par "pārāk asu", jo viens no izraidītiem diplomātiem ir čehu vēstnieka vietnieks.

Kā norādīja Ārlietu ministrijā, Prāgas darbībās "nevar nesaskatīt amerikāņu pēdas". Resorā uzsvēra, ka lēmums par Krievijas diplomātu izraidīšanu pieņemts "ar nepamatotiem un izdomātiem ieganstiem" par Krievijas specdienestu saistību ar sprādzienu munīcijas noliktavā Vrbeticē 2014. gadā.

В какую игру ввязалась Чехия? Коньков о причине демарша против России
30
Tagi:
Krievija, Čehija, ASV
Pēc temata
"Atbildēsim kopā". Ko NATO uzskata par draudiem, izņemot Krieviju
ASV draud Krievijai ar sekām "agresīvo darbību" dēļ

Pierādi, ka esi latvietis: cīņas par valsts valodu negaidīti rezultāti

0
(atjaunots 17:45 20.04.2021)
Latvieši ir spiesti iet uz arhīviem un maksāt par izziņām, lai apliecinātu, ka viņi mācījušies latviešu valodā.

RĪGA, 20. aрrīlis - Sputnik. Latviešu sūdzības par taksometru vadītājiem, kuri slikti prot valsts valodu, ir nospēlēja ļaunu joku ar pašiem latviešiem. Tagad taksometru vadītājiem ir jāapliecina latviešu valodas zināšanas, par ko reizēm jāmaksā. Situācija diez vai mainīsies tuvākajos trijos gados, ziņo TV3 raidījums Bez Tabu.

Jaunā prasība — pierādīt latviešu valodas prasmes — tika ieviesta pagājušajā vasarā, jo taksometru klienti sūdzējās, ka daudzi autovadītāji pienācīgā līmenī neprot valsts valodu un ar tiem ir grūti komunicēt. Bija gadījumi, kad ziņoja par to, ka vadītājs pat nevar sasveicināties latviešu valodā. Tagad licences saņemšanai taksistiem jābūt latviešu valodas B1 līmenim.

Licence jāatjauno ik pēc trim gadiem, Autotransporta direkcija pārbauda, vai vadītājam nav soda punktu un vai viņam ir vismaz trīs gadu braukšanas stāžs. Šogad taksisti saskārās ar jaunām prasībām, no kurām cieš arī latvieši.

Daiga, taksometra vadītāja no Ventspils, pastāstīja televīzijas raidījumam, ka viņai ir dokumenti par izglītību, taču tie nav pārliecinājuši Autotransporta direkciju par ventspilnieces valodas prasmēm. Lai gan latviešu valoda viņai ir dzimtā. 1981. gadā viņa absolvējusi Ventspils skolas 8. klasi, taču dokumentos nav nekāda apliecinājuma tam, ka mācības notika valsts valodā.

"Tagad mēs, latvieši, ejam pa arhīviem, maksājam naudu. Piemēram, Ventspilī šāds pakalpojums maksā 15 eiro. Lai izņemtu no arhīva, ka tu esi mācījies latviešu skolā, latviešu valodā. Tas nozīmē, ka mēs maksājam naudu par to, ka mēs esam latvieši un ka mēs mākam runāt latviski," stāsta Dagnija.

Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone, komentējot situāciju, atzīmēja, ka šī procedūra nebūšot jāatkārto pēc trim gadiem.

"Šobrīd Taksometru vadītāju reģistrā mums ir reģistrēti vairāk nekā 8000 autovadītāju. Un līdz šim esam izslēguši 22 par latviešu valodas nezināšanu, bet sūdzību ir bijis krietni vairāk. Labā ziņa ir tāda, ka šoferi atradīs šo izziņu un iesniegs to mums. Un tad vēl pēc trim gadiem šādu problēmu vairs nebūs autovadītājiem," stāsta Plone.

0
Tagi:
latviešu valoda, krievu valoda
Pēc temata
"Divvalodības terors": dzejniece piesaka karu firmām, kas pieprasa krievu valodas prasmes
"Nacionālisms aprij apgaismību": grozījumi Augstskolu likumā
Krievu valoda "iegāž": Wargaming IT speciālisti nevēlas mācīties latviešu valodu
Kāpēc visus krievus Latvijā tur aizdomās? Viņi runā krieviski un skatās Krievijas TV!