Saeimas ēkā, foto no arhīva

Mēs varam pamācīt baltkrievu tautu, izputināt valsti: Saeimas debatēs par Baltkrieviju

339
(atjaunots 17:08 21.08.2020)
Latvijas Saeima pieņēma paziņojumu, kurā aicināja Baltkrieviju sarīkot atkārtotas prezidenta vēlēšanas, ļaujot tajās piedalīties opozīcijai ar līdzvērtīgiem nosacījumiem.

RĪGA, 19. augusts – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas Saeima pieņēma oficiālu rezolūciju, kurā nosaukusi Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas par nedemokrātiskām, un pieprasīja sarīkot republikā atkārtotu balsojumu. Taču ne mazāku interesi rada tas, ko teica Latvijas opozīcijas deputāti dokumenta pieņemšanas laikā.

Paziņojumu saistībā ar prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā Latvijas Saeima pieņēma vienbalsīgi. 80 - "par", pretinieku un atturējušos neizrādījās. Rezolūcijā atzīmēts, ka Baltkrievijai ir jāveic atkārtots balsojums, nodrošinot opozīcijai vienādas tiesības piekļuvei medijiem, savu uzskatu paušanai, aģitācijai un aizsardzībai no vajāšanas politisku motīvu dēļ. Atkārtotām vēlēšanām Baltkrievijā jānotiek atbilstoši starptautiskiem demokrātijas standartiem.

"Baltkrievijā notikušās prezidenta vēlēšanas neatbilda Baltkrievijas starptautiskajām saistībām un pasaulē atzītajiem demokrātijas un tiesiskuma standartiem, un tās nebija nedz brīvas, nedz godīgas," atzīmēja debašu laikā Saeimas Ārlietu komisijas (kura sagatavoja deklarācijas tekstu) priekšsēdētājs, deputāts Rihards Kols.

Bet, lūk, ko debašu laikā un pēc tām, komentējot parlamenta lēmumu, teica Latvijas parlamenta opozīcijas deputāti.

Deputāte Jūlija Stepaņenko uzskatīja, ar ko Latvija spēj palīdzēt saviem kaimiņiem: "… Mēs varam pamācīt baltkrievu tautu, kā izputināt valsti, kā jau te minēja daži kolēģi, mēs varētu pamācīt baltkrievu tautu, kā zaudēt neatkarību, kā liekties Starptautiskā Valūtas fonda priekšā, liekt viņu priekšā muguras un izdzīt savus tautiešus no mājām, klausot Starptautiskā Valūtas fonda ieteikumiem pirms 10 gadiem, ieviešot NĪN mājoklim. Mēs varētu arī pamācīt baltkrievu tautu, kā ņirgāties par opozīciju Latvijā, pilnībā liedzot vairākas iespējas opozīcijai piedalīties Saeimas darbā un ākstoties ar attālināto Saeimas sēdi. Mēs arī varētu tieši, tāpat kā arī Zariņa kungs teica iemācīt baltkrievu tautai, kā vēlēt prezidentu.

Un mēs varētu iemācīt baltkrievu tautai to, kā mēs varētu nodrošināt to, ka pie varas visu laiku nokļūst cilvēki, kuri nemaz nepiedalās vēlēšanās vai kurus izsvītro un viņi tāpat pa skursteni ielien atpakaļ.

Mēs to varētu visu darīt. Mēs arī varētu baltkrievu tautai pamācīt divkosību, jo tas, ko mēs šodien redzam, ir divkosības paraugstunda. Protams, ka tam vēl klāt ir ļoti liela ietekme no pašvaldību vēlēšanām, katrs ar savu zaļo mapīti nāks un rādīs, cik viņš ir ļoti norūpējies par baltkrievu tautu. Tik tiešām mēs varētu pamācīt to, kā nedzirdēt savu tautu un kā dzirdēt svešu tautu. Jo jūs, kolēģi, tik ļoti labi ziniet, ko vajag baltkrievu tautai, kā viņai jādzīvo, kā viņa ir dzīvojusi līdz šim, jūs ļoti labi visu saprotat, bet jūs nedzirdat savu tautu …"

Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis, runājot par notikumiem kaimiņvalstī, piemēra kārtā minēja Baltkrievijas uzņēmumu "Belaz" ar gada apgrozījumu ap vienu miljardu eiro, ar 11 tūkstošiem darbinieku, ar produkcijas eksportu uz Krieviju un NVS valstīm:

"Pieņemsim, ka vēlēšanu rezultātā kardināli mainās Baltkrievijas ekonomiskā politika. Iespējams, arī ārpolitika. Kas notiks ar "Belaz" un tā darbiniekiem? Tipisks "padomnieks" ieteiks šo uzņēmumu privatizēt. Vai tā būs "prihvatizācija", kuras rezultātā uzņēmums tiks izlaupīts un nonāks līdzīgā situācijā kā Latvijas RAF, VEF un citi? Vai arī tā būs kā "Škoda" - īsts veiksmes stāsts?

Vai arī, mainoties ārpolitiskajam kursam uz pretkrievisku (kā to vēlētos redzēt daudzi, arī Latvija), "Belaz" un citi uzņēmumi pakāpeniski zaudēs piekļuvi Krievijas tirgum, un ar tiem notiks tas pats, kas notiek ar Latvijas tranzītu?

Ir skaidrs, ka šie ir ārkārtīgi sarežģīti jautājumi, un ir iespējami ļoti dažādi notikumu attīstības scenāriji. Kurš spēs pieņemt patiešām pārdomātus un izsvērtus lēmumus? Vai vakardienas skolotāja? Blogeris?

Un tomēr izskatās, ka neatgriezeniskā robeža ir šķērsota. Es nezinu, kas notiks nākotnē. Par to jālemj Baltkrievijas tautai. Bez ārējās iejaukšanas. Un par savu izvēli arī jānes atbildība. Vienīgais veids, kā to panākt, ir godīgas vēlēšanas. Mums atliek uzticēties Baltkrievijas tautas prāta spējām. Un ticēt, ka viņi neatkārtos mūsu kļūdas. Ka neiekritīs sašķeltās sabiedrības bezdibenī. Ka neļaus noskaņot sevi pret kaimiņiem. Ka neiznīcinās savu rūpniecību un nepārdos savu valsti par kapeikām."

Deputāts Ivars Zariņš savā uzstāšanās runā salīdzināja prezidenta vēlēšanu procedūru Baltkrievijā un Latvijā:

"...Latvijas sabiedrība var daudz ko mācīties no Baltkrievijas, kā pastāvēt par savām interesēm. Ak, jā. Tikai tāda nianse, ka Latvijas tautai ir liegtas tiesības vēlēt savu Valsts prezidentu. Vairākas reizes Saeimā ir bijuši mēģinājumi rast šādu iespēju Latvijas tautai, bet pie varas esošo partiju varas šie mēģinājumi tika izgāzti. Formāli tas tika pamatots, ka pie šādas idejas vēl jāturpina strādāt, bet mēs atceramies, kas tika runāts kuluāros. Ja tautai atļauts ievēlēt prezidentu, nu, kas tur var sanākt? Ievēlēs pavisam kaut ko ne to.

Un pēc tam, kad Saeimā tika panākts, ka prezidents tiks ievēlēts atklātās Saeimas vēlēšanās, koalīcijas partijām parādījās iespēja nokontrolēt Saeimas deputātu balsojumus, tas ir, padarīt Saeimu par savu balsošanas mašīnu ar arī šajā jautājumā, tad visi centieni par tautas vēlētu prezidentu tika apglabāti.

Tā ka savādi sanāk. Baltkrievijā tauta var ievēlēt savu prezidentu, Lietuvā – var, bet demokrātiskā Latvijā, kura nosoda Baltkrievijas varas rīcību, tauta nemaz nevar ievēlēt savu prezidentu. Un kāpēc nevar? Tāpēc, ka tauta ne to izvēlēsies. Ne to, ko varas kliķe uzskata par pareizu. Ar ko tagad šodien jūs esat labāki par to, ko šodien nosodāt?"

Šāda veida emocionālās un argumentētās uzstāšanās koalīcijas partiju pārstāvjiem nākas dzirdēt ne pirmo reizi. Tiesa, rezultāti vienmēr ir vieni un tie paši - "balsošanas mašīna", ko izveidoja koalīcija, strādā bez kļūdām.

339
Tagi:
prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija, Saeima, Latvija
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt (94)
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

8
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

8
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu

Bizness sarauj saites ar Trampu: Ņujorka atteikusies pat no slidotavām

12
(atjaunots 17:01 15.01.2021)
Ņujorka pievienojusies korporācijām, kas novērsušās no amerikāņu prezidenta Donalda Trampa pēc nekārtībām Kapitolijā.

RĪGA, 15. janvāris - Sputnik. Nekārtības Kapitolijā radījušas grūtības ne tikai ASV prezidenta Donalda Trampa politiskajai karjerai, bet arī biznesam, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Ņujorka pievienojusies tiem, kas nevēlas nekādā mērā saistīties ar Trump Organization, pilsētas mēra Billa de Blazio teikto citēja telekanāls ВВС.

Bez slidotavām, karuseļiem un golfa

Starp Trump Organization un Ņujorku noslēgti līgumi par divu slidotavu, karuseļa un golfa laukuma uzturēšanu. Darījumi ienes kompānijai aptuveni 17 miljonus dolāru gadā. Ņujorkas mērs pastāstīja, ka juristi apliecina: ir pamats lauzt līgumus.

Toties prezidenta dēls Ēriks Tramps paziņoja: pilsētai nav tiesību lauzt līgumus, un šajā gadījumā tai nāksies izmaksāt viņa tēva kompānijai 30 miljonus dolāru.

"Tā ir vienīgi politiska diskriminācija, un mēs plānojam apņēmīgi stāties tai pretī," paziņoja Ēriks Tramps.

Par savu lēmumu atteikties no darījumiem ar Trampa kompāniju pazinoja arī viena no lielākajām komerciālo nekustamo īpašumu kompānijām – Cushman & Wakefield. Firma iznomā virkni objektu, tostarp arī "Trampa Torni" – debesskrāpi Ņujorkā.

Savukārt viena no pirmajām nodomu novērsties no Trampa pauda Profesionālā golfa asociācija. Jau pirmdien tā informēja, ka PGA čempionāts 2022. gadā tiek pārcelts no prezidenta kluba uz Ņūdžersiju.

Attiecības ar Trampu nolēmušas pārtraukt divas bankas – Deutsche Bank un Signature Bank.

"Mēs redzējām, kā Savienoto Valstu prezidents stimulēja dumpiniekus un atturējās izsaukt Nacionālo gvardi Kongresa aizsardzībai laikā, kad tas pilda savus pienākumus," teikts paziņojumā.

Piedevām – bloķēts tīklā

Twitter vadītājs Džeks Dorsijs sniedza komentārus par Trampa bloķēšanu savā mikroblogu tīklā. Pēc viņa domām, aizliegums bija "pareiza rīcība". Tomēr viņš atzina, ka zināmā mērā aizliegums bijis neveiksmīgs, jo Twitter nav veicis pietiekami daudz, lai veicinātu "veselīgu saziņu" savās platformās.

Iepriekš par prezidenta bloķēšanu sociālo tīklu ne tikai slavēja, bet arī nosodīja.

Iepriekš Twitter soli negatīvi novērtēja Vācijas kanclere Angela Merkele un Meksikas prezidents Andress Manuels Lopess Obradors. Pie tam abu valstu vadītājus nevar nosaukt par Trampa sabiedrotajiem.

KF ĀM ēka, foto no arhīva
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Merkele norādīja, ka, pēc viņas domām, aizliegums ir "problemātisks". Meksikas prezidents konstatēja: "Man nepatīk, ja kaut kas tiek pakļauts cenzūrai."

ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens atzīmēja: viņš vēlētos, lai tādas kompānijas kā Facebook un Twitter darītu vairāk cīņā ar naida kurināšanu un nepatiesām ziņām.

Savukārt pats Dorsijs atzina, ka viņš nelepojas ar aizlieguma ieviešanu un viņu tas neiepriecina.

Viņš atzīmēja, ka prezidents esot bloķēts pēc "skaidra brīdinājuma".

"Mēs pieņēmām lēmumu, balstoties uz ticamākās informācijas, kas bija mūsu rīcībā, par fiziskās drošības apdraudējumu gan Twitter, gan aiz tā robežām," apgalvoja Dorsijs.

12
Tagi:
Donalds Tramps, ASV
Pēc temata
Kapitolija aplenkums ASV: masveida protesta akcija Vašingtonā