ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Donalds Tramps ziņo par milzīgu krāpšanos vēlēšanās

125
(atjaunots 12:48 04.11.2020)
ASV prezidents Donalds Tramps informēja, ka valstī vērojama milzīga krāpšanās vēlēšanās un viņš ar to gatavs cīnīties.

RĪGA, 4. novembris – Sputnik. ASV prezidents Donalds Tramps informēja, ka valstī vērojama milzīga krāpšanās vēlēšanās un viņš ar to gatavs cīnīties, vēsta RIA Novosti.

"Tā ir milzīga krāpšanās mūsu valstī. Mēs vēlamies, lai likums tiktu izmantots pienācīgi. Tāpēc mēs vērsīsimies ASV Augstākajā tiesā. Mēs vēlamies, lai beigtos visa balsošana. Mēs negribam, lai demokrāti pulksten 4 no rīta atrastu jaunus biļetenus un iekļautu tos sarakstā," paziņoja prezidents uzrunā no Baltā nama.

Otrdien ASV notika vispārējās vēlēšanas. Vēlētāji atdeva savas balsis par prezidentu un viceprezidentu, visi 435 Pārstāvju palātas locekļi, aptuveni trešā daļa Senāta (35 senatori), 11 štatu un divu teritoriju gubernatori, kā arī vietējās likumdošanas sapulces vairākos štatos.

ASV prezidenta vēlēšanas ir divu pakāpju process. Pirmajā posmā vēlētāji katrā štatā balso par prezidenta kandidātiem. Uzvarējušais kandidāts saņem visus elektorus no konkrētā štata. Elektoru skaits līdzinās Kongresa apgabalu skaitam štatā. Kopā ir 538 elektori atbilstoši Kongresa locekļu skaitam.

Elektoru sistēma novērš vēlēšanu otro kārtu – uzvarai atliek tikai savākt kvalificētu, nevis absolūtu balsu skaitu. Šī sistēma stiprina arī divpartiju sistēmu – dažkārt pat miljoniem balsu, kas atdotas par trešo partiju, nedod nevienu elektoru.

Pēc tautas balsojuma rezultātu apkopošanas elektoriem ir jāsapulcējas savos štatos 14. decembrī un jānobalso par kandidātiem tā, kā viņiem likuši vēlētāji. Jaunievēlētais Kongress sapulcēsies 2021. gada 6. janvārī. Tas apstiprinās elektoru balsojuma rezultātus. Pie tam Kongress var noraidīt kādu elektoru balsis. Kongress jau trīs reizes ir izšķīris apstrīdamu vēlēšanu rezultātus.

Tāpat iespējams, ka vēlēšanu rezultātus lems Augstākā tiesa. Ja tiks konstatēti pārkāpumi, grūtības balstu skaitīšanā vai vienkārši neliela starpība starp kandidātiem kādā štatā, neizbēgamas ir tiesvedības, kas tāpat nonāks Augstākajā tiesā.

Sistēmā paredzēti 538 elektori, tātad pastāv neliela neizšķirta rezultāta iespēja elektoru kolēģijā – 269 balsis pret 269. Šajā gadījumā prezidents jāievēl Pārstāvju palāta pēc principa "viens štats – viena balss", bet Senātam jāievēl viceprezidents, kas tajā pildīs priekšsēdētāja pienākumus.

Sakarā ar koronavīrusa pandēmiju, gandrīz visos štatos paredzēta iespēja nobalsot pa pastu un paplašināja pirmstermiņa balsošanu klātienē. Pie tam vairākos štatos balsis tiks saņemtas pa pastu arī pēc vēlēšanu dienas, tātad to aprēķins ievilksies. Jau tagad ir zināms, ka vēlēšanu rezultātu apkopošana vairākos svarīgos štatos, piemēram, Ziemeļkarolīnā un Pensilvānijā varētu aizņemt vairākas dienas.

125
Tagi:
krāpniecība, Donalds Tramps, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
Fox News: Tramps izcīna uzvaru ļoti nozīmīgajā Aijovā
Kāds ASV prezidents ir izdevīgs Krievijai?
Demokrāti un republikāņi gūst neizšķirtu rezultātu Senāta vēlēšanās
Medijs: aptuveni 150 cilvēku gatavo varas nodošanu Baidenam viņa uzvaras gadījumā
Redžeps Tajips Erdogans

Erdogans paziņoja, ka Turcija nesamierināsies ar Izraēlas agresiju

5
(atjaunots 08:46 15.05.2021)
Turcijas prezidents uzsvēra, ka Izraēlas un Gazas sektora konfliktu nav iespējams noregulēt bez ANO starpniecības.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik. Turcija atbalstīs palestīniešus Jeruzalemē tikpat apņēmīgi kā Azerbaidžānas cīņu par "Kalnu Karabahas okupēto zemju atbrīvošanu", paziņoja valsts prezidents Redžeps Tajips Erdogans, vēsta RIA Novosti.

"Mūs sadusmojuši Izraēlas teroristiskās valsts spaidi. Viņi ir pārkāpuši visas robežas. (..) Apturēt viņus – cilvēces goda pienākums," paziņoja Turcijas līderis uzrunā par godu musulmaņu svētkiem – Uraza-bairamam.

Erdogans uzsvēra, ka Izraēlas un Gazas sektora konfliktu nav iespējams noregulēt bez ANO starpniecības, un piebilda, ka viņam notikušas pārrunas ar 19 valstu prezidentiem un valdību vadītājiem.

Pēc viņa vārdiem, Turcija nesamierināsies ar Izraēlas agresiju pat tad, ja visa pasaule pievērs uz to acis.

Situācija uz Izraēlas un Palestīnas anklāva robežas krasi saasinājās pirmdienas vakarā. Musulmaņu sadursmes ar Izraēlas policiju, kas sākās pēc vairāku palestīniešu ģimeņu padzīšanas no mājām Džarraha rajonā, pārauga karadarbībā.

Gandrīz nepārtrauktās raķešu apšaudēs gājuši bojā septiņi Izraēlas pilsoņi, vairāk neka 200 ievainoti. Telaviva organizēja uzbrukumus Gazai, ziņojot, ka nogalināto vairāki kaujinieki, arī lauka komandieri. Palestīnas Veselības ministrija norādīja, ka Izraēlas uzbrukumos gājuši bojā 119 cilvēki, vairāk nekā 600 cietuši.

Pasaule aicina puses ievērot savaldību. Tuvākajā laikā plānota ANO Drošības padomes sēde, kas veltīta situācijai reģionā.

Gazas sektors ir viens no Palestīnas rajoniem, kuras teritorijas sadalīšanu apstrīd ilgadējā arābu-izraēliešu konflikta dalībnieki. 1947. gadā ANO Ģenerālasambleja izstrādāja Palestīnas sadalīšanas plānu, ko arābi vēl aizvien nav pieņēmuši.

Pēc Sešu dienu kara 1967 gadā Izraēla ieņēma Jordānas upes Rietumu krastu, ieskaitot Austrumu Jeruzālemi un ierīkoja tur apdzīvotas vietas. Savukārt Palestīna vēlas šajās zemēs (ieskaitot Gazas sektoru, ko kopš 2007. gada pārvalda islāmiskā organizācija HAMAS) radīt savu valsti, un pieprasa, lai nākamās robežas starp suverēnajām arābu un izraēliešu valstīm vestu pa līnijām, kas pastāvēja pirms konflikta.

Izraēla tam nepiekrīt un jau pasludinājusi Jeruzālemi par savu "mūžīgo un nedalāmo galvaspilsētu". Konflikta mierīgas noregulēšanas process ir apstājies.

5
Tagi:
Erdogans, agresija, konflikts, Izraēla, Turcija
Pēc temata
Palestīņu kaujinieki ar raķetēm apšauda Izraēlas teritoriju
Tramps aiziet ar troksni. Vai ASV gatavojas triecienam Irānai
Eiro

Ierēdņu algas pieaugs: premjers saņems 5216 eiro, FKTK darbinieka maksimums - 10 300 eiro

31
(atjaunots 13:52 13.05.2021)
Nākamajā gadā premjera alga pārsniegs 5200 eiro mēnesī, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas darbinieka maksimāli iespējamā mēnešalga ir 10 300 eiro.

RĪGA, 13. maijs — Sputnik. Nākamajā gadā atkal pieaugs Latvijas ierēdņu algas, Valsts kanceleja iesniegusi jaunus aprēķinus, raksta Neatkarīgā Rīta Avīze.

Nākamgad ierēdņu bāzes alga vispārējā sektorā būs 1058,10 eiro, elektronisko sakaru un enerģētikas sektorā – 1536,09 eiro, finanšu un apdrošināšanas sektorā – 2093,90 eiro, tas ir par aptuveni 2-3% vairāk nekā šīm gadam noteiktais bāzes līmenis.

Tādējādi nākamajā gadā pēc attiecīgā koeficienta piemērošanas Latvijas ministru prezidenta alga būs 5216 eiro pirms nodokļu iekasēšanas, ministru alga – 4952 eiro, neskaitot reprezentācijas izdevumiem paredzēto naudu.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) darbinieka maksimāli iespējamā alga ir 10 300 euro mēnesī (pirms nodokļu nomaksas), Finanšu izlūkošanas dienesta ierēdņa - 8480 euro.

13. Saeimas deputātu mēneša atalgojums nākamgad nemainīsies un sastādīs 2963 euro pirms nodokļu nomaksas, neskaitot piemaksas par amatu pildīšanu, un kompensācijas par transporta un dzīvokļa īri. Atgādinām, ka vēl 2018. gadā Saeimas deputāti nolēma iesaldēt sev algu līdz pilnvaru beigām.

Tomēr 14.Saeimas deputāti jau var rēķināties ar būtisku algas pieaugumu. Pēc Valsts kancelejas aplēsēm parlamentārieši saņems 3386 eiro mēnesī, kas ir par 423 eiro jeb par 14%, vairāk nekā tagad.

Pašvaldību vadītāji nākamgad saņems 3851 eiro, savukārt plānotais pašvaldības deputātu atalgojums ir 1270 eiro, proti, par 3% vairāk nekā šogad.

Vēl straujāk palielināsies Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes un Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļu atalgojums. Pirmajā lasījumā Saeima jau ir atbalstījusi viņu algu pieaugumu par 60 –80%. Šo struktūru vadītāju alga pieaugs no 2850,31 eiro līdz 4593,30 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas.

Pagaidām nav zināms, vai tiks paaugstināta valsts vadītāja alga. Patlaban tā ir 5960 eiro "uz papīra" un vēl 1192 eiro prezidents saņem reprezentācijas izdevumiem.

31
Tagi:
alga, deputāti, Saeima
Pēc temata
Mājokļu cenas Latvijā tikai augs: ekonomists par situāciju tirgū
Kā Latvijas iedzīvotāju ienākumi izskatās kaimiņvalstu fonā
Ierēdņiem algu - 3000 eiro, biznesam - jaunus nodokļus: Saeima apstiprināja likumprojektus
Ienākumi, dzīves apstākļi veselība: Latvijā startēja globālā iedzīvotāju aptauja