Gāzes cauruļvada Nord stream atklāšana Vācijā. Foto no arhīva

ASV dabas gāze nespēs konkurēt ar Krievijas piegādēm

137
Nacionālās enerģētiskās drošības fonda direktors norādīja, ka informācija par cenu karu Eiropas tirgū, ko varētu izprovocēt amerikāņu degviela, nav nekas vairāk kā vien kārtējais briesmu stāsts.

RĪGA, 26. aprīlis — Sputnik. "Eiropa cīnās ar gāzes cenu piesaisti naftas cenām, taču de facto tas neizdodas. Ja pasekosim grafikiem, kļūs redzams, ka gāzes cenas patiešām korelējas ar naftas cenu svārstībām," – pastāstīja Konstantins Simonovs.

Eksperts norādīja, ka nav nekāda pamata debatēm par gaidāmo cenu karu amerikāņu SDG un cauruļvadu gāzes starpā: "Krievijas piegādātā gāze Eiropā jau pašlaik ir pietiekami lēta. Tā maksā 150-170 dolārus par 1000 kubikmetriem. Nav iespējams piegādāt degvielu no Amerikas par šādu cenu. Pat vispieticīgākās aplēses liecina, ka gāze no ASV patērētājiem izmaksās par 40-50% dārgāk. Pats par sevi saprotams, ka pirmā partija tiks piegādāta Portugālē, kur gāzes no Krievijas nav. Krievijai nav izdevīgi transportēt gāzi pa cauruļvadiem līdz Lisabonai. Amerikāņiem nav nekādu iespēju ķerties pie dempinga – eksporta cena ir saistīta ar amerikāņu gāzes iekšējām cenām, un tās ir sasniegušas zemāko līmeni. Cenas vairs zemākas nebūs," – uzsvēra Simonovs.

Sašķidrinātās dabas gāzes pārvadāšanai paredzēts kuģis
© AFP 2019 / LEX VAN LIESHOUT / ANP

Eksperts brīdināja, ka satraukties vajadzētu nevis par cenu karu, bet gan par politiski motivētu shēmu: "Nav izslēgts, ka Amerika godīgi pateiks ES: jā, mūsu gāze ir dārgāka, toties tā ir politiski "pareiza". Jautājums par to, vai eiropieši ir gatavi piekrist tamlīdzīgam cenas pieauguma traktējuma, ir ļoti sarežģīts. Tādi "gājieni" jau tika pastrādāti ar Lietuvu, Poliju un gāzi no Kataras.

Ņemot vērā līdzīgu motivāciju, šīs valstis noslēdza līgumus ar Kataru par izejvielu piegādi, kuru cena faktiski bija divreiz augstāka nekā Krievijas piedāvātā. "Maksa par diversifikāciju" – tā to sauc biznesa valodā," – atzīmēja Simonovs.

Viņš pauda uzskatu par to, ka sašķidrinātās dabas gāzes piegādes pašreizējā apjomā nevarēs izspiest Krieviju no Eiropas tirgus – šim nolūkam amerikāņiem nāksies atrisināt loģistikas jautājumu, kas dos iespēju piegādāt 140-150 miljardus kubikmetru gāzes gadā. "Bažas par SDG ienākšanu Eiropas tirgū pagaidām ir krietni vien pārspīlētas. Esmu pārliecināts, ka mēs noteikti izdzirdēsim Ukrainas aicinājumus celt SDG terminālus, lai pirktu gāzi no Amerikas nevis no kaimiņvalsts. Šis stāsts jau ir pavecs – savulaik arī Janukovičs un Juščenko aicināja celt terminālus.

Viss beigsies tieši tāpat kā gadījumā ar oglēm no DĀR, ko iepirka un konstatēja, ka tās nav iespējams izmantot elektrostacijās. Pašlaik mēs piedāvājam Ukrainai gāzi par 180 dolāriem par 1000 kubikmetriem. Kur atrast vēl zemāku cenu?

Nav iespējams runāt par amerikāņu SDG iegādes ekonomisko pamatojumu, tāpēc nav nozīmes runāt arī par Krievijas uzņēmumu izspiešanu no tirgus. Cenu kara nebūs, kamēr amerikāņu gāzei nav nodrošināta konkurētspēja," – secināja eksperts.

137
Pēc temata
ASV uzsāk gāzes piegādi Eiropai
Latvijas gāze kapitulācija un sadale
Amerikāņu karavīrs, foto no arhīva

Polijā sākušās mācības, kas varēja kļūt par ASV spēku masveida pārvietošanu uz Eiropu

6
(atjaunots 22:17 04.06.2020)
Polija informēja, ka sākas mācības Defender Europe 2020. Pirms Covid-19 pandēmijas bija plānots, ka to ietvarā notiks amerikāņu spēku lielākā pārvietošana uz Eiropu pēdējo 25 gadu laikā.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Koronavīrusa pandēmijas rezultātā NATO bija spiesta grozīt šogad ieplānoto militāro mācību programmu.

Piemēram, mācību "Defender Europe 2020" ietvaros no februāra līdz aprīlim amerikāņi plānoja pārvietot uz Eiropu 20 tūkstošus kareivju. Saskaņā ar ieceri, mācībām vajadzēja kļūt par amerikāņu karaspēka vērienīgāko dislokāciju Eiropā pēdējo 25 gadu laikā.

Tomēr iejaucās Covid-19, un termiņus nācās mainīt, mācību mērogu – ierobežot. Tomēr, spriežot pēc visa, nekādas kaites netraucēs amerikāņiem vairot savus spēkus Eiropā. Par to Polija viņiem no visas sirds pateicas.

Ceturtdien, 4. jūnijā, Polijas nacionālās aizsardzības ministrs Mariušs Blaščaks atklāja mācības "Defender Europe 2020", vēsta RIA Novosti.

Uzstājoties Dravas poligonā valsts ziemeļrietumos, Blaščaks "aizkustinoši" piezīmēja: "Epidēmija ir mainījusi mūsu plānus, taču pats galvenais, ka mēs zibenīgi pielāgojāmies realitātei, un poļu karaspēks ne uz mirkli nezaudēja cīņas gatavību."

Protams, aizsardzības ministrs nepiemirsa reveransu ASV bruņoto spēku vadībai. Viņš pateicās par to, ka amerikāņi ieradušies trenēties Polijā, "neskatoties uz problēmām, ar ko cīnās visa pasaule".

Protams, Covid-19 epidēmija ietekmējusi šos "treniņus". Manevros Dravas poligonā tagad piedalīsies tikai aptuveni seši tūkstoši kareivju, kuru vidū ir 2 tūkstoši poļu un 4 tūkstoši amerikāņu.

Mācībās tiks izmantoti apmēram 2 tūkstoši tehnikas vienību: 100 tanki un vairāk nekā 230 kaujas mašīnas, artilērija, raķešu kompleksi un aviācija.

Mācību galvenais mērķis esot "stratēģiskās gatavības un mijiedarbības uzlabošana, pateicoties ASV spēku ātras izvēršanas iespējai Eiropā, kā arī uzņēmējvalstu iespēju pārbaude uzņemt sabiedroto atbalstu".

Plānots izspēlēt Polijas un ASV spēku mijiedarbību, kā arī ūdenstilpes šķērsošana ar tanku un gaisa desanta spēku dalību.

Iepriekš bija plānots, ka mācībās "Defender Europe" piedalīsies aptuveni 37 tūkstoši karavīru no dažādām valstīm. Tikai amerikāņi vien plānoja izmantot 13 tūkst. tehnikas vienību.

Maskava un Minska jau ir paudušas savu viedokli par manevriem. Krievija un Baltkrievija paziņoja, ka NATO un ASV mācības ir provokatīvas un pārsvarā notiek saskaņā ar scenārijiem, kas vērsti pret Krieviju.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka plašie manevri "Defender Europe" norāda: alianse neplāno stiprināt deeskalācijas pasākumus. Viņš atzīmēja, ka Maskava nesaskata nekādas problēmas Baltijas jūras reģionā, kas prasītu militāru risinājumu.

6
Tagi:
ASV, Polija, militārās mācības, NATO
Pēc temata
Baltkrievijas prezidents informēja par mierīgāku reakciju uz NATO mācībām
Koronavīruss uzbrūk Rietumu flotēm un armijām
Politologs: ASV stratēģus Eiropā totāli sakāvis koronavīruss
ASV ierobežo mācību "Defender Europe" mērogu Lietuvā
Koronavīruss samaitājis Pentagona un NATO plānus Eiropā
MiG-29SMT

Sīrija saņēmusi Krievijas iznīcinātāju MiG-29 otro partiju

20
(atjaunots 17:44 04.06.2020)
MiG-29 ir ceturtās paaudzes iznīcinātājs, paredzēts darbam pret visu tipu gaisa mērķiem vienkāršos un sarežģītos laikapstākļos, kā arī virszemes mērķu likvidācijai.

RĪGA, 4. jūnijs - Sputnik. Sīrijas armija saņēmusi no Krievijas pilnveidoto iznīcinātāju MiG-29 otro partiju, vēsta Krievjas vēstniecība Sīrijā savā lapā Twitter.

Lidmašīnas nodotas Sīrijai abu valstu militāri tehniskās sadarbības ietvaros, informēja diplomātiskā misija.

Diplomāti precizeja, ka Tuvo Austrumu valsts piloti jau sākuši lidojumus ar šiem iznīcinatājiem.

Laikā, kad Sīrijā sākās militārais konflikts, valsts Gaisa spēku bruņojumā bija vairāki desmiti MiG-29, to piegādes turpinājās kopš 80. gadu sāuma. Bez tam Krievijas Gaisa Kosmiskie spēki izmantoja vairākus MiG-29SMT operācijā pret teroristiem Arābu republikā.

MiG-29 ir ceturtās paaudzes iznīcinātājs. Tas paredzēts visu tipu gaisa mērķu likvidācijai ar vadāmo raķešu un borta lielgabala palīdzību vienkāršos un sarežģītos laikapstākļos, brīvā telpā un zemes fonā, arī traucējumu apstākļos, kā arī virszemes mērķu likvidācijai ar nevadāmiem lādiņiem vizuālas redzamības apstākļos.

MiG-29 pirmo reizi pacēlās gaisā 1977. gadā. Piecus gadus vēlāk to saņēma Bruņotie spēki, zināmu laiku tas bija Krievijas Gaisa kara spēku galvenais iznīcinātājs. Patlaban lielākā daļa šo lidmašīnu GKS aizvietota pret jaunāka tipa mašīnām.

20
Tagi:
Sīrija, Krievija
Pēc temata
Nevajag kļūt nekaunīgiem: Krievijas Su-35 sastapušas ASV spiegu pēc visiem noteikumiem
Krievijas GKS iznīcinātāji un trieciennieki sacensībās "Aviadarts"
MiG-31 maksimālā ātrumā un augstumā: pārtveršana stratosfērā
Kādiem nolūkiem Krievijai tālā darbības rādiusa raķešu bumbvedēji Tu-22M3
Aizsardzības ministrs Artis Pabriks, foto no arhīva

Pabriks pastāstījis, izaicinājumu priekšā garantēt Latvijas gatavību dažādām krīzēm

0
(atjaunots 10:35 05.06.2020)
Latvijas aizsardzības ministrs uzskata, ka modernu izaicinājumu priekšā garantēt Latvijas sagatavotību dažādām krīzēm var tikai skolēni, pareizāk sakot, aizsardzības mācības nodarbības skolās.

RĪGA, 5. jūnijs — Sputnik. Šī gada februārī Saeima apstiprināja likumprojektu, kas paredz obligātas aizsardzības mācības skolās no 2024./25. mācību gada 10. un 11. klašu skolēniem, kā arī profesionālo mācību iestāžu 2. un 3. kursa audzēkņiem.

Pie tam valsts aizsardzības priekšmets parādījās skolās jau 2019. gadā. Tiesa, patlaban tas ir fakultatīvs.

Tomēr aizsardzības ministrs Artis Pabriks uzskata, ka jau tagad nav pieļaujams nepievērst uzmanību "valsts aizsardzībai", - pēc viņa domām, tas ir "vienīgais veids, kā modernu izaicinājumu priekšā spējam garantēt Latvijas sagatavotību dažādām krīzēm", vēsta Rus.lsm.lv.

Alternatīva šīm nodarbībām ir – obligātais dienests visiem - gan sievietēm, gan vīriešiem.

Taču obligātā dienesta Latvijā nav, tāpēc AM kopā ar Izglītības un zinātnes ministriju strādā pie aizsardzības mācības pasniedzēju, instruktoru sagatavošanas skolām un koledžām.

Atgādināsim, ka aizsardzības mācības skolēniem plānots organizēt reizi mēnesī 8 stundas ilgā nodarbībā divu gadu garumā. Ja skolēns reliģisku apsvērumu vai citu iemeslu dēļ nevar apmeklēt šīs nodarbības, viņam tiks nodrošināta individuālu apmācību iespēja,

Plānots, ka aizsardzības mācības pasniegs Jaunsardzes centra instruktori. Kursu veidos trīs bloki.

Pirmais bloks – nodarbības par tādiem jēdzieniem, kā pilsoniskums, patriotiskums, politiskā aktivitāte. Otrais bloks – rakstura īpašības, līdera spējas, mērķu nospraušana, publiskas uzstāšanās, spēja pārliecinoši izteikties. Trešais bloks saistīts ar militārajām mācībām – ierindnieka, sakarnieka iemaņas, ieroču lietošana, darbības lauka apstākļos.

0
Tagi:
Latvija, skola, aizsardzība, Artis Pabriks
Pēc temata
Urbanovičs kritizē Pabriku: kam atņemt naudu militārā budžeta labad
Bergmanis pastāstīja, kāpēc Latvijā nevar atjaunot obligāto iesaukumu militārajā dienestā
Kur darbojas Pabriks, tur mirst fabrikas: NATO padara trūcīgos vēl trūcīgākus
Militārajai nodaļai būt, savukārt obligātajai iesaukšanai – nē