Londonas mērs Sadiks Hans. Foto no arhīva.

Londonas mērs musulmanis Sadiks Hans

92
(atjaunots 08:43 12.05.2016)
Londonas rātsnamā īpašā ceremonijā piektdienas naktī tika nosaukts jaunais pilsētas mērs.

RĪGA, 7. maijs — Sputnik. Vēlēšanu rezultāti liecina, ka leiborists Sadiks Hans ir savācis 44% balsu. Par viņa konkurentu, aristokrātu un multimiljonāru Zaku Goldsmitu balsojuši tikai 35% vēlētāju. Hans ir saņēmis arī lielāku skaitu balsu kā "rezerves" kanditāts. Rezultātā par Londonas mēru kļuvis musulmanis, vēsta RIA Novosti.

Vēlētājiem bija jāatdod divas balsis par kandidātiem no kopējā saraksta: pirmā – par "galveno" kandidātu, ko viņi vēlētos redzēt mēra amatā, un otrā – par kandidātu, ko viņi izvēlētos, ja nebūtu pirmā (tā saucamā "otrā izvēle"). Ja kāds no kandidātiem saņem vienkāršu balsu vairākumu (50% un vēl viena balss), viņš tiek uzskatīts par ievēlētu. Ja tā nenotiek, no kopējā saraksta paliek tikai divi kandidāti, kas saņēmuši lielāko daļu balsu, un saņemtajām balsīm tiek pieskaitītas balsis, kas atdodas par viņiem pēc "otrās izvēles" principa. Šī metode ļauj bez otrās balsošanas kārtas konstatēt uzvarētāju.

Mēra postenī Hans nomainīs iepriekšējo mēru, konservatoru Borisu Džonsonu. Bijušais mērs saglabās vietu parlamentā un kļūs par vienu no potenciālajiem premjerministra posteņa kandidātiem pēc Deivida Kamerona.

Piektdien Džonsons publicēja savus pēdējos "tvitus" no Londonas mērijas.

"Laiks pamest mēriju. Tas bija liels gods – būt jūsu mēram," – rakstīja Džonsons.

Tas, ka vēlēšanās uzvarējis Hans, kļuva skaidrs dažas stundas pirms rezultātu pasludināšanas. Jauno mēru paspēja apsveikt partijas biedri: leiboristu līderis Džeremijs Korbins, bijušais līders Eds Milibands un "ēnu kanclers" Džons Makdonels.

"Apsveicu, Sadik Han! Nepacietīgi gaidu mūsu kopīgā darba sākumu, ko veiksim, lai Londona kļūtu par pilsētu, kas ir taisnīga pret visiem," – savā mikroblogā Twitter rakstīja Korbins. Jauno kolēģi apsveica arī Ņujorkas un Parīzes mēri.

Biogrāfija

Četrdesmit sešus gadus vecais Pakistānas izcelsmes Liebritānijas iedzīvotājs Sadiks Hans ir dzimis strādnieku ģimenē. Viņa tēvs 25 gadus strādāja autobusa vadītāja amatā. Jaunievēlētā mēra vecmāmiņa un vectētiņš savulaik no Indijas pārvācās uz Pakistānu, bet vecāki atbrauca uz Lielbritāniju. Ģimene ar astoņiem bērniem (Sadiks Hans ir piektais bērns ģimenē) dzīvoja sociālajā dzīvoklī Londonas piepilsētā. Hans ir jurists, viņa specializācija – cilvēka tiesības. No 2008. līdz 2009. gadam viņš ieņēma pašvaldību lietu valsts ministra posteni, 2009. – 2010. gg. bija transporta lietu valsts ministrs.

2013. un 2015. gadā Hans saņēma "gada politiķa" titulu Lielbritānijas musulmaņu aprindās. Viņa programmā prioritāte piešķirta dzīvojamo ēku celtniecībai, sociālajai sfērai, sabiedriskā transporta cenu pieauguma ierobežošanai. Savā programmā jaunais mērs ir arī atteicies no Hītrovas lidostas paplašināšanas.

Hana dzīvesbiedre ir Sādija Ahmeda. Arī viņa ir juriste. Laulātais pāris audzina divas meitas. Jaunā mēra iemīļotie sporta veidi – futbols, krikets un bokss. Arī viņš pats labi boksējas.

Apsūdzības

Priekšvēlēšanu kampaņas gaitā Hans ne vienu reizi vien tika kritizēts no konkurējošās konservatoru partijas puses.
Piemēram, Lielbritānijas aizsardzības ministrs Maikls Fellons, Goldsmita atbalstītājs, uzbruka Hanam, nosaucot viņu par "leiboristu sulaini, kurš strādā plecu pie pleca ar ekstrēmistiem", un tas pierādot, ka Hans šim postenim nederot. Šie izteikumi sekoja pēc Hana vārdiem par to, ka "terorisma uzplaukumā var vainot britu ārpolitiku".

Hana ofiss uz Fellona uzbrukumiem attrauca, ka konkurenti ir tik "izmisuši", ka izmanto jebkādas metodes, lai nomelnotu viņa reputāciju.

Vēlāk arī premjerministrs Deivids Kamerons apvainoja leiboristu kandidātu par ekstrēmistu atbalstu un norādīja, ka Hans vairākkārt uzstājies vienuviet ar ekstrēmistiem un atbalstījis tos. Hans atbildēja, ka viņu šādi apgalvojumi sarūgtina, un uzsvēra, ka visu mūžu viņš ir cīnījies pret ekstrēmistiem.

Mediji jau ziņoja, ka Hana radinieks, jurists Makbuls Džavaīds 90. gados bijis ekstrēmistiska grupējuma rindās, un 1998. gadā viņa vārds tika minēts aicinājumā sākt "plašu džihādu" pret Lielbritāniju un ASV. Mediji ziņoja par paša mēra posteņa kandidāta netiešajiem sakariem ar ekstrēmistiem, paturot prātā viņa uzrunas, ko raidīja Islam Channel, kā arī to, ka Hans tīklā Twitter seko cilvēkiem, kuru mikroblogos tiek publicēti "Islāma valsts" video.

92
Pēc temata
Londonas mērs: ES - franču birokrātu radīts anahronisms
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs

ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams

17
(atjaunots 13:10 18.09.2020)
ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

RĪGA, 18. septembris — Sputnik. Koronavīrusa uzliesmojums nav kontrolējams, paziņoja ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs, vēsta RIA Novosti.

"Covid-19 pandēmija ir krīze, kas nelīdzinās nevienai citai mūsu dzīvē, tātad arī Ģenerālasamblejas sesija šogad nebūs līdzīga nevienai agrākajai," konstatēja ANO ģenerālsekretārs.

Antoniu Guterrešs atzīmēja, ka itin drīz cilvēce pārvarēs jaunu slieksni – miljonu koronavīrusa infekcijā mirušo, un nosauca pandēmiju par lielāko globālas drošības apdraudējumu.

Viņš atzīmēja, ka daudzi paļaujas uz vakcīnu, tomēr panacejas no pandēmijas nav, un vakcīna pati par sevi krīzei punktu nepieliks.

"Tomēr (..) vakcīna ir jāuzskata par vispārēju labumu, jo Covid-19 nezina robežas. Mums ir vajadzīga cenas ziņā pieņemama, visiem pieejama vakcīna – vakcīna cilvēkiem," piebilda ģenerālsekretārs.

Viņš aicināja būtiski paplašināt jaunu un jau esošo instrumentu pielietojumu, kuri varētu palīdzēt cīņā ar slimību un nodrošināt vitāli svarīgu ārstēšanu, it īpaši nākamo 12 mēnešu laikā.

17
Tagi:
koronavīruss, ANO
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
PVO prognozē ilgu koronovirusa pandēmiju pasaulē
Baltkrievijas un Lietuvas robeža, foto no arhīva

Lukašenko slēdzis robežas ar Lietuvu un Poliju

24
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko informēja par lēmumu slēgt valsts rietumu robežas ar Lietuvu un Poliju, kā arī nostiprināt valsts robežu ar Ukrainu.

RĪGA, 18. septembris - Sputnik. Baltkrievijas armija ir spiesta nostiprināt valsts robežu ar Lietuvu, Poliju un Ukrainu, informēja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, vēsta RIA Novosti.

"Atklāti sakot, mēs nezinām, ko viņi sastrādās tālāk. Mēs saprotam, ka viņu arsenālā atlikuši vien daži paņēmieni, pirms sākt karsto karu. Tāpēc mēs esam spiesti atsaukt karaspēku no ielām un, kā jau teicu, piecelt kājās pusi armijas un slēgt valsts robežu no rietumiem, vispirms – ar Lietuvu un Poliju," Lukašenko paziņoja sieviešu forumā "Par Baltkrieviju" Minskā.

Prezidents informēja, ka tiks nostiprināta arī valsts robeža ar Ukrainu.

"Mēs esam spiesti nostiprināt valsts robežu, par lielu nožēlu, ar mūsu brālīgo Ukrainu," piezīmēja Baltkrievijas prezidents.

"Pēdējās dienās kopā ar Krievijas prezidentu un aizsardzības ministru esmu spiests nostiprināt sabiedrotās valsts kopīgo aizsardzību, un mēs aktivizējām sen aizmirstas militārās mācības, kas šodien notiek mūsu valsts rietumos. Mēs esam pieņēmuši lēmumu organizēt šīs mācības, ņemot vērā saspringto situāciju, divos posmos. Otrais posms, kā jau lūdzu informēt Telegram kanālā, būs veltīs jums, mūsu sievietēm," teica Lukašenko.

24
Tagi:
robeža, Ukraina, Polija, Lietuva, Baltkrievija, Aleksandrs Lukašenko
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt
Pēc temata
Amerikāņu tanki jau ir Lietuvā, 15 kilometrus no robežas: Baltkrievija sit trauksmes zvanu
Politologs: Polija iejaucas ne tikai Baltkrievijas lietās vien
Asociācija: Baltkrieviju varētu slēgt Lietuvas autopārvadātājiem
Lietuva ir pārskaitusies: Baltkrievija nevēlas maksāt un nožēlot grēkus
Bijušais Baltkrievijas prezidenta kandidāts pārvāksies uz Poliju
Pasažieri lidostā Rīga

Latvija ievieš elektronisko anketēšanu visiem ieceļotājiem: jāpaspēj 24 stundu laikā

0
(atjaunots 21:01 18.09.2020)
Tuvāko nedēļu laikā Latvijā sāks darboties mājaslapa, kur absolūti visiem valstī ieceļojošajiem būs jāaizpilda anketa.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Septembra beigās vai oktobra sākumā Latvijā darbību uzsāks portāls, kurā visiem valstī ieceļojošajiem būs jāaizpilda speciāla anketa. Šī prasība skars arī ieceļotājus ar privāto transportu, kā arī tālbraucējus un tos, kuri šķērso Latviju tranzītā, vēsta Latvijas Radio 4.

Pašlaik anketu ar nesen apmeklēto valstu un (virknē gadījumu) ar 14 dienu pašizolācijas vietas adreses norādīšanu starptautisko reisu pasažieri aizpilda papīra formātā.

Portāls ar anketu latviešu, krievu un angļu valodās uzsāks darbu pēc dažām nedēļām. Līdz ar elektroniskās anketas parādīšanos paredzēts, ka tā būs jāaizpilda ne vien starptautisko reisu pasažieriem, bet absolūti visiem ieceļotājiem – gan Latvijas pilsoņiem, gan ārzemniekiem. Tas būs jāizdara 24 stundas pirms robežas šķērsošanas, paziņoja IeM Informācijas centra pārstāvis Jānis Dreimanis.

Jaunā sistēma automātiski sadalīs saņemto informāciju starp Valsts policijas un Valsts robežsardzes struktūrvienībām.

"Ņemot vērā, ka turpmāk šī anketa būs jāaizpilda visiem, kas šķērso mūsu valsts robežu, rodas jautājums, kā mēs spēsim pilnvērtīgi pārliecināties, ka neviens nešķērso mūsu robežu, neaizpildot šo anketu. Šeit uzreiz ir jāsaka, ka mēs pārejam pie ļoti plašas kontroles. Dēļ kā paša fakta kontrole, ka Latvijā iebraucošais ir aizpildījis anketu, iespējams, kļūs nedaudz vājāka. Bet, protams, tiks rīkoti arī citi kontroles un uzraudzības pasākumi, lai tie cilvēki, kuriem paredzēta pašizolācija, to ievērotu," piebilda Dreimanis.

0
Tagi:
Latvija, robeža, koronavīruss
Pēc temata
Viņķele aicina atturēties no braucieniem uz Lietuvu un Igauniju
Igaunija pacels pieļaujamo Covid-19 saslimstības līmeni Lietuvai un Somijai
Mīlestība nav tūrisms: Latvijā aicina aizsargāt neprecētu pāru tiesības pandēmijas laikā