ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Eksperts prognozēja augošu sabiedrības šķelšanos ASV pēc prezidenta vēlēšanām

27
(atjaunots 12:14 29.06.2020)
Neatkarīgi no vēlēšanu iznākuma, tās neatrisinās amerikāņu sabiedrības, amerikāņu politiskās sistēmas un ārpolitikas galvenās problēmas, un no šīm vēlēšanām Amerika izies vēl sašķeltāka, uzskata eksperts.

RĪGA, 29. jūnijs - Sputnik. Neatkarīgi no prezidenta vēlēšanu rezultāta ASV pēc vēlēšanām būs vēl vairāk sašķelta, uzskata Krievijas Ekonomikas augstskolas Nacionālās pētniecības universitātes Pasaules ekonomikas un pasaules politikas fakultātes Komplekso Eiropas un starptautisko pētījumu centra direktors Dmitrijs Suslovs, vēsta RIA Novosti.

ASV prezidenta vēlēšanas notiks 3. novembrī. No Demokrātiskās partijas prezidenta postenim balotējas bijušais viceprezidents Džo Baidens.

"Neatkarīgi no vēlēšanu iznākuma, tās neatrisinās amerikāņu sabiedrības, amerikāņu politiskās sistēmas un ārpolitikas galvenās problēmas, un no šīm vēlēšanām Amerika izies vēl sašķeltāka, bet ievēlētais prezidents, vienalga, vai tas būs Tramps vai Baidens, būs prezidents tikai daļai Amerikas, labākajā gadījumā – pusei Amerikas, taču ne visai valstij. Polarizācija saglabāsies un pat pastiprināsies," Suslovs teica Krievijas Starptautisko lietu padomes sēdē "Kas jāzina par vēlēšanām ASV 2020. gadā?"

Priekšvēlēšanu kampaņa notiek pandēmijas un masu protestu apstākļos, kas vēl saasinājuši sociālo šķelšanos ASV, atgādināja eksperts. "Pats galvenais ir tas, ka šīs vēlēšanas ir unikālas, ņemot vērā kompleksās krīzes līmeni, kurā šodien nonākušas Savienotās Valstis. Tā ir arī iekšējā plaisa: rasu, sociālā, kultūras vērtību, politiskā, šķelšanās starp Trampu un eliti. Šīs plaisas pārklāj viena otru un jau novedušas pie pēdējos gadu desmitos neredzētas amerikāņu politiskās sistēmas un sabiedrības polarizācijas," viņš paskaidroja.

Krievijas politiķis Aleksejs Puškovs, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Трефилов

Ārpolitiskās krīzes pamatā ir fakts, ka ASV nav gatava uzņemties viena centra lomu daudzpolārajā pasaule, norādīja eksperts.

Viņš piezīmēja, ka to papildina ekonomiskā krīze – lai arī to izprovocējusi pandēmija, taču tai ir strukturāls raksturs.

"Neviena no šīm krīzēm netiks pārvarēta ASV prezidenta vēlēšanu rezultātā," uzskata eksperts.

Pēc Suslova domām, patlaban vēl būtu pāragri spriest par prezidenta vēlēšanu iznākuma perspektīvām. "Gada sākumā Trampa izredzes uz uzvaru un otru prezidentūras termiņu šķita visai lielas," viņš atgādināja. Taču līdz ar citiem faktoriem pandēmija kaitēja Trampa reputācijai, protesti daļēji bija arī protesti pret Trampu, viņš teica. "Neapmierinātības epicentrā ir tagadējā prezidenta figūra, un šie protesti ir iešūpojuši amerikāņu sabiedrību uz kreiso pusi un novājinājuši Trampa autoritāti," viņš uzskata.

"Izšķiroša ietekme būs apmeklējumam un pozīcijai svārstīgajos štatos. Ja iedzīvotāju protesti un vispārējais sašutums ļaus uzturēt demokrātisko elektorātu mobilizētu līdz vēlēšanām, un, atbilstoši nodrošinās demokrātiem augstu apmeklējumu un ja demokrāti tomēr pievilinās nenoteiktos vēlētājus Baidena pusē, un pagaidām aptaujas patiešām fiksē šo tendenci, tad Tramps, domājams, zaudēs," uzskata Suslovs.

Tomēr, ja ASV pēkšņi atsāksies ekonomiskā izaugsme, saruks bezdarbs un iedzīvotājiem apniks protesti, vēlēšanu perspektīvas atkal būs nenoteiktas, viņš piebilda.

Pēc eksperta domām, amerikāņu polarizācijas saglabāšanās ārpolitikā nozīmē, ka ārpolitika arī turpmāk būs politiskās dzīves instruments. "Lielāko prioritāti ASV ārpolitikā iegūs virzieni, kuros panākta iekšpolitiska vienprātība, tostarp arī konfrontācijas politika attiecībās ar Krieviju un Ķīnu. Nav iekšpolitisko priekšnoteikumu, kas liktu atteikties no šīs Krievijas un Ķīnas dubultās apturēšanas politikas," viņš atzīmēja.

"Kas attiecas uz politiku attiecībās ar Krieviju, gan Krievijai naidīgā vienprātība, gan amerikāņu elites polarizācija, gan politiskās cīņas intensitāte ASV padara neiespējamu, un tālāka konfrontācija diemžēl kļūst neizbēgama," secināja eksperts.

27
Tagi:
Donalds Tramps, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
Sanderss iesaka Krievijai "turēties tālāk" no vēlēšanām ASV
Miljardieris Blumbergs iesaistījies ASV prezidenta vēlēšanu kampaņā
Vjačeslavs Dombrovskis

Dombrovskis paskaidroja, kādēļ Latvijas elite domā, ka spēs asimilēt krievus

13
(atjaunots 08:46 26.11.2020)
Latvijas krieviem asimilācija ir nepieņemama, lai arī valsts vadība domā savādāk; Vjačeslavs Dombrovskis piedāvāja latviešu politiķiem atbildēt uz diviem galvenajiem jautājumiem.

RĪGA, 26. novembris – Sputnik. Krievi Latvijā jau agrā bērnībā saskaras ar naidīgu latviešu attieksmi, pastāstīja Neatkarīgā intervijā Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis, komentējot deputātes Dagmāras Beitneres-Le Gallas izteicienu, kura atļāvās Saeimas tribīnē paziņot, ka Latvijā nav neviena krievvalodīga intelektuāļa, kurš spētu iedzīvināt diskusiju par krievvalodīgo piederību.

Taču viņš atzīmēja, ka ne visi latvieši attiecas pret krieviem šādā veidā.

"Piemēram, latviešu politiķe Evija Papule uzreiz skaidri un cieti pateica, ka tā izteikties nav pieņemami. Ir labi, un tas ir svarīgi, ka ir latviešu politiķi, kas uzskata, ka tas nav pieņemami, un viņiem ir drosme to pateikt. Politika par nelatviešiem tā īsti nekur nav noformulēta, lai gan viņu ir aptuveni 40%.

Faktiskā politika pašlaik ir asimilācija. Tā to savulaik ir pateicis arī premjers Krišjānis Kariņš. Tā saucamajiem krievvalodīgajiem un krieviem tiek piedāvāts kļūt par latviešiem, ar to atsakoties no kādas būtiskas daļas sava krieviskuma - atteikties no mācīšanās dzimtajā valodā, no televīzijas kanālu skatīšanās krieviski utt.

Latvijas "istablišments", jeb elite, uzskata, ka Latvijas krievvalodīgo integrācija nozīmē, ka krieviem vajag asimilēties. Un uzskata, ka šis jautājums ir izlemts un slēgts," pastāstīja Dombrovskis.

Viņš atgādināja par neseno Latvijas krievvalodīgo iedzīvotāju vērtību orientāciju pētījumu, kuru pēc portālā "Spektr" veica SKDS. Saskaņā ar to, vairums krievvalodīgo iedzīvotāju atbalsta Eiropas vērtības, taču tikai 13% bija gatavi asimilēties.

"Šie 13 no simta dod kaut kādu iluzoru pamatu latviešu sabiedrībai domāt, ka šis asimilācijas projekts ir akceptēts. Īpaši, ja mēs runājam par to sabiedriski aktīvo cilvēku daļu, kas dzīvo tā saucamajā Twitter telpā. Bet ir jau vēl ļoti daudz cilvēku, kuri Twitter nedzīvo, kas šo asimilācijas piedāvājumu pēc būtības noraida," uzsvēra deputāts.

Viņš atzīmēja, ka tajā pašā jautājumā 88% respondentu paziņoja, ka uzstājas par mācībām dzimtajā valodā, savukārt 84% atzīmēja, ka viņiem krievu kultūras telpa ir galvenā.

"Jautājumā par savu piederību krievu kultūras telpai redzam, ka atbildes ir tikpat kā vienādas visās paaudžu grupās. Tāpat arī gados jaunie cilvēki uzskata, ka viņiem ir svarīgi lasīt grāmatas vai skatīties filmas, iegūt izglītību krievu valodā. Domāju, ka šie fakti norāda uz to, ka kādi 87% procenti krievu šo asimilācijas procesu nav gatavi un negrib pieņemt. Un arī nākotnē tas nevar būtiski mainīties," atzīmēja Dombrovskis.

Viņš vēlreiz uzsvēra, ka Latvijā nav integrācijas politikas – pastāv tikai kurss uz asimilāciju.

"Pēc savas būtības tā ir strausa politika - politiskais "istablišments" cenšas dzīvot tā, it kā krievvalodīgo valstī vispār nebūtu, vai nu uzskatot, ka ļoti tuvā nākotnē viņi visi asimilēsies. Bet šādas asimilācijas nebūs, līdz ar to divkopienu problēma pastāv, tā turpinās pastāvēt, un tā ir nopietna.

Ir divi jautājumi, ko katram vajadzētu sev uzdot un padomāt par atbildi.

Pirmais jautājums ir: "Vai jūs uzskatāt, ka valsts vai jebkura organizācija var veiksmīgi attīstīties, ja gandrīz 40 procenti tās iedzīvotāju vai darbinieku ir atsvešināti vai tiek uzskatīti par svešiniekiem?" Otrais jautājums latviešu politiķiem: "Vai jūs uzskatāt, ka ir ilgtspējīgi uzturēt tikai aktīvas konfrontācijas politiku pret valsti, kuras valodā mājās runā 40% Latvijas iedzīvotāju?"

Katram ir vērts uzdot sev šos jautājumus un padomāt par atbildēm," nobeigumā sacīja Dombrovskis.

13
Tagi:
Vjačeslavs Dombrovskis, krievvalodīgie
Pēc temata
Atņēma izglītību, neiedeva pilsonību: aktīviste par to, kā Latvijā apvienoja krievus
Bizness latviešu stilā un Latvijas pretkrievu valoda: Lindermans par aktuālām tēmām
"Mēs it kā dzīvojam dažādās valstīs": vai latviešu un krievu ienākumi atšķiras
Urbanovičs: Latvija top arvien latviskāka un nabadzīgāka
Krievijas AM

Trampa administrācija sagatavojusi sankciju projektu pret Krievijas AM

16
(atjaunots 07:22 26.11.2020)
Sankciju saraksta projekts paredz ierobežojumus, kuru rezultātā ASV kompānijas būs spiestas saņemt īpašu licenci, lai turpinātu jebkādus sakarus ar Krievijas uzņēmumiem.

RĪGA, 26. novembris — Sputnik. Savienotās Valstis varētu ieviest sankcijas pret Krievijas Aizsardzības ministriju, virkni aizsardzības un civilās rūpniecības sfērā strādājošu uzņemumu, ar Vladimira Putina administrāciju saistītu federālo valsts unitāro uzņēmumu, kā arī Ņižegorodskas apgabala Galveno iekšlietu pārvaldes ekspertu-kriminālistu centru, vēsta RIA Novosti.

Par to liecina pašreizējā prezidenta Donalda Trampa administrācijas gatavotā sankciju saraksta projekta melnraksts, ar ko izdevies iepazīties ziņu aģentūrai. Jaunie pasākumi saistīti ar ierobežojumiem, ko plānots vērst pret 89 Ķīnas kompānijām, kas sadarbojas ar bruņotajiem spēkiem, un 28 Krievijas organizācijām aviācijas, raķešu kosmiskajā un kodolenerģētikas nozarēs, iekārtu un dzinēju būves jomā, kā arī zinātniskajiem centriem.

Citu starpā sarakstā varētu iekļūt valsts korporācijas "Rosatom" institūti, kas piedalījās perspektīvā bruņojuma izstrādē, divi "Roskosmos" uzņēmumi, kā arī helikopteru un aviācijas dzinēju ražotāji, aviācijas materiālu un gaisa satiksmes organizācijas sistēmu izstrādātāji un piegādātāji.

Ziņu aģentūras informācijas avots konstatēja: ja sankcijas tiks apstiprinātas, ASV kompānijas būs spiestas saņemt īpašu licenci, lai turpinātu jebkādus sakarus ar Krievijas uzņēmumiem.

Iepriekš ASV Valsts departaments informēja par sankcijām pret trim Krievijas uzņēmumiem ("Aviazapčastj", AAS "Elekon" un "Nilco Group") saskaņā ar likumu par masu iznīcības ieroču neizplatīšanu. Tās aizliedz jebkādām ASV valdības struktūrām sadarboties ar minētajām kompānijām un liedz tiesības izsniegt licences eksporta kontrolē esošo preču nodošanu.

16
Tagi:
sankcijas, Donalds Tramps, Krievija, ASV
Pēc temata
Pompeo piedraudējis ar sankcijām visiem, kas piegādās ieročus Irānai
Vai Krievijai draud "ellīgas sankcijas" Baidena varas apstākļos
NYT: Tramps plānojis uzbrukumu kodolobjektam Irānā
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa
John McCain

Daily Express: trešā pasaules kara risku radījis ASV eskadras kuģis

0
(atjaunots 11:53 26.11.2020)
Britu preses izdevums konstatēja, ka pēdējo dienu laikā notikuši divi vērā ņemami incidenti, kuros iesaistīti ASV Jūras kara spēki.

RĪGA, 26. novembris — Sputnik. Amerkāņu kara kuģu darbības pie Krievijas krastiem draud ar bīstamām sekām, pat ar pasaules karu, uzskata britu preses izdevuma Daily Express žurnālists Pols Viterss, vēsta RIA Novosti.

Raksta autors atzīmēja, ka pēdējo dienu laikā notikuši divi vērā ņemami incidenti, kuros iesaistīti ASV Jūras kara spēki. 23. novembrī Melnās jūras akvatorijā iegāja eskadras kuģis "Donald Cook" NATO operācijas "Atlantic Resolve" ietvaros ar mērķi nodrošināt "drošību jūrā". Savukārt dienu vēlāk eskadras mīnu kuģis "John McCain" pārkāpa Krievijas valsts robežu Primorskas novada dienvidos, Pētera Lielā līcī.

"Trešā pasaules kara draudi no jauna saasinājušies pēc tam, kad Krievijas kara kuģis padzina amerikaņu eskadras kuģi, kas, pēc Maskavas apgalvojuma, pārkāpis Krievijas robežu Pētera Lielā līcī," teikts rakstā.

24. novembrī eskadras kuģis pārkāpa Krievijas valsts robežas un par diviem kilometriem iedziļinājās tās teritoriālajos ūdeņos. "John McCain" tos pameta tikai pēc tam, kad lielais pretzemūdeņu kuģis "Admiral Vinogradov" brīdināja ārvalstniekus, tostarp – arī par tarāna risku.

Savienoto Valstu 7. flotes vadība apgalvoja, ka kuģis esot piedalījies "brīvas kuģošanas nodrošināšanas" operācijā.

Amerikāņi apgalvoja, ka ūdeņi, kuros iegājis viņu kuģis "nav Krievijas teritoriālā jūra, un ASV nepiekrīt paziņojumam, ka Pētera Lielā līcis ir "vēsturisks" saskaņā ar starptautiskajiem likumiem.

Krievijas Valsts domes Starptautisko lietu komitejas locekle Jeļena Paņina novērtēja ASV rīcību. Pēc viņas domām, tas ir Krievijas un ASV attiecību eskalācijas mēģinājums. Līdzīgu viedokli pauda arī Klusā okeāna flotes bijušais komandieris admirālis Viktors Fjodorovs. Savukārt Melnās jūras bijušais komandieris admirālis Vladimirs Komojedovs radiostacijas НСН ēterā nosauca amerikāņu militārpersonu operāciju par nekaunību un aicināja Krievijas vadību rūpīgāk pārdomāt valsts robežu aizsardzību.

0
Tagi:
Krievija, ASV
Pēc temata
NATO mācības Sea Breeze 2020 Melnajā jūrā – spēles ar pulvera mucu
Krievijas iznīcinātāju uzbrukums ASV eskadras kuģim: feļetons no kuģa klāja
ASV rada Melnajā jūrā vēl vienu spriedzes zonu