Saeimas ēkā, foto no arhīva

Mēs varam pamācīt baltkrievu tautu, izputināt valsti: Saeimas debatēs par Baltkrieviju

339
(atjaunots 17:08 21.08.2020)
Latvijas Saeima pieņēma paziņojumu, kurā aicināja Baltkrieviju sarīkot atkārtotas prezidenta vēlēšanas, ļaujot tajās piedalīties opozīcijai ar līdzvērtīgiem nosacījumiem.

RĪGA, 19. augusts – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas Saeima pieņēma oficiālu rezolūciju, kurā nosaukusi Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas par nedemokrātiskām, un pieprasīja sarīkot republikā atkārtotu balsojumu. Taču ne mazāku interesi rada tas, ko teica Latvijas opozīcijas deputāti dokumenta pieņemšanas laikā.

Paziņojumu saistībā ar prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā Latvijas Saeima pieņēma vienbalsīgi. 80 - "par", pretinieku un atturējušos neizrādījās. Rezolūcijā atzīmēts, ka Baltkrievijai ir jāveic atkārtots balsojums, nodrošinot opozīcijai vienādas tiesības piekļuvei medijiem, savu uzskatu paušanai, aģitācijai un aizsardzībai no vajāšanas politisku motīvu dēļ. Atkārtotām vēlēšanām Baltkrievijā jānotiek atbilstoši starptautiskiem demokrātijas standartiem.

"Baltkrievijā notikušās prezidenta vēlēšanas neatbilda Baltkrievijas starptautiskajām saistībām un pasaulē atzītajiem demokrātijas un tiesiskuma standartiem, un tās nebija nedz brīvas, nedz godīgas," atzīmēja debašu laikā Saeimas Ārlietu komisijas (kura sagatavoja deklarācijas tekstu) priekšsēdētājs, deputāts Rihards Kols.

Bet, lūk, ko debašu laikā un pēc tām, komentējot parlamenta lēmumu, teica Latvijas parlamenta opozīcijas deputāti.

Deputāte Jūlija Stepaņenko uzskatīja, ar ko Latvija spēj palīdzēt saviem kaimiņiem: "… Mēs varam pamācīt baltkrievu tautu, kā izputināt valsti, kā jau te minēja daži kolēģi, mēs varētu pamācīt baltkrievu tautu, kā zaudēt neatkarību, kā liekties Starptautiskā Valūtas fonda priekšā, liekt viņu priekšā muguras un izdzīt savus tautiešus no mājām, klausot Starptautiskā Valūtas fonda ieteikumiem pirms 10 gadiem, ieviešot NĪN mājoklim. Mēs varētu arī pamācīt baltkrievu tautu, kā ņirgāties par opozīciju Latvijā, pilnībā liedzot vairākas iespējas opozīcijai piedalīties Saeimas darbā un ākstoties ar attālināto Saeimas sēdi. Mēs arī varētu tieši, tāpat kā arī Zariņa kungs teica iemācīt baltkrievu tautai, kā vēlēt prezidentu.

Un mēs varētu iemācīt baltkrievu tautai to, kā mēs varētu nodrošināt to, ka pie varas visu laiku nokļūst cilvēki, kuri nemaz nepiedalās vēlēšanās vai kurus izsvītro un viņi tāpat pa skursteni ielien atpakaļ.

Mēs to varētu visu darīt. Mēs arī varētu baltkrievu tautai pamācīt divkosību, jo tas, ko mēs šodien redzam, ir divkosības paraugstunda. Protams, ka tam vēl klāt ir ļoti liela ietekme no pašvaldību vēlēšanām, katrs ar savu zaļo mapīti nāks un rādīs, cik viņš ir ļoti norūpējies par baltkrievu tautu. Tik tiešām mēs varētu pamācīt to, kā nedzirdēt savu tautu un kā dzirdēt svešu tautu. Jo jūs, kolēģi, tik ļoti labi ziniet, ko vajag baltkrievu tautai, kā viņai jādzīvo, kā viņa ir dzīvojusi līdz šim, jūs ļoti labi visu saprotat, bet jūs nedzirdat savu tautu …"

Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis, runājot par notikumiem kaimiņvalstī, piemēra kārtā minēja Baltkrievijas uzņēmumu "Belaz" ar gada apgrozījumu ap vienu miljardu eiro, ar 11 tūkstošiem darbinieku, ar produkcijas eksportu uz Krieviju un NVS valstīm:

"Pieņemsim, ka vēlēšanu rezultātā kardināli mainās Baltkrievijas ekonomiskā politika. Iespējams, arī ārpolitika. Kas notiks ar "Belaz" un tā darbiniekiem? Tipisks "padomnieks" ieteiks šo uzņēmumu privatizēt. Vai tā būs "prihvatizācija", kuras rezultātā uzņēmums tiks izlaupīts un nonāks līdzīgā situācijā kā Latvijas RAF, VEF un citi? Vai arī tā būs kā "Škoda" - īsts veiksmes stāsts?

Vai arī, mainoties ārpolitiskajam kursam uz pretkrievisku (kā to vēlētos redzēt daudzi, arī Latvija), "Belaz" un citi uzņēmumi pakāpeniski zaudēs piekļuvi Krievijas tirgum, un ar tiem notiks tas pats, kas notiek ar Latvijas tranzītu?

Ir skaidrs, ka šie ir ārkārtīgi sarežģīti jautājumi, un ir iespējami ļoti dažādi notikumu attīstības scenāriji. Kurš spēs pieņemt patiešām pārdomātus un izsvērtus lēmumus? Vai vakardienas skolotāja? Blogeris?

Un tomēr izskatās, ka neatgriezeniskā robeža ir šķērsota. Es nezinu, kas notiks nākotnē. Par to jālemj Baltkrievijas tautai. Bez ārējās iejaukšanas. Un par savu izvēli arī jānes atbildība. Vienīgais veids, kā to panākt, ir godīgas vēlēšanas. Mums atliek uzticēties Baltkrievijas tautas prāta spējām. Un ticēt, ka viņi neatkārtos mūsu kļūdas. Ka neiekritīs sašķeltās sabiedrības bezdibenī. Ka neļaus noskaņot sevi pret kaimiņiem. Ka neiznīcinās savu rūpniecību un nepārdos savu valsti par kapeikām."

Deputāts Ivars Zariņš savā uzstāšanās runā salīdzināja prezidenta vēlēšanu procedūru Baltkrievijā un Latvijā:

"...Latvijas sabiedrība var daudz ko mācīties no Baltkrievijas, kā pastāvēt par savām interesēm. Ak, jā. Tikai tāda nianse, ka Latvijas tautai ir liegtas tiesības vēlēt savu Valsts prezidentu. Vairākas reizes Saeimā ir bijuši mēģinājumi rast šādu iespēju Latvijas tautai, bet pie varas esošo partiju varas šie mēģinājumi tika izgāzti. Formāli tas tika pamatots, ka pie šādas idejas vēl jāturpina strādāt, bet mēs atceramies, kas tika runāts kuluāros. Ja tautai atļauts ievēlēt prezidentu, nu, kas tur var sanākt? Ievēlēs pavisam kaut ko ne to.

Un pēc tam, kad Saeimā tika panākts, ka prezidents tiks ievēlēts atklātās Saeimas vēlēšanās, koalīcijas partijām parādījās iespēja nokontrolēt Saeimas deputātu balsojumus, tas ir, padarīt Saeimu par savu balsošanas mašīnu ar arī šajā jautājumā, tad visi centieni par tautas vēlētu prezidentu tika apglabāti.

Tā ka savādi sanāk. Baltkrievijā tauta var ievēlēt savu prezidentu, Lietuvā – var, bet demokrātiskā Latvijā, kura nosoda Baltkrievijas varas rīcību, tauta nemaz nevar ievēlēt savu prezidentu. Un kāpēc nevar? Tāpēc, ka tauta ne to izvēlēsies. Ne to, ko varas kliķe uzskata par pareizu. Ar ko tagad šodien jūs esat labāki par to, ko šodien nosodāt?"

Šāda veida emocionālās un argumentētās uzstāšanās koalīcijas partiju pārstāvjiem nākas dzirdēt ne pirmo reizi. Tiesa, rezultāti vienmēr ir vieni un tie paši - "balsošanas mašīna", ko izveidoja koalīcija, strādā bez kļūdām.

339
Tagi:
prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija, Saeima, Latvija
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt (94)

"Bez mums jūs runātu vāciski": briti pauž viedokli par Uzvaras parādi

16
(atjaunots 12:18 16.05.2021)
Daily Mail vietnes lasītāji dažādi novērtēja PSRS, ASV un Lielbritānijas ieguldījumu hitleriskās Vācijas sagrāvē.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik. Britu avīzes Daily Mail lasītāji nāca klajā ar komentāriem rakstam, kas bija veltīs Uzvaras parādei Maskavā 9. maijā, vēsta RIA Novosti.

Publikācijā sniegti citāti no Krievijas prezidenta Vladimira Putina uzrunas par to, ka padomju tauta "pašā grūtākajā Lielā Tēvijas kara laikā bija viena pati smagā, varonīgā un upuriem pilnā ceļā pretī Uzvarai".

Vietnes lasītāji dažādi novērtēja PSRS, ASV un Lielbritānijas ieguldījumu hitleriskās Vācijas sagrāvē: daži atzīmēja, ka sabiedrotie snieguši padomju spēkiem nopietnu palīdzību, citiem šķiet, ka Padomju Savienības loma tomēr bija izšķirošā.

"No 1941. gada augusta līdz 1945. gada maijam angļi palīdzēja Krievijai ar pārtiku, degvielu, ieročiem, tankiem un lidmašīnām. Daudzi briti gāja bojā. Bez mums jūs runātu vāciski. Paturiet to prātā," ir pārliecināts Hunkydory999.

"Uzvara bija kopīga. Tomēr velti PSRS atļāva sakaut Vāciju," uzskata Steel River.

"Mums, britiem, pastāvīgi apgalvo, ka tie esam mēs, kas uzvarēja Otrajā pasaules karā – viena pati. Bet amerikāņi, kanādieši, austrālieši un daudzi citi vispār netiek pieminēti. Krievijas milzīgais ieguldījums nav novērtēts pēc nopelniem. Ja viņi paši par to nestāstīs, neviens viņu vietā to nedarīs. Lieta tāda, ka bez tāda sabiedrotā kā Krievija mēs nebūtu varējuši uzvarēt vāciešus," ir pārliecināts say-what-you-see.

"Atklāti sakot, krievi joprojām nav atzīti pēc nopelniem, it īpaši no Holivudas puses. Bet viņi taču likvidēja 85% vācu karavīru Otrās pasaules kara laikā," atgādināja jezza.

"Putins teica, ka dažas svarīgākās kaujas krievi izcīnījuši vieni paši, un tā ir patiesība. Patiesi ir arī tas, ka krievi zaudēja 20 reizes vairāk cilvēku nekā jebkurš cits sabiedrotais. Es nešaubos, ka bez Krievijas ieguldījuma kara iznākums būtu citāds. Brīvā pasaule ir parādā Krievijai par tās upuriem, un tās izšķirošais ieguldījums uzvarā ir jāatzīst.

Mūsdienu jaunatne ir izaugusi ar filmām par britu un amerikāņu varonību, un tā patiešām ir. Tomēr lielākās kaujas Austrumu frontē izcīnīja krievi, turklāt nereti – bez sabiedroto atbalsta. Galu galā viņi zaudēja desmit miljonus karavīru un vēl 15 miljonus civilo. Rietumiem viņi jāgodā," komentēja Pitrick.

"Patiesību sakot, pēdējos 75 gadus ASV rūpīgi izsvītro Krieviju no uzvaras karā," ir pārliecināts komentētājs ar lietotājvārdu Doge To The Moon.

"Es pateicos krievu tautai par tās lomu Otrajā pasaules karā. Uzskatu, ka bez viņiem mēs nebūtu tikuši galā," uzsvēra Civilian14.

16
Pēc temata
Ko par Otro pasaules karu raksta dažādu valstu mācību grāmatās
Minhenes sazvērestība: kāpēc Eiropa "aizmirst" savas vēstures kaunpilnās lappuses
Kāpēc ASV pūlas atdzīvināt komunisma draudu spoku?
Patiesību izkropļot neizdosies: Putins par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanu
Rostislavs Iščenko

Poliologs pauda viedokli, kāpēc Baidenam ļoti vajadzīga tikšanās ar Putinu

20
(atjaunots 07:59 16.05.2021)
Diezin vai Krievijas un ASV prezidentu pārrunas nesīs pusēm kaut ko līdztekus apbusējam morālam gandarījumam, tomēr ASV vadītājs uzstājīgi deklarē nopietnu nodomu tikties ar Vladimiru Putinu.

Rīga, 16. maijs – Sputnik. ASV prezidenta izteikumi par Krieviju pēc incidenta ar cauruļvadu "Colonial Pipeline" bija mērena – Baltā nama saimnieks izturējās savaldīgi cerībā uz tikšanos ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, sarunā ar Sputnik atzīmēja starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" politiskais komentētājs Rostislavs Iščenko.

Pēc viņa vārdiem, Baidens atsaucās uz izlūkdienestu informāciju, bet valsts specdienesti ne vienu vien reizi no tīra gaisa izgudroja pašus neticamākos notikumus, lai apsūdzētu Krieviju.

"Taču Baidenam ir deklarēts nodoms tikties ar Putinu, un, spriežot pēc visam tas ir nopietns. ASV prezidents vēlas ne tikai apsveicināties, bet arī izspiest noteiktas amerikaņu intereses. Tāpēc viņš neteica, ka tie bijuši krievu hakeri, Putina personīgi noalgoti un nosūtīti iznīcināt amerikāņu produkcijas cauruļvadu," paskaidroja Iščenko.

Analītiķis norādīja, ka, izvairoties no negatīva fona, Baidens uzsver: hakeri atrodas Krievijas teritorijā un nav saistīti ar KF valdību, - viņš atstāj sev vietu manevream, vēl aizvien cerībā uz tikšanos ar Putinu.

"Amerikāņiem patiešām vajadzīga tikšanās. ASV ir cietušas katastrofālu sakāvi bruņošanās sacensībās. Viņi ir pārliecināti, ka Krievija viņus var iznīcināt, un nav pārliecināti, vai varēs nodarīt tai nelabojamu kaitējumu. Baidenam pašlaik ir svarīgi panākt vienošanos bruņojuma kontroles jomā, kas ļaus ASV stabilizēt situāciju un atjaunot paritātes stāvokli," spriež Iščenko.

Tāpēc Baidens vēlas tikties ar Putinu un izturas visai savaldīgi, secināja eksperts.

Iepriekš vēstīts, ka lielākais cauruļvadu operators ASV – kompānija "Colonial Pipeline" saskārās ar "DarkSide" programmas-šantāžista uzbrukumu. Kompānija atslēdza vairākas ar degvielas piegādēm saistītas sistēmas. Cauruļvada dīkstāves dēļ auga degvielas vairumtirdzniecības cenas ASV un tika traucēts degvielas uzpildes staciju darbs. Amerikaņu mediji saistīja uzbrukumu ar Krieviju, taču Baltais nams to neapstiprināja.

Ищенко объяснил, почему Байдену так нужна встреча с Путиным
20
Tagi:
starptautiskās attiecības, Vladimirs Putins, Džo Baidens, Krievija, ASV
Pēc temata
Putina preses sekretārs novērtēja aukstā kara varbūtību starp ASV un Krieviju
Peskovs: Putins neļaus ASV runāt ar Krieviju no spēka pozīcijas
Kāpēc jātiekas ar Baidenu?
Kremlī pastāstīja par Putina un Baidena tālruņa sarunu

Piemaskavā par video latviešu valodā ierosināta lieta par nacisma reabilitēšanu

0
(atjaunots 17:10 16.05.2021)
Krievijas Izmeklēšanas komitejas Maskavas apgabala Galvenās izmeklēšanas pārvaldes Volokolamskas izmeklēsanas nodaļa ierosinājusi krimināllietu par sociālajā tīklā publicētu video ierakstu, kas sagroza PSRS lomu Lielajā Tēvijas karā.

RĪGA, 16. maijs — Sputnik. Maskavas apgabala Volokolamskā ierosinata krimināllieta par nacisma reabilitāciju. Interneta lietotājs vienā no sociālajiem tīkliem publicējis video ierakstu latviešu valodā, kas satur fašisma propagandu, liecina informācija Krievijas Izmeklēšanas komitejas (IK) Maskavas apgabala Galvenās izmeklēšanas pārvaldes (GIP) vietnē.

Saskaņā ar izmeklēšanas datiem, ieraksts publicēts sociālajā tīklā pērnā gada 16. martā. ieraksts sagroza faktus par Otro pasaules karu un satur fašisma propagandu – to apstiprinājusi psiholoģiskā un lingvistiskā tiesu ekspertīze.

"Tādējādi izplatītas nepārprotami melīgas ziņas par PSRS darbību Otrā pasaules kara gados. Pie tam lietotājs precīzi zināja, ka šo video brīvā piekļuvē var noskatīties sociālā tīka lietotāji," teikts paziņojumā.

Par šo faktu ierosināta krimināllieta par nacisma reabilitāciju saskaņā ar Krievijas Kriminālkodeksa 354.1 panta 1. daļu.

Patlavan izmeklētāji veic nopratināšanas un citas darbības ar mērķi identificēt lietotāju, kas publicējis video ierakstu.

0
Tagi:
nacisma glorifikācija, Vēsture, Lielais Tēvijas karš, PSRS, Krievija
Pēc temata
"Putins brīdinājis sāncenšus". Ko citu valstu mediji rakstīja par Uzvaras parādi
Karens Šahnazarovs: nacisms varēja izvērsties no Atlantijas līdz Urāliem
Savienotajās Valstīs pūlas pierādīt, ka visus pasaules karus sākuši krievi
The Guardian: nacistu mednieks pastāstīja, kā Baltijā izkropļo vēsturi