Pikets pie Saeimas ēkas, foto no arhīva

Deputāti ar trīs tūkstošus eiro lielu algu lūdz 28 eiro kompensācijai

55
(atjaunots 22:47 12.10.2020)
Deputāta Alda Adamoviča izdošana kriminālvajāšanai par krāpšanos dāvājusi vēl vienu iemeslu apspriest transporta izdevumu kompensācijas sistēmu.

RĪGA, 10. oktobris — Sputnik. Saeimas deputātu transporta izdevumu kompensācijas sistēma patlaban nav adekvāta, žurnālists Arnis Krauze konstatēja telekanāla RigaTV24 ēterā.

8. oktobrī Saeima piekrita "Jaunās Vienotības" deputāta Alda Adamoviča kriminālvajāšanas sākšanai par krāpšanos ar kompensācijām, kas pienākas ārpus Rīgas dzīvojošajiem deputātiem, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Krauze pastāstīja, ka, iepazinies ar deputātiem izmaksātajām summām, bijis ļoti pārsteigts.

Pēc viņa vārdiem, to pat nav iespējams nosaukt par kompensāciju – daudziem tā ir gandrīz trešā daļa algas. Piemēram, viņš stāstīja, publiskajos datos redzams: tagadējās Saeimas līderis šajā ziņā ir Vladimirs Nikonovs no "Saskaņas", kam pienākas 870 eiro, un viņš tos ik mēnesi saņem. Krauze lauzīja galvu, vai tiešām tā ir kompensācija.

Žurnālists piezīmēja, ka dažiem deputātiem ceļš uz Rīgu patiešām izmaksā vērā ņemamas summas, tomēr, viņaprāt, politiķi ir zinājuši, kādu darbu izvēlas.

Protams, deputāti no Pāvilostas vai Ludzas nav vienā stāvoklī ar deputātiem no Mārupes vai Garkalnes, konstatēja žurnālists, taču atgādināja: ja cilvēks piekrīt šim darbam, viņš apzinās, ka būs zināmas problēmas.  Pie tam deputāta alga sastāda 2-3 tūkstošus eiro, dažiem pat vairāk, konstatēja Krauze un piezīmēja, ka par 400-450 eiro iespējams atrast labu dzīvokli Rīgā.

Pie tam, viņš teica, transporta kompensācijas pieprasa arī Rīgā dzīvojošie deputāti.

Viņš nolēma, ka vārdus nenosauks, jo ikviens var apmeklēt Saeimas vietni un pārbaudīt pats. Tomēr, pēc viņa vārdiem, daži politiķi transporta izdevumiem pieprasa 28 eiro. Žurnālists bija neizpratnē: vai patiešām ar algu 3 tūkstošu eiro apmērā vēl jāpieprasa 28 eiro, un piezīmēja, ka, viņaprāt, sistēma nešķiet loģiska.

Saeimas noteikumi paredz, ka deputāti līdz ar algu var saņemt transporta un mājokļa izdevumu kompensāciju, ja izdevumi radušies mandāta izpildes dēļ.

Kompensācijas summa ir atkarīga no dzīves vietas – jo tālāk no Rīgas dzīvo politiķis, jo lielāka konpensācija pienākas. Lai naudu saņemtu, jāiesniedz čeks, kurā norādīts vārds, uzvārds un personas kods. Maksimālā iespējamā kompensācija – 859 eiro.

Pie tam deputātus laiku pa laikam pieķer dažādās mahinācijās ar šīm kompensācijām. Piemēram, 2018. gadā 12. Saeimas deputātam, ZZS pārstāvim Askoldam Kļaviņam tika piespriesta soda nauda un piespiedu darbs par to, ka viņš mainījis deklarēto dzīves vietu no Rīgas pret Liepāju un palielinājis viņam pienākošās kompensācijas summu 5-6 reizes.

55
Tagi:
deputāti, Saeima
Pēc temata
Deputāti atradīs, kam sevi prezentēt: tūkstoš eiro piemaksas ir saglabātas
Kur jāmeklē Latvijas premjerministra "pieticīgie" ienākumi
Bonifācija brīvdienas: Saeima atgriezās pie attālināta darba režīma
Vai tautas kalpi dārgi izmaksā Latvijai
Ventspils mērs Aivars Lembergs, foto no arhīva

kārtīgi oktobrēni: Lembergs par valdību un ES dubultajiem standartiem krīzes laikā

36
(atjaunots 14:03 30.10.2020)
Pašreizējā situācijā Ministru kabinets rīkojas ar pašnodarbinātajiem tā, kā rīkojās ar visu Latvijas tautu iepriekšējās krīzes laikā, uzskata Lembergs; viņš paskaidroja, kādēļ mainījusies ekonomiskās lejupslīdes apkarošanas taktika, un nepiemirsa "paslavēt" Kariņu.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. ASV sankcijas, kas tika uzliktas Ventspils ostai pēc Latvijas valdības pasūtījuma, nodarīja Ventspilij daudz lielāku kaitējumu, nekā koronavīrusa krīze, uzskata Ventspils mērs Aivars Lembergs. Par to viņš pastāstīja intervijā avīzei Neatkarīgā.

Visa lieta vēlēšanās

Situāciju tikai un vienīgi apgrūtina jaunie valdības lēmumi par iedzīvotāju ienākumu nodokļa daļu pārdalīšanu par labu valsts budžetam. Šī iemesla dēļ Ventspils budžets pazaudēs vairāk nekā 90 miljonus eiro, kamēr pabalstu un, piemēram, bērnudārzu pedagogu algu, palielināšanas nepieciešamības dēļ pašvaldības budžeta izdevumi pieaugs par pusmiljonu eiro.

"Caurums 2021. gada budžetā pret šo gadu ir divarpus miljoni. Protams, līdz ar to mēs ierobežosim investīcijas un iepirkumus, tas būs pirmais, kā to kompensēsim," paskaidroja Lembergs.

Situāciju Ventspilī atvieglo tas, ka pilsētai ir atlikti līdzekļi, kas palīdzēs segt deficītu nākamajā gadā.

Lembergs uzskata, ka valdība vienkārši vēlas atņemt naudu visām pašvaldībām, lai pēc tam pa dažādiem kanāliem novirzītu līdzekļus uz pietuvinātajām.

"Mērķis ir, lai viņi varētu nākamajās Saeimas vēlēšanās šajās pašvaldībās uzvarēt," uzskata Lembergs.

Piemēra kārtā viņš minēja Rīgas pašvaldību, kuru nesenajās vēlēšanās kontrolē pārņēma valdības partijas. Ienākumu nodokļa pārdalīšanas dēļ Rīga pazaudēs 40 miljonus eiro, taču valdība sola piešķirt galvaspilsētai 900 miljonus.

"Līdz šim tik dāsni neviens nekad nav aplaimojis nevienu pašvaldību," atzīmēja Lembergs.

Unikāls gadījums

Gada laikā Ventspilī par pusotru reizi palielinājies bezdarbs, un Lembergs uzskata, ka visā vainojama ne tikai pandēmija.

"Bezdarba pieaugumu radīja amerikāņu sankcijas pret valstij piederošo Ventspils brīvostu, kuras tika noteiktas pēc Latvijas valdības pasūtījuma. Pēc Latvijas valdības lūguma amerikāņi ieviesa ekonomiskās sankcijas, un tieši tas izraisīja negatīvus procesus Ventspils tautsaimniecībā un Latvijas tranzīta biznesā kopumā," uzsvēra Lembergs.

Viņš atgādināja, ka šādos apstākļos komercbankas atteicās ne tikai izsniegt kredītus ostai, bet arī pagarināt esošos kredītus, savukārt investoru uzticība tika iedragāta. Sekas būs jūtamas ilgu laiku.

"Tas, ka viena NATO valsts ievieš sankcijas pret citai NATO valstij piederošu ostu, tas, protams, ir unikāls gadījums civilizācijas vēsturē, tā nekad nav bijis. Iedomājieties, ka Tramps lūgtu Putinu noteikt ekonomiskās sankcijas pret Ņujorkas ostu! Notika kaut kas līdzīgs," paziņoja Lembergs.

Viņš uzskata, ka valdība pat neapzinās, cik dziļas sekas būs šīm sankcijām.

Pēc visiem šiem satricinājumiem Ventspils ostas kravu apgrozījums šogad samazinājies par 42%, kamēr Klaipēdas ostā – tikai par 1%, Rīgā – par 26%, Liepājas ostā – par 14%. "Latvijas Dzelzceļa" apgrozījums noslīdējis par 46%.

"Kopš transporta, tranzīta nozares vadību ir pārņēmuši Bordāns ar Linkaitu, viņu darbības sekas ir vienkārši graujošas," uzskata Lembergs.

Pielika roku pie cepures

Tāpat Ventspils mērs izkritizēja valdības pieeju koronavīrusa savaldīšanā. Viņš uzskata, ka pandēmijas pirmajā vilnī daudzi pasākumi bija neadekvāti, savukārt līdzekļi, kas tika piešķirti biznesa atbalstīšanai, tiek sadalīti neefektīvi.

Pēc Lemberga domām, esošā krīzes politika kārtējo reizi pierāda, ka Latvijas valdība neprot domāt ar savu galvu. Iepriekšējās smagās ekonomiskās krīzes periodā 2009. gadā politiķi rosināja tieši pretēju politiku, savelkot ciešāk jostas, samazinot izdevumus un paaugstinot nodokļus. Tādas bija Pasaules Bankas, SVF un Eiropas Komisijas rekomendācijas.

"Vilks kopā ar Dombrovski pielika roku pie cepures un visu precīzi pildīja, ieskaitot to, ka pensionāriem samazināja pensijas.

Tagad otrādi! Tagad ir papildu nauda, lai palīdzētu uzņēmējiem, darba ņēmējiem. Tolaik "Jaunais laiks" bija pie varas, un tagad atkal "Jaunais laiks" ir pie varas, bet rīcība ir pilnīgi pretēja," paziņoja Lembergs, ar to domājot, ka "Jaunais laiks" 2011. gadā ieplūda "Vienotībā", kurai šobrīd ir premjera amats.

Ventspils mērs nepieļauj, ka politiķi vienkārši ir apzinājušies savas kļūdas.

"Nē! Viņi neko nav sapratuši. Kad Eiropas Komisija, Valūtas fonds un Pasaules Banka teica: "Savilkt jostas! Samazināt algas, pabalstus un pensijas! Palielināt nodokļus!" ‒ tad viņi to izpildīja. Primitīvi izpildīja. Pavēlēts palielināt nodokļus? Viņi, kā jau kārtīgi oktobrēni, precīzi izpildīja komandu.

Taču tagad Eiropas Savienība saka: "Ko jūs! Nodokļus nevajag celt. Sildiet ekonomiku!" Tagad ir dota cita komanda. Tas ir tāpēc, ka tagad krīze ir arī vecajā Eiropā. Tagad Vācijā, Francijā, Itālijā, Spānijā un citviet ir krīze, bet viņi to recepti, kuru viņi 2009. gadā pielietoja pret mums, pret sevi nepielieto. Tāpēc viņi mums tagad saka, ka šādu recepti nevajag pielietot," uzskata Lembergs.

Viņaprāt, tas pierāda, ka valdība nespēj domāt ar savu galvu un grasās atņemt ienākkumus tiem, kam pandēmijas dēļ jau tā ir samazinājušies ienākumi.

"Neskatoties uz krīzi, vēlas paņemt no tām pašnodarbinātajām personām, kuras tieši tagad ir daļēji zaudējušas savus ienākumus. Tagad pret pašnodarbinātajiem dara tieši to, ko 2008. un 2009. gada krīzē darīja pret visu Latvijas tautu," uzsvēra Ventspils mērs.

Taču pabeigt interviju viņš vēlējies savādāk.

"Tā kā dažas personas, kas uzdodas par pētnieciskajiem žurnālistiem, piemēram, Re:Baltica, visus, kuri kritizē pašreizējo Latvijas valdību, sauc par viltus ziņu (fake news) izplatītājiem, tad es vēlos paziņot, ka Latvijas valsti vada pasaulē visgudrākā, talantīgākā un izglītotākā profesionālā valdošā koalīcija ar Krišjāni Kariņu priekšgalā!" paziņoja Aivars Lembergs.

36
Tagi:
Aivars Lembergs
Pēc temata
Mikrouzņēmumu režīma reorganizācija atstās bez darba desmitiem tūkstošiem iedzīvotāju
Pietiek to paciest! Iedzīvotāji sadumpojušies pret ierēdņiem reprezentācijas izdevumu dēļ
"Valdība nerēķinās ar cilvēku interesēm": ZZS aicina uz protesta akciju "Atdod karoti"
Dombrovskis: budžeta sastādītāji nespēj pārvaldīt valsti
Mediķu protesta akcija pie Saeimas

"Valdība nerēķinās ar cilvēku interesēm": ZZS aicina uz protesta akciju "Atdod karoti"

71
Koronavīrusa aizsegā politiķi ceļ nodokļus un apstiprina budžetu attālinātās sēdēs, kas nepieļauj rūpīgas diskusijas; ar varasvīru voluntārismu neapmierinātie fermeri rīt pulcēsies piketā pie Saeimas un aicina pievienoties visus, kam nav vienaldzīgas viņu problēmas.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Rīt, pl. 10:00 Latvijas fermeri pie Saeimas organizēs protesta akciju "Atdod karoti" pret mikrouzņēmumu nodokļu režīma ierobežojumiem un citām pārmaiņām nodokļu sistēmā. Mītiņa organizators, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) politiķis Gundars Jankovs intervijā Neatkarīgā atzīmēja, ka savā nodokļu reformā valdība nerēķinās ar cilvēkiem.

Cita starpā viņš iebilst pret mikrouzņēmumu režīma pakāpenisko likvidāciju. Finanšu ministrija plāno, ka desmitiem tūkstošu cilvēku, kuri patlaban strādā šajā režīmā, nākamgad tādu iespēju zaudēs un meklēs darba vietas parastajā nodokļu režīmā. Tomēr vēl nav zināms, vai tādas darba vietas būs.

Jankovs uzskata, ka mikrouzņēmumi ir ļoti svarīgs mazā biznesa elements.

"Var diskutēt par formām un summām, no kurām cik vajadzētu maksāt nodoklī, bet ir daudz piemēru, kad mazie uzņēmēji, kas sāka strādāt mikrouzņēmuma režīmā, ar laiku nostiprinājās, paplašināja biznesu un pārgāja strādāt vispārējā nodokļu režīmā.

Nedomāju, ka vajag iznīcināt mikrouzņēmumus - vajadzēja, lai Valsts ieņēmumu dienests (VID) un Uzņēmumu reģistrs (UR) neļauj darboties viltus mikrouzņēmumiem, kur redzamas shēmas apakšā," uzsvēra Jankovs.

Runa ir par gadījumiem, kad darba devējs, piemēram, piespieda darbiniekus aiziet no darba un reģistrēt mikrouzņēmumu, lai ietaupītu uz nodokļu rēķina. Jankovs iesaka pielikt punktu šādai praksei reģistrācijas posmā – Uzņēmumu reģistram ir rūpīgāk jāpārbauda viņu darbs.

"Tur taču bija jāredz, jārīkojas, ja uzreiz vienlaikus desmiti un simti iet projām no darba un visi dibina mikrouzņēmumus.

Piekrītu, ka ir nepieciešams šo mikrobiznesu sakārtot, taču ne tagad kovida laikā un kovida aizsegā.

Tagad attālinātā režīmā bez pietiekami nopietnām diskusijām budžets tiek tempā triekts uz pieņemšanu," konstatēja Jankovs.

Viņš atgādināja, ka 28. oktobrī nodokļu izmaiņu pretiniekus aicina pievienoties protesta akcijai pie Saeimas. Mītiņus organizē arī Pašvaldību savienība un kultūras darbinieki.

"Šīs akcijas rīkos dažādas organizācijas un par dažādām tēmām, bet ir viens vienojošais motīvs - neapmierinātība ar valdības paviršo un voluntāro darbu pie budžeta un nodokļu izmaiņām," norādīja Jankovs.

Viņš uzsvēra, ka ZZS valdības rīcībā saskata absolūtu nerēķināšanos ar reģionu cilvēku interesēm: Ministru kabinets atbalsta tikai lielos uzņēmumus, taču par to, kas notiks ar cilvēkiem laukos, nedomā nemaz.

71
Tagi:
MUN, Rīga, protesti, ZZS
Pēc temata
Rūpniecība valstī ir nogalināta, tagad nojauciet reaktoru: Rīgā protestēja ekoaktīvisti
Citādi gaidiet protestus: jaunie ārsti uzstāj uz 30% algas pielikuma
Vairāk nekā tūkstotis mediķu piedalījās protesta akcijā Rīgā
Protesta akcija Rīgā, foto no arhīva

Naudas sodu ražas nebūs: Rīgas policisti sola nerīkot masku reidus

0
(atjaunots 17:32 30.10.2020)
Rīgas policisti apsolīja, ka nerīkos speciālus masku režīma pārkāpēju atklāšanas reidus. Atgādinām, ka par sejas maskas nelietošanu paredzēts naudas sods no 10 līdz 50 eiro.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Latvijas Saeima iepriekš atbalstīja grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā, kuri paredz naudas sodu ieviešanu par masku režīma neievērošanu publiskās vietās. Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku sastādīs no 10 līdz 50 eiro, tiesa, pārkāpējs varēs iztikt arī ar brīdinājumu. Policijas darbinieki uz vietas lems, ko lai dara ar pārkāpēju. Tiks vērtēta viņa rīcības bīstamības pakāpe.

Bet policisti sola, ka speciāli nemedīs šādus pārkāpējus. Masku reidi sabiedriskās vietās netiek plānoti, vēsta Mixnews.lv.

Taču masku režīma ievērošanu policija tomēr uzraudzīs, bet tas būs ierastās patrulēšanas laikā, pastāstīja Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Pēc viņa sacītā, policisti nesodīs visus pēc kārtas. Katrs šāds pārkāpums tiks vērtēts individuāli – laiks, notikuma vieta, apstākļi, tai skaitā subjektīvie.

Tāpat policijā atzīmēja, ka viņu kadru resursi nav neierobežoti, lai būtu iespēja piešķirt atsevišķus cilvēkus reidu rīkošanai. Ja pavasarī policijai vēl bija iespēja īstenot šādas speciālās pārbaudes, tad tagad, kad skolās notiek mācības, policistiem nākas nodarboties arī ar patrulēšanu pie mācību iestādēm.

Atgādināsim, ka, saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, Latvijas iedzīvotājiem ir jālieto sejas aizsargmaska (vienreizējā lietojuma vai daudzreizējā lietojuma) sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts utt.). Lakati un šalles, kurus pavasarī bija ļauts lietot maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepiemērotu aizsardzību pret Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības apsvērumu dēļ.

0
Tagi:
koronavīruss, maska, policija, Latvija
Pēc temata
No Rīgas transporta katru dienu izsēdina piecdesmit cilvēkus bez sejas maskām
Vajag 600 000 masku nedēļā: cik ilgam laikam Latvijas slimnīcām pietiks aizsarglīdzekļu
Policijas funkcijām ir jābūt apmaksātām: veikali nevēlas uzraudzīt sejas masku režīmu
Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas