Gājiens krievu skolu atbalstam 2018. gada 15. septembrī

Vai Rīga var kļūt latviska? Krievu jautājums galvaspilsētas vēlēšanās

47
(atjaunots 15:08 18.08.2020)
Vieni sola bērnudārzus latviešu valodā un repatriācijas fondu, bet citi – papildu krievu valodas stundas un pieminekļa Atbrīvotājiem aizsardzību: kā nacionālais jautājums atspoguļojās priekšvēlēšanu programmās un kādas partijas vispār nolēma to nepieminēt.

RĪGA, 18. augusts – Sputnik, Andrejs Solopenko. Cik svarīgas ir nacionālās tēmas galvaspilsētas pašvaldības vēlēšanās? Atbildi uz šo jautājumu var atrast partiju programmās, kuras uzreiz norādīs, kādi politiskie spēki vēlas iegūt krievvalodīgo balsis, kam tiks latviešu atbalsts, bet kurš, tieši pretēji, tiecas nerosināt šos jautājumu, cerot, ka par viņiem nobalsos abas grupas.

Īstie nacionālisti

Saskaņā ar Satversmes preambulu, Latvijas valsts garantē latviešu nācijas, tās valodas un kultūras attīstību un pastāvēšanu gadsimtu garumā. Dokumentā norādīts, ka viens no sabiedrības saliedēšanas pamatiem ir latviešu valoda kā vienīgā valsts valoda Latvijā. Tai pašā laikā 56% rīdzinieku ikdienā izmanto krievu valodu, kas sniedz iespēju dažādiem politiskajiem spēkiem paziņot par "draudu latviešu nācijai" un pacensties iegūt balsis uz šīs tēmas rēķina.

Vieno no tādām partijām ir Nacionālā savienība "Taisnīgums", kura Rīgā iesniegusi sarakstu no 7 cilvēkiem. Savā programmā šī politiskā spēka kandidāti tieši paziņo. ka "esam nacionālisti, un par mērķi izvirzām latviešu īpatsvara pieaugumu Rīgā, kur mūsu ir tikai 47%". Šim nolūkam partija piedāvā izveidot galvaspilsētā repatriācijas fondu latviešu reemigrācijai un ārzemnieku repatriācijai, ierobežot ārzemju studentu un jaunu migrantu - viesstrādnieku iebraukšanu un vispār "izveidot latvisku pilsētvidi".

Turklāt kandidātiem ir svarīgi veikt visu bērnudārzu pāreju uz mācībām tikai un vienīgi latviešu valodā un nojaukt pieminekli Atbrīvotājiem Pārdaugavā. Tāpat Nacionālā savienība saskata nepieciešamību Valsts valodas centra vietā izveidot represīvāku iestādi – Valodas kontroli. Protams, šī politiskā spēka iekļūšanas izredzes domē ir niecīgas – tās reitings sastāda procenta daļas, tomēr, kā norāda politoloģe Ilga Kreituse, partija ir nacionālāka, nekā Nacionālā apvienība, un ar labu reklāmu tai var izdoties paņemt sev daļu Nacionālās apvienības elektorāta.

Mācības tikai un vienīgi latviešu valodā

Patiešām, ilgu laiku nacionāli noskaņotais latviešu elektorāts atbalstīja lielākoties Nacionālo apvienību, tiesa, tagad, kā norādīja eksperte, tās vēlētāji pievelc daudz radikālākus spēkus. Tādēļ Nacionālajai apvienībai acīmredzami derētu aizdomāties par savu turpmāko stratēģiju, vēl jo vairāk tāpēc, ka jau šobrīd ir politiskie spēki, kuri noteikti "nokodīs" tai daļu vēlētāju. Piemēram, uz šo grupu pretendē "Jaunā Vienotība" un Jaunā konservatīvā partija (JKP), kuras vēlas īstenot galvaspilsētā pāreju uz mācībām tikai un vienīgi valsts valodā.

"Izglītība latviešu valodā – visās Rīgas skolās," teikts JKP programmā

"Jaunā Vienotība" paziņo par mācību nozīmi latviešu valodā bērnudārzos.

"Pašvaldības bērnudārzos mācības būs valsts valodā," norādīts šīs partijas programmas trešajā punktā.

Tiesa, par skolām tajā nav neviena vārda, taču starp Rīgas domes deputātu kandidātiem ir bijušais izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, kurš spēja izvilkt cauri likumu, saskaņā ar kuru no 2021. gada 1. septembra vidusskolās visām mācībām jānotiek latviešu valodā. Un, protams, ka, pēc ievēlēšanas pašvaldībā, viņš sāks rūpīgi skatīties, kā skolas ievēros likumdošanu.

Līdzīgus uzskatus demonstrē arī Nacionālā apvienība, kura uzstājas kopējā sarakstā ar Latvijas Reģionu apvienību. Īpaša prioritāte viņiem ir izglītības programma valsts valodā pirmsskolas vecuma bērniem. Pēc partijas domām, tai ir jābūt pieejamai visiem Rīgas iedzīvotājiem un jāstājas spēkā no 2022. gada 1. septembra. Tātad Nacionālā apvienība, līdzīgi "Jaunajai Vienotībai", vēlas, lai visi Rīgas bērnudārzi pāriet uz mācībām tikai un vienīgi latviešu valodā, un nacionāli domājošiem vēlētājiem nāksies izlemt, kam no tiem dot priekšroku vēlēšanās.

Uzsvars uz pilsētas attīstību

Bloks "Attīstībai/Par!" un "Progresīvie", kuram, spriežot pēc reitingiem, ir reālas izredzes uzvarēt vēlēšanās, nolēma apiet asos nacionālos jautājumus un koncentrēties uz pilsētas attīstības, cerot tādējādi iegūt rīdzinieku balsis, neatkarīgi no dzimtās valodas. Par izglītību apvienība norādījusi, ka nodrošinās vietu bērnudārzā visiem Rīgas bērniem vecumā no pusotra gada, godīgi finansēs tostarp arī privātos bērnudārzus, savukārt skolās no pirmās klases bērni varēs apgūt angļu valodu, IT, eksaktās zināšanas un mākslu.

Pēc līdzīga principa virzās arī "Gods kalpot Rīgai", kurai Latvijas galvaspilsētai jākļūst arī par Latvijas izglītības centru. Tādēļ partija uzstāda sev mērķi motivēt skolotājus, ieinteresēt skolēnus un padarīt izglītību mūsdienīgu, kā dēļ skolas ir jāaprīko ar jaunām datorklasēm, bet skolēniem jānodrošina planšetes. Savukārt KPV LV paziņo par pašvaldības apmaksātas bērnudārza vietas nozīmi un bezmaksas pamatizglītību, vidējo izglītību vai profesionālo izglītību.

Interesanti, ka šoreiz par mācībām latviešu valodā skolās un bērnudārzos noklusēja arī Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). ZZS liek uzsvaru uz jaunu pirmsskolas izglītības iestāžu būvniecību, veselīgu Latvijas ēdiena nodrošināšanu skolēniem un finansējuma piešķiršanu bezmaksas bērnu ārpus klases nodarbībām. Protams, ZZS elektorāts parasti ir latvieši, taču, kā norādīja politologs Jānis Ikstens, daļa "Saskaņas" atbalstītāju izskata ZZS, kā otru izvēli, tādēļ, iespējams, tā arī nolēma izlīdzināt stūrus.

Likme uz krievu vēlētājiem

Pati "Saskaņa" priekšvēlēšanu programmā tiek pozicionēta kā partija, pateicoties kurai galvaspilsētā tika nodrošināts starpnacionālais miers.

"Rīga vienmēr būs pilsēta, kurā vienādi komfortabli jutīsies gan rīdzinieki latvieši, gan nelatvieši," norādīts tekstā.

Tāpat šis politiskais spēks turpinās rīkot bezmaksas latviešu valodas kursus krievvalodīgajiem rīdziniekiem un fakultatīvās nodarbības dzimtajā valodā galvaspilsētas mazākumtautību skolās.

Par fakultatīviem runā arī partija "Alternatīva", paziņojot, ka tā ir par izglītību dzimtajā valodā.

Par to uzstājas arī Latvijas Krievu savienība, kam plāno "iecelt par skolu un bērnudārzu direktoriem tādus speciālistus, kas maksimāli saglabās rīdzinieku bērnu nacionālo identitāti". Vēl LKS garantē "taisnīgu resursu sadali izglītības iestādēm neatkarīgi no mācībvalodas" un piedāvā "nodrošināt iespēju lietot krievu valodu saziņā ar pašvaldības uzņēmumiem un iestādēm".

Neskaitot to, LKS sola "Rīgas pasākumu kalendārā latviešu svētkus bagātināt ar kultūras pasākumiem, kas atbilst krievu un citu kopienu tradīcijām", kā arī saglabāt un restaurēt pieminekli Atbrīvotājiem.

Par jebkādu vēstures pieminekļu nojaukšanas aizliegšanu paziņo arī "Jaunā saskaņa". Vēl šī partija uzskata par svarīgu nodrošināt brīvu mācībvalodas izvēli Rīgas skolās un bērnudārzos, tādējādi arī cerot uz krievvalodīgo balsīm.

47
Tagi:
vēlēšanas, Rīgas dome
Pēc temata
"Attīstībai/Par!" un "Progresīvie": iekšējās konkurences gaidās
Nemiro: Rīgu nevar padarīt latvisku
Rozenvalds: Rīgas domes vēlēšanas interesē tikai pašus kandidātus
Koalīciju rudenī skaita: Latviju gaida valdības krīze
Nodokļu strupceļš koalīcijai: "jaunie konservatori" bloķē reformas apspriešanu
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Politologs: Tramps faktiski apsolījis "asiņainu slaktiņu" sakāves gadījumā

2
(atjaunots 14:40 26.09.2020)
Vairāku iemeslu dēļ ASV līderim būs grūti atkārtot savus 2016. gadā gūtos panākumus, uzskata eksperts Sergejs Sudakovs.

RĪGA, 26. septembris – Sputnik. ASV prezidents Donalds Tramps nolēma neatbildēt uz jautājumu, vai viņš var garantēt mierīgu varas nodošanu valstī saskaņā ar prezidenta vēlēšanu rezultātiem. Pie tam amerikāņu līderis nešaubās par savu uzvaru.

Iepriekš viņš paziņoja, ka varētu neatzīt vēlēšanu rezultātus sakāves gadījumā, vēsta Sputnik Lietuva.

Intervijā radio Sputnik Militāro Zinātņu akadēmijas profesors, politologs Sergejs Sudakovs pastāstīja, ka ASV veidojas neparasta situācija, kas rada valstī aizvien lielāku plaisu.

"Sākumā demokrāti un republikāņi izmantoja savstarpējus draudus, tagad Tramps ir pārkāpis visas robežas. Viņš ir gatavs vienkārši pieteikt karu un teikt: "Ja es nevaru tikt pārvēlēts, es tik un tā palikšu ASV prezidents, jo es neticu to vēlēšanu leģitimitātei, kas notiks, ka uzvarēs demokrāti." Iznāk, ka Tramps tagad vienkāršiem vārdiem apgalvo, ka ir gatavs otrajam pilsoņu karam ASV, ja viņu neatbalstīs, ja viņam liks šķēršļus ar mērķi soli pa solim attālināt viņa prezidentūru," konstatēja eksperts.

Sudakovs uzskata, ka Trampam ir tīri labas izredzes izcīnīt uzvaru, lai arī sociologu viedoklis ir citāds.

"Tagad, domāju, būs diezgan grūti atkārtot to, kas bija paveikts 2016. gadā, ņemot vērā pandēmiju, ekonomisko lejupslīdi Amerikā, tagadējo milzīgo parādu, krīzi, kas nāk kopā ar hipotekāro krīzi. Taču tādus izteikumus, kā atļāvies Tramps, teikt nevajadzētu. Lieta tāda, ka sabiedrība ir pārāk sakaitēta. Šīsdienas paziņojumā, varētu teikt, lasiet starp rindām: ja nebūs taisnīgu vēlēšanu un es nepalikšu prezidenta postenī, cilvēki izies ielās, - un tas būs asiņains slaktiņš," piebilda politologs.

2
Tagi:
ASV, prezidenta vēlēšanas, Tramps
Pēc temata
Donalda Trampa karš un miers
Mediji pastāstīja, kā Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā
Kremļa viltīgais plāns: sagraut Ameriku, lai glābtu Trampu
Politologs: Tramps nevēlas ieķēpāties "miglainajā stāstā" par Navaļniju
Putins var palīdzēt Trampam tikt pārvēlētam
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Politologs: Tramps nevēlas ieķēpāties "miglainajā stāstā" par Navaļniju

21
(atjaunots 19:05 25.09.2020)
ASV senatoru grupa iesniegusi likumprojektu par sankcijām pret Krieviju Alekseja Navaļnija lietā. Politologs Vladimirs Možegovs radio Sputnik ēterā šo soli nosauca par "gaisa tricināšanu" un pamatoja savu viedokli.

RĪGA, 25. septembris – Sputnik. ASV senatoru grupa iesniegusi likumprojektu par sankcijām pret Krieviju Alekseja Navaļnija lietā, liecina informācija Republikāņu partijas pārstāvja Marko Rubio lapā, vēsta RIA Novosti.

Dokuments paredz ierobežojumus pret Krievijas amatpersonām, kas, pēc dokumenta autoru domām, "iejaukti starptautisko tiesību atklātā pārkāpumā", ieskaitot Navaļnija "saindēšanu".

Likumprojekts pieprasa no ASV varasiestādēm atskaitīties Kongresam par to, kas tām zināms par Krievijas prezidenta Vladimira Putina un viņa tuvāko aprindu finansēm. Tas uzdod Baltajam namam atbildēt uz jautājumu, vai Krievija pārkāpusi ASV likumus, kas aizliedz ķīmisko un bioloģisko ieroču izmantošanu.

Līdz ar Marko Rubio dokumentu parakstījis republikānis Mits Romnijs, kā arī demokrāti Kriss Kunss, Bens Kardins un Kriss van Hollens.

Lai likumprojekts tiktu pieņemts, tam jāsaņem atbalsts Senātā un Pārstāvju palātā, kā arī prezidenta paraksts.

Politologs Vladimirs Možegovs radio Sputnik ēterā komentēja senatoru iniciatīvu.

"Tas ir tīri publisks darbs. Kādas var būt atskaites? Tās ir absolūti nereālas lietas. Tās visas ir runas par labu nabagiem, izteikumi priekšvēlēšanu histērijas palielināšanai. Pie tam: Navaļnija lieta, drīzāk, ir demokrātu jautājums. Republikāņi tam pievienojās negribīgi, un, man šķiet, neatbalstīs to nākotnē. Jebkurā gadījumā Tramps to visu noslēdza ļoti piesardzīgi un distancēti. Un Pompeo teica, ka vajagot reaģēt, kad būs zināmi visi notiekošā fakti, ka pagaidām nav gluži skaidrs, kas notiek," konstatēja Vladimirs Možegovs.

Pēc viņa domām, amerikāņi varētu saņemt no vāciešiem informāciju par Navaļniju, taču pieprasījumi no ASV nav saņemti.

"Tas būtu kaut kāds pamats sankcijām, taču pagaidām tādi pieprasījumi nav saņemti. Tāpēc man šķiet, ka tā visa ir gaisa tricināšana. Tas ir kaut kāds tumšs stāsts, tāpēc Tramps negrib tajā ieķēpāties – demokrātu afēra, kurā vienkārši negribas ieķēpāties. Man šķiet, demokrāti pastiprināti virzīs jautājumu uz priekšu, bet Tramps no tā visa mazliet attālināsies," uzskata politologs.

Krievijas Korupcijas apkarošanas fonda dibinātājs Aleksejs Navaļnijs tika hospitalizēts 20. augustā Omskā, kad viņam kļuva slikti lidmašīnā. Pēc izmeklēšanas mediķi diagnosticēja vielmaiņu traucējumu, kura rezultātā strauji krities cukura līmenis asinīs. Pagaidām nav zināms, kāds bijis tā iemesls, taču nekādas indes pacienta urīnā un asinīs netika atrastas.

Divas dienas vēlāk Navaļnijs tika pārvests uz Vāciju. Drīz pēc tam Vācijas valdība, atsaucoties uz kara mediķiem, paziņoja, ka Krievijas valstspiederīgais saindēts ar vielu no kaujas vielu grupas "Novičok".

Zināms, ka Vācijas izlūkdienestam BND bija piekļuve "Novičok" no 90. gadiem. Turklāt tas pētīts aptuveni 20 rietumvalstīs, arī Lielbritānijā, ASV, Zviedrijā un Čehijā.

Krievija saskaņā ar prezidenta dekrētu no 1992. gada pārtraukusi izstrādes ķīmisko ieroču jomā un 2017. gadā likvidēja visus šo vielu krājumus. To apstiprināja OPCW.

Trešdien Navaļnijs izrakstīts no stacionāra, viņa stāvoklis ir apmierinošs, ārstējošie speciālisti pieļauj, ka viņš izveseļosies pilnībā.

21
Tagi:
Novičok, Navaļnijs, Tramps
Pēc temata
"Novičok" izstrādātājs salīdzināja tā efektivitāti ar kodolbumbu
Krievijas vēstnieks atbildēja uz Vācijas prasību izmeklēt incidentu ar Navaļniju
Krievijas ĀM: OPCW organizēja veselu operāciju, lai paņemtu Navaļnija analīzes
Eiropa cīnās par liberālo vienprātību un demokrātisko totalitārismu