Pirmsvēlēšanu debašu translācija, foto no arhīva

Eksperts: abi prezidenta kandidāti ASV var saņemt gandrīz vienlīdzīgu elektoru skaitu

28
(atjaunots 12:18 04.11.2020)
Pagaidām secinājumus izdarīt būtu pāragri, skaidrs ir tikai tas, ka Amerika, kurā jau radusies plaisa, tagad patiešām ir dziļi sašķelta divās aptuveni vienādās daļās, uzskata eksperts.

RĪGA, 4. novembris - Sputnik. ASV pašreizējais prezidents, republikānis Donalds Tramps un viņa sāncensis, demokrāts Džo Baidens var vēlēšanu rezultātā saņemt gandrīz vienādu elektoru balsu skaitu, uzskata Krievijas zinātņu akadēmijas ASV un Kanādas institūta direktors Valērijs Garbuzovs, vēsta RIA Novosti.

© Sputnik / Юки Ивамура

Viņš akcentēja, ka visas vēlēšanu dienas gaitā kandidāti gāja gandrīz plecu pie pleca un mainījās vietām atbilstoši štatam.

"Jāņem vērā, ka šodien nav apkopoti visi rezultāti par balsojošajiem vai balsojušajiem. Turklāt 100 miljoni cilvēku vai pat vairāk nobalsoja pa pastu – šīs balsis pagaidām vispār nav ņemtas vērā. Tāpēc ir jāgaida, kad balsis būs saskaitītas pilnībā, un tad jāizdara kaut kādi slēdzieni. Tramps ieņem līdera vietu vairākos štatos, taču vēl nav skaidrs, ar ko beigsies šīs vēlēšanas, tur vēl skaita balsis, un nav izslēgts, ka viņš vēl var saņemt elektoru balsis. Var gadīties arī tā, ka abi saņems gandrīz vienādu skaitu elektoru balsu. To es neizslēdzu, jo Tramps aktīvi cīnās par svārstīgajiem  štatiem," teica Garbuzovs.

"Pagaidām slēdzienus izdarīt būtu pāragri, skaidrs ir tikai tas, ka Amerika, kurā jau radusies plaisa, tagad patiešām ir dziļi sašķelta divās aptuveni vienādās daļās Trampa piekritēju un pretinieku nometnēs," viņš atzīmēja.

Pie tam eskperts pieļāva, ka balsu skaitīšanas procesa fonā iespējamas nekārtības. "Tiklīdz parādīsies vairāk vai mazāk precīzi rezultāti, gaidiet atdzīvošanos ielās, tas ir acīmredzams. Pie tam, ja pasta balsis tiks skaitītas ilgi – vērtējumi liecina, ka dažādos štatos tas var ilgt nedēļu vai pat 10 dienas, es pieļauju, ka visā šai periodā būs vērojama kaut kāda vārīšanās ielās," viņš paskaidroja.

Saskaņā ar telekanāla Fox News prognozēm, Tramps izcīna uzvaru svarīgajos Floridas un Teksasas štatos, kā arī saskaņā ar aprēķiniem, ieņem līdera vietas Viskonsinā, Aijovā, Ohaio un palielinājis atrāvienu Pensilvānijā.

Iepriekš telekanāls prognozēja, ka Baidens nostiprinājis līdera pozīcijas, savācot 207 elektorus pret 119, kas ir Trampa rīcībā, lai arī uzvarai nepieciešami 270.

Otrdien ASV notika vēlēšanas. Tiek ievēlēts prezidents un viceprezidents, visi 435 Pārstāvju palātas locekļi, aptuveni trešā daļa Senāta (35 senatoru), 11 štatu un divu teritoriju gubernatori, kā arī vietējās likumdošanas sapulces vairākos štatos.

28
Tagi:
Džo Baidens, Donalds Tramps, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
Vainu par Baidena zaudējumu neizdosies uzvelt krieviem
Eksperts novērtējis, kā vēlēšanu rezultāts ASV ietekmēs attiecības ar Krieviju
"Izskatās, mēs esam muļķi." Amerikāņi komentēja kompromātu pret Baidenu
Baidenam norādīja uz kļūdu, kuras dēļ vēlēšanās cieta sakāvi Džordžs Bušs seniors
Redžeps Tajips Erdogans

Erdogans paziņoja, ka Turcija nesamierināsies ar Izraēlas agresiju

10
(atjaunots 08:46 15.05.2021)
Turcijas prezidents uzsvēra, ka Izraēlas un Gazas sektora konfliktu nav iespējams noregulēt bez ANO starpniecības.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik. Turcija atbalstīs palestīniešus Jeruzalemē tikpat apņēmīgi kā Azerbaidžānas cīņu par "Kalnu Karabahas okupēto zemju atbrīvošanu", paziņoja valsts prezidents Redžeps Tajips Erdogans, vēsta RIA Novosti.

"Mūs sadusmojuši Izraēlas teroristiskās valsts spaidi. Viņi ir pārkāpuši visas robežas. (..) Apturēt viņus – cilvēces goda pienākums," paziņoja Turcijas līderis uzrunā par godu musulmaņu svētkiem – Uraza-bairamam.

Erdogans uzsvēra, ka Izraēlas un Gazas sektora konfliktu nav iespējams noregulēt bez ANO starpniecības, un piebilda, ka viņam notikušas pārrunas ar 19 valstu prezidentiem un valdību vadītājiem.

Pēc viņa vārdiem, Turcija nesamierināsies ar Izraēlas agresiju pat tad, ja visa pasaule pievērs uz to acis.

Situācija uz Izraēlas un Palestīnas anklāva robežas krasi saasinājās pirmdienas vakarā. Musulmaņu sadursmes ar Izraēlas policiju, kas sākās pēc vairāku palestīniešu ģimeņu padzīšanas no mājām Džarraha rajonā, pārauga karadarbībā.

Gandrīz nepārtrauktās raķešu apšaudēs gājuši bojā septiņi Izraēlas pilsoņi, vairāk neka 200 ievainoti. Telaviva organizēja uzbrukumus Gazai, ziņojot, ka nogalināto vairāki kaujinieki, arī lauka komandieri. Palestīnas Veselības ministrija norādīja, ka Izraēlas uzbrukumos gājuši bojā 119 cilvēki, vairāk nekā 600 cietuši.

Pasaule aicina puses ievērot savaldību. Tuvākajā laikā plānota ANO Drošības padomes sēde, kas veltīta situācijai reģionā.

Gazas sektors ir viens no Palestīnas rajoniem, kuras teritorijas sadalīšanu apstrīd ilgadējā arābu-izraēliešu konflikta dalībnieki. 1947. gadā ANO Ģenerālasambleja izstrādāja Palestīnas sadalīšanas plānu, ko arābi vēl aizvien nav pieņēmuši.

Pēc Sešu dienu kara 1967 gadā Izraēla ieņēma Jordānas upes Rietumu krastu, ieskaitot Austrumu Jeruzālemi un ierīkoja tur apdzīvotas vietas. Savukārt Palestīna vēlas šajās zemēs (ieskaitot Gazas sektoru, ko kopš 2007. gada pārvalda islāmiskā organizācija HAMAS) radīt savu valsti, un pieprasa, lai nākamās robežas starp suverēnajām arābu un izraēliešu valstīm vestu pa līnijām, kas pastāvēja pirms konflikta.

Izraēla tam nepiekrīt un jau pasludinājusi Jeruzālemi par savu "mūžīgo un nedalāmo galvaspilsētu". Konflikta mierīgas noregulēšanas process ir apstājies.

10
Tagi:
Erdogans, agresija, konflikts, Izraēla, Turcija
Pēc temata
Palestīņu kaujinieki ar raķetēm apšauda Izraēlas teritoriju
Tramps aiziet ar troksni. Vai ASV gatavojas triecienam Irānai
Eiro

Ierēdņu algas pieaugs: premjers saņems 5216 eiro, FKTK darbinieka maksimums - 10 300 eiro

31
(atjaunots 13:52 13.05.2021)
Nākamajā gadā premjera alga pārsniegs 5200 eiro mēnesī, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas darbinieka maksimāli iespējamā mēnešalga ir 10 300 eiro.

RĪGA, 13. maijs — Sputnik. Nākamajā gadā atkal pieaugs Latvijas ierēdņu algas, Valsts kanceleja iesniegusi jaunus aprēķinus, raksta Neatkarīgā Rīta Avīze.

Nākamgad ierēdņu bāzes alga vispārējā sektorā būs 1058,10 eiro, elektronisko sakaru un enerģētikas sektorā – 1536,09 eiro, finanšu un apdrošināšanas sektorā – 2093,90 eiro, tas ir par aptuveni 2-3% vairāk nekā šīm gadam noteiktais bāzes līmenis.

Tādējādi nākamajā gadā pēc attiecīgā koeficienta piemērošanas Latvijas ministru prezidenta alga būs 5216 eiro pirms nodokļu iekasēšanas, ministru alga – 4952 eiro, neskaitot reprezentācijas izdevumiem paredzēto naudu.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) darbinieka maksimāli iespējamā alga ir 10 300 euro mēnesī (pirms nodokļu nomaksas), Finanšu izlūkošanas dienesta ierēdņa - 8480 euro.

13. Saeimas deputātu mēneša atalgojums nākamgad nemainīsies un sastādīs 2963 euro pirms nodokļu nomaksas, neskaitot piemaksas par amatu pildīšanu, un kompensācijas par transporta un dzīvokļa īri. Atgādinām, ka vēl 2018. gadā Saeimas deputāti nolēma iesaldēt sev algu līdz pilnvaru beigām.

Tomēr 14.Saeimas deputāti jau var rēķināties ar būtisku algas pieaugumu. Pēc Valsts kancelejas aplēsēm parlamentārieši saņems 3386 eiro mēnesī, kas ir par 423 eiro jeb par 14%, vairāk nekā tagad.

Pašvaldību vadītāji nākamgad saņems 3851 eiro, savukārt plānotais pašvaldības deputātu atalgojums ir 1270 eiro, proti, par 3% vairāk nekā šogad.

Vēl straujāk palielināsies Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes un Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļu atalgojums. Pirmajā lasījumā Saeima jau ir atbalstījusi viņu algu pieaugumu par 60 –80%. Šo struktūru vadītāju alga pieaugs no 2850,31 eiro līdz 4593,30 eiro mēnesī pirms nodokļu nomaksas.

Pagaidām nav zināms, vai tiks paaugstināta valsts vadītāja alga. Patlaban tā ir 5960 eiro "uz papīra" un vēl 1192 eiro prezidents saņem reprezentācijas izdevumiem.

31
Tagi:
alga, deputāti, Saeima
Pēc temata
Mājokļu cenas Latvijā tikai augs: ekonomists par situāciju tirgū
Kā Latvijas iedzīvotāju ienākumi izskatās kaimiņvalstu fonā
Ierēdņiem algu - 3000 eiro, biznesam - jaunus nodokļus: Saeima apstiprināja likumprojektus
Ienākumi, dzīves apstākļi veselība: Latvijā startēja globālā iedzīvotāju aptauja

Kara kinohronika vairs nav melnbalta, neirotīkli to padarījuši krāsainu

0
(atjaunots 08:48 15.05.2021)
Parāde Berlīnē, mājupceļš, tikšanās uz sliekšņa – Lielā Tēvijas kara beigu vēsturiskie kadri tagad ir krāsaini.

Svinīgais maršs pie Reihstāga un Brandenburgas vārtiem ir pilnveidots ar kolorizācijas tehnoloģijas palīdzību. Telekanāls RT publicējis ekskluzīvu video ierakstu par godu Uzvaras svētkiem.

Marša solī un bruņutehnikas kolonnās Sarkanās armijas spēki tūlīt pēc kapitulācijas nosoļoja pa Berlīnes ielām 1945. gada 4. maijā. Ilgu laiku kadri palika melnbalti, taču elektroniskās iekārtas un programmas ļauj paskatīties uz tālaika notikumiem no jaunas puses. Redzams, ka karavīri nēsā lauka formu, to pašu, kurā pirms dažām nedēļām uzbruka Vācijas galvaspilsētai. Un viņi maršē pa ielām, ko vēl nesen bloķēja iznīcinātā tehnika un barikādes.

Tagad, pateicoties mūsdienu iekārtām un mākslīgajam intelektam, mēs redzam, kā tas notika. Interesanti, ka neirotīkli nav paredzēti kinohroniku restaurēšanai. Eksperti skaidro, ka mašīnas paredzētas, lai parādītu, "kā  varēja būt". Realitāte atkarīga no robotiem-analītiķiem.

Ļoti satraucošs bija arī uzvarētāju mājupceļš. Tas lasāms viņu sejās. Daudziem nākotne nav zināma. No kara nekad neatgriezās vairāk nekā 26 miljoni karavīru. Izdzīvojušie nezina, vai kāds tuvinieks viņus vēl gaida. Tāpēc pat iestudētajos kadros redzams neliekuļotais priekš.

Pavēle par 1945. gada 9. maija svētkiem saņēma 369. numuru. Pēc Staļina rīkojuma tika apstiprināts apbalvojums "Par Uzvaru pār Vāciju". Maskavā bija salūts – 30 artilērijas zalves no tūkstoš lielgabaliem. Dārdus un uzliesmojumus pavadīja 160 prožektoru stari un daudzkrāsainas raķetes.

0