Lifts, foto no arhīva

Liftu lieta: krimināls ar politisku nokrāsu

51
(atjaunots 15:41 01.02.2020)
Policijas veiktā kratīšana pašvaldības uzņēmumā "Rīgas namu pārvaldnieks" var izrādīties ļoti izdevīga Rīgas mēram, ņemot vērā, ka jau nākamnedēļ notiks balsojums par neuzticības izteikšanu viņam.

RĪGA, 1. februāris – Sputnik. Situācija Rīgas domē jau tā ir visai spraiga. Bijušie koalīcijas partneri, kuri līdz nesenajam laikam sadarbojās vairākus gadus, cīnoties lielākā mērā tikai ar opozīciju, tagad nekautrējas izteikt skaļus un samērā nepatīkamus paziņojumus viens par otru. Rīgas budžeta projekts 2020. gadam nav izskatīts nevienā komitejā, un cerības izskatīt to 6. februāra sēdē arī ir nelielas. "Saskaņas" un bloka "Rīgai!" deputāti būs apņēmības pilni panākt Rīgas mēra Oļega Burova atcelšanu no amata, lai ko tas prasītu.

Kratīšanas un aizturēšanas

(Paraugoties nedaudz uz priekšu, jāatzīmē, ka daļas koalīcijas deputātiem, iegūstot opozīcijas atbalstu, vēl var pietikt balsu mēra demisijai. Taču noteikti nepietiks balsu jauna mēra iecelšanai tajā. "Gods kalpot Rīgai" atsakās atbalstīt viņu kadru iniciatīvas. Tātad koalīcijas atlikumam – tā ir "biļete vienā virzienā" ar domes ārkārtas vēlēšanām finālā).

Šādā lūk nemierīgā gaisotnē ceturtdienas vakarā izvērtās notikumi policijas "frontē". Galvaspilsētas namu apsaimniekošanas pašvaldības uzņēmumā "Rīgas namu pārvaldnieks" ieradās policija. Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes darbinieki visas nakts garumā veica kratīšanu, un pameta ēku vien plkst. 7:20 no rīta. Laiku paziņoja "Rīgas namu pārvaldnieka" preses sekretārs Krists Leiškalns.

Par veiktās kratīšanas rezultātiem pastāstīja Latvijas Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Pēteris Bauska: "Pērn uzsākts kriminālprocess par iespējamu krāpšanu lielā apmērā organizētā grupā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ko, iespējams, veikuši vairāki uzņēmumi, kas snieguši pakalpojumus "Rīgas namu pārvaldnieks"."

Tika paziņots arī par divu cilvēku aizturēšanu, kuri nav RNP darbinieki. Žurnālistiem izdevās noskaidrot, ka kratīšana notika ne vien RNP, bet arī uzņēmuma "Liftu alianse" birojā. Savukārt par vienu no aizturētajiem kļuva šīs kompānijas īpašnieks Igors Babkins.

Astoņu miljonu vērtais konkurss

Kompānija "Liftu alianse" pērn nonāca mediju redzeslokā, kad divi tās konkurenti – uzņēmums Hausmaster un liftu ražotājs "Latvijas lifts - Šindlers" uzrakstīja iesniegumu Valsts policijai ar lūgumu pārbaudīt 2018. gada beigās rīkotā konkursa apstākļus. "Liftu alianse" uzvarēja šos uzņēmumus konkursā, ko izsludināja RNP, par tiesībām apsaimniekot liftus Rīgas pilsētā. Kopējais iepirkuma apjoms sastādīja 8,3 miljonus eiro, konkursa ilgums – 2 gadi.

Politologs Filips Rajevskis, foto no arhīva
из личного архива Филиппа Раевского

Pats interesantākais, ka tajā gadā, kad kompānija piedalījās konkursā, tās darbinieku štats sastāvēja vien no četriem cilvēkiem. Konkursa rīkošanas apstākļi – kad pirmais iepirkums pēkšņi tika apturēts, un tai uzreiz sekoja nākošais, beidzamais – lika konkurentiem aizdomāties par korupcijas pazīmēm. Pašvaldībā neoficiāli šo uzņēmumu saista ar dažiem Rīgas domes deputātiem, iespējams, tie palīdzēja firmai uzvarēt.

Politika un ekonomika

Rīgas mērs Oļegs Burovs, atbildot uz žurnālistu jautājumiem par situāciju RNP, atgādināja, ka viņam notikušais "nav kļuvis par pārsteigumu". Tāpat viņš paziņoja presei, ka līdz nesenajam laikam par RNP darbu atbildēja kapitāla turētājs – Nils Ušakovs (esošais Latvijas deputāts Eiropas Parlamentā), savukārt pēc viņa – vicemērs Vadims Baraņņiks. Kad kontrole pār RNP pārgāja pie Oļega Burova, viņš "tajā pašā dienā atstādināja iepriekšējo vadību sakarā ar uzticības zaudēšanu". Tāpat mērs paziņoja par to, ka "ir absolūti iespējams, ņemot vērā uzņēmuma darba stilu pēdējo gadu garumā, ka šī te kratīšana nav pēdējā, kas var tur notikt."

Uzņēmumā tika norīkota jauna valde.

Taču kas ir interesanti. Par vienu no četriem valdes locekļiem kļūst Ardis Pāvilsons. Vēl 2019. gadā viņš bija Civinity grupas reģionālais pārstāvis Latvijā - "uzņēmumu grupa, kas strādā kopš 1991. gada un sniedz dažāda veida augstas kvalitātes pakalpojumus nekustamo īpašumu pārvaldes, uzturēšanas un apsaimniekošanas jomā Lietuvā, Latvijā un Ukrainā. AS "Hausmaster" ir lielākais privātais nekustamo īpašumu apsaimniekošanas uzņēmums Rīgā, kurš nodrošina kvalitatīvus un profesionālus pārvaldes pakalpojumus Rīgā un tās apkaimē".

Grupas sastāvā ietilpst arī uzņēmums Hausmaster. Tas pats uzņēmums, kurš zaudēja liftu apsaimniekošanas konkursā 2018. gadā.

Saskaņā ar neoficiāliem datiem, esošais process ar kratīšanām un aizturēšanām RNP jāuztver kā "ietekmes jomu pārdale" cīņā par jauniem iepirkumiem. Taču pārvaldnieka kompānijas pārstāvja atrašanās pašvaldības uzņēmuma valdē – tas pats par sevi ir interesants fakts, kas daudz ko stāsta par iespējamo lēmumu pieņemšanas procesa "caurspīdīgumu" RNP.

Ir arī politisks aspekts. Kaut kādu iemeslu dēļ, minēto firmu - "Liftu alianse" – dēvē kā, iespējams, saistīto tieši ar tiem politiskajiem spēkiem, kuri šobrīd aktīvi pretojas pilsētas mēram. Ja tas tā ir, tad kratīšanas uzņēmumā mēram ir ārkārtīgi izdevīgas. Varbūt politiskie oponenti no bijušās koalīcijas kļūs pretimnākošāki. Lai gan, iespējams, tieši pretēji, nolems principiāli uzstāt uz mēra atcelšanas no amata.

51
Pēc temata
Politologs par krīzi Rīgas domē: pie visa vainīgs ir Ušakovs
Baraņņiks: atlaist no amata mēru nenozīmē atrisināt Rīgas problēmas
Urbanovičs saskatījis Rīgas domes krīzē "meistara roku no malas"
"Netur nervi": Burovs nav izpratis Ušakova izteikumus par pornoaktrisēm un čemodāniem
Skola

Rīgas domes vēlēšanu iecirkņi atradīsies skolās

3
(atjaunots 16:47 11.07.2020)
Otrais koronavīrusa vilnis ir nekas salīdzinot ar Latvijas valdības koalīcijas cerībām, ka "Saskaņai" neizdosies iekļūt Rīgas domē. Tādēļ vēlēšanām augusta beigās būs, turklāt būt vēlēšanu iecirkņos skolās.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Neraugoties uz otrā koronavīrusa viļņa varbūtību Latvijā, valdība, izskatās, nolēmusi neatcelt pirmstermiņa Rīgas domes vēlēšanas. Turklāt vēlēšanu iecirkņi, līdzīgi pirms koronavīrusa laikmetam, atradīsies Rīgas mācību iestādēs.

Burtiski līdz pēdējam brīdim Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) un citās ar vēlēšanām saistītās instancēs nebija noteiktības – vai jāļauj vēlēšanu iecirkņiem strādāt Rīgas skolās un ģimnāzijās tieši pirms jaunā mācību gada sākuma.

Rīgas mēra kandidāts Ralfs Nemiro, foto no arhīva
Sputnik / Sergey Melkonov

Pozitīvu lēmumu šajā jautājumā acīmredzot ietekmējuši vairāki faktori. Pirmkārt, skolu tīkls ir visērtākais vēlēšanu rīkošanai. Otrkārt, jau ir skaidrs, ka vēlētāju aktivitāte vēlēšanās (ņemot vērā vasaras pēdējās brīvdienas, jauna mācību gada gaidas un politisko partiju zemo autoritāti) jau tā būs neliela. Un ja vēl arī vēlēšanu iecirkņi mainītu savu ierasto atrašanās vietu, situācija ar vēlētāju aktivitāti vispār varētu izrādīties kritiska.

Tādēļ, ar koalīcijas partiju "svētību", kuras tic vēlēšanu tradicionālā līdera – "Saskaņas" – zemajiem reitingiem, balsošanu nolēma vairs neatlikt.

Maskas izdalīs bez maksas

Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas publicēto informāciju, lai mazinātu Covid-19 izplatības risku, vēlētājiem 29. augustā vēlēšanu iecirkņos nāksies vilkt sejas maskas, dezinficēt rokas, ievērot divu metru distanci. Tiem, kam nebūs sejas maskas, CVK sola bez maksas piešķirt vienreizlietojamo masku. Tāpat CVK darbinieki iesaka vēlētājiem paķert līdzi pildspalvu vēlēšanu lapas aizpildīšanai.

Kopumā Rīgā strādās 156 vēlēšanu iecirkņi, kuri vēlēšanu dienā būs atvērti no plkst. 7:00 līdz 22:00. Vēlētājiem būs iespēja nobalsot iecirkņos arī pirms vēlēšanu dienas: 26. augustā no plkst. 16:00 līdz 21:00, 27. augustā no plkst. 9:00 līdz 16:00 un 28. augustā no plkst. 12:00 līdz 20:00.

Vēlētāji drīkstēs balsot savā vai jebkurā citā vēlēšanu iecirknī Rīgā. Tāpat, ja veselības stāvoklis vai citi apstākļi (piemēram, drošības līdzeklis) neļauj ierasties vēlēšanu iecirknī, pastāv iespēja nobalsot dzīvesvietā, iepriekš iesniedzot pieteikumu CVK.

Vēlēšanās drīkstēs piedalīties vēlētāji, kuri deklarējuši Rīgā dzīvesvietu līdz 31. maijam. Rīgas domes deputātus drīkst vēlēt arī tie, kam Rīgā pieder nekustamais īpašums – taču dalībai vēlēšanās viņiem nāksies piereģistrēties laika posmā no 30. jūlija līdz 15. augustam.

Vai tiesības ir?

Divas lietas, kurām vērts pievērst uzmanību sakarā ar gaidāmajām vēlēšanām. Pirmkārt, situācija ar nepilsoņiem: saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, galvaspilsētas varasiestādes drīkst ievēlēt Latvijas pilsoņi un ES valstu pilsoņi, kuri ir deklarēti Rīgā vai ir nekustamā īpašuma īpašnieki Rīgā. Taču šīs tiesības ir liegtas tūkstošiem rīdzinieku, kuri dzīvo (strādā, maksā nodokļus) Latvijas galvaspilsētā.

Otrkārt: ja nenotiks nekas ekstraordinārs, tad jau septembrī galvaspilsētā būs vērojama ārkārtīgi interesanta parādība. Rīgā ierastā režīmā notiks pašvaldības sēdes, kamēr Saeima turpinās strādāt "pusattālinātā" režīmā.

Vismaz pagaidām no Rīgas domes pagaidu administrācijas nav saņemta informācija, ka tiktu gatavota "attālinātās balsošanas" sistēma, līdzīgi parlamentā ieviestajai sistēmai.

3
Tagi:
vēlēšanas, Rīgas dome
Pēc temata
Tikai Latvijas pilsonis, vēlams – Lembergs: rīdzinieki par ideālu mēru
Lojalitāte partijām krītas: kā iedzīvotāji izvēlas, par ko balsot
Latvijas iedzīvotāji ir noilgojušies pēc "stiprās rokas"
Aivars Lembergs

Lauzt ir vieglāk nekā celt: Lembergs pastāstīja, Latvija iznīcina Ventspils ostu

26
(atjaunots 10:24 11.07.2020)
Labā ziņa ir tāda, ka Latvijas varasiestādes nepalūdza amerikāņiem nomest kodolbumbu uz Ventspili, taču ir acīmredzami, ka valsts arī bez tā iznīcina ostu un pilsētu, paziņoja Aivars Lembergs.

RĪGA, 11. jūlijs – Sputnik. Satiksmes ministrs Tālis Linkaits un tranzīta nozares pārstāvji tikšanās laikā Ventspilī apsprieda jauno Latvijas ostu pārvaldes stratēģiju. Linkaits aicināja trīs lielāko Latvijas ostu pārstāvjus strādāt pie jaunām sadarbības idejām un tranzīta pakalpojumu kvalitātes celšanas.

Ar savām darbībām Latvijas valsts iznīcina Ventspils ostu kopā ar pilsētu, paziņoja Sputnik Latvija bijušais Ventspils Brīvostas priekšsēdētājs, Ventspils mērs Aivars Lembergs.

"Sankcijas un absolūtais juceklis radīja apstākļus, kad klienti nesaprot, ar ko viņiem būs jākārto darīšanas un kas viņus sagaida, vai ar ostu vispār var noslēgt līgumus. Tie klienti, kuri varēja aiziet no Ventspils ostas, aizgāja uzreiz," konstatēja Lembergs.

Pēc viņa sacītā, šāda ir ostas īpašnieka – Latvijas valsts – mērķtiecīgā politika.

"Šajās darbībās nav nekādas loģikas, izņemot politisko – sodīt Ventspils iedzīvotājus par to, ka viņi nebalso par valdošo koalīciju, sodīt mani kā politiķi, kurš atrodas opozīcijā. Latvijas varasiestādes iznīcina ostu un Ventspils pilsētu – tas ir nepieļaujami, bet tas ir fakts. Ir arī labā ziņa – viņi nepalūdza amerikāņiem nomest kodolbumbu uz pilsētu," ironiski atzīmēja Lembergs.

Visas Latvijas varasiestāžu darbības ar sankcijām un pārvaldes izmaiņām ievieš nervozitāti un neizpratni – kas būs rīt, uzsvēra Ventspils mērs.

"Turklāt tas notiek ne tikai attiecībā uz Ventspils ostu, bet arī Rīgas un Liepājas ostām. Ir iedragāta visa Latvijas tranzīta nozare, tai skaitā dzelzceļš. Kā saka, lauzt ir vieglāk nekā celt," atgādināja krievu teicienu Lembergs.

ASV Finanšu ministrija pērnā gada decembrī iekļāva sankciju sarakstā Lembergu un četrus ar viņu saistītus uzņēmumus, tai skaitā Ventspils ostu. Nākamajā dienā Lembergs pameta ostas valdi, paziņojot, ka nevēlas traucēt tās darbam. Taču Latvijas valdība paziņoja par nepieciešamību pārvest Ventspils ostu valsts kontrolē, kā arī Rīgas ostu. Saeima operatīvi atbalstīja grozījumus, kuri ļāva veikt reorganizāciju ostu valdes struktūrā.

Uzreiz pēc nacionalizācijas Ventspils osta tika izslēgta no sankciju saraksta. Pēc 2020. gada pirmā ceturkšņa datiem, kravu iekraušana Ventspils ostā kritusies par 41%, salīdzinot ar pērnā gada pirmo ceturksni.

Лембергс рассказал, как власти Латвии уничтожают порт Вентспилса
26
Tagi:
osta, ventspils, Aivars Lembergs
Pēc temata
Bijušais premjers par sankcijām pret Lembergu: kauns par Latviju
Sprūds pastāstīja, kādēļ Latvija joprojām dzīvo Padomju Savienībā
Tikai Latvijas pilsonis, vēlams – Lembergs: rīdzinieki par ideālu mēru