Krievijas vēstnieks Latvijā Jevgeņijs Lukjanovs

KF vēstnieks pastāstīja par Latvijas prezidenta vizītes perspektīvām Maskavā 9. maijā

45
(atjaunots 10:25 14.10.2020)
Krievijas vēstnieks Latvijā Jevgeņijs Lukjanovs pastāstīja, kā šodien Latvijā uztver vairākus sarežģītus vēsturiskos aspektus abu valstu savstarpējās attiecībās.

RĪGA, 15. februāris — Sputnik. Latvija ieņem konstruktīvu pozīciju robežu jautājumā, atšķirībā no Igaunijas, jautājumu par "padomju okupācijas" zaudējumiem, drīzāk, cilā atsevišķi politiķi, pastāstīja  Krievijas vēstnieks Latvijā Jevgeņijs Lukjanovs intervijā RIA Novosti. Pēc viņa domām, jautājumus par kopīgās pagātnes sarežģītajiem jautājumiem labāk risināt vēsturnieku komisijas ietvaros. Tāpat viņš pastāstīja, vai ir iespējams, ka kāds no Latvijas politiķiem varētu ierasties Maskavā 9. maijā.

Iepriekš Igaunijas Ārlietu ministrs Urmass Reinsalu paziņoja, ka Tallinai esot tiesības pieprasīt no Krievijas kompensāciju par "padomju okupācijas" zaudējumiem, atzīmējot, ka apspriedis šo tēmu ar kolēģiem no Latvijas un Lietuvas.

Diplomāts norādīja, ka "attiecībām uz runām par kaut kādām kompensācijām par "padomju okupāciju", kas šeit dažkārt izskan no atsevišķu politiķu un sabiedrisko darbinieku puses, Krievijas viedoklis paliek nemainīgs: mēs nepieņemam ne pašu jēdzienu "padomju okupācija", ar ko cenšas aizvietot Eiropas tautu atbrīvošanu no "brūnā mēra", ne Krievijai izvirzītās pretenzijas, mākslīgas un juridiski bezjēdzīgas".

Viņš konstatēja, ka ar jautājumiem par padomju pagātnes sarežģītajiem aspektiem labāk vērsties pie Krievijas un Latvijas vēsturnieku komisijas, atjaunot tās darbu, depolitizēt diskusiju un atgriezt to akadēmiskajā gultnē.

"Starp citu, tādu pašu domu nesen izteica arī mans kolēģis, Latvijas vēstnieks Krievijā (Māris Riekstiņš – red.)," piebilda Lukjanovs.

Turpinot šo tēmu, Lukjanovs atzīmēja Latvijas valdības konstruktīvo pozīciju, salīdzinājumā ar Igauniju, jautājumā par pierobežu sadarbību ar Krieviju.

"Laikā, kad no Tallinas periodiski izskan kaut kādas teritoriālas pretenzijas pret Krieviju, Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs šī gada sākumā apstiprināja, ka jautājums par Krievijas un Latvijas valsts robežām ir noregulēts pilnībā. Stājušies spēkā noslēguma dokumenti par demarkāciju, tiek izstrādāts līgums par robežas režīmu," teica Lukjanovs.

Jautāts, vai kāds no Latvijas politiķiem plāno apmeklēt Maskavu Uzvaras dienas svinībās, diplomāts paziņoja, ka "pagaidām neesam saņēmuši informāciju par Latvijas vadības vēlmi apmeklēt 9.maija Uzvaras parādi Maskavā".

45
Tagi:
Baltija, Latvija, Krievijas vēstniecība, vēstnieks, Jevģenijs Lukjanovs
Pēc temata
Eksperts: rusofobija un antisemītisms soļo roku rokā
Mēs neesam rusofobi: Igaunijas ārlietu ministrs nav izpratis Maskavas prasības
"Latvija krīt bezdibenī": Jurkāns uzskata, ka varasiestādes pārspīlējušas ar rusofobiju
"Putins vainīgs": lietuviešu rusofobs spiests sarkt pagānu dēļ

"Bez mums jūs runātu vāciski": briti pauž viedokli par Uzvaras parādi

16
(atjaunots 12:18 16.05.2021)
Daily Mail vietnes lasītāji dažādi novērtēja PSRS, ASV un Lielbritānijas ieguldījumu hitleriskās Vācijas sagrāvē.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik. Britu avīzes Daily Mail lasītāji nāca klajā ar komentāriem rakstam, kas bija veltīs Uzvaras parādei Maskavā 9. maijā, vēsta RIA Novosti.

Publikācijā sniegti citāti no Krievijas prezidenta Vladimira Putina uzrunas par to, ka padomju tauta "pašā grūtākajā Lielā Tēvijas kara laikā bija viena pati smagā, varonīgā un upuriem pilnā ceļā pretī Uzvarai".

Vietnes lasītāji dažādi novērtēja PSRS, ASV un Lielbritānijas ieguldījumu hitleriskās Vācijas sagrāvē: daži atzīmēja, ka sabiedrotie snieguši padomju spēkiem nopietnu palīdzību, citiem šķiet, ka Padomju Savienības loma tomēr bija izšķirošā.

"No 1941. gada augusta līdz 1945. gada maijam angļi palīdzēja Krievijai ar pārtiku, degvielu, ieročiem, tankiem un lidmašīnām. Daudzi briti gāja bojā. Bez mums jūs runātu vāciski. Paturiet to prātā," ir pārliecināts Hunkydory999.

"Uzvara bija kopīga. Tomēr velti PSRS atļāva sakaut Vāciju," uzskata Steel River.

"Mums, britiem, pastāvīgi apgalvo, ka tie esam mēs, kas uzvarēja Otrajā pasaules karā – viena pati. Bet amerikāņi, kanādieši, austrālieši un daudzi citi vispār netiek pieminēti. Krievijas milzīgais ieguldījums nav novērtēts pēc nopelniem. Ja viņi paši par to nestāstīs, neviens viņu vietā to nedarīs. Lieta tāda, ka bez tāda sabiedrotā kā Krievija mēs nebūtu varējuši uzvarēt vāciešus," ir pārliecināts say-what-you-see.

"Atklāti sakot, krievi joprojām nav atzīti pēc nopelniem, it īpaši no Holivudas puses. Bet viņi taču likvidēja 85% vācu karavīru Otrās pasaules kara laikā," atgādināja jezza.

"Putins teica, ka dažas svarīgākās kaujas krievi izcīnījuši vieni paši, un tā ir patiesība. Patiesi ir arī tas, ka krievi zaudēja 20 reizes vairāk cilvēku nekā jebkurš cits sabiedrotais. Es nešaubos, ka bez Krievijas ieguldījuma kara iznākums būtu citāds. Brīvā pasaule ir parādā Krievijai par tās upuriem, un tās izšķirošais ieguldījums uzvarā ir jāatzīst.

Mūsdienu jaunatne ir izaugusi ar filmām par britu un amerikāņu varonību, un tā patiešām ir. Tomēr lielākās kaujas Austrumu frontē izcīnīja krievi, turklāt nereti – bez sabiedroto atbalsta. Galu galā viņi zaudēja desmit miljonus karavīru un vēl 15 miljonus civilo. Rietumiem viņi jāgodā," komentēja Pitrick.

"Patiesību sakot, pēdējos 75 gadus ASV rūpīgi izsvītro Krieviju no uzvaras karā," ir pārliecināts komentētājs ar lietotājvārdu Doge To The Moon.

"Es pateicos krievu tautai par tās lomu Otrajā pasaules karā. Uzskatu, ka bez viņiem mēs nebūtu tikuši galā," uzsvēra Civilian14.

16
Pēc temata
Ko par Otro pasaules karu raksta dažādu valstu mācību grāmatās
Minhenes sazvērestība: kāpēc Eiropa "aizmirst" savas vēstures kaunpilnās lappuses
Kāpēc ASV pūlas atdzīvināt komunisma draudu spoku?
Patiesību izkropļot neizdosies: Putins par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanu
Rostislavs Iščenko

Poliologs pauda viedokli, kāpēc Baidenam ļoti vajadzīga tikšanās ar Putinu

20
(atjaunots 07:59 16.05.2021)
Diezin vai Krievijas un ASV prezidentu pārrunas nesīs pusēm kaut ko līdztekus apbusējam morālam gandarījumam, tomēr ASV vadītājs uzstājīgi deklarē nopietnu nodomu tikties ar Vladimiru Putinu.

Rīga, 16. maijs – Sputnik. ASV prezidenta izteikumi par Krieviju pēc incidenta ar cauruļvadu "Colonial Pipeline" bija mērena – Baltā nama saimnieks izturējās savaldīgi cerībā uz tikšanos ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, sarunā ar Sputnik atzīmēja starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa" politiskais komentētājs Rostislavs Iščenko.

Pēc viņa vārdiem, Baidens atsaucās uz izlūkdienestu informāciju, bet valsts specdienesti ne vienu vien reizi no tīra gaisa izgudroja pašus neticamākos notikumus, lai apsūdzētu Krieviju.

"Taču Baidenam ir deklarēts nodoms tikties ar Putinu, un, spriežot pēc visam tas ir nopietns. ASV prezidents vēlas ne tikai apsveicināties, bet arī izspiest noteiktas amerikaņu intereses. Tāpēc viņš neteica, ka tie bijuši krievu hakeri, Putina personīgi noalgoti un nosūtīti iznīcināt amerikāņu produkcijas cauruļvadu," paskaidroja Iščenko.

Analītiķis norādīja, ka, izvairoties no negatīva fona, Baidens uzsver: hakeri atrodas Krievijas teritorijā un nav saistīti ar KF valdību, - viņš atstāj sev vietu manevream, vēl aizvien cerībā uz tikšanos ar Putinu.

"Amerikāņiem patiešām vajadzīga tikšanās. ASV ir cietušas katastrofālu sakāvi bruņošanās sacensībās. Viņi ir pārliecināti, ka Krievija viņus var iznīcināt, un nav pārliecināti, vai varēs nodarīt tai nelabojamu kaitējumu. Baidenam pašlaik ir svarīgi panākt vienošanos bruņojuma kontroles jomā, kas ļaus ASV stabilizēt situāciju un atjaunot paritātes stāvokli," spriež Iščenko.

Tāpēc Baidens vēlas tikties ar Putinu un izturas visai savaldīgi, secināja eksperts.

Iepriekš vēstīts, ka lielākais cauruļvadu operators ASV – kompānija "Colonial Pipeline" saskārās ar "DarkSide" programmas-šantāžista uzbrukumu. Kompānija atslēdza vairākas ar degvielas piegādēm saistītas sistēmas. Cauruļvada dīkstāves dēļ auga degvielas vairumtirdzniecības cenas ASV un tika traucēts degvielas uzpildes staciju darbs. Amerikaņu mediji saistīja uzbrukumu ar Krieviju, taču Baltais nams to neapstiprināja.

Ищенко объяснил, почему Байдену так нужна встреча с Путиным
20
Tagi:
starptautiskās attiecības, Vladimirs Putins, Džo Baidens, Krievija, ASV
Pēc temata
Putina preses sekretārs novērtēja aukstā kara varbūtību starp ASV un Krieviju
Peskovs: Putins neļaus ASV runāt ar Krieviju no spēka pozīcijas
Kāpēc jātiekas ar Baidenu?
Kremlī pastāstīja par Putina un Baidena tālruņa sarunu

Vasarā Latvijā valdīs cikloni: tveice atcelta

0
(atjaunots 17:09 16.05.2021)
Vasarā Baltijas valstis nemocīs nogurdinosā tveice, kas, saskaņā ar sinoptiķu prognozēm, klās Dienvideiropu. Latviju, Lietuvu un Igauniju gaida vēsums un lietus.

RĪGA, 16. maijs — Sputnik. Amerikāņu kompānijas "AccuWeather" meteorologu prognozes liecina, ka vasarā Baltijas valstis, Skandināvija un Polija nonāks ciklonu varā, tāpēc karstums nav sagaidāms, vēsta Mixnews.lv.

Laikā, kad Dienvideiropa cietīs no sausuma, cikloni ziemeļos bloķēs siltā gaisa plūsmas no dienvidiem un nesīs lielu daudzumu nokrišņu.

Meitenes bauda silto laiku Kopenhāgenā
© REUTERS / Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Eiropas vidēja termiņa laika prognožu centrs Latvijā maijā un jūnijā sola nepavisam ne vasarīgas temperatūras, bieži vien – zem šiem mēnešiem atbilstošās normas. Tuvāko divu nedēļu laikā sagaidāms bagātīgs lietus. Jūlijā nokrišņu daudzums atbildīs ilggadējam vidējam rādītājam.

Arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs nesniedz nekādas optimistiskās prognozes. Tā speciālisti uzskata, ka jūnijs būs daudz vēsāks nekā pērn, toties jūlijs, iespējams, būs siltāks.

Atgādinasim, ka no šīsdienas Latvijā sākas peldsezona. Tomēr iedzīvotājus brīdina: būtu vērts pagaidīt, līdz ūdens temperatūra tilpēs pacelsies vismaz līdz +18 grādiem.

0
Tagi:
laiks, klimats
Pēc temata
Kas notiek patiesībā – globālā sasilšana vai atdzišana
Meteoroloģe: ziema Latvijā kļūs īsāka
Katastrofāls megacunami: pie kā novedīs ledāju kušana Aļaskā
Sasilšanai beigas? Zinātnieks pastāstīja, kas notiek ar Golfa straumi