Zvaigžņu pilsētiņa pavadīja jauno SKS ekipāžu ar "arābu Gagarinu"

41
(atjaunots 11:41 11.09.2019)
Starptautiskās kosmosa ekspedīcijas sastāvā Krievijas kosmonauta Oļega Skripočkas vadībā kopā ar amerikānieti Džesiku Meiru uz SKS dodas pirmais AAE kosmonauts, "arābu Gagarins" Hazzaa al Mansuri.

Zvaigžņu pilsētiņā uz Baikonuru pavadīja kosmosa kuģa "Sojuz MS-15" ekipāžu. Krievijas kosmonauts Oļegs Skripočka, amerikāņu astronaute Džesika Meira un Apvienoto Arābu Emirātu vēsturē pirmais kosmonauts Hazzaa al Mansuri veiks kosmodromā divu nedēļu ilgu pirms starta treniņus. Zvaigžņu pilsētiņā, Kosmonautu sagatavošanas centrā, ekipāža veiksmīgi nokārtojusi kompleksos eksāmenus.

"Ekipāža mums ir ļoti sagatavota. Gan Džesika, gan Hazzaa dara daudz vairāk, nekā pienākas formālos pienākumos," paziņoja ekipāžas komandieris, Krievijas Federācijas Varonis, KF lidotājs-kosmonauts Oļegs Skripočka.

Nesējraķetes "Sojuz-FG" ar kuģi "Sojuz MS-15" palaišana ieplānota 25. septembrī, plkst. 16:57 pēc Maskavas laika, kuģa savienošanās ar SKS – plkst. 23:00 pēc Maskavas laika. Plānots, ka Skripočka un Meire pēc 189 dienām uz SKS klāja atgriezīsies uz Zemes 2020. gada 1. aprīlī kopā ar amerikāni Endrjū Morganu.

Al Mansuri jāpavada uz SKS klāja astoņas dienas. Viņa atgriešanās ar kuģi "Sojuz MS-12" kopā ar krievu Alekseju Ovčiņinu un amerikāni Niku Heigu ieplānota 3. oktobrī. Saskaņā ar NASA datiem, atdalīšanās no SKS notiks plkst. 10:35 pēc Maskavas laika, nolaišanā Kazahstānā – plkst. 13:58 pēc Maskavas laika.

41

Lielās Uzvaras latviešu durkļi. Nav kur atkāpties

8
(atjaunots 09:45 08.05.2021)
Šī ir dokumentālās filmas "Lielās Uzvaras latviešu durkļi" pirmā daļa, filma veltīta Uzvaras Lielajā Tēvijas karā 76. gadadienai.

Dokumentālās filmas "Lielās Uzvaras latviešu durkļi" pirmajā daļā "Nav kur atkāpties" stāstīts par notikumiem pēc nacistiskās Vācijas uzbrukuma Padomju Savienībai.

1941. gads kļuva par 43. gvardes latviešu strēlnieku divīzijas un 308. latviešu strēlnieku divīzijas veidošanas gadu. Filmā izmantotas frontes hronikas kadri un latviešu veterāņu stāsti par Maskavas aizstāvēšanu un 1942. gada pretuzbrukumu.

Dokumentālā filma "Lielās Uzvaras latviešu durkļi" speciāla projekta ietvaros, ko sagatavoja Sputnik Latvija par godu Uzvaras Lielajā Tēvijas karā 76. gadadienai, stāsta par latviešu ieguldījumu visu padomju tautu kopīgā sasniegumā.

8
(4:04 / 24.88Mb / просмотров видео: 3657)

Uzvaras parādes ģenerālmēģinājums Sarkanajā laukumā

11
(atjaunots 08:48 08.05.2021)
9. maijā tiks atzīmēta uzvaras Lielajā Tēvijas karā 76. gadadiena. Piektdien Sarkanajā laukumā notika militārās parādes ģenerālmēģinājums.

Ģenerālmēģinājumā piedalījās kājnieki, militārā tehnika un aviācija. Parādē Krievijas galvaspilsētas galveno laukumu šķērsoja 37 kājnieku vienības.

Tāpat mēģinājumā tika iesaistītas vairāk nekā 190 mūsdienu un vēsturiskās militārās tehnikas vienības, ieskaitot tankus T-34 un T-14 "Armata", kaujas mašīnas "Kurganec-25", operatīvi taktiskais raķešu komplekss "Iskander", zenītraķešu komplekss "Pancir-S" un sistēmas S-400 "Triumf".

Mēģinājuma tāpat piedalījās 76 kara lidmašīnās, tostarp smagi helikopteri Mi-26, helikopteri Mi-8, Mi-24, kā arī militārās transporta lidmašīnas Il-76, degvielas uzpildes lidmašīna Il-78, iznīcinātājs Su-35C un frontes bumbvedējs Su-24. Skatieties Uzvaras parādes ģenerālmēģinājuma kadrus.

11

Neproti valodu nebūs pases: vēstniecība nevar palīdzēt Latvijas pilsonei

0
(atjaunots 17:31 08.05.2021)
Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā, taču dokumenti jāaizpilda latviešu valodā, vēstniecības darbiniekiem atļauts konsultēt, taču aizliegts aizpildīt dokumentus apmeklētāju vietā.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Londonā dzīvojošā Latvijas pilsone vēlējās noformēt Latvijas pasi savam bērnam, taču piemirsusi valsts valodu. Vēstniecībā viņai ieteica aicināt tulku vai paņemt līdzi vārdnīcu, jo darbinieki nevar aizpildīt dokumentus latviešu valodā klientu vietā, bet izmantot tālruni nedrīkst, ziņo LTV7 Krievu apraide.

Latvijas pilsone Viļena Tjurina jau daudzus gadus dzīvo Londonā. Nesen sieviete nolēma noformēt Latvijas pasi arī savam dēlam, taču ar dokumentu noformēšanu viņai radās problēmas.

Jau 18 gadus sieviete nelieto latviešu valodu. Taču ar angļu valodu pases noformēšanai nepietika.

"Otrajam dēlam tagad ir trīs mēneši, un mēs gribējām noformēt viņam Latvijas pasi, jo esmu Latvijas pilsone. Astotajā maijā mēs iesim, man jau iepriekš atsūtīja vēstuli. Tajā rakstīts, ka obligāti vai nu jāņem līdzi vārdnīca, vai jāatnāk ar cilvēku, kurš runā latviešu valodā, ja neprotat valodu. Tālruni izmantot nedrīkst. Man nav neviena, ar ko atnākt. Šoreiz domāju, ka vienkārši iešu un mēģināšu atcerēties kādus vārdus," stāsta sieviete.

Latvijas Ārlietu ministrijā skaidro: šāda prasība patiešām pastāv - gadījumam, ja nepieciešams aizpildīt dokumentus uz vietas.

"Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā. Ja nepieciešams noformēt personu apliecinošus dokumentus vai saņemt citus pakalpojumus, ir jāaizpilda dokumenti. Lai to izdarītu, ir jāprot valsts valoda. Ja šādu zināšanu nav, mēs lūdzam ierasties kopā ar oficiālo tulku vai uzticamu personu," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pases nozaudēšanas gadījumā notikušā apstākļi arī būs jāapraksta latviešu valodā. Vēstniecības darbinieki nevar palīdzēt ar dokumentu aizpildīšanu.

"Vēstniecības darbinieki nevar aizpildīt dokumentus cita cilvēka vietā. Lai nebūtu pārpratumu, lai pēc tam nebūtu nekādu pretenziju, ka kaut kas ir nepareizi iztulkots. Tā ir katra cilvēka atbildība. Tāpēc nav problēmu saņemt informāciju mītnes valsts valodā, taču aizpildīt jūsu vietā dokumentus darbinieki nevar," paskaidroja Beķeris.

Viņš piebilda, ka šāda kārtība ir spēkā ne tikai Lielbritānijā, kur sazināšanās notiek angļu valodā, bet arī citu valstu vēstniecībās.

0
Tagi:
pase, latviešu valoda
Pēc temata
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Ar varu mīļš nebūsi: vai latviešu valoda var saliedēt latviešus un krievus?
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?