Putins nodeva Ermitāžai dāvanā saņemtās cara dārglietas

21
(atjaunots 08:14 04.05.2021)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins sarūpējis Ermitāžai patiesi karalisku velti. Valsts muzeja kolekcijā nonākuši Romanovu nama dārgumi.

Krievijas valsts vadītājs Vladimirs Putins nodevis Ermitāžas muzejam Sanktpēterburgā baznīcas piederumu komplektu – 16 sudraba priekšmetus. Tie darināti 1877. gadā Nikolsa un Plinkes fabrikā Pēterburgā pēc imperatora nama pasūtījuma un veidoja Aleksandra II meitas, lielkņazes Marijas pūra elementu, vēsta RIA Novosti.

Komplektā ir šķīvis maizes svētīšanai un trauks ūdens svētīšanai, slacināmais, vairāki krusti, svečturi, vīraka kvēpināmais trauks un citi izstrādājumi. Tas paredzēt lietošanai mājas baznīcā Klārenhausa rezidencē Londonā lielkņazei Marijai, pēc precībām – Edinburgas hercogienei.

Putins pastāstīja, ka šie priekšmeti viņam uzdāvināti, turklāt pa daļām. Taču jau 2019. gadā, kad pasniegta pirmā dāvana, viņš nolēmis, ka cara dārglietas paredzētas Ermitāžas kolekcijai. Vēl reizi priekšmeti no kolekcijas iegādāti un Putinam uzdāvināti 2021. gadā.

Cara dārglietu ceļš līdz Ermitāžas kolekcijai bija ilgs. Pēc Marijas Aleksandrovnas un prinča Alfrēda, Edinburgas hercoga laulībām 1874. gadā viss komplekts – 22 priekšmeti no apzeltīta sudraba un trīs bronzas izstrādājumi nonāca Londonā, pēc tam sekoja monarhu pārim uz Koburgu Vācijā, bet pēc dzīvesbiedru nāves nonāca antikvariāta tirgū.

Jau pēc Otrā pasaules kara šie priekšmeti nonāca amerikāņu kolekcionāra Pola Tekula kolekcijā. Galu galā tie nonākuši Pēterburgā. Dāvanu pieņēma Ermitāžas ģenerāldirektors Mihails Piotrovskis.

Par to, kā cara dārglietas nonāca muzejā, stāsta mūsu video.

21

Rets ciemiņš: Liepājas novadā video nonācis ziņkārīgs lācis

12
(atjaunots 23:01 11.05.2021)
Svētdien, Bārtas mežā Liepājas novadā fotolamatās iekļuva lācis. Vietējie atzīmēja, ka Kurzemes dienvidos ķepaiņi sastopami ļoti reti.

Videokamera bija novietota mednieku biedrības "Buvmeistars" teritorijā. Tās pārstāve Kate Šterna pastāstīja, ka lācis ir apmēram piecus gadus vecs. Viņa konstatēja, ka Kurzemes dienvidos lāči nav redzēti ilgu laiku, tā ir liela veiksme, ka izdevies fiksēt šo ķepaini.

Lācis nesteidzīgi devās pie barotavas, ko mednieki sarūpējuši savvaļas dzīvniekiem, izpētīja to un, neko interesantu neatradis, devās tālāk savās lāča darīšanās.

© Sputnik / Н. Герасимов

Nesenajā konferencē "Medības 2021" Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš atzīmēja, ka patlaban lielākais lāču skaits mīt Latvijas dienvidos. Speciālists ziņoja, ka monitorings atbilstoši četriem galvenajiem kritērijiem: īpatņu skaits, izplatība, mītnes vietu stāvoklis un tālākās perspektīvas – liecina, ka lāču stāvoklis Latvijā ir apdraudēts. Pēdējais plašais pētījums veikts no 2015. līdz 2018. gadam.

Ozoliņš atzīmēja, ka tik mazs dzīvnieku skaits, kāds pašlaik fiksēts valstī, nevar nodrošināt populācijas patstāvīgu atjaunošanos. Tomēr, pēc viņa domām, cerība vēl ir.

Speciālisti brīdina, ka, iestājoties pavasarim, vēlams būt piesardzīgākiem pastaigās pa mežu un tā apkaimi – lāči mostas no miega un var tuvoties cilvēku mitekļiem uztura meklējumos.

12
Tagi:
lācis, Liepāja

Apšaude skolā Kazaņā: bērni pūlējās glābties un ko stāsta vecāki

25
(atjaunots 22:49 11.05.2021)
Kadri no traģēdijas vietas Kazaņā, kur ļaundari atklāja apšaudi skolā. Uzbrukumā ir bojāgājušie un ievainotie.

11. maijā Kazaņā sākās apšaude vidusskolas ēkā. Gājuši bojā 9 cilvēki, 21 – ievainots. Šajā jautājumā ierosināta krimināllieta, turpinās izmeklēšana.

Provizoriskie dati liecina, ka apšaudi sarīkojis skolas bijušais absolvents. Viņš ir aizturēts. Kadri no notikuma vietas – video ierakstā.

25
Tagi:
terorakts, Krievija
Pēc temata
Kazaņā apšaudē skolā gājuši bojā 9 cilvēki
  COVID-19

Linkaits aicina atcelt pašizolāciju un Covid-19 testus vakcinētiem ceļotājiem

0
(atjaunots 08:26 13.05.2021)
Tālis Linkaits uzskata, ka Latvijā ir jāievieš nosacījums, ka vakcinētai personai nav jāievēro pašizolācija un nav jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests.

RĪGA, 13. maijs — Sputnik. Latvijā pēc iespējas ātrāk ir jāievieš nosacījums, ka, iebraucot valstī, vakcinētai personai nav jāievēro pašizolācija un jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, tādējādi pielāgojot šo nosacījumu Igaunijā un Lietuvā ieviestajām prasībām, paziņojis satiksmes ministrs Tālis Linkaits, raksta Press.lv.

Ministrs norādīja, ka pretējā gadījumā rodas absurda situācija, kad vakcinēts Latvijas pilsonis drīkst bez ierobežojumiem ieceļot Igaunijā, bet pēc atgriešanās Latvijā viņam jāuzrada tests un jādodas pašizolācijā.

Satiksmes ministrs norādīja, ka līdzīga kārtība ir spēkā daudzviet Eiropā, piemēram, Dānijā, Polijā, Bulgārijā, Čehijā, Grieķijā, kā arī tuvākajā laikā šādu kārtību plānots noteikt Austrijā. "Šāda regulējuma ieviešanu Latvijā nevajadzētu atlikt, ņemot vērā arī to, ka skaidra atvieglojumu kārtība būs papildu motivācija iedzīvotājiem vakcinēties," sacīja Linkats.

Tāpat viņš piebilda, ka šāda kārtība atbilst Eiropas Komisijas 3. maijā publicētajām rekomendācijām attiecībā uz iebraukšanu no trešajām valstīm un nebūtisku ceļojumu ierobežojuma atcelšanu.

Patlaban pēc iebraukšanas Latvijā nav nepieciešams ievērot pašizolāciju tikai atgriežoties no Lielbritānijas, Islandes un Vatikāna - valstīm, kurās kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem nepārsniedz 50.

Atgādinām, ka 17. martā Eiropas Komisija ierosināja ļaut Eiropas Savienībā ieceļot pret Covid-19 vakcinētiem ārvalstniekiem, turklāt vakcīnām jābūt ES atzītām.

Tāpat plānots ieviest jaunu ārkārtējo instrumentu, kas ļautu strauji ierobežot ieceļošanu no valstīm, kur strauji pieaug inficēšanās.

0
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"