Padomju karavīru kapi Polijā. Foto no arhīva

Padomju pieminekļu demontāžas projekts Polijā tiks iesniegts jūnija beigās

34
(atjaunots 08:43 12.05.2016)
Polijas Nacionālās atmiņas institūts izstrādā projektu padomju pieminekļu nojaukšanai visā valstī un plāno šim nolūkam piesaistīt pašvaldību un valdības līdzekļus.

RĪGA, 10. maijs — Sputnik. Polijas Nacionālās atmiņas institūta vadītājs Lukašs Kaminskis (IPN) plāno šī gada jūnija beigās iesniegt projektu, kura mērķis ir padomju pieminekļu nojaukšana visā valstī, ziņoja RIA Novosti, atsaucoties uz interneta portālā Onet publicēto informāciju.

Agrāk Kaminskis informēja, ka jānojauc un jānogādā muzejā aptuveni 500 padomju pieminekļi, kas simbolizē "komunistiskās sistēmas kundzību Polijā". Institūta pārstāvis Andžejs Zavistovskis paskaidroja, ka pieminekļi tiks izvietoti izglītojoši vēsturiskā muzejā, kura atrašanās vieta vēl netiek precizēta. Viņš uzsvēra, ka muzejā "atradīsies ar Sarkano armiju un komunismu saistītie pieminekļi."

Interneta portāls Onet vēstīja, ka tuvojas beigām IPN veiktā pieminekļu inventarizācija. Pašlaik to skaits vairs nepārsniedz divus simtus.

"Tuvāko divu mēnešu laikā mēs precīzi noskaidrosim, cik pieminekļi (ir palikuši), kāds ir to stāvoklis un kam pieder atsevišķi monumenti – lielākā daļa atrodas vietējo pašvaldību ziņā, taču daži pieminekļi, iespējams, pieder citiem subjektiem. Viss ir jānoskaidro, pēc tam iesniegsim plānu vietējām pašvaldībām un valdībai, jo tas nu ir skaidrs, ka IPN nevarēs segt visus izdevumus bez pašvaldības iestāžu atbalsta un valdības palīdzības," – paziņoja Kaminskis.

Viņš piebilda, ka muzeja atrašanās vieta tiks izraudzīta pēc pieminekļu inventarizācijas beigām, jo šis lēmums ir atkarīgs arī no pieminekļu kopskaita. Pie tam Kaminskis uzsvēra, ka institūts plāno izveidot izglītojošu iestādi nevis "nostalģijas Disnejlendu".

"Pats galvenais – lai nevienam nerastos šaubas par to, ka tie nebija pieminekļi, kuros izpaudusies poļu tautas patiesā pateicība Sarkanajai armijai," – atgādināja Lukašs Kaminskis.

Krievijas Vēstures biedrība jau aicināja Polijas varas iestādes atturēties no padomju karavīriem veltīto pieminekļu demontāžas un iznīcināšanas. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs izteicās, ka Polija ieņēmusi līdera vietu padomju pieminekļu apgānīšanas "sacensībās" Eiropā. Krievijas ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova savukārt paskaidroja, ka Maskava neapšaubāmi reaģēs uz padomju pieminekļu nojaukšanu Polijā, un izteica cerību, ka Polijas valdība mainīs savus plānus.

34
Pēc temata
Poļu zinātnieki uzskata, ka Dzintara istaba ir atrasta
Konservatīvā revolūcija Polijā apdraud visu Eiropu
Polija var novest postā Baltijas valstu pārtikas tirgu
KF Federācijas padomes Starptautiskās komitejas vadītājs Konstantīns Kosačovs

Diplomāts nosauca vārdus par Krievijas saikni ar protestiem ASV par viltus ziņām

2
(atjaunots 17:07 01.06.2020)
Bijusī ASV prezidenta padomdevēja nacionālās drošības jautājumos Sjuzana Raisa iepriekš paziņoja, ka aiz vardarbības ASV protestu laikā varētu stāvēt Krievija.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Apsūdzību izteikšana Krievijai protesta akciju rīkošanā ASV var būt daļa no kārtējās pret Krieviju vērstās kampaņas, kura, kā jau vienmēr, balstās uz viltus ziņām, paziņoja KF Federācijas padomes Starptautiskās komitejas vadītājs Konstantīns Kosačovs, vēsta RIA Novosti.

Bijusī ASV prezidenta padomdevēja nacionālās drošības jautājumos Sjuzana Raisa iepriekš paziņoja, ka aiz vardarbības ASV protestu laikā varētu stāvēt Krievija. Taču nekādus pierādījumus vai konkrētus faktus Raisa nesniedza.

"Tas ir noticis. Amerikāņu viltus ziņu mašīna, čerkstoši krakšķot un klepojot, beidzot ieskandēja sen prognozēto darbību," uzrakstīja Facebook Kosačovs.

"Un tas būtu bijis smieklīgi. Taču būs skumji, jo šī var būt pirmā bezdelīga, aiz kuras atlidos vārnu bari," paziņoja senators, uzsverot, ka "slikti ož nebūt ne Krievijā".

Pēc parlamentārieša sacītā, ļoti gribētos ticēt, ka oficiālajā Vašingtonā "šoreiz pietiks arī apziņas par visām Amerikas pilsētās notiekošajām šausmām – patiesi līdzjūtības vārdi visiem, kas ir cietis, un tiem, kas vēl cietīs – un elementāra izdzīvošanas instinkta, kas nepieļauj politiskās spēles nacionālās traģēdijas laikā".

Tāpat Kosačovs atzīmēja, ka Raisas paziņojums ir "tiešs aizvainojums – turklāt ne tik daudz Krievijai, kuras šajā situācijā vienkārši nav un nevar būt, cik pašai tautai un ASV pilsoņa Džordža Floida piemiņai".

Nekārtības izcēlās Mineapolisā un vairākās citās pilsētās pēc afroamerikāņa Džordža Floida policistu izraisītās nāves. Internetā parādījās video, kuros redzams, ka policisti uzlika Floidam roku dzelžus, nogāza viņu uz zemes un trijatā uzgāzās viņam virsū. Turklāt viens no viņiem uzkāpa ar celi viņam uz kakla. Floids videoierakstā vairākas reizes saka, ka nevar paelpot, pēc kā apklust. Viņš nomira reanimācijā. Pēc nekārtību sākuma tika atlaisti četri policisti, savukārt vienu no viņiem apsūdzēja nonāvēšanā aiz neuzmanības.

2
Tagi:
viltus ziņas, protesti, Krievija, ASV
Pēc temata
ASV miljardieri steigšus maina dolārus pret zeltu
Jaunā "ļaunuma impērija": profesors pastāstīja, ar ko Ķīna aizkaitinājusi ASV
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
Kas noticis gaisā? Kāpēc ASV GS krita histērijā pēc tikšanās ar KF lidmašīnām
Protesti Mineapolisā

"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"

57
(atjaunots 08:52 01.06.2020)
ASV dzīvojošie latvieši kļuva par nekārtību aculieciniekiem tautas nemieru laikā un masveidā publicē Internetā vietējā vājprāta videoierakstus.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Pagājušajā nedēļā Mineapolisā un citās ASV pilsētās izcēlās nekārtības. Par tautas nemieru iemeslu kalpojusi afroamerikāņa Džordža Floida nāve.

Ir video, kur likumsargi uzvilka vīrietim roku dzelžus un nogāza uz zemes, un pēc tam viens no policistiem uzspieda viņam uz kakla ar celi. Neraugoties uz to, ka Floids vairākas reizes atkārtoja, ka nevar elpot, likumsargs celi nenoņēma.

Rezultātā Floids nodzīvoja tikai līdz reanimācijai. Četrus policistus atlaida no darba, bet vienu apsūdzēja slepkavībā aiz neuzmanības.

Протестующие в Миннеаполисе. Протесты проходят в городах США в связи со смертью при задержании полицией афроамериканца Джорджа Флойда в Миннеаполисе.
© Sputnik / Стрингер
Protesti Mineapolisā

Savukārt Amerika izrādījās grautiņu un haosa varā. Spēku pielieto gan protestētāji, gan likumsargi. Mineapolisā un kaimiņu Sentpolā brīvdienās tika ieviesta komandantstunda.

ASV esošie latvieši bijuši šokēti ar šādu lietu pavērsienu un publicē Internetā nekārtību video. Tai skaitā Latvijas jurists Erlends Baļķens publicēja savā Twitter mikroblogā veselu videoierakstu sēriju ar izdemolētiem veikaliem un cilvēkiem maskās.

Vienā no video satraukta sieviete komentē notiekošo: "Viss, pat maizes veikals ir sagrauts, pat maize zog. Absolūtākā muļķība. Noteikti veikalu ar telefoniem aptīrīs. Veikals būs tukšs. Muļķi. Tāda tā brīvība. Visu posta."

​Citā videoierakstā komentētājs tikpat uztraukti konstatē, ka iznīcināti visi veikali.

​Protesti nonāca arī līdz Ņujorkai. Tur notika vēl viens sašutumu raisošs incidents. Policists norāva masku no protestētāja sejas un mērķtiecīgi apsmidzināja viņu ar piparu gāzi, lai gan cilvēks pacēla rokas.

Tika arī RIA Novosti korespondentam, kurš izgaismoja notiekošo. RIA Novosti ziņo, ka Mineapolisas policija mērķtiecīgi pielietoja asaru gāzi pret žurnālistiem – telekanāla VICE filmēšanas grupas locekļiem un RIA Novosti korespondentu Mihailu Turgijevu. Taču viņi strādāja jau pēc protesta akcijas padzīšanas.

Maskavā to izvērtēja kā nepamatotas nežēlības izpausmi un gaida, ka Amerikas atbildīgās iestādes veiks rūpīgu notikušā izmeklēšanu, par ko teikts KF ĀM oficiālajā notā.

57
Tagi:
protesti, ASV
Pēc temata
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
Tramps paziņoja, ka atliks G7 samitu līdz septembrim un uzaicinās tajā Krieviju
Krievijā sniegts vērtējums ASV lēmumam izbeigt sadarbību ar PVO