Protesti pret Izglītības likuma grozījumiem. Foto no arhīva

Der Standart: valodas jautājums Latvijā dzīvojošos sašķeļ, bēgļi - satuvina

718
(atjaunots 12:00 14.02.2016)
Valdības plāni visās skolās ieviest apmācību latviešu valodā un slēgt mazās skolas reģionos ir izraisījuši protestu Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju vidū. Turpretī stingro migrācijas politiku atbalsta lielākā daļa iedzīvotāju, norādīts Austrijas izdevuma Der Standard publikācijā.

RĪGA, 14.feb — Sputnik. Latvijā dzīvojošos krievus "uztrauc vairāki skolu reformas aspekti, ko plāno īstenot labēji noskaņotā Latvijas Saeimas apstiprinātā valdība," teikts Austrijas laikraksta Der Standarts publikācijā.

Savukārt otrs valdības lēmums — kategoriskā atteikšanās no ES patvēruma meklētāju kvotām izraisa daudz mazākas diskusiju. Laikraksts norāda, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju atbalsta stingru migrācijas politiku.

Reforma paredz, ka latviešu valoda kļūs par vienīgo mācību valodu Latvijas skolās, norāda laikraksts.

Jāpiebilst, ka jaunā valdība plāno slēgt vai apvienot desmitiem skolu. Pārsvarā tas notiks uz nelielo reģionālo krievu skolu apvienošanas rēķina.
Reforma it īpaši skars valsts dienvidaustrumu reģionus, kuros etniskie krievi sastāda lielāko daļu iedzīvotāju.

Stingrā politika bēgļu jautājumā

Jaunā valdība atšķiras no iepriekšējās – to vada partijas "Zaļo un zemnieku savienība" pārstāvis Māris Kučinskis, kategoriski atsakās ņemt vērā Eiropas palielinātās bēgļu kvotas.

"Šajā Baltijas valstī valodas jautājums rada daudz lielākus strīdus nekā imigranti, — norāda publikācijas autors. Stingro politisko līniju imigrācijas jautājumā, saskaņā ar aptauju datiem, atbalsta lielākā daļa iedzīvotāju".

Kopumā, secina publikācijas autors, jaunā valdības deklarācijā īpašus pārsteigumus nesagādāja. Lēmumu par budžeta palielināšanu un Latvijas armijas militārās klātbūtnes pastiprināšanu pie valsts robežas ar Krieviju decembra sākumā pieņēma premjerministres Laimdotas Straujumas valdība.

Laikraksts citē Māra Kučinska uzrunu pēc jaunā Ministru kabineta apstiprināšanas, piemēram, viņa viedokli par to, ka valstij nav nepieciešamas revolucionāras pārmaiņas, taču arī stagnācijā grimt nevajadzētu. Der Standard piemin arī Ministru kabineta darba, piemēram "demogrāfiskās situācijas uzlabošanu".

Laikraksts norāda: Latvijā jau tagad ir mazāk kā divi miljoni iedzīvotāju, bet pirms 15 gadiem valstī dzīvoja divarpus miljoni. Daudzi Baltijas valstu iedzīvotāji ir devušies peļņā uz Vāciju, Īriju un Lielbritāniju.

No valsts aizbrauc gan krievi, gan latvieši, jo nespēj atrast darbu. No vienas puses, tas nosaka iedzīvotāju attieksmi pret migrantiem kā iespējamajiem pretendentiem uz darbavietām. No otras puses, Latvijas iedzīvotāji paši atrodas viesstrādnieku stāvoklī ekonomiski labāk attīstītajās Eiropas valstīs.

718
Temats:
Bēgļi Latvijā (42)
Pēc temata
Varas iestādes steigšus pūlas izvākt no skolām krievu valodu
Rīga sagaida bēgļus: pikets, policijas aizsargķiveres un valodu kursi
Rīga protestē pret bēgļu uzņemšanu
Straujuma: bēgļi nevēlas doties uz Latviju
Zoologs Oss Arutjuņans

Zoologs Oss Arutjuņans pastāstīja par Trusīšu zemi un "Arktikas saimniekiem"

8
(atjaunots 12:13 27.02.2021)
Zoologs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem.

Zoologs, producents, televīzijas raidījumu vadītājs Oss Arutjuņans kopš bērnības bija pārliecināts, ka savu dzīvi saistīs ar dzīvniekiem. Intervijā Olgai Cinskai, ko publicēja portāls RIA Novosti, viņš pastāstīja par dažādu dzīvnieku nosaukumu izcelsmi, kāpēc Spāniju dēvē par Trusīšu zemi, kā arī par vārda "Arktika" nozīmi.

- Visu bērnību pavadīju ar Džeralda Darela, Igora Akimuškina un Daianas Fosijas grāmatām. Mājās mums bija plaša bibliotēka – to kolekcionēja vecāki. Tajā bija ļoti daudz grāmatu par dzīvniekiem. Sešu vai septiņu gadu vecumā es lasīju šos autorus un, manuprāt, būtu bijis dīvaini, ja es neiemīļotu dzīvniekus. Es tos iemīļoju tā, ka jau toreiz nolēmu saistīt ar viņiem savu dzīvi. Tā es kļuvu par zoologu.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans ar pundurpinčeru

Mūsu ģimenē dzīvo pundurpinčers un leoparga gekons.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Pundurpinčers

Tā ir ķirzaka, par ko ļoti viegli parūpēties, toties tā katru dienu iepriecina ar savu "firmas" smaidu.

Mani vienmēr ir interesējusi paleolingvistika – zinātne, kas pēta migrāciju un valodas attīstību. Tā cieši saistīta ar to, kā cilvēks ceļoja, iepazina jaunas zemes. Viņam līdzi migrēja arī valoda.

Ierodoties kādā jaunā vietā, cilvēks sastapa jaunus dzīvniekus.

To nosaukumi izrādījās "aizlienēti" no šīs konkrētās vietas. Tātad iespējams izsekot, kā dzīvnieks "ceļojis"  no vienas tautas pie otras.

Klasisks piemērs – lācis.

Tas ir draudīgākais un lielākais plēsonis kopš paleolīta laikiem. Senā indoeiropiešu valodā lāci sauc "ark". Valodu migrācijas laikā nosaukums mainījās. Krievzemē parādījās "медведь" – medus zinātājs, meža ļaunais gars, ko labāk lieku reizi nepieminēt. Taču pie tam saglabājās Arktika – "lāču zeme". No šī vārda cēlies arī zvaigznes nosaukums – Arkturs, kas atrodama Lielā Lāča zvaigznājā.

Pie tam daži dzīvnieki "nēsā" nepareizus ģeogrāfiskos nosaukumus.

Pats amizantākais piemērs ir čehu papagailis (viļņainā papagailīša paveids). Tam nav nekāda sakara ar Čehiju. Šī suga radusies Lielbritānijā, tomēr importēta caur Čehiju.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Austrālijas aitu suns ausijs patiesībā nemaz nav cēlies Austrālijā.

Tā ir Amerikā cēlusies suņu suga, parādījusies, krustojot Bernes suņus un basku aitu suņus, ko savukārt ieveda no Austrālijas.

Akvārija zivtiņa – Odesas barbuss ir cēlusies no Mjanmas (Birmas).

Taču to ieveda caur Odesas ostu.

Bulgārijas pipari nemaz nav radušies Bulgārijā.

To dzimtene ir Amerika. Vispirms tos ieveda Portugālē, pēc tam – Turcijā. Tikai vēlāk tas nokļuva saulainajā Bulgārijā.

© Photo Courtesy of Os Arutyunyan
Zoologs Oss Arutjuņans

Starp citu, pastāv pat ar veselu valsti saistīts kuriozs. Senos laikos feniķieši ieradās pie Pirenejas pussalas krastiem. Tur viņi ieraudzīja milzum daudz trušu. Šos grauzējus feniķieši dēvēja par "španim". "I-španim" feniķiešu valodā – "Trušu krasts".

Tā Spānija kļuva par Trušu zemi. Tomēr jāpiebilst, ka tie nemaz nebija truši – tie bija damani, trušiem mazliet līdzīgi grauzēji no Āfrikas.

8
Tagi:
dzīvnieki, Arktika
Pēc temata
Ezītis tīģera ādā
Labāk pie ziemeļbriežiem, nekā pie Latvijas govīm: kur pazuduši veterinārārsti
Tīģeris Georgs Putins un viņa dakteris
Dienvidpolā atrasta vairāk nekā 100 gadus veca glezna
NATO

Amerikāņu ģenerālis uzskata, ka Krievija apdraud ASV pastāvēšanu

20
(atjaunots 08:46 27.02.2021)
Maskava izmanto netradiionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, uzskata amerikāņu ģenerālis.

RĪGA, 27. februāris – Sputnik. Krievija destabilizē situāciju visā pasaulē un apdraud Savienotās Valstis, kā arī vairākus to sabiedrotos.

Šādu viedokli paudis ASV Bruņoto spēku Eiropā komandieris, NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Tods Volterss, vēsta RIA Novosti.

Viņa uzrunā Gaisa kara asociācijas simpozija ietvaros, ko citēja Pentagons, atzīmēts, ka, neskatoties uz "vispārējo nosodījumu" un sankciju politiku, Krievijas "ļaundabīgās darbības" novērojamas Eiropā un vairākos citos pasaules reģionos.

Maskava izmanto netradicionālus instrumentus, piemēram, privātās militārās kompānijas, cenšoties iebiedēt, novājināt un sašķelt ASV un to sabiedrotos, turpināja Volterss.

Ģenerālis piebilda, ka vienlaikus Krievija cenšoties saglabāt savu padomju laika ietekmes sfēru un šiem nolūkiem pret virkni pēcpadomju valstu izmantojot spēku un piespiešanu.

Iepriekš radio Sputnik informēja: Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova salīdzināja  ar cirku ES iespējamās sankcijas Alekseja Navaļnija lietā.

ASV spēku Eiropā un NATO apvienoto spēku Eiropā virspavēlnieka ģenerāļa Toda Voltersa izteikumi par Krievijas draudiem ir rutīna, atkārtojas tas, kas izskanējis pēdējo gadu laikā dažādos līmeņos, - tā Voltersa izteikumus komentēja Krievijas Starptautisko lietu padomes direktors Ivans Timofejevs.

ASV un NATO cenšas dēmonizēt Krieviju, uzskata militārais eksperts.

"Viņi to atkārto jau ļoti sen, vismaz pēdējos septiņus gadus, iespējams, pat ilgāk. Tāpēc Volterss neko jaunu nav paziņojis – tas viss rakstīts daudzos NATO un ASV dokumentos. Varēja arī kaut ko oriģinālāku izdomāt. Tā ir rutīna, vienu un to pašu stāsta dažādos līmeņos. Kārtējais ģenerālis atkārtojis to, ko stāsta jau vairākus gadus," Timofejevs konstatēja sarunā ar RIA Novosti.

Voltersa izteikumi nekādi nav saistīti ar ES jaunajām sankcijām pret Maskavu.

"Vienkārši attiecības ir sliktas, tāpēc ideoloģija un sankcijas iet roku rokā, un valda iluzija, ka tās ir koordinētas lietas. Patiesībā tā nav. Nebūt ne vienmēr," atzīmēja KSLP direktors.

 

20
Tagi:
draudi, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijas ĀM: Savienoto Valstu manevri Melnajā jūrā apdraud mieru
Zaharova atbildēja uz NATO izteikumiem par draudiem no Krievijas puses
Krievijā komentēja ASV paniku par "vienotību ar NATO" un "graušanu"