Gasparjans: lieta par latviešiem nacistu soda vienībā ir ļoti nopietna

132
(atjaunots 10:55 16.05.2019)
Politologs Armens Gasparjans komentēja Krievijas Izmeklēšanas komitejas lēmumu ierosināt krimināllietu saskaņā ar pantu "Genocīds" pret soda vienības dalībniekiem no Latvijas, kuri piedalījās Žestanaja Gorka ciema iedzīvotāju slepkavībās Novgorodas apgabalā.

Otrdien, 14.maijā kļuva zināms, ka Krievijas Izmeklēšanas komiteja ierosinājusi lietu atbilstoši pantam "Genocīds" sakarā ar soda operāciju faktiem, ko veica grupa vācu ģenerāļa Hercoga Kurta vadībā. Tajā bija 33 cilvēki no Latvijas PSR.

Civiliedzīvotāju slepkavības konstatētas Žestanaja Gorka ciemā Novgorodas apgabalā. 2019. gadā organizācijas "Krievijas meklētāju kustība" dalībnieki atrada Novgorodas apgabala Bateckas rajona Žestanaja Gorka ciemā Lielā Tēvijas kara laiku apbedījumu – 42 cilvēku mirstīgās atliekas. Viņu vidū bija bērni un grūtniece. Apbedīšanas vietā atrasto bojāgājušo cilvēku vizuālā apskate ļauj viennozīmīgi secināt - bedrē nošauti civiliedzīvotāji: pie viņiem netika atrasta nekāda amunīcija, pakausī - ložu caurumi.

KF IK konstatēja, ka šie cilvēki kļuvuši par soda operāciju upuriem, kuras tika veiktas Ļeņingradas (kopš 05.07.1944 – Novgorodas) apgabala ciema Žestjanaja Gorka okupācijas laikā 1942. gadā.

Arhīvu materiāli liecina, ka masveida padomju pilsoņu slepkavošanai no mierīgo iedzīvotāju skaita tika izveidota Drošības policijas un Vācijas Drošības dienesta "teilkomanda" (Teilkommando des EK). Tās sastāvā bija 33 cilvēki no Latvijas PSR. Grupu vadīja vācu ģenerālis Hercogs Kurts, kuru pēc tam notiesāja Ļeņingradas militārā apgabala Kara tribunāls par "zvērīgu padomju pilsoņu slepkavošanu". Viņš miri Vorkutā 1948. gada maijā.

"Tas ir baismīgi. Es runāju ar cilvēkiem, kuri nodarbojas ar šo gadījumu. Man pastāstīja, ka KF IK ierosinās krimināllietu saskaņā ar pantu "Genocīds". Sakarā ar šo lietu jau atslepenots pietiekams skaits dokumentu, tie tika demonstrēti Novgorodā," paskaidroja politologs un žurnālists Armens Gasparjans intervijā radio Sputnik.

Vaicāts par to, kas bija soda komandas dalībnieki no Latvijas, Gasparjans norādīja, ka viņu vidū bija toreizējās Latvijas PSR likumpaklausīgi pilsoņi.

132
Temats:
Notikumu apskats ar Armenu Gasparjanu (54)

ASV izstājās no Atvērto debesu līguma. Pie tas novedīs

11
(atjaunots 16:11 25.11.2020)
Amerikas Savienotās Valstis slēdz debesis: Vašingtona oficiāli pametusi pirms gandrīz 30 gadiem parakstīto līgumu.

ASV oficiāli izstājās no Atvērto debesu līguma. Vienošanās tika parakstīta 1992. gadā ar mērķi nostiprināt drošību Eiropā pēc aukstā kara. Tā stājās spēkā 2002. gadā. Līgums ļauj dalībvalstīm atvērti savstarpēji ievākt informāciju par bruņotajiem spēkiem un pasākumiem. Maskavā paziņoja, ka izjūt nožēlu sakarā ar ASV izstāšanos no vienošanās, un uzsvēra, ka šis lēmums kaitē reģionālajai un starptautiskajai drošībai. Par savu nodomu izstāties no Atvērto debesu līguma amerikāņi paziņoja šī gada maijā, atsaucoties uz pārkāpumiem no Krievijas puses. Maskavā šīs apsūdzības noliedz, norādot, ka ASV pašas ne vienu reizi vien ir pārkāpušas līgumu. Plašāk skatieties Sputnik video.

11

Darbu pietiek gadiem uz priekšu: Krievijas sapieri Kalnu Karabahā

11
(atjaunots 13:03 25.11.2020)
Daudz nesprāgušu mīnu un lādiņu slēpj sevī briesmas gan Kalnu Karabahas iedzīvotājiem, gan reģionā ievestajiem Krievijas miernešiem.

Militārie inženieri un sapieri pievienojās Krievijas miernešu kontingentam Kalnu Karabahā. Speciālisti pārbauda sprādzienbīstamu priekšmetu klātbūtni vietās, kur notika karadarbības, kā arī nodarbojas ar humanitāro atmīnēšanu – pēc Kalnu Karabahas Republikas administrācijas pieteikumiem.

Pēc militāro inženieru sacītā, Karabaha teritorijas primārā atmīnēšana var aizņemt vairākus mēnešus, savukārt, lai atbrīvotu bijušo konflikta zonu no mīnām un nesprāgušiem lādiņiem pilnībā, būs nepieciešami gadi. Plašāk skatieties Sputnik video.

11
Krievijas AM

Trampa administrācija sagatavojusi sankciju projektu pret Krievijas AM

0
(atjaunots 07:22 26.11.2020)
Sankciju saraksta projekts paredz ierobežojumus, kuru rezultātā ASV kompānijas būs spiestas saņemt īpašu licenci, lai turpinātu jebkādus sakarus ar Krievijas uzņēmumiem.

RĪGA, 26. novembris — Sputnik. Savienotās Valstis varētu ieviest sankcijas pret Krievijas Aizsardzības ministriju, virkni aizsardzības un civilās rūpniecības sfērā strādājošu uzņemumu, ar Vladimira Putina administrāciju saistītu federālo valsts unitāro uzņēmumu, kā arī Ņižegorodskas apgabala Galveno iekšlietu pārvaldes ekspertu-kriminālistu centru, vēsta RIA Novosti.

Par to liecina pašreizējā prezidenta Donalda Trampa administrācijas gatavotā sankciju saraksta projekta melnraksts, ar ko izdevies iepazīties ziņu aģentūrai. Jaunie pasākumi saistīti ar ierobežojumiem, ko plānots vērst pret 89 Ķīnas kompānijām, kas sadarbojas ar bruņotajiem spēkiem, un 28 Krievijas organizācijām aviācijas, raķešu kosmiskajā un kodolenerģētikas nozarēs, iekārtu un dzinēju būves jomā, kā arī zinātniskajiem centriem.

Citu starpā sarakstā varētu iekļūt valsts korporācijas "Rosatom" institūti, kas piedalījās perspektīvā bruņojuma izstrādē, divi "Roskosmos" uzņēmumi, kā arī helikopteru un aviācijas dzinēju ražotāji, aviācijas materiālu un gaisa satiksmes organizācijas sistēmu izstrādātāji un piegādātāji.

Ziņu aģentūras informācijas avots konstatēja: ja sankcijas tiks apstiprinātas, ASV kompānijas būs spiestas saņemt īpašu licenci, lai turpinātu jebkādus sakarus ar Krievijas uzņēmumiem.

Iepriekš ASV Valsts departaments informēja par sankcijām pret trim Krievijas uzņēmumiem ("Aviazapčastj", AAS "Elekon" un "Nilco Group") saskaņā ar likumu par masu iznīcības ieroču neizplatīšanu. Tās aizliedz jebkādām ASV valdības struktūrām sadarboties ar minētajām kompānijām un liedz tiesības izsniegt licences eksporta kontrolē esošo preču nodošanu.

0
Tagi:
sankcijas, Donalds Tramps, Krievija, ASV
Pēc temata
Pompeo piedraudējis ar sankcijām visiem, kas piegādās ieročus Irānai
Vai Krievijai draud "ellīgas sankcijas" Baidena varas apstākļos
NYT: Tramps plānojis uzbrukumu kodolobjektam Irānā
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa