Suvenīru pārdēvēja Vecrīgā pēc ārkārtējās situācijas pasludināšanas

Latvijas valdība pieņēmusi stingrākus karantīnas noteikumus

62
(atjaunots 11:55 25.03.2020)
Ministru kabinets apstiprinājis vērienīgu programmu koronavīrusa krīzē cietušo iedzīvotāju atbalstam. Tiesa, pagaidām nav saprotams, cik ilgi Latvija varēs nodrošināt atbalstus visiem, kam tas nepieciešams.

RĪGA, 25. marts — Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Valdības sēdē otrdien, 24. martā, tika pieņemta virkne lēmumu, kas, no vienas puses, paredz stingrākas karantīnas prasības, no otras puses, - papildu soļus iedzīvotāju ekonomiskam un sociālam atbalstam.

Tirdzniecības centriem - sagatavoties

Premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka valdība nolēmusi pieņemt stingrākus karantīnas pasākumus. MK nolēmis slēgt visas sporta zāles valstī, kā arī aizliegt tirdzniecības centru darbu brīvdienās. K.Kariņš norādīja, ka darbu turpinās pārtikas veikali, aptiekas, veikali ar precēm mājdzīvniekiem, optikas, būvmateriālu un dārza preču veikali. Līdz atsevišķam lēmumam aizlieguma pasākumi paliks spēkā līdz 14. aprīlim – ārkārtas situācijas režīma laikā.

Interesanti, ka jau marta otrajā dekādē, kad ārkārtas situācija tikko stājās spēkā, par nepieciešamību ierobežot tirdzniecības centru darbu, kur izejamās dienās pulcējas cilvēku pūļi, runāja opozīcijas deputāts Aldis Gobzems. Vēlāk valdība "ņēma vērā" viņa aicinājumus desmit dienas vēlāk.

Vienlaikus valdība beidzot apstiprināja ilgi gaidīto Covid-19 krīzē cietušo nozaru sarakstu. To ilgu laiku gaidīja uzņēmumu darbinieki (un paši uzņēmumi), kam šis normatīvais akts ļaus operatīvi nodrošināt uz laiku atlaistajiem darbiniekiem valsts apmaksāto "dīkstāves pabalstu".

Starp cietušajām nozarēm ir dzelzceļa un citi sauszemes pārvadājumi, aviācijas pārvadājumi, visu veidu viesmīlības bizness un viss, kas saistīts ar viesu uzņemšanu, restorāni un sabiedriskā ēdināšana, kinofilmu ražošana un pārdošana, automašīnu noma un līzings, sporta inventāra noma. Sarakstā iekļautas arī tūrisma aģentūras un tūrisma operatori, ar izglītības pakalpojumiem saistītais bizness, muzeji, kultūras pasākumu organizācija, fitnesa centri un citas nozares. Iepriekš norādīts, ka nozaru saraksts tiks operatīvi papildināts valdības sēdēs. Pie tam uz "dīkstāves pabalstu" ir tiesības arī citu nozaru uzņēmumu darbiniekiem, ja viņiem izdosies pierādīt, ka atlaisti tieši sakarā ar koronavīrusu.

Sociālā "pakete"

Par iedzīvotāju sociālo nodrošinājumu krīzes periodā atskaitījās Latvijas labklājības ministre Ramona Petraviča. Dažādā gatavības stadijā ir likumu grozījumi, kuri, piemēram, paredz mazturīgo un trūkumcietēju statusa automātisku pagarināšanu ārkārtas gadījumā tiem, kam tas jāpagarina.

Valdība ievieš tā saucamo "krīzes pabalstu" un ir gatava uzņemties izdevumus daļas pašvaldības pabalsta apmaksai, taču ne vairāk kā 40 eiro vienam cilvēkam mēnesī. "Krīzes pabalstus" varēs saņemt cilvēki, kam nav ienākumu un kas nesaņem cita veida pabalstus.

Negaidītu atbalstu no valdības, iespējams, saņems mikrouzņēmumu darbinieki un cilvēki, kuri strādā uz patenta pamata. Ja viņi vairs nesaņem ienākumus no savas darbības, viņiem būs tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu.

Interesanti, ka ministrija izskata iespēju pagarināt bezdarbnieka pabalsta apmaksu "atsevišķām iedzīvotāju grupām". Atgādināsim, ka 2020. gada budžeta ietvaros Labklājības ministrija pieņēma lēmumu no 1. janvāra saīsināt pabalstu izmaksas termiņu līdz 8 mēnešiem. Par to savā lapā Facebook pajokoja Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis. "Ātra karma no COVID-19. Tikai pirms dažiem mēnešiem visa opozīcija korī norādīja, cik zaimojoša un neloģiska ir bezdarbnieku pabalsta termiņu saīsināšana. 17. martā virkne opozīcijas deputātu nāca klajā ar virkni nepieciešamo pasākumu cīņai ar epidēmijas sekām, ieskaitot bezdarbnieka pabalsta izmaksas termiņa pagarināšanu... Ministres Petravičas reakcija: nē, nē, nē. Taču, kā mēdz teikt, labāk lai pielec vēlu, nekā nekad."

Un vēl par nopietnām lietām. Patlaban Eiropas Komisija apstiprinājusi 250 miljonu eiro piešķiršanu Latvijai "antikrīzes pasākumiem". Vēl 1 miljards atrodas pensiju fondā. Cik ilgam laikam pietiks šīs naudas, lai nodrošinātu pabalstus un saglabātu noteiktos atbalsta apjomus?

Uz šo jautājumu preses konferencē atbildēja Labklājības ministrijas valsts sekretārs Ingus Alliks, kurš minēja salīdzinājumu ar 2009. gada krīzi. Iepriekšējās krīzes laikā valstī bez darba bija vairāk nekā 250 tūkstoši cilvēku, viņš atgādināja. Patlaban, pēc Nodarbinātības valsts aģentūras datiem, bezdarbs no 1. marta esot pieaudzis par 1200 cilvēkiem. Alliks pauda cerību, ka pieņemtie pasākumi ilgs divus līdz trīs mēnešus, un tiem nebūs graujošu seku. Šajā gadījumā sociālās apdrošināšanas sistēma spēs nodrošināt saistību izpildi. Viņš piebilda: ja viss apstāsies un bez darba paliks viss miljons cilvēku – sociālās apdrošinašanas sistēmas dalībnieki, situācija būs pavisam citāda. Alliks atzina, ka tādas apokaliptiskas ainas viņš zīmēt negribētu.

Pagaidām gan tikai paši iesīkstējušākie optimisti tic, ka ārkārtas situāciju Latvijā, iespējams, atcels 14. aprīlī.

62
Tagi:
karantīna, valdība, Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē (565)
Pēc temata
Piecas epidēmijas mācības Latvijai, jeb Mīts par "varonīgu uzvaru"
Inflācija: kas un kā sadārdzinājies Latvijā pēdējā gada laikā
Domino efekts: krīze koronavīrusa pandēmijas dēļ pakāpeniski skars visas nozares
Vladimirs Zeļenskis

Zeļenskis uzskata par nepieņemamām Krievijas prasības Ukrainai

26
(atjaunots 07:28 05.07.2020)
Vācu mediji informēja, ka Maskava pieprasa no Kijevas iesniegt kontaktu grupai Konstitūcijas grozījumu projektu un aktivizēt centienus, lai īstenotu "Štainmeiera formulu" Donbasā.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Ukrainas prezidents Vladimirs Zeļenskis paziņopja, ka neviens nevar pieprasīt no Kijevas likumu par Donbasa statusu, vēsta RIA Novosti.

Savu viedokli viņš pauda sarunā ar presi darba vizītes laikā Odesas apgabalā sestdien.

Piektdien izdevums Spiegel, atsaucoties uz Krievijas delegācijas neoficiālu darba dokumentu, informēja, ka Maskava pieprasa no Kijevas līdz 6. jūlijam iesniegt Minskas kontaktu grupā Ukrainas Konstitūcijas grozījumu projektu, kā arī aktivizēt centienus, lai īstenotu "Štainmeiera formulu" Donbasā. Vēlāk Krievijas prezidenta administrācijas vadītāja vietnieks Dmitrijs Kozaks paziņoja, ka Ukrainas delegācija "Normandijas četrinieka" valstu politisko padomnieku pārrunās nav informējusi, kad būs gatavs Konstitūcijas grozījumu projekts decentralizācijas jautājumos. Maskava pieprasa to paveikt tuvākajā laikā.

"Pirmkārt, neviens neko nevar pieprasīt no Ukrainas, mēs esam neatkarīga valsts. Man šķiet, ka šeit visiem jāpiestrādā pie retorikas. Turklāt tā jau ir starptautiskā retorika," teica Zeļenskis, atbildot uz jautājumu, vai patiešām Krievija pieprasa pieņemt likumu par Donbasa īpašo statusu līdz 6. jūliju. Translācija tika publicēta prezidenta ofisa lapā Facebook.

Tāpat Zeļenskis paziņoja, ka pagaidām nav gatavs komentēt "Normandijas četrinieka" līderu padomnieku pārrunas. Pie tam valsts vadītājs piebilda: viņš informēts, ka pārrunas noritējušas labi.

Padomnieku pārrunās Berlīnē piedalījās: no Krievijas – Dmitrijs Kozaks, no Vācijas – Jans Hekkers, no Francijas – Emanuels Bons, no Ukrainas – Andrejs Jermals.

Rostovas AES, foto no arhīva
© Sputnik / Григорий Сысоев

Likumu par Donbasa īpašo statusu Augstākā rada pieņēma 2014. gadā, taču tas joprojām nav stājies spējā. Pērnā gada beigās Ukrainas parlaments to pagarināja līdz 2020. gada beigām. Dokumens paredz, ka reģiona īpašais statuss stāsies spēkā pēc vairāku noteikumu izpildes, piemēram, pēc "nelikumīgu formējumu" izvešanas no šīm teritorijām.

2014. gada aprīlī Kijeva sāka militāru operāciju pret pašpasludinātajām Luganskas un Doņeckas tautas republikām, kas deklarēja neatkarību pēc valsts apvērsuma Ukrainā 2014. gada februāri. ANO dati liecina, ka konfliktā dzīvības zaudējuši aptuveni 13 tūkstoši cilvēku.

Ukrainas krīzes noregulēšanas problēma tiek apspriesta dažādos formātos, tostarp arī "Normandijas formātā". Varšava ierosināja sākt pārrunas "Ženēvas formātā", tas ir, iesaistīt tajās ASV un Poliju kā Krievijas un Ukrainas kaimiņvalsti. Tomēr vienošanos par uguns pārtraukšanu izdevies panākt tikai Minskā, kontaktu grupu sarunās ar Krievijas un EDSO starpniecību.

26
Tagi:
Vladimirs Zeļenskis, Donbass, Ukraina, Krievija
Pēc temata
Savčenko pastāstīja, kā Porošenko meloja par karu Donbasā
"Veče" Kijevā beigusies ar draudiem: ko sola Zeļenskim
Doņeckas republikas vadītājs: diez vai Kijeva izpildīs "Šteinmeiera formulas" prasības
Višinskis uzņēmis dokumentālu seriālu "Donbasa ļaudis"
Egils Levits

Valsts valoda un "mežabrāļi": apkopoti Levita pirmā prezidentūras gada kopsavilkums

28
(atjaunots 11:06 04.07.2020)
Levita aizritējušā gada svarīgāko iniciatīvu kopsavilkumā iekļuva piedāvājums par valsts valodas lomas nostiprināšanu un "pareizo" vēsturisko atmiņu.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Neilgi pirms amatā iestāšanās gadadienas Latvijas prezidents Egils Levits sarīkoja preses konferenci par sava darba rezultātiem un nākotnes plāniem. Valsts vadītāja mājaslapā par godu šim datumam tika publicēts detalizēts Levita darbības kopsavilkums atrodoties šajā amatā.

Kopumā prezidenta iniciatīvas ir sagrupētas trīs virzienos, kurus viņš noteica stājoties amatā 2019. gada 8. jūlijā: solidaritāte, piederība un moderna valsts.

Neskaitot pārējo, ir atzīmēti arī piedāvājumi, kas saistīti ar latviešu valodu un vēsturiskās atmiņas jautājumiem.

Tostarp solidaritātes sadaļā tiek runāts par Levita iniciatīvu padarīt 15. oktobri par Valsts valodas dienu, lai uzsvērtu tās lomu Latvijas valstiskuma atbalstīšanā un sabiedrības saliedēšanā. Savukārt Levita grozījumi par valodas kvotām telekanālu pamata komplektos, kuri faktiski ierobežo skatītāju piekļuvi krievvalodīgajai televīzijas apraidei, ir attiecināti pie "modernas valsts" izveidošanas pūliņiem. Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, pret šādiem pasākumiem uzstājās ne tikai krievvalodīgie, bet arī kabeļtelevīzijas operatori.

Tāpat sadaļā par solidaritāti ir izceltas iniciatīvas par "nacionālās pretošanās" tēla veidošanu vēsturiskajā atmiņā.

Šeit Levits ir atzīmējies ar veselu virkni iniciatīvu, tostarp ar piedāvājumu pasludināt 17. martu par Nacionālās pretošanās dienu, veltot to tā saucamajiem mežabrāļiem – šie ir nacionālistiskie pret PSRS vērstie grupējumi nodarbojās ar nekārtībām, laupīšanām un teroraktiem, turklāt visbiežāk par viņu upuriem kļuva mierīgie iedzīvotāji (par "mežabrāļu" darbībām Baltijā Sputnik jau ir stāstījis). Taču Levitam galvenais šeit ir pretošanās PSRS.

"Latviešu tautas nacionālajā atmiņā, kas ir svarīga ikvienai nācijai, ir ļoti būtiski iekļaut šo pretošanās kustību, kas beigu beigās noveda mūs pie Latvijas valsts atjaunošanas. Ja nebūtu pretošanās kustības, būtu izzudusi valstsgriba un nebūtu neviena, kurš gribētu atjaunot Latvijas neatkarību," pārliecināts Levits.

Neskaitot pārējo, viņš grasījās sarīkot Rīgas pilī forumu, kurš būtu veltīts nacionālā pretošanās kustībai Latvijas vēsturiskajā atmiņā, taču koronavīrusa pandēmijas dēļ pasākums tika pārcelts uz 2021. gadu.

Šajā sadaļā par cīņu par "pareizo" vēsturisko atmiņu tiek atzīmēta arī grozījumu par padomju formastērpa aizliegumu publiskos pasākumos atgriešana atkārtotai izskatīšanai Saeimā – Levitam tie šķita nepietiekami bargi, un parlaments apmierināja viņa prasību.

28
Tagi:
Egils Levits
Pēc temata
"Levits atkal levitēja": sociālie tīkli izsmēja Latvijas prezidenta Lieldienu runu
Levits: Latvijas ekonomikas atveseļošana atkarīga no visiem tās iedzīvotājiem
Zobi vadzī nebūs jākar: Levits paskaidrojis deputātiem, kā prātīgi tērēt naudu
Latvijas prezidents izsludinājis administratīvi teritoriālās reformas likumu

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

0
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

0
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis