Brīvības piemineklis, foto no arhīva

Valdības šausmīgās kļūdas pandēmijas laikā: kādus lēmumus nevajadzēja pieņemt

116
(atjaunots 22:58 05.01.2021)
Pandēmija pilnībā mainījusi valsts politiskās un ekonomiskās aktualitātes, dzīves veidu, ieradumus, tradīcijas, pat attiecības nedēļā – jau ilgu laiku sabiedriskie mediji turpina kampaņu pret vardarbību ģimenē.

RĪGA, 6. janvāris - Sputnik. Izrādās, piedodiet, tā ir parasta lieta karantīnas laikā – gāzt pa purnu ģimenē, stāsta Abiks Elkins Bb.lv.

Protams, tādā situācijā var arī apjukt. To mūsu varasvīri sekmīgi nodemonstrēja. Pamēģināsim izanalizēt valdības kļūdas aizgājušajā gadā – patiešām, tas bija īsti žurcisks gads.

Analizēsim ne tālab, lai atkal iespertu politiķiem (lai ari viņi to ir pelnījuši), bet gan tālab, lai saprastu, kā dzīvot tālāk un kādus secinājumus izdarīt.

Kā zināms, aina labāk paveras no attāluma, un šodien, skatoties uz Covid-19 izplatības šausminošo statistiku, mēs visi ar nostalģiju atceramies pandēmijas pirmo vilni, kad valdība operatīvi pieņēma lēmumus un tie bija loģiski, tāpēc arī efektīvi. Tomēr arī pavasarī, bet īpaši vasaras sākumā tika pieļautas liktenīgas kļūdas. Pirmkārt, valdība absolūti neņēma vērā vietējo un ārvalstu epidemiologu un virusologu brīdinājumus par neizbēgamo otro vilni. Pie tam visi eksperti vienā balsī prognozēja, ka otrais vilnis būs smagāks, it īpaši valstīs, kur pavasarī saslimušo skaits bija relatīvi neliels.

Šķiet, ministri, kopā ar pārējiem iedzīvotājiem vasarā bezrūpīgi sauļojās un bija pārliecināti, ka ar otro vilni tiks galā tikpat sekmīgi. Tagad par kļūdām nākas maksāt augstu cenu – cilvēku dzīvības.

Ne gultasvietu, ne mediķu, ne pašizolācijas

No jūnija līdz septembra beigām, kad saslimstība strauji pieauga, gandrīz nekas nebija paveikts. Nebija sagatavoti rezerves varianti masveida hospitalizācijas gadījumam, papildu gultasvietas nācās radīt jau ugunsgrēka apstākļos. Bet laika taču bija pietiekami, lai atvēlētu naudu tās pašas Rīgas 1. slimnīcas iekļaušanai diennakts stacionāru kategorijā. Salīdzinoši vieglu Covid-19 formu ārstēšanai varēja likt lietā arī privātās sanatorijas, kaut vai tos pašus "Jaunķemerus". Jā, tas prasītu būtiskus līdzekļus no budžeta, tomēr premjers un finanšu ministrs jau pavasarī iegalvoja, ka naudas kasē pandēmijas vajadzībām ir papilnam.

Nebija sagatavoti varianti, kā iesaistīt valsts medicīnā mediķus no privātajām ambulatorijām, medicīnas centriem un dienas stacionāriem. Iespējams, jau vasarā vajadzēja parūpēties par mediķiem-viesstrādniekiem, māsām un to palīgiem, mīkstināt valodas un citas prasības ārkārtējās situācijas režīmā.

Tikai no 2021. gada janvāra valdība plāno izmantot tukšās, atklāti sakot, uz bankrota sliekšņa nonākušās slimnīcas, lai izolētu slimos ar vieglu Covid-19 formu. Kāpēc šo pakalpojumu nevarēja sākt jau septembrī? Skaidrs taču, ka nav iespējams izolēt slimu ģimenes locekli padomju laika dzīvokļos ar divām un trim istabām. Ja mēs jau vasarā plaši pavērām robežas, arī mūsu repatriantiem, tad vajadzēja vismaz jau augusta beigās izmitināt tautiešus tajās pašās viesnīcās uz 14 dienas ilgu izolāciju. To valdība plāno darīt tikai tagad, pusgadu par vēlu.

Nav labākais laiks taupīšanai

Otrkārt, pirmā viļņa laikā un pat jau otrā viļņa laikā valdība nolēma, ka naudu var ietaupīt arī pandēmijas laikā. Valdība nevis reāli atbalstīja biznesu un algotos strādniekus, tādējādi uzsildot ekonomiku, bet gan ieslēdza taupības režīmu. Jau noskaidrojies, ka Latvija ir viena no ES valstīm, kas vismazāk devusi ekonomikas un iedzīvotāju atbalstam pandēmijas periodā. Skaidrs, ka tas sāpīgi skars ekonomiku arī šogad, kad, cerēsim, saslimstība ES vasaras pusē mazināsies.

Jau martā un aprīlī Finanšu ministrija apgalvoja, ka pandēmijas seku pārvarēšanai rezervējusi vismaz 3 miljardus eiro un var piesaistīt vēl vismaz 1 miljardu. Decembra sākumā bija iztērēts tikai 1,5 miljards.

Ko tik sliktu nodarījušas zeķbikses, burtnīcas un šnabis?

Trešā globālā kļūda – valdības dīvainais lēnīgums un svārstīšanās novembrī un decembra sākumā, kad jau bija skaidrs, ka koronavīrusa izplatība Latvijā draud pārvarēt kontroles slieksni. Valdība nevis nekavējoties uz 3-4 nedēļām ieviesa stingru izolāciju, pārraujot inficēšanās ķēdītes, bet gan sāka ierobežot kaut kādu preču tirdzniecību veikalos, it kā lēmums līdz ar desu un maizi nopirkt pāri zeķbikšu un šnabja pudeli varētu sadusmot vīrusu un veicināt saslimstības pieaugumu.

Pētījumu aģentūras SKDS direktors Arnis Kaktiņš, foto no arhīva
© Sputnik / Sergey Melkonov

Līdz ar kļūdām cīņā ar pandēmiju valdošie sastrādāja nedarbus arī citās jomās. Kāpēc pandēmijas un ekonomiskās krīzes apstākļos bija jāuzsāk tā saucamā nodokļu reforma, kas iznīcina mikrouzņēmumus un sagādā papildu grūtības tiem, kas strādā alternatīvajos nodokļu režīmos.

Varēja taču piebremzēt arī administratīvo reformu, kas radīja protestu vilni, virkni prasību Satversmes tiesā un prasīs vēl lielākus budžeta izdevumus.

Totālas neuzticēšanās atmosfērā

Varasvīri ļoti atzinīgi novērtēja savu "veikumu", nepārprotami pārvērtējot ietekmi uz cilvēkiem. Viņi nevis sāka profesionālu informatīvo kampaņu par slimību, par vakcīnām, par ierobežojumiem, bet gan sāka cept augšā ziņas, uzņēmās viedokļu līderu un psihoterapeitu lomu. Tas radīja tikai nepatiku, protestus un "disciplīnas pārkāpumus".

"Vislatvijas prezidents" Egils Levits līdz ar pandēmijas otro vilni pavisam apjuka un aizejošajā gadā iespiedās atmiņā tikai ar ļoti neveikliem izteikumiem par to, ka kovidā mirušajiem Ziemassvētku nebūs un ka viņam neviens nevarot paskaidrot, kāpēc pabalsts ir tāds, kāds tas ir (intervijā TV24).

Optimismu iedveš tikai viens: šausmīgais gads ir beidzies, un cerēsim, ka tagad tā kļūdas mūs pārlieku sāpīgi nevajās.

116
Tagi:
valdība, Latvija, koronavīruss

Demokrāti iznīcina Ameriku. Pasaulei nāktos gatavoties

101
(atjaunots 22:54 16.01.2021)
Neapšaubāmi, tagad daudzos kabinetos Vašingtonā dzer šampanieti – krīze devusi liktenīgu triecienu Trampam un visai elitei naidīgajam vilnim, ļauj "dziļvalstij" brīvi apspiest citādi domājošos un pavēra ceļu pretī faktiski vienpartejiskam ceļam.

Starptautiskā reakcija pēc radikāli noskaņoto Trampa piekritēju iebrukuma Kapitolijā bija prognozējama. Tā variējas no traģiskas roku lauzīšanas un bļāvieniem par "dumpi, apvērsumu un valsts nodevību" līdz teju vai neslēptam ļaunam priekam par to, kas ASV kā bumerangs atgriezušās problēmas, ko tās gadu desmitiem rūpīgi lolojušas citām valstīm, portālā RIA Novosti konstatēja Irina Alksnis.

Vienlaikus pat Amerikai visnaidīgāk noskaņotajos prātos ir maz iemeslu priekam, jo pašreizējie procesi draud ar neprognozējamām sekām visiem.

No vienas puses, notikumi Kapitolijā novirzīja iekšpolitisko krīzi jaunā gultnē, no otras – izrādījās ļoti parocīgi Trampa pretiniekiem. Neapšaubāmi, tagad daudzos kabinetos dzer šampanieti, jo krīze devusi liktenīgu triecienu ne tikai aizejošajam prezidentam, bet arī visai elitei naidīgajam vilnim, ļauj "dziļvalstij" brīvi apspiest citādi domājošos un pavēra valstij ceļu pretī faktiski vienpartejiskam ceļam Demokrātiskās partijas vadībā.

Jā, ASV veidojas relatīvi labvēlīga situācija jaunajai administrācijai, bet ārpolitikā stāvoklis ir daudz sarežģītāks.

Demokrāti atgriežas Baltajā namā ar lozungu "Pie visa vainīgs Tramps, taču mēs ātri atjaunosim amerikāņu hegemonijas un triumfējošā globālisma zelta laikmetu".

Viņi neredz nekādu vispārēju krīzi sistēmā, kas absolūti likumsakarīgi vājina ASV ģeopolitiskās pozīcijas. Gluži pretēji, Tramps, pēc viņu domām, ir nejauša pārejoša fluktuācija, kas bez iemesla likusi Amerikai novērsties no sava galvenā ceļa un cilvēces vēstures.

Nav svarīgi, vai "Vašingtonas purvs" patiešām tic tādai pasaules ainai. Galvenais – tā noteiks viņu tālākos soļus. Baidena administrācija savā ārpolitikā pūlēsies pavērst laiku atpakaļ, lai Savienotās Valstis atgūtu līdera statusu starptautiskajā arēnā, kam pārējās valstis paklausa bez vārda runas.

Tomēr to nebūs viegli panākt, varbūt par neiespējami, jo planēta, principā ir pieradusi un pat priecājas par to, ka ASV pamazām, tomēr nenovēršami zaudē savu superlielvalsts stāvokli. Patiesībā notikumi okeāna viņā krastā vien apstiprina augoši viedokli par to, ka tur padziļinās smaga sistēmas krīze. Rezultātā – visas globālās sistēmas pārformatēšana.

Nu jau pat desmitiem valstu, arī planētas vadošās lielvalstis izmanto šo apstākli un pavairo savu suverenitāti. Tā jau ir dominējošā tendence pasaulē. Jā, lielākā daļa valstu pūlas izvairīties no atklātas konfrontācijas ar Vašingtonu, taču pamazām spītīgi dara savu – piemēram, tā pati Vācija, kas sameklējusi iespēju apiet amerikāņu sankcijas pret "Ziemeļu straumi 2". Tādā situācijā Vašingtonai ierastās ārpolitiskā darba metodes noteikti nenesīs vēlamo rezultātu. Galu galā visas neērtās un Vašingtonai nepatīkamās tendences ir veidojušās un nostiprinājušās nevis nelieša Trampa prezidentūras gados, bet gan dziļi demokrātiskā Baraka Obamas darbības laikā.

Demokrātu-globālistu mēģinājums atgriezties pie ierastās pieejas ārpolitikā garantē: pārējās valstis vienkārši ieņems ērto pozīciju "klausāmies un darām savu", un galu galā Vašingtonas lielkundziskā varenība saplaks vēl vairāk.

Tomēr pašreizējo procesu apstākļos cerības uz tādu scenāriju izskatās nepamatoti optimistiskas.

Lai izcīnītu uzvaru pār Trampu, demokrāti ir pārkāpuši visus pieņemtos iekšpolitiskās spēles noteikumus. Viņi ir nobeiguši ASV politisko sistēmu, arī vārda brīvību un vēlēšanas. Pie tam, šķiet, tas vēl nav viss.

© Sputnik / Артур Габдрахманов

Tādos apstākļos cerības, ka viņi ievēros vismaz kaut kādu pieklājību ārpolitikā, ir pavisam niecīgas, it īpaši, ja pasaule arī turpmāk konsekventi centīsies atbrīvoties no Vašingtonas kontroles. Piedevām vēl amerikāņi jau sen padarījuši par sistemātiskiem pasākumiem dažnedažādas "ellīgas sankcijas", aviācijas bāzes grupu noenkurošanu pie kārtējās atstumtās valsts krastiem un "humānus uzlidojumus". Un pat tie jau zaudējuši efektivitāti.

ASV "dziļvalsts" sava mērķa labad nav pažēlojusi pat savu valsti. Par to tā izšķirsies, kad konstatēs: pasaule principiāli nevēlas tai pakļauties saskaņā ar vecajiem šabloniem, un ierastās spaidu metodes vienkārši vairs nelīdz? Atbilde uz šo jautājumu ir gaužām drūma.

101
Tagi:
Donalds Tramps, demokrātija, ASV
Pēc temata
Kapitolija aplenkums ASV: masveida protesta akcija Vašingtonā
Eksperts uzskata, ka ASV plāno izstādīt Ķīnai rēķinu par "kaitējumu cilvēcei"
Amerikāņu mediji saskata "pirmshitlera ēras" pazīmes ASV
Kozaks pastāstīja par "Normandijas četrinieka" līderu padomnieku tikšanos rezultātiem
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

72
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

72
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu
Navigācija, foto no arhīva

Uz darbu var, pie ciemiņiem gan nē: kurp var doties vienā automašīnā

0
(atjaunots 09:01 19.01.2021)
Covid-19 ierobežojumi un "komandanta stunda" brīvdienās paliek spēkā līdz 25. janvārim.

RĪGA, 19. janvāris - Sputnik. Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks paskaidroja noteikumus, kas regulē pārvietošanos ar vienu automašīnu dažādu mājsaimniecību pasažieriem un naudas sodu piemērošanas kārtību, "Rīga Tv24" raidījumā.

Pēc Ruka vārdiem, policijai ir tiesības apturēt automašīnu, un pārbaudīt, cik daudzu mājsaimniecību pasažieri tajā atrodas.

Policijas vadītājs atgādināja, ka divu mājsaimniecību pārstāvju atrašanas vienā mašīnā tiks uzskatīta, kā sanāksme. Naudas sods par šādu pārkāpumu ir līdz 2 000 eiro, jo tagad ir spēkā aizliegums rīkot sapulces. Viņš paskaidroja, ka runa ir par vairāku mājsaimniecību locekļu braucieniem vienā automobilī bez attaisnojoša iemesla, piemēram, pie ciemiņiem vai uz veikalu.

Tomēr ir izņēmumi, viņš piebilda.

"Izņēmums, kurā dažādu mājsaimniecību pasažieriem ir atļauts pārvietoties ar vienu automašīnu, ir veicot un pildot savus darba pienākumus. Proti, cilvēki no divām vai vairākām mājsaimniecībām var pārvietoties vienā automašīnā uz darbu vai no tā, vai veikt darba pienākumus," skaidro Ruks.

Tāpat vienā mašīnā var pārvietoties cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ja runa ir par pamatotiem braucieniem, piemēram, ja cilvēks jānogādā pie ārsta bet radinieki nedzīvo kopā.

Valsts policijas priekšnieks uzsvēra, ka, ja divi cilvēki dzīvo kopā, bet viņiem ir atšķiras deklarētās adreses, policija viņus nesodīs, ja viņi brauks vienā mašīnā.

"Valsts policija joprojām balstās uz faktiskās kopdzīves principu. Tādējādi kopdzīve vienā mājsaimniecībā nenozīmē deklarēšanos vienā mājsaimniecībā, runa ir tikai par kopdzīvi," sacīja Ruks.

Viņš piebilda, ka nav nepieciešams meklēt noteikumos trūkumus, ir vērts saprast, ka tie tika ieviesti tikai ar vienu mērķi - novērst Covid-19 izplatīšanos.

0
Tagi:
ierobežojumi, automašīnas, darbs, koronavīruss
Pēc temata
Preces, ko aizliegts tirgot brīvdienās, pieejamas internetā
Prēmija par pandēmiju: Covid-19 kā zelta lietus līst pār ierēdņiem
Cīņa ar Covid-19 Benija Hila šovu stilā: Ušakovs par to, kāpēc cilvēki netic vakcīnai
Nopirkt šnabi ir vienkāršāk nekā grāmatu: cilvēku attiecības ar alkoholu