Gāzes vada Ziemeļu straume otrā atzarojuma ekspluatācijas sākums. Foto no arhīva

"Ziemeļu straume-2" pretinieki maldās

156
(atjaunots 11:55 22.03.2016)
Nord Stream 2 AG uzskata, ka vairāku ES dalībvalstu līderu parakstītā vēstule Eiropas Komisijai par topošo gāzes vadu nav objektīvi pamatota.

RĪGA, 22. marts — Sputnik. Gāzes vads "Ziemeļu straume-2" palielinās Eiropas Savienības enerģētisko drošību un sniegs iespēju paplašināt konkurenci reģiona tirgū. Savukārt vairāku ES dalībvalstu līderu parakstītā vēstule, kas adresēta Eiropas Komisijas vadītājam Žanam Klodam Junkeram, kurā šīs valstis vēršas pret projektu, ir nepamatota, paskaidroja projekta operators – kompānija Nord Stream 2 AG.

Astoņas ES dalībvalstis ir parakstījušas vēstuli, kas vērsta pret "Ziemeļu straumi-2". Čehijas, Igaunijas, Ungārijas, Latvijas, Polijas, Slovākijas, Rumānijas premjerministri un Lietuvas prezidente ir parakstījuši vēstuli, kas adresēta Eiropas Komisijas priekšsēdētājam Žanam Klodam Junkeram. Pēc viņu domām, projekts slēpj ģeopolistiskās situācijas destabilizācijas risku.

"Nord Stream 2 ņem vērā Eiropas Komisijas priekšsēdētājam adresēto vēstuli. Mēs piekrītam viedoklim par to, ka energoapgādes drošībai ir būtiska nozīme ne vien Centrālās un Austrumeiropas valstu acīs, bet arī visai ES. Diemžēl vēstules pamatā ir maldīgi apgalvojumi, kas objektīvu kritiku neiztur," – paziņoja kompānijas pārstāvji.
Pēc viņu domām, jaunais cauruļvads palielinās gāzes piegādes drošību ES un nerada risku Centrālās un Austrumeiropas valstīm, kas "joprojām lielā mērā ir atkarīgas no viena enerģijas avota."

"Ziemeļu straume-2" piegādās papildu gāzes apjomus, kas palīdzēs risināt ES iekšējās ieguves krišanās problēmu. Ar "Ziemeļu straumes-2" palīdzību šie papildu apjomi tiks piegādāti ES iekšējā tirgū tieši un ekonomiski izdevīgi," – teikts preses relīzē.

Kompānija norādīja, ka ES energoapgāde nekad nebūs diversificētāka kā šodien. Šie vārdi ir pretrunā ar dažu ES valstu apgalvojumiem par piegāžu drošības apdraudējumu un gāzes avotu, piegādātāju un maršrutu diversifikāciju.

"Ziemeļu straume-2" veicinās konkurences attīstību iekšējā enerģētiskajā tirgū. No Baltijas jūras piekrastes Vācijā aptuveni trešo daļu gāzes iespējams nogādāt Eiropas ziemeļrietumu daļā. Pārējais apjoms tiks nogādāts Eiropas centrālajā daļā – Baumgartenē (Austrija). Šeit gāzes sadales centrs piedāvā ideālu iespēju pieslēgties (piegādātājiem un pircējiem – red.) un var apstrādāt lielu plūsmu uz Eiropas centrālo, austrumu, dienvisdaustrumu un dienvidu daļu, sniedzot šo valstu gāzes tirgiem ar Ziemeļrietumeiropu salīdzināmu likviditātes un konkurētspējas līmeni," – norādīja Nord Stream 2.

Bez tiesiskām pretenzijām

Projekta operators piebilda, ka jaunais gāzes cauruļvads no Krievijas tiks celts un ekspluatēts saskaņā ar likuma normām. "Projekts tiks īstenots, ņemot vērā to valstu kompetento iestāžu apstiprinājumu un instrukcijas, kuru jurisdikcijā atradīsies "Ziemeļu straume-2". Šī procesa pamatā ir ES normatīvie akti, nacionālie likumi un starptautiskās konvencijas," – pauž projekta operators.

"Uz importa gāzes vadiem, kas ved no trešajām valstīm uz ES iekšējo tirgu, Trešā enerģētiskā pakete neattiecas. Gāzes vadi no Ziemeļāfrikas un "Ziemeļu straume" vienmēr ir izskatīti ārpus TEP darbības sfēras… Tiesiskais precedents ir nepārprotams," – secināja kompānija.

Jaunā Eiropas caurule

Projekta "Ziemeļu straume-2" ietvaros tiek plānota divu gāzes vadu izbūve no Krievijas piekrastes pāri Baltijas jūrai līdz Vācijai. To kopējā jauda sastādītu 55 miljardus kubikmetru gāzes gadā. Projektā kompānijai "Gazprom"piederēs 50%, BASF, E.ON, Engie, OMV, Shell — pa 10%.

Projekta autori plāno jaunos cauruļvadus būvēt līdzās "Ziemeļu straumei". Projektu aktīvi kritizē Ukraina – tā zaudēs savu tranzīta valsts lomu Krievijas gāzes ceļā uz Eiropu, ja projekts tiks īstenots.

Vācu politologs Aleksandrs Rara uzskata, ka nesaskaņas projekta jautājumā radušās tikai politisku motīvu dēļ — ir saskatāma vēlme saglabāt Ukrainas lomu Krievijas gazes tranzītā, jo bez maksas par tranzītu Ukraina, iespējams, atkal vērsīsies pie ES pēc papildu finansiālās palīdzības.

156
Temats:
Ziemeļu straume 2 (256)
Pēc temata
Latvija iebilst pret "Ziemeļu straumi-2"
Zuhra Pavlova

Zinātniece no Krievijas novērtēja PVO prognozi par pandēmijas pabeigšanas termiņiem

3
(atjaunots 09:19 25.02.2021)
Vakcīnas izgudrošana un iedzīvotāju vakcinācija atbrīvos pasauli no koronavīrusa problēmas.

RĪGA, 25. februāris — Sputnik. Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) prognozēm, koronavīrusa pandēmija beigsies 2022. gada sākumā. Lai gan vīruss līdz šīm laikam nepazudīs, tomēr ierobežojumi vairs nebūs nepieciešami, paskaidroja PVO Eiropas Reģionālā biroja vadītājs Hanss Klīge. Turklāt PVO atzīmēja, ka jaunu Covid-19 gadījumu skaits samazinās vienlaikus ar valstu skaita paplašināšanos, kurās izplātās jaunie koronavīrusa paveidi.

Varbūtība, ka līdz nākamajam gadam cilvēce tiks galā ar koronavīrusa problēmu, ir ļoti augsta, radio Sputnik ēterā pastasīja medicīnas zinātņu kandidāte, MVU fundamentālās medicīnas fakultātes zinātniskā darbiniece Zuhra Pavlova.

"Ir izgudrota vakcīna, un vakcinācijas tempi aug. Katru dienu vairumā valstīs pieaug vakcinēto skaits. Drīz vakcinācijā sāksies valstīs, kurām nav savas ražošanas vakcīnas un pagaidām nav iespējas saņemt vakcīnu no citām valstīm. Ļoti iespējams, ka gada laikā lielākā daļa pasaules iedzīvotāju būs vakcinēti, turklāt noteiktai pārslimušo daļai jau ir augsts antivielu titrs. Tas nozīmē, ka vienkārši nebūs kam slimot," Pavlova paskaidroja.

Koronavīrusa pandēmija, kas izplatījās 2020. gadā, aptvērusi gandrīz visu pasauli. Kopā pasaulē, saskaņā ar Džonsa Hopkinsa universitātes datiem, fiksēti vairāk nekā 112 miljoni Covid-19 gadījumu, kuru vidū vairāk nekā divi miljoni beigušies letāli. Lielākais koronavīrusa infekcijas un mirušo skaits reģistrēts ASV, Brazīlijā un Indijā.

Pasaules Veselības organizācija iepriekš ziņoja, ka pandēmijas noslēguma termiņu prognozes sniegt ir grūti, tomēr lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos pie ierastās dzīves ir jāievēro sanitārie pretepidemioloģiskie pasākumi un jāvakcinē lielākā daļa pasaules iedzīvotāju.

Павлова оценила прогноз ВОЗ по срокам завершения пандемии коронавируса
3
Tagi:
Pasaules Veselības organizācija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Bloomberg nosauca "Sputnik V" par favorītu cīņā ar Covid-19 pandēmiju
Sikspārņi "atnesuši" Covid-19 uz fermu: PVO atgriežas pie sākotnējās versijas
Izmeklēšana par Covid-19: PVO eksperts pastāstīja par tirgu un laboratoriju Uhaņā
Zinātnieki biedē pasauli ar Melno nāvi
Solitaire

Eksperts nosauca "Ziemeļu straumes 2" palaišanas termiņu

27
(atjaunots 16:17 24.02.2021)
Iepriekš ukraiņu ārējais izlūkdienests paziņoja, ka projekts tiks pabeigts 12. jūnijā, lai "pēc padomju tradīcijas" saistītu gāzesvada palaišanu ar Krievijas dienas svinībām.

RĪGA, 24. februāris — Sputnik. Krievijas valdības Finanšu universitātes eksperts, Nacionālās enerģētiskās drošības fonda vadošais analītiķis Igors Juškovs nosaucis gāzesvada "Ziemeļu straume 2" nodošanas ekspluatācijā provizorisko termiņu, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ukraiņu ārējais izlūkdienests paziņoja, ka projekts tiks pabeigts 12. jūnijā, lai pēc "padomju tradīcijas" saistītu gāzesvada palaišanu ar Krievijas dienas svinībām.

Juškovs atzīmēja, ka tie ir tikai Ukrainas izlūkošanas aģentūras minējumi.

Eksperts precizēja, ka "Ziemeļu straumes 2" ieviešana ekspluatācijā norisināsies četros posmos. Pirmajā posmā jāpabeidz cauruļvadu izbūve Vācijas ūdeņos. Otrajā - Dānijas zonā. Trešais posms ietver regulēšanas un palaišanas darbus, tostarp kompresijas pārbaudi, bufera gāzes iesūknēšanu, cauruļvada dažādu darbības režīmu pārbaudi. Ceturtais posms ir projekta komerciāla palaišana.

"Palaišana ekspluatācijā notiks ne ātrāk kā septembrī, nevis 12. jūnijā," viņš atzīmēja.

Juškovs paskaidroja, ka "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu pabeigšana netiks saistīta ne ar kādu kalendāra dienu.

"Ukraina cenšas radīt iespaidu, ka Krievija ir Padomju Savienības mantinieks, kur bija pieņemts saistīt kārtējās būves pabeigšanu ar svētku datumu," viņš secināja.

Projekts paredzēts divu gāzesvada cauruļu izbūvi ar kopējo jaudu 55 miljardu kubikmetru apmērā gadā no Krievijas piekrastes pāri Baltijas jūrai līdz Vācijai. Cauruļvads tiek izbūvēts caur Somijas, Zviedrijas un Dānijas teritoriālajiem ūdeņiem vai ekskluzīvajām ekonomiskajām zonām.

Pret "Ziemeļu straumi 2" iebilst Ukraina, kas nevēlas zaudēt Krievijas gāzes tranzīta nestos ienākumus, ASV, kas aktīvi cenšas pārdot ES savu sašķidrināto dabasgāzi, kā arī Polija, Latvija un Lietuva, kas to uzskata par politisku projektu.

27
Tagi:
Ziemeļu straume 2
Temats:
Ziemeļu straume 2 (256)
Pēc temata
"Ziemeļu straume 2" noteiks Vācijas un ASV attiecību likteni
ASV paskaidroja, kādu pozīciju ieņem "Ziemeļu straumes 2" jautājumā
Vācija varētu "izpirkt" "Ziemeļu straumi 2", lai izvairītos no ASV sankcijām
Berlīnē aicināja nesaistīt "Ziemeļu straumi 2" ar Navaļniju