(1:02 / 8.41Mb / просмотров видео: 14318)

Bads un simtiem tūkstošiem nāvju: 77 gadi kopš Ļeņingradas kara blokādes sākuma

211
(atjaunots 10:32 09.09.2018)
Ļeņingradas blokāde sākās pirms 77 gadiem – 1941. gada 8. septembrī: par baisā bada, sala un artilērijas apšaudes upuriem kļuva vairāk nekā 600 tūkstoši civiliedzīvotāju.

Pirms 77 gadiem, 1941. gada 8. septembrī sākās Ļeņingradas kara blokāde. Hitlera koalīcijas karaspēki ielenca pilsētu Otrā pasaules kara laikā. Ļeņingradu bloķēja no sauszemes, tika izpostītas visas dzelzceļa, upju un automobiļu komunikācijas.

Pēc fīrera iecerētā, pēc pilsētas ieņemšanas, Ļeņingradai bija jābūt noslaucītais no zemes virsmas.

Blokādes sākumā pilsētā nebija pietiekami daudz produktu un degvielas ilgstošai ielenkšanai. Vienīgais satiksmes ceļš bija "Dzīvības ceļš" — maršruts cauri Lādogas ezeram, kurš atradās artilērijas un ielencēju aviācijas šāviena attāluma robežās. Arī uz ezera darbojās pretinieka jūras karaspēki.

Blokāde ilga 872 dienas — līdz 1944. gada 27. janvārim, kad pēc spēcīga Sarkanās armijas uzbrukuma 1944. gada 27. janvārī blokāde tika pilnībā noņemta.

Blokādes gados bojā gāja, pēc dažādiem aprēķiniem, no 400 tūkstošiem līdz 1,5 miljoniem cilvēku. Tā, piemēram, Nirnbergas procesā figurēja skaits 632 tūkstoši cilvēku. Tikai 3% no viņiem gāja bojā sprādzienos un apšaudēs, pārējie nomira no bada.    

211

Jaunais iPhone tirgū izgāzies? Pasaule nestājas rindā pēc kārotās iekārtas

24
(atjaunots 12:06 26.10.2020)
Covid-19 pandēmija, šķiet, ir uzvarējusi vienu no cilvēku lielākajām mūsdienu atkarībām – atkarību no Apple jaunumiem. Rindas pēc jaunā iPhone 12 tikpat kā nav vērojamas.

Visai pasaulei smagajā Covid-19 pandēmijas periodā Apple iepriecinājusi fanus ar jauno iPhone 12 ar 5G tehnoloģiju.

Taču Apple flagmaņiem ierastās rindas veikalu prieksā pārdošanas starta dienā šoreiz nez kāpēc nebija vērojamas.

Kas noticis? Vai patiešām "ābolainie" vairs nemīl iPhone? Detaļas – mūsu video ierakstā.

24

Vladimirs Putins par Rietumu apsūdzībām: mani tas neuztrauc

39
(atjaunots 11:16 24.10.2020)
KF prezidents Vladimirs Putins īpaši uzsvēra, ka nepievērš uzmanību Rietumu agresīvajiem izlēcieniem pret viņu.

Uzstāšanās laikā diskusiju kluba "Valdai" sēdē KF prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka ne pirmo reizi saskaras ar agresīviem izlēcieniem pret viņiem no Rietumu puses, tādēļ jau sen nepievērš tiem uzmanību. Krievijas līderis atzīmēja, ka uzbrukumi pret viņu sākās jau 2000. gadu sākumā, kad norisinājās karš pret terorismu un bandītismu Kaukāzā, un tieši tad viņš iemācījās izturēties pret tiem mierīgi.

Tāpat Putins izteicās par izmaiņu Konstitūcijā tematu un atzīmēja, ka visi grozījumi ir vērsti nevis uz to, lai dotu iespēju tikt pārvēlētam esošajam valsts vadītājam jaunos termiņos, bet lai nostiprinātu Krievijas suverenitāti ilgtermiņa perspektīvā.

39
Tagi:
Vladimirs Putins
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā