(0:56 / 7.50Mb / просмотров видео: 17317)

"Augstā ūdens" parādība: applūdusi lielākā daļa Venēcijas

185
(atjaunots 13:47 31.10.2018)
Nesen ūdens līmenis Venēcijas centrā sasniedza 156 centimetrus. Rekords – 194 centimetri, kas reģistrēts 1966. gadā, vēl nav pārspēts.

Svētdien Itālijas ziemeļu rajonu iedzīvotāji saskārās ar spēcīgām lietusgāzēm. Piecos valsts apgabalos – Ligūrijā, Lombardijā, Trentīno-Alto Adidžē, Veneto un Friuli-Venēcija Džūlijā tika pasludināts "sarkanais" meteoroloģiskās bīstamības līmenis.

Patlaban Venēcijas pašvaldībā bīstamības līmenis krities līdz "oranžajam" rādītājam, taču ūdens līmenis pilsētas centrā vēl nav krities līdz 110 centimetriem virs jūras līmeņa. Eksperti vērtē, ka ūdens līmenis sāks kristies tikai šovakar. Aizvakar ūdens līmenis Venēcijas centrā sasniedza 156 centimetrus. Pilsētas mērs Luidžu Brunjaro devis rīkojumu evakuēt sv. Marka laukumu – zemāko punktu pilsētā.

Plūdi ir vieni no stiprākajiem pēckara periodā. "Augstā ūdens" rekords Venēcijā reģistrēts 1966. gadā, kad tas sasniedza 194 centimetrus. Šajā laikā jau četras reizes ūdens līmenis pārsniedzis 150 centimetrus, pēdējo reizi – 2008. gada decembrī, kad, tāpat kā šoreiz, tas sasniedza 156 centimetrus.

Venēcieši jau pieraduši pie ikgadējā ūdens līmeņa celšanās Venēcijas lagūnā un plūdiem lielā daļā pilsētas. Dabas parādība parasti vērojama laikā no novembra sākuma līdz janvāra beigām. Tās cēlonis – vējš, kas sadzen lagūnā lielas ūdens masas.

185
Tagi:
plūdi, Venēcija, ūdens, Itālija
Pēc temata
Žurka gondolā: Venēcijā notikusi ikgadējā laivu parāde
"Mana Bresta pārvērtusies Venēcijā": pilsētu applūdinājis ūdens

Politologs: Ukraina pazaudēs ne tikai Donbasu valsti sāk saraut gabalos

17
(atjaunots 23:19 16.05.2021)
Politiskais analītiķis Rostislavs Iščenko pastāstīja, ka Krievijā patlaban nav apstiprinātu Donbasa integrācijas plānu, tāpat kā tai nebija apstiprinātu plānu Krimas integrācijai.

Cik reģionos sabruks Ukraina? Vai Krievija varēs "paņemt sev" Nezaļežnajas teritorijas? Kādi psihiskas saslimšanas simptomi novērojami Baidenam un kāpēc Vašingtonai tik ļoti vajadzīga tikšanās ar Putinu? Kad Savienotās Valstis pārkāps pilsoņu kara robežu, vai Amerikā ir ēnu prezidents un vai pastāv slepens Galvenās izlūkošanas pārvaldes ierocis, kas spēj kaitēt amerikāņu diplomātu smadzenēm? Šīs un citas tēmas Sputnik apsprieda ar starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" analītiķi Rostislavu Iščenko.

17
Tagi:
politologs, Donbass, Ukraina

Lindermans: Uzvaras diena Latvijā un krievi aiz sētas

21
(atjaunots 23:07 16.05.2021)
Kāpēc Rīgas vadība atstāja krievus aiz sētas Uzvaras dienā un ko viņi ar to panākuši? Kāpēc latvieši nemīl prezidentu Egilu Levitu? Kā iedarbosies viņa triks ar 17. martu?

Publicists Vladimirs Lindermans un žurnālists Mihails Gubins iknedēļas notikumu apskatā Sputnik Latvija apsprieda aktuālākos jautājumus.

21
Tagi:
Mihails Gubins, Vladimirs Lindermans, Rīga, Uzvaras diena
Pēc temata
Uzvaras diena pie monumenta Rīgas Atbrīvotājiem
Bijušais Rīgas mērs kritizēja varasiestāžu lēmumu slēgt Uzvaras pieminekli
9. maijā Nacionālā apvienība dosies pie Uzvaras pieminekļa
"Divi aspekti": Ušakovs pabrīdināja tos, kuri 9. maijā apmeklēs Uzvaras pieminekli
Laulību ceremonija, foto no arhīva

Eurostat: Latvijā bieži precas, bieži šķiras

0
(atjaunots 15:08 17.05.2021)
Laulības šķiršanas gadījumu līmenis ir augstākais Eiropas Savienībā, taču arī laulībā Latvijā stājas biežāk.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Laulību skaits Eiropas Savienībā sarūk, šķiršanos gadījumu skaits pieaug, vēsta Eurostat.

1964. gadā Eiropas Savienībā tika noslēgtas 8 laulības uz tūkstoš cilvēkiem. 2019. gadā – vairs tikai 4,3. šķiršanos skaits šajā lakā ir dubultojas – no 0,8 gadījumiem uz tūkstoš cilvēkiem 1964. gadā līdz 1,8 gadījumiem 2019. gadā.

2019. gadā augstākais laulību skaita līmenis ES bija Kiprā (8,9 laulības uz tūkstoš cilvēkiem), Lietuvā (7), Latvijā un Ungārijā (6,7). Vismazākais laulību skaits bija Itālijā (3,1), Portugālē un Slovēnijā (3,2).

Mazākais šķiršanās gadījumu skaits ES 2019. gadā reģistrēts Maltā un Īrijā (0,7 uz tūkstoš cilvēkiem), Slovēnijā (1,2) un Itālijā (1,4). Augstākais šķiršanās gadījumu līmenis – Latvijā, Lietuvā un Luksemburgā (3,1).

2016. gadā Latvijas Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pastāstīja, kā veidojusies 2001. gadā laulības noslēgušo pāru tālākā dzīve. 15 gadus vēlāk precēti joprojām ir 60% pētīto pāru, gandrīz 33% jau šķīrušies, 7% laulību beigušās viena dzīvesbiedra nāves dēļ. Visbiežāk šķiršanās tiek reģistrētas 4-7 gadus pēc kopdzīves sākuma; šķiršanos noformējuši 2-4% pāru katru gadu.

Saskaņā ar Eurostat datiem, 2016. gadā 40,9% bērnu Latvijā dzimuši ārlaulībā. Šis rādītājs ir nedaudz zemāks nekā vidēji ES, kur ārpus laulības dzimst 43% bērnu, turklāt Igaunijā šie dati sasniedz 56%, Francijā – 60%.

Saskaņā ar CSP datiem, izplatītākais ģimenes veids Latvijā ir viens vecāks ar vienu vai vairākiem nepilngadīgiem bērniem (23,6%), liels ir arī bezbērnu pāru skaits (22,3%). Kopā dzīvojoši dzīvesbiedri, kas audzina bērnus ir nepārprotamā mazākumā (16,2%).

0
Tagi:
Latvija, Lietuva, statistika, Eurostat
Pēc temata
Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita
Amsterdama piedāvā viesiem neparastu ekskursiju: laulāto-gidu uz vienu dienu
LGBT Lāčplēsis: bērni pie Saeimas prasīja atļaut viendzimuma laulības