Gāzes cauruļvada Nord stream atklāšana Vācijā. Foto no arhīva

ASV dabas gāze nespēs konkurēt ar Krievijas piegādēm

138
Nacionālās enerģētiskās drošības fonda direktors norādīja, ka informācija par cenu karu Eiropas tirgū, ko varētu izprovocēt amerikāņu degviela, nav nekas vairāk kā vien kārtējais briesmu stāsts.

RĪGA, 26. aprīlis — Sputnik. "Eiropa cīnās ar gāzes cenu piesaisti naftas cenām, taču de facto tas neizdodas. Ja pasekosim grafikiem, kļūs redzams, ka gāzes cenas patiešām korelējas ar naftas cenu svārstībām," – pastāstīja Konstantins Simonovs.

Eksperts norādīja, ka nav nekāda pamata debatēm par gaidāmo cenu karu amerikāņu SDG un cauruļvadu gāzes starpā: "Krievijas piegādātā gāze Eiropā jau pašlaik ir pietiekami lēta. Tā maksā 150-170 dolārus par 1000 kubikmetriem. Nav iespējams piegādāt degvielu no Amerikas par šādu cenu. Pat vispieticīgākās aplēses liecina, ka gāze no ASV patērētājiem izmaksās par 40-50% dārgāk. Pats par sevi saprotams, ka pirmā partija tiks piegādāta Portugālē, kur gāzes no Krievijas nav. Krievijai nav izdevīgi transportēt gāzi pa cauruļvadiem līdz Lisabonai. Amerikāņiem nav nekādu iespēju ķerties pie dempinga – eksporta cena ir saistīta ar amerikāņu gāzes iekšējām cenām, un tās ir sasniegušas zemāko līmeni. Cenas vairs zemākas nebūs," – uzsvēra Simonovs.

Sašķidrinātās dabas gāzes pārvadāšanai paredzēts kuģis
© AFP 2019 / LEX VAN LIESHOUT / ANP

Eksperts brīdināja, ka satraukties vajadzētu nevis par cenu karu, bet gan par politiski motivētu shēmu: "Nav izslēgts, ka Amerika godīgi pateiks ES: jā, mūsu gāze ir dārgāka, toties tā ir politiski "pareiza". Jautājums par to, vai eiropieši ir gatavi piekrist tamlīdzīgam cenas pieauguma traktējuma, ir ļoti sarežģīts. Tādi "gājieni" jau tika pastrādāti ar Lietuvu, Poliju un gāzi no Kataras.

Ņemot vērā līdzīgu motivāciju, šīs valstis noslēdza līgumus ar Kataru par izejvielu piegādi, kuru cena faktiski bija divreiz augstāka nekā Krievijas piedāvātā. "Maksa par diversifikāciju" – tā to sauc biznesa valodā," – atzīmēja Simonovs.

Viņš pauda uzskatu par to, ka sašķidrinātās dabas gāzes piegādes pašreizējā apjomā nevarēs izspiest Krieviju no Eiropas tirgus – šim nolūkam amerikāņiem nāksies atrisināt loģistikas jautājumu, kas dos iespēju piegādāt 140-150 miljardus kubikmetru gāzes gadā. "Bažas par SDG ienākšanu Eiropas tirgū pagaidām ir krietni vien pārspīlētas. Esmu pārliecināts, ka mēs noteikti izdzirdēsim Ukrainas aicinājumus celt SDG terminālus, lai pirktu gāzi no Amerikas nevis no kaimiņvalsts. Šis stāsts jau ir pavecs – savulaik arī Janukovičs un Juščenko aicināja celt terminālus.

Viss beigsies tieši tāpat kā gadījumā ar oglēm no DĀR, ko iepirka un konstatēja, ka tās nav iespējams izmantot elektrostacijās. Pašlaik mēs piedāvājam Ukrainai gāzi par 180 dolāriem par 1000 kubikmetriem. Kur atrast vēl zemāku cenu?

Nav iespējams runāt par amerikāņu SDG iegādes ekonomisko pamatojumu, tāpēc nav nozīmes runāt arī par Krievijas uzņēmumu izspiešanu no tirgus. Cenu kara nebūs, kamēr amerikāņu gāzei nav nodrošināta konkurētspēja," – secināja eksperts.

138
Pēc temata
ASV uzsāk gāzes piegādi Eiropai
Latvijas gāze kapitulācija un sadale
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Putins izvirzīts Nobela miera prēmijai

16
(atjaunots 17:17 24.09.2020)
Miera prēmija ir viens no pieciem apbalvojumiem, ko XIX gadsimta beigās nodibināja zviedru rūpnieks un izgudrotājs Alfrēds Nobels. To piešķir cilvēkam vai organizācijai par izcilu ieguldījumu miera stiprināšanā.

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins izvirzīts 2021. gada Nobela miera prēmijai. Pieteikumu Nobela prēmijas komitejai Oslo jau 9. septembrī nosūtījis rakstnieks Sergejs Komkovs, vēsta RIA Novosti.

"Šodien faktiski jau ceturto reizi nosūtu pieteikumu Nobela miera prēmijai. Tas nosūtīts šī gada 9. septembrī, un jau 10. septembrī pieteikums nonāca Nobela miera komitejā Oslo, Nobela komitejas galvenajā mītnē," Komkovs pastāstīja preses konferencē "Par Krievijas prezidenta Vladimira Putina izvirzīšanu Nobela miera prēmijai 2021. gadā".

Akadēmiķis pastāstīja, ka vērīgi sekojis ierakstītās vēstules ceļam.

"Pl. 15:07 pēc vietējā laika ierakstītā vēstule tika saņemta Oslo (..) un parakstījās viens no Nobela komitejas sekretāriem. Pēc šī pieteikuma sākās burtiski ārprātīga reakcija no amerikāņu puses. Vakarpusē, pēc pl. 16:00 pēc vietējā laika amerikāņu pārstāvis Oslo (..) teju vai ar roku uzrakstīja pieteikumu un tūlīt pat iegrūda pieteikumu par Trampa izvirzīšanu Nobela miera prēmijai – kaut kādus niekus par kaut kādas konfliktsituācijas noregulēšanu starp Arābu Emirātiem un Izraēlu," atzīmēja rakstnieks.

Komkovs norādīja, ka pieteikumu pieņemšana sākas septembrī un beidzas oktobrī. Līdz martam komiteja tos izskatīs, bet martā vai aprīlī visiem, kas nosūtījuši savus ierosinājumus, nosūtīs paziņojumus par to, ka pieteikums pieņemts, izskatīts un reģistrēts.

Miera prēmija ir viens no pieciem apbalvojumiem, ko XIX gadsimta beigās nodibināja zviedru rūpnieks un izgudrotājs Alfrēds Nobels. To piešķir cilvēkam vai organizācijai par izcilu ieguldījumu miera stiprināšanā.

16
Tagi:
Vladimirs Putins
Pēc temata
Patiesību izkropļot neizdosies: Putins par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanu
"Kopīga nākotne": Putins ierakstīja uzstāšanās video priekš ANO Ģenerālās Asamblejas
Mediji: Putins devis mājienu par "Latvijas pēdām" incidentā ar Navaļniju
Sergejs Hrapačs

Eksperts: Minskai ir divi varianti, apturēt tranzītu no Lietuvas

25
(atjaunots 22:00 24.09.2020)
Ja Baltkrievija izšķirsies par tādu soli, iespējamas līdzīgas darbības no kaimiņvalstu puses, uzskata eksperts Sergejs Hrapačs.

RĪGA, 24. septembris – Sputnik. Lietuvas transporta ministrs Jaroslavs Narkevičs paziņoja, ka austrumu tirgū strādājošie Lietuvas krlavu pārvadātāji var novirzīt kravas caur citām valstīm, ja Baltkrievijas robeža tiks slēgta. Viņš atzīmēja, ka būtiskas pārmaiņas Baltkrievijas robežas šķērsošanā nav konstatētas, tomēr Lietuva pieļauj, ka tā tiks slēgta.

Iepriekš Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko pastāstīja, ka valsts būs "spiesta slēgt robežu no rietumiem". Tomēr aizvadītajā nedēļā Lietuva informēja, ka caurlaides punkti strādā bez pārmaiņām.

Baltkrievijas un Lietuvas robeža, foto no arhīva
© Sputnik / Виктор Толочко

Krievijas Transporta ministrijas sabiedriskās padomes bijušais loceklis, asociācijas "Mežregionavtotrans" valdes priekšsēdētājs Sergejs Hrapačs atzīmēja, ka Baltkrievija var neizsniegt divpusējās vai draudzpusējās atļaujas kravu tranzītam caur savu teritoriju. Šim lēmumam būs noteiktas sekas.

"Ja atļauja nav izsniegta ārvalstu pārvadātājam, ārvalstu pārvadātājs nevar šķērsot teritoriju. Tātad arī pretējā gadījumā citas valstis, kas sūta kravas mašīnas ar precēm, atsauks vai anulēs savas atļaujas baltkrievu pārvadātājiem," viņš konstatēja.

Hrapačs uzsvēra: ja Minska vēlas slēgt robežas, tā šādu lēmumu pieņems, tomēr nav skaidrs, kas no tā cietīs vairāk.

"Ja Baltkrievija pēkšņi vēlēsies kaut kādā veidā slēgt robežu, tā var to itin labi izdarīt, neizsniedzot atļaujas savas teritorijas šķērsošanai, vai vienkārši slēgs robežu, aizbildinoties ar karantīnu vai citiem pasākumiem. Tomēr pie tam tā var gaidīt tieši tādu pašu atbildi no kaimiņvalstu puses. Šajā situācijā jāskatās, kas cietīs vairāk – Baltijas valstis vai Baltkrievija," piebilda eksperts.
Храпач рассказал, что ждет Европу, если Минск закроет границы
25
Tagi:
tranzīts, Lietuva, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: izdevīgi tranzīta noteikumi KF nerada grūtības, tagad jāstrādā Minskai
Aiz saprāta robežas: Baltkrievijas ĀM izvērtēja ANO Cilvēktiesību padomes rezolūciju
ES liek likmi uz sankcijām, lai mainītu varu valstīs: Krievija aicina mainīt kursu
Kas būs, kad padzīs Lukašenko? Jurkāns kritizē Latvijas viedokli par stāvokli Baltkrievijā
Luminor

Banka brīdina klientus par krāpniekiem

0
(atjaunots 17:39 24.09.2020)
Krīzes periodā sarosījušies krāpnieki – viņi cenšas izmānīt klientu personas datus, sarunā stādoties priekšā kā bankas darbinieki.

RĪGA, 24. septembrisSputnik. Banka "Luminor" ieteica saviem klientiem piesargāties – dažu dienu laikā fiksēti divi mēģinājumi izkrāpt piekļuvi lietotāju interneta bankām, stāsta jauns.lv, atsaucoties uz bankas pārstāvjiem.

"Luminor" darbinieki uzsvēra: bankas pārstāvji nekad nezvana un nesūta elektroniskās vēstules ar lūgumu nosaukt klienta personīgo informāciju, piemēram, konta numuru, PIN kodu, Smart-ID, norēķinu kartes datus – numuru un CVC kodu, kas atrodas kartes aizmugures daļā, interneta bankas paroles utt., kā arī nelūdz autorizēties interneta bankā vai apstiprināt maksājumus.

"Luminor" aicina iedzīvotājus parūpēties par saviem tuviniekiem, it īpaši senioriem, un ieteikt viņiem neatbildēt uz šiem krāpnieku zvaniem vai elektroniskajām vēstulēm.

Rodoties aizdomām par krāpšanos, gadījumā, ja nauda pārskaitīta krāpniekam vai nodoti personas dati vai informācija par norēķinu kartēm, pat to pēc iespējas ātrāk jāpaziņo bankai. Ja karte pazaudēta vai nokļuvusi ļaundaru rokās, tā nekavējoties jānobloķē. To iespējams izdarīt interneta bankā vai piezvanot bankai.

Ja radušās šaubas par to, kas piezvanījis, "Luminor" iesaka pārliecināties par to, rakstot uz e-pastu info@luminor.lv vai piezvanot pa klientu apkalpošanas tālruni 1880 (+371 6717 1880).

0
Tagi:
krāpnieki, bankas
Pēc temata
Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg
Eksperts pastāstīja, kā atmaskot telefonkrāpniekus
Uzmanieties no krāpniekiem: parādījusies jauna klientu bankas datu iegūšanas shēma
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk