Eiropas savienības dalībvalstu karogi, foto no arhīva

Saharova prēmija un ES dubultie standarti: Rietumi ignorē represijas Latvijā

40
(atjaunots 11:15 18.12.2020)
Laikā, kad krievvalodīgos žurnālistus Latvijā ar represijām piespiež klusēt, visu Eiropas Savienību nevar uzskatīt par demokrātijai paraugu, tai nav tiesību pamācīt citas valsts, uzsvēra Miroslavs Mitrofanovs.

RĪGA, 18. decembris — Sputnik. Saharova prēmijas piešķiršana baltkrievu opozīcija ir Rietumu dubulto standartu izpausme attiecībās pret pēcpadomju valstīm, uzskata Latvijas Krievu savienības līdzpriekšsēdētājs, Rīgas domes deputāts Miroslavs Mitrofanovs. Šo prēmiju Eiropas Parlaments piešķir par sasniegumiem cīņā par domas brīvību un cilvēka tiesībām. Mitrofanova komentārs publicēts LKS lapā Facebook.

"Protesta un riebuma sajūtu rada nevis fakts, ka tiek atbalstīti baltkrievu opozicionāri, bet gan tas, ka Rietumi izaicinoši ignorē politiskās represijas Eiropas Savienības teritorijā. Rietumi saskata skabargu sveša acī, bet atsakās saskatīt baļķi paši savējā," uzskata LKS līdzpriekšsēdētājs.

Viņš atgādināja, ka īsi pirms baltkrievu opozicionāru apbalvošanas Latvijā nopratināti septiņi žurnālisti un notikušas kratīšanas.

"Tiesa vēl nav lēmusi par viņu vainu, bet žurnālisti jau sodīti – viņiem uz nenoteiktu laiku atņemti datori, tālruņi un naudas līdzekļi," uzsvēra Mitrofanovs.

Viņš atgādināja, ka žurnālistiem draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem par sadarbību ar portāliem Baltnews un Sputnik, starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" struktūrām. Aģentūras ģenerāldirektors ir Dmitrijs Kiseļovs, pret kuru ES ieviesusi individuālās sankcijas. Tomēr Latvija sankcijas interpretē ļoti plaši un uzskata, ka žurnālisti tās pārkāpuši.

Pēdējo nedēļu laikā LKS izsūtījusi simtiem paziņojumu Rietumu medijiem un tiesībsargājošajām NKO Eiropā.

"Atsaucās un mūs atbalstīja gandrīz vienīgi mūsu kolēģi no Eiropas partijas "Eiropas brīvā alianse", un tā nav nejaušība. Mūsu biedri labi zina, ko nozīmē nacionālās elites politika, kas vērsta pret nacionālajām un reģionālajām minoritātēm. Eiropas lielās partijas – vienalga, vai tās būtu "tautas" partijas, liberāļi vai sociāldemokrāti, - klusē. Tās izliekas, ka viss ir kārtībā un labprātāk aizstāv represiju upurus ārpus Eiropas Savienības, piemēram, Baltkrievijā. Tā nav demokrātija un nav brīvība, ja pašā Eiropas Savienībā ar vairākuma klusu piekrišanu tiek iznīcinātas un apspiestas mazākumtautības.

Represijas pret krieviski rakstošajiem žurnālistiem Latvijā – tā ir ne tikai un ne tikdaudz Rietumu cīņa pret Krieviju. tā ir valdošās nacionālās elites cīņa pret Latvijā dzīvojošajiem krieviem.

Tikai aizejošajā gadā vien mums atņemtas ziņas Pirmajā Baltijas kanālā, mums atņemta liela daļa krievvalodīgo kanālu kabeļu tīklos un televīzijas apraides atliekas valsts kanālā. Tagad vēl piespiež klusēt krieviski rakstošos žurnālistus.

Kamēr viena ES valsts represē un apspiež savu iedzīvotāju daļu, visa Eiropas Savienība nevar būs demokrātijas paraugs, tai nav tiesību pamācīt trešās valstis," ir pārliecināts politiķis.

Iepriekš vēstīts, ka 3. decembrī Valsts drošības dienests aizturējis un nopratinājis septiņus portālu Sputnik un Baltnews ārštata autorus, kā arī pārmeklējis viņu mājokļus. Nākamajā dienā, 4. decembrī, LKS organizēja piketu pie Brīvības pieminekļa, protestējot pret krievvalodīgo žurnālistu vajāšanu.

40
Tagi:
žurnālistu vajāšana, dubultie standarti, demokrātija, Latvija, vārda brīvība, Eiropas Savienība
Pēc temata
Dombrovskis sašutis par žurnālistu aizturēšanām un plāno sarunu ar iekšlietu ministru
LKS: žurnālistu vajāšana ir krievu mediju iznīcināšanas stratēģijas daļa Latvijā
Beidziet melot! Zaharova norāja Latvijas ārlietu ministru par "žurnālistu lietu"
"Visus neiesēdināsiet": LKS organizēja piketu pret žurnālistu aizturēšanu
"Reaģēt ātri un stingri": Vladimirs Putins par Krievijas žurnālistu tiesību pārkāpumiem
Marija Zaharova

Zaharova paziņoja par Rietumu ideoloģijas dziļāko krīzi

6
(atjaunots 08:10 25.01.2021)
Iepriekš ASV vēstniecībā ziņoja, ka "atbalsta visu cilvēku tiesības uz mierīgiem protestiem, viedokļu izpausmes brīvību", bet Krievijas varas iestāžu pasākumi esot "vērsti uz šo tiesību apspiešanu".

RĪGA, 25. janvāris – Sputnik. Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova nosaukusi par visdziļāko ideoloģijas krīzi to, kā Rietumos vērtē protestus, kuri notiek ASV un Krievijā, vēsta RIA Novosti.

"Tā ir krīze, visdziļākā rietumu domāšanas veida, rietumu pseidodemokrātijas un pseidoliberālisma krīze... Krāsa atlupusi, un mēs redzam, kas tur patiesībā ir. Attiecībā uz sevi, uz to, kas notika Vašingtonā, par Kapitoliju — viņi to visu sauca par uzbrukumu demokrātijai. Bet attiecībā uz nelikumīgiem protesta mītiņiem Krievijā viņi rakstīja iedvesmojošus aicinājumus," teica Zaharova televīzijas kanāla "Rossija 1" ēterā.

"Tā nav liekulība, tā ir viņu ideoloģijas krīze. Turklāt tā ir bīstama krīze, jo tā apdraud daudzu valstu suverenitāti," viņa piebilda.

Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve uzsvēra, ka ASV iepriekš apgalvoja, ka ir nolēmušas cīnīties ar viltus ziņām informācijas telpā. Turklāt pēc Zaharovas teiktā, ja par viltus ziņām ziņo Krievijas puse, amerikāņu sociālie tīkli nekad neinformēs savus lietotājus par nepatiesas informācijas atspēkošanu.

"Tas notiek apzināti... Lai mēs varētu panākt viltus informācijas izņemšanu, bloķēšanu ir nepieciešams iziet cauri septiņiem elles lokiem, nepieciešami tiesu lēmumi, ilga sarakste," sacīja Zaharova.

Iepriekš amerikāņu diplomātiskā misija saistībā ar nelikumīgām protesta akcijām Krievijā paziņoja, ka seko "paziņojumiem par protesta akcijām 38 Krievijas pilsētās". ASV vēstniecībā piebilda, ka "atbalsta visu cilvēku tiesības uz mierīgiem protestiem, viedokļu izpausmes brīvību", bet Krievijas varas iestāžu pasākumi esot "vērsti uz šo tiesību apspiešanu". KF Ārlietu ministrija sestdien paziņoja, ka mēģinājumi kūdīt radikālus elementus negatīvi ietekmēs valstu attiecības.

6. janvāri Donalds Tramps mītiņā uzrunāja savus piekritējus un aicināja "iet uz Kapitoliju". Pēc tam sākās nekārtības laikā, kad Kongress lēma par prezidenta vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu. Četri protestu dalībnieki gājuši bojā: vienu sievieti nošāvis policists, triju cilvēku nāve nav saistīta ar vardarbību. Bez tam viens policists guvis smagu ievainojumu un miris slimnīcā.

Tagad Demokrātiskās partijas pārstāvji apsūdz Trampu par musināšanu un aicināja atstādināt viņu no varas.

6
Tagi:
Zaharova, demokrātija, Ārlietu ministrija, ASV, Rietumi
Pēc temata
Kam kalpo vara: Baltijas iedzīvotāji ir neapmierināti ar demokrātijas kvalitāti
Baidens pasludināja sevi par uzvarētāju ASV vēlēšanās, Tramps ieķēries krēslā
Draudi demokrātijai: ES apsūdz Krieviju par nepatiesām ziņām Covid-19 jautājumā
Eiropa veido "Nepatiesības ministriju" cīņai pret Krieviju
 Aleksandrs Tihanskis

"ASV atraisa rokas": eksperts par situāciju ar "atvērtajām debesīm"

39
(atjaunots 16:34 22.01.2021)
ASV mēģinājums piespiest sabiedrotos NATO piešķirt visu informāciju par novērošanas lidojumiem jau pēc izstāšanās no Atvērto debesu līguma liecina, ka tās plāno sagraut visu starptautiskas drošības sistēmu, uzskata militārais eksperts.

RĪGA, 22. janvāris – Sputnik. Baltkrievija analizēs situāciju Atvērto debesu līguma jautājumā, paziņoja valsts ārlietu ministrs Anatolijs Glazs. Iepriekš Krievija paziņoja, ka uzsāktas valsts iekšējās procedūras ar mērķi izstāties no ADL. Minska ar satraukumu vēro bruņojuma neizplatīšanas, atbruņošanās un kontroles starptautisko līgumu sistēmas tālāko eroziju, ieskaitot Atvērto debesu līgumu, paziņoja ĀM.

Par to, cik senas ir ADL dalībvalstu savstarpējās pretenzijas un kāpēc Krievijas darbībās nav nekā negaidīta, komentārā radio Sputnik Baltkrievija pastāstīja militārais eksperts Aleksandrs Tihanskis.

"Kad ASV tikai sāka ADL izstāšanās procedūru, tur bija tāda maza "skabarga": ja Krievija paliks, Eiropas valstis, NATO dalībnieki apņemas nenodot informāciju ASV kā valsij, kas no līguma izstājusies. Protams, toreiz par to pasmējās, un pareizi darīja. Tāpēc, ka burtiski pirms 2 nedēļām noskaidrojās, ka ASV ultimatīvā formā pieprasījuši no NATO sabiedrotajiem sniegt informāciju pēc novērošanas lidojumiem," pastāstīja Tihanskis.

Atvērto debesu līgums tika parakstīts 1992. gadā – tas bija viens no pasākumiem uzticības stiprināšanai Eiropā pēc aukstā kara. Tas darbojas no 2002. gada un ļauj dalībvalstīm atklāti savākt informāciju viena par otras bruņotajiem spēkiem un pasākumiem. Līgumā līdz pēdējam laikam piedalījās 34 valstis.

2020. gada maija beigās ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka Savienotās Valstis izstājas no līguma. 21. novembra naktī ASV noslēdza ADL laušanas procedūru.

39
Pēc temata
Krievijas ārlietu ministrs pastāstīja par Atvērto debesu līguma tālāko likteni
"Ignorēja likumu". Kam vajadzīgi ASV izlūkošanas lidojumi Krievijas gaisa telpā
Lavrovs apsolījis stingrus pasākumus, ja ADL dalībnieki nolems iztapt ASV