Krievijas Ārlietu ministrijas ēka, foto no arhīva

Simetriska atbilde: Krievija izraida 10 ASV diplomātus un sper citus soļus

35
(atjaunots 12:30 18.04.2021)
Krievijas Ārlietu ministrija informēja par pasākumiem atbildei Savienotajām Valstīm. Krievijas sankciju simetriskajā kompleksā – lēmums izraidīt no valsts desmit amerikāņu diplomātus un citi pasākumi.

RĪGA, 18. aprīlis – Sputnik. Desmit amerikāņu diplomātiem nāksies pamest Krieviju, preses konferencē informēja valsts ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.

"Desmit diplomāti iekļauti sarakstā, ko mums iesniedza ar lūgumu nodrošināt viņu aizbraukšanu no ASV. Uz šo pasākumu mēs atbildēsim simetriski – piedāvāsim pamest mūsu valsti desmit ASV diplomātiem," Lavrova teikto citēja Sputnik Meedia, atsaucoties uz aģentūru TASS.

Baltais nams Vašingtonā
© Sputnik / Natalia Seliverstova

Bez tam, viņš piebilda, Krievija iekļāvusi sankciju sarakstā astoņus ierēdņus, kuri pārstāv Vašingtonas administrācijas vadošās struktūras. Turpmāk Krievijas Federācijā liegts ierasties ASV ģenerālprokuroram Merikam Garlandam, ASV iekšējās drošības ministram Alehandro Majorkasam, ASV prezidenta padomniekam iekšpolitikas jautājumos, bijušai pārstāvei ANO Sjūzenai Raisai, FIB direktoram Kristoferam Rejam, ASV Federālā cietumu biroja direktoram Maiklam Karvahalam, ASV Nacionālās izlūkošanas direktoram Evrilam Heinsam, ASV prezidenta bijušajam padomniekam nacionālās drošības jautājumos Džonam Boltonam un bijušajam CIP direktoram Robertam Vulsijam.

Biznesa sankcijas Krievija saglabās rezervei

Atbildot uz žurnālistu jautājumu par to, kā ASV jaunās sankcijas var ietekmēt valsts ekonomiku, diplomāts atzīmēja, ka Krievija jebkurā situācijā atradīs izeju un ASV sankcijas KF ekonomikai ir pa spēkam.

"Saprotamu iemeslu dēļ mums nav atbilstošu tāda mēroga instrumentu ASV ietekmei, taču mūsu speciālisti vērtē, ka šis mērogs mūsu ekonomikai ir pa spēkam. Domāju, tā arī būs. Mēs no jebkādas situācijas esam atraduši un atradīsim izeju," viņš teica.

Diplomāts uzsvēra, ka Krievija var apstiprināt sāpīgus pasākumus ASV biznesam, taču šo soli pietaupīs sliktākajam laikam.

"Mums arī ir iespējas pieņemt amerikāņu biznesam sāpīgus pasākumus. Mēs tos paturēsim rezervei," viņš teica.

Krievijas ĀM oficiālajā paziņojumā, kas publicēts resora vietnē, minēti arī citi pretpasākumi, kas tiks ieviesti tuvākajā laikā. Piemēram, vīzu izsniegšana īstermiņa komandējumiem Valsts departamenta līnijā tiks minimizēta – līdz 10 cilvēkiem gadā, atbilstoši ASV lēmumiem.

Ņemot vērā ASV diplomātiskās pārstāvniecības darbinieku pastāvīgos pārkāpumus – sistemātiski netiek ievēroti noteikumi braucieniem pa Krievijas Federācijas teritoriju, tiks pārtraukta divpusējā vienošanās, kas regulē diplomātu pārvietošanos ārpus viņu bāzes vietām.

Par vienu no sāpīgākajiem pretpasākumiem ASV, iespējams, kļūs amerikāņu fondu un nevalstisko organizāciju darbības aizliegums, kas iejaucas Krievijas iekšpolitikā. "Runa ir par Valsts departamenta un citu ASV valsts struktūru kontrolēto amerikāņu fondu un NVO darbības pārtraukšanu Krievijas Federācijā," teikts paziņojumā.

Tāpat Krievijas ĀM ieteica ASV vēstniekam Džonam Sallivanam doties uz Vašingtonu, lai "izanalizētu situāciju un veiktu konsultācijas".

Likumi nav domāti ASV

Iepriekš ASV prezidents Džozefs Baidens parakstīja rīkojumu par sankcijām pret Krieviju par "kiberuzbrukumiem un iejaukšanos ASV vēlēšanās". Ierobežojumi vērsti pret 32 Krievijas uzņēmumiem un fiziskām personām, kā arī 6 tehnoloģiskajām kompānijām.

Vienlaikus ASV ziņoja, ka no valsts tiek izraidīti 10 Krievijas diplomāti, kuri it kā esot specdienestu pārstāvji. Saskaņā ar Baltā nama vadītāja rīkojumu, diplomāti pasludināti par persona non grata, viņiem jāpamet valsts teritorija 30 dienu laikā.

Bez tam no 2021. gada 14. jūnija ASV finanšu iestādēm aizliegta Krievijas Centrālās bankas un Finanšu ministrijas, kā arī Nacionālās labklājības fonda vērtspapīru tieša iegāde.

ASV sankciju politiku Maskava uzskata par nelikumīgu un neproduktīvu.


35
Tagi:
Sergejs Lavrovs, Krievija, ASV, sankcijas
Pēc temata
Divas paketes un šitais. ASV sūta pret "Ziemeļu straumi 2" Amosu-iznīcinātāju
ASV ar sankciju palīdzību iznīcina savu globālo hegemoniju
Kremlis gatavs sliktākajam scenārijam attiecībās ar ASV
Jauna prognoze: Pasaules Banka pareģo Krievijas ekonomikas ātru atjaunošanu
Krievija

Krievija publicējusi nedraudzīgo valstu sarakstu: ES bažas apstiprinājušās

12
(atjaunots 08:51 15.05.2021)
Krievijas valdība apstiprinājusi nedraudzīgo valstu sarakstu un noteikusi kārtību to mijiedarbībai ar pilsoņiem Krievijas teritorijā.

RĪGA, 15. maijs - Sputnik. Krievijai nedraudzīgo ārvalstu sarakstā iekļautas ASV un Čehija – par to liecina valdības rīkojums, kas publicēts tiesiskās informācijas oficiālajā interneta portālā.

"Apstiprināt pielikumā iekļauto ārvalstu sarakstu, kas veic nedraudzīgas darbības pret KF, KF pilsoņiem vai Krievijas juridiskajām personām, pret kurām tiek pielietoti ietekmes (pretdarbības) pasākumi, kas noteikti KF prezidenta dekrētā no 2021. gada 23. aprīļa Nr. 243 "Par ietekmes (pretdarbības) pasākumu pielietošanu atbildei uz ārvalstu nedraudzīgām darbībām"," teikts dokumentā.

Krievijas valdība apstiprinājusi fizisko personu skaitu Krievijas teritorija, ar kurām minēto valstu diplomātiskās pārstāvniecības un konsulārās ietādes, valsts iestāžu pārstāvniecības un valsts iestādes var noslēgt darba līgumus, līgumus par darbinieku (personāla) darba sniegšanu un citus civiltiesiskos līgumus, uz kuru pamata rodas darba attiecības ar fiziskām personām, kas uzturas Krievijas teritorijā. Sarakstā iekļautas ASV (fizisko personu skaits – 0) un Čehija (fizisko personu skaits – 19).

Maija sākumā informācijas avots Briselē paziņoja RIA Novosti: pat vienas Eiropas Savienības dalībvalsts iekļaušana Krievijai "nedraudzīgo" valstu sarakstā tiks novērtēja kā solis pret visu ES.

"Ja viņi izvēlēsies vienu valsti, pasludinās to par "nedraudzīgu", tādējādi viņi pasludinās par nedraudzīgu visu Eiropas Savienību," teica avots Eiropā.

Viņš norādīja, ka Brisele vēl nav lēmusi par to, kāda būs reakcija par iekļaušanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs intervijā starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoram Dmitrijam Kiseļovam atzīmēja, ka patlaban Krievijai nedraudzīgo valstu saraksta mērķis ir aizliegt tajā iekļautajām valstīm algot vietējo personālu Krievijas teritorijā. Lavrovs uzsvēra, ka valsts tiek iekļauta sarakstā uz dziļas analīzes pamata, un brīdināja, ka saraksts, iespējams, tiks periodiski papildināts.

12
Tagi:
starptautiskās attiecības, Krievija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Sergejs Lavrovs: attiecības ar ASV būtu normālas, ja tas būtu atkarīgs vienīgi no mums
Sergejs Lavrovs: Krievijai nedraudzīgo valstu saraksts nebūs ilgi jāgaida
Briselē noraizējās par iekļūšanu Krievijai nedraudzīgo valstu sarakstā
Lavrovs apsūdz ASV un ES par totalitārisma uzspiešanu
Redžeps Tajips Erdogans

Erdogans paziņoja, ka Turcija nesamierināsies ar Izraēlas agresiju

14
(atjaunots 08:46 15.05.2021)
Turcijas prezidents uzsvēra, ka Izraēlas un Gazas sektora konfliktu nav iespējams noregulēt bez ANO starpniecības.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik. Turcija atbalstīs palestīniešus Jeruzalemē tikpat apņēmīgi kā Azerbaidžānas cīņu par "Kalnu Karabahas okupēto zemju atbrīvošanu", paziņoja valsts prezidents Redžeps Tajips Erdogans, vēsta RIA Novosti.

"Mūs sadusmojuši Izraēlas teroristiskās valsts spaidi. Viņi ir pārkāpuši visas robežas. (..) Apturēt viņus – cilvēces goda pienākums," paziņoja Turcijas līderis uzrunā par godu musulmaņu svētkiem – Uraza-bairamam.

Erdogans uzsvēra, ka Izraēlas un Gazas sektora konfliktu nav iespējams noregulēt bez ANO starpniecības, un piebilda, ka viņam notikušas pārrunas ar 19 valstu prezidentiem un valdību vadītājiem.

Pēc viņa vārdiem, Turcija nesamierināsies ar Izraēlas agresiju pat tad, ja visa pasaule pievērs uz to acis.

Situācija uz Izraēlas un Palestīnas anklāva robežas krasi saasinājās pirmdienas vakarā. Musulmaņu sadursmes ar Izraēlas policiju, kas sākās pēc vairāku palestīniešu ģimeņu padzīšanas no mājām Džarraha rajonā, pārauga karadarbībā.

Gandrīz nepārtrauktās raķešu apšaudēs gājuši bojā septiņi Izraēlas pilsoņi, vairāk neka 200 ievainoti. Telaviva organizēja uzbrukumus Gazai, ziņojot, ka nogalināto vairāki kaujinieki, arī lauka komandieri. Palestīnas Veselības ministrija norādīja, ka Izraēlas uzbrukumos gājuši bojā 119 cilvēki, vairāk nekā 600 cietuši.

Pasaule aicina puses ievērot savaldību. Tuvākajā laikā plānota ANO Drošības padomes sēde, kas veltīta situācijai reģionā.

Gazas sektors ir viens no Palestīnas rajoniem, kuras teritorijas sadalīšanu apstrīd ilgadējā arābu-izraēliešu konflikta dalībnieki. 1947. gadā ANO Ģenerālasambleja izstrādāja Palestīnas sadalīšanas plānu, ko arābi vēl aizvien nav pieņēmuši.

Pēc Sešu dienu kara 1967 gadā Izraēla ieņēma Jordānas upes Rietumu krastu, ieskaitot Austrumu Jeruzālemi un ierīkoja tur apdzīvotas vietas. Savukārt Palestīna vēlas šajās zemēs (ieskaitot Gazas sektoru, ko kopš 2007. gada pārvalda islāmiskā organizācija HAMAS) radīt savu valsti, un pieprasa, lai nākamās robežas starp suverēnajām arābu un izraēliešu valstīm vestu pa līnijām, kas pastāvēja pirms konflikta.

Izraēla tam nepiekrīt un jau pasludinājusi Jeruzālemi par savu "mūžīgo un nedalāmo galvaspilsētu". Konflikta mierīgas noregulēšanas process ir apstājies.

14
Tagi:
Erdogans, agresija, konflikts, Izraēla, Turcija
Pēc temata
Palestīņu kaujinieki ar raķetēm apšauda Izraēlas teritoriju
Tramps aiziet ar troksni. Vai ASV gatavojas triecienam Irānai

95 gadīgs kara veterāns Krimā pārvarējis koronavīrusu

0
(atjaunots 11:39 15.05.2021)
Decembra beigās AleksandrA Markeviča pašsajūta ievērojami pasliktinājās. Ārsti diagnosticēja koronavīrusu, uzņēmumi parādīja, ka pacientam daļēji skartas plaušas. Slimnīcā veterāns pavadīja vairāk nekā mēnesi, tomēr, pateicoties ārstu pūlēm, viņš ir izveseļojies.

Sirmais frontinieks atzina: neskatoties uz pārciesto slimību, viņš joprojām nav zaudējis dzīvesprieku. Šajā ziņā viņam palīdz dzīvesbiedre Taisija. Viņi kopā ilgi staigā pa dārzu, dzied karalaiku dziesmas, bieži pārlapo vecos albumus ar fotogrāfijām.

Aleksandrs Markevičs izkarojis visu karu. 1941. gadā viņam bija 16 gadi, tāpēc uz fronti puisi neņēma, un viņš palīdzēja mātei hospitālī pie Brjanskas. 1943. gadā jau pilngadīgais Aleksandrs 522. artilērijas pulka sastāvā piedalījās Ļeņingradas aizsardzībā.

Par nopelniem kareivis saņēmis dažādus apbalvojumus: medaļu "Par uzvaru pār Vāciju lielajā Tēvijas karā", kā arī II pakāpes Tēvijas kara ordeni.

0