Rozes, foto no arhīva

Krīzes taupība Latvijā: Saeima pasūtīja ziedus 20 tūkstošu eiro vērtībā

53
(atjaunots 11:14 05.04.2020)
Latvijas Saeimas administrācija izsludināja ziedu kompozīciju piegādes iepirkumu. Kopējā līguma cena ir 19 999 eiro. Šādi tēriņi krīzes laikā izraisīja naidpilnus komentārus no parlamenta opozīcijas puses.

RĪGA, 5. aprīlis – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Elektroniskajā iepirkumu sistēmā no 3. līdz 17. aprīlim ir izsludināts ziedu kompozīciju iepirkuma konkurss. Pakalpojuma kopējā cena sastāda 19 999 eiro. Saeima grasās iegādāties ziedu kompozīcijas valsts un vietējas nozīmes pasākumiem, kā arī vietējas nozīmes oficiālajiem notikumiem un pasākumiem.

Zaļu un zemnieku savienības pārstāvji šajā sakarā izteica protestu. Politiķi aicina atteikties no nevajadzīgiem tēriņiem ārkārtējās situācijas laikā.

ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Uldis Augulis paziņoja šajā sakarā sekojošo: "Līdzekļus, kurus Saeima grasās izdot ziedu kompozīcijām, labāk varētu novirzīt, piemēram datoru vai viedierīču iegādei skolēniem, kuriem šobrīd attālināta mācīšanās sagādā grūtības."

Turklāt, pēc Auguļa sacītā, sašutumu raisa tas, ka iepirkums tika izsludināts dienā, kad Saeima ar balsu vairākumu noraidīja visus opozīcijas piedāvājumus par papildu pasākumiem uzņēmumu un iedzīvotāju atbalstam.

Citu ierosinājumu vidū pēdējā Saeimas sēdē tika noraidīti opozīcijas deputātu – ZZS, "Saskaņas" frakcijas un "Gobzema grupas" deputātu – piedāvājums paredzēt maziem uzņēmumiem, ka to valdes locekļi arī var pretendēt "dīkstāves pabalsta" saņemšanai.

Šobrīd tiesības saņemt šo pabalstu ir tikai algotiem darbiniekiem, bet ne valdes locekļiem. Tiesa, iespējams, koalīcijas partijas, kā tas jau ir vairākas reizes noticis, piesavināsies opozīcijas piedāvājumu un izskatīs to tuvākajā valdības sēdē.

Tāpat opozīcija piedāvāja (un koalīcijas partijas noraidīja) uz ārkārtējās situācijas laiku aizliegt komercbankām palielināt kredītlīgumu procentu likmes. Tika piedāvāts dot iespēju saņemt dīkstāves pabalstu personām ar invaliditātes pensiju, kuri ir zaudējuši darbu.

Atbalstu neguva arī piedāvājumi kompensēt no valsts budžeta pensiju un pabalstu piegādes izmaksas. Turklāt opozīcija piedāvāja noteikt minimālo pabalstu 300 eiro apmērā – pēc esošajām normām, pabalsts var būt arī mazāks.

Vairumu, ja ne visus šos pasākumus, koalīcija noraidīja ar stingras līdzekļu taupības ieganstu. Protams, tajā pašā dienā tērēt 20 tūkstošus ziedu iegādei, maigi sakot, ir bezatbildīgi attiecībā pret iedzīvotājiem.

Taču nevar teikt, ka parlaments pavisam nav sācis taupīt naudu. Vēl 27. martā Saeimas Prezidija sēdē tika izskatīts jautājums "Par Saeimas budžeta samazināšanu 2020. gadā". Sadaļā "Preces un pakalpojumi" Saeima samazināja izdevumus par 50 700 eiro (no vairāk nekā 4,3 miljoniem eiro).

Ņemot vērā, ka kopējais Saeimas budžets sastāda 25,433 miljonus eiro, "krīzes taupība" sastādīja aptuveni 0,19% no visa budžeta.

53
Tagi:
saeima, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Bez pabalsta palikušie Latvijas iedzīvotāji: "nāksies pāriet uz naturālo saimniecību"
Piga dīkstāves pabalsta vietā: kā ar viltīgiem filtriem atņemt cilvēkiem naudu
Ekonomiste: valsts aparātam jāpiešķir dīkstāves pabalsti – ietaupīsies līdz 300 miljoni
Kontā "ieripo" 25 eiro – saki ardievas pabalstam: piga, nevis pabalsts pašnodarbinātajiem
Pabalsts un konsultācijas: kas jāzina par kolektīvo atlaišanu Latvijā
Vjačeslavs Dombrovskis

Dombrovskis: Latvijas valdībai iepaticies dzīvot ārkārtējās situācijas režīmā

15
(atjaunots 08:15 02.06.2020)
Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis uzskata, ka Latvijas valdība nesteidz atcelt ārkārtējās situācijas režīmu, jo viņiem tas ir iepaticies.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Valdība nesteidz iziet no ārkārtējās situācijas režīma, radio Baltkom ēterā paziņoja Saeimas deputāts, ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis.

"Šeit patiešām ir šāda kurioza situācija. Es atceros, kad tikai sākās runas par ārkārtējo situāciju, marta sākumā, valdība uzvedās ļoti neizlēmīgi. Veselības ministrija nevēlējās izsludināt ārkārtējo situāciju. Sākumā piedāvājums bija aizliegt pulcēties vairāk par 500 cilvēkiem. Un lūk, cik negribīgi valdība iegāja ārkārtējās situācijas režīmā, tikpat negribīgi viņi tagad no tās iziet. Jo stipri iepaticies," sacīja Dombrovskis.

Viņš atzīmēja vairākas pozitīvās ārkārtējās situācijas puses pie varas stāvošajiem.

"Fiskālās disciplīnas vietā – fiskālo iespēju valsts. Strādāt drīkst attālināti, bet valsts sektoram bieži vien tas nozīmē, ka var arī nestrādāt. Bet alga nāk. Valsts iepirkumiem nav jārīko konkurss. Tādēļ, no valdības viedokļa, šajā režīmā ir virkne plusu," teic Dombrovskis.

Taču, viņaprāt, vēl vienu pagarinājumu būtu grūti izskaidrot iedzīvotājiem.

"No otras puses mēs redzam, ka katru dienu jaunu inficēto skaits ir zem desmit. Turklāt sarkanais skaitlis medicīnas sistēmas noslogojumam ir aptuveni 40 cilvēki dienā. Kaimiņos ir Igaunija, arī tā noslēgusi savu ārkārtējo režīmu. Pie tam viņiem ir vairāk inficēto. Un izskaidrot to sabiedrībai ir grūti," atzīmēja Dombrovskis.

15
Tagi:
Vjačeslavs Dombrovskis, ārkārtējā situācija, saeima, valdība
Pēc temata
Latvijas valdība pieņēmusi stingrākus karantīnas noteikumus
Latvijai it kā vēl viena tauta ir rezervē: kas nav kārtībā ar dīkstāves pabalstiem
Latvijas iedzīvotājiem piedos vecus parādus, taču ne uzreiz
KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova

"Liktenīga kļūda": Zaharova atbildēja uz apsūdzībām KF saistībā ar nekārtībām ASV

22
(atjaunots 17:23 01.06.2020)
Iepriekš bijusī ASV prezidenta padomdevēja nacionālās drošības jautājumos Sjuzana Raisa paziņoja, ar ASV protesta akcijām un vardarbībām varētu būt saistīta Krievija.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Krievijas apsūdzēšana par iespējamo saikni ar nekārtībām ASV ir netīrs informācijas manipulācijas veids, paziņoja KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

Iepriekš bijusī ASV prezidenta padomdevēja nacionālās drošības jautājumos Sjuzana Raisa paziņoja, ar ASV protesta akcijām un vardarbībām varētu būt saistīta Krievija. Viņa atzīmēja, ka balstās uz savas pieredzes, nesniedzot nekāda vieda pierādījumus.

"Raisas kundze! Savulaik Jūsu partijas biedri pieļāva liktenīgu kļūdu – izdomāja muļķīgāko koncepciju – visā, kas jums nepatīk, vainot Krieviju. (Bijusī ASV valsts sekretāre) Hilarija Klintone un visa (bijušā ASV prezidenta Baraka) Obamas komanda pārliecināja sevi un centās pārliecināt visu pasauli, ka ASV iekšējās problēmas rada un pasliktina kāds no "ārpuses", jeb tieši Krievija. Šo kļūdu jūs cenšaties atkārtot šodien, kopā ar CNN žurnālistu pielietojot netīras informācijas manipulācijas metodes: viltus paziņojumi un nulle faktu to apstiprināšanai. Jūsu intervija CNN – tā ir tā propaganda," uzrakstīja Zaharova Facebook.

Viņa atgādināja, ka tie paši "sociālie tīkli", kurus, pēc ASV domām, krievi izmanto protestu kurināšanai Amerikas pilsētās, "ir reģistrēti ASV, pieder amerikāņiem un tiesiski tiek regulēti arī turpat".

"Jūs atkal cenšaties izspēlēt "krievu kārti"? Jūs esat aizspēlējušies, atgriezieties realitātē. Izejiet pie jūsu cilvēkiem un pasakiet acīs skatīdamies, ka viņus caur YouTube un Facebook vada krievi. Savukārt es paskatīšos uz amerikāņu "ekskluzivitāti" rīcībā," piebilda Marija Zaharova.

Nekārtību vilnis, kas pāršalkušas ASV, sākās Mineapolisā pēc afroamerikāņa Džordža Floida bojāejas, ko pastrādāja policisti.

Kopumā vairāk nekā 40 Amerikas pilsētas, tai skaitā Losandželosa, Sanfrancisko, Beverlihilsa, Čikāga, Orlando, Atlanta, Denvera, Rietumu Holivuda un citas, ieviesa savās teritorijās komandantstundu.

Iepriekš radio Sputnik paziņoja, ka Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps aicināja gubernatorus un mērus no Demokrātiskās partijas iesaistīt situācijas noregulēšanā Nacionālo gvardi.

22
Tagi:
viltus ziņas, protesti, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijā sniegts vērtējums ASV lēmumam izbeigt sadarbību ar PVO
Tramps paziņoja, ka atliks G7 samitu līdz septembrim un uzaicinās tajā Krieviju
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"

Nelegālās sacīkstes Rīgā: simtiem dragreisa cienītāju sapulcējās lidlaukā

0
(atjaunots 12:21 02.06.2020)
Aptuveni 800 cilvēku sapulcējās nelegālās sacīkstēs Rīgas Rumbulas lidlaukā, neraugoties uz masveida pasākumu aizliegumu; Sporta lietu apakškomisijas vadītājs gaida policijas paskaidrojumus.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Piektdien, 29. maijā, vēlā vakarā Rīgas Rumbulas lidlauka teritorijā notika nelegālas sacīkšu sacensības. Ar šo informāciju padalījies Saeimas deputāts no Jaunās konservatīvās partijas Sandis Riekstiņš.

Riekstiņš vada arī Saeimas Izglītības un zinātnes komisijas Sporta lietu apakškomisiju, un šī dragreisa cienītāju pulcēšanās viņam izraisījusi dziļu sašutumu.

"Piektdienas vakars, Rumbula (video atrasts instagram), nelegālas dragreisa sacensības. Pēc neoficiālas informācijas tur bija ap 800 cilvēkiem un policija neparādījās. Kamēr oficiālie sacensību organizatori cieš zaudējumus, jo godprātīgi ievēro visus noteikumus, nelegālie rullē! Vērsīšu valdības uzmanību uz šo un gribēšu dzirdēt policijas paskaidrojumus. Ķerstīt tos, kuri atrodas pašizolācijā ir vieglāk, bet te atklāti ignorē visu un klusums?" uzrakstīja savā Facebook Riekstiņš, pievienojot klāt video no Instagram.

Vērts atzīmēt, ka Rumbulā šādas nelegālās sacīkstes notiek pietiekoši sen. Jā, tas nav droši, bet no otras puses, labāk ir rīkot sacīkstes uz bijušā skrejceļa, nekā Rīgas ielās. Cits jautājums, ka pašlaik ārkārtējās situācijas režīma laikā valstī visi masveida pasākumi ir aizliegti.

Nesen Lietuvā šāda veida nelegālo sacīkšu laikā Šauļos policija aizturēja deviņus cilvēkus, ieskaitot Lietuvas sporta zvaigzni Danu Rapšīsu. Slavenais peldētājs pēcāk atvainojās par tik neapdomātu rīcību no viņa puses, taču no soda neizspruka – viņam izrakstīja 85 eiro sodu un uz 3 mēnešiem atņēma vadītāja tiesības.

0
Tagi:
Rīga