Rīgas domes ēka. Foto no arhīva

Ušakovam ir kāre pierādīt latviešiem, ka viņš ir vajadzīgs

37
(atjaunots 11:03 22.06.2019)
Politologs Ojārs Skudra izvērtēja iespējas, ka Rīgas domes pirmstermiņa vēlēšanas notiks, kā arī izteica prognozi, kā varētu izskatīties jaunās koalīcijas sastāvs pašvaldībā.

RĪGA, 22. jūnijs – Sputnik. Iespēja ievēlēt jaunu Rīgas mēru divu mēnešu garumā – līdz 20. augustam – lielā mērā ir atkarīga no "Neatkarīgo deputātu frakcijas" uzvedības, viņiem pietiktu atbalstīt citu kandidātu no "Gods kalpot Rīgai", ne Turlo, un vairākums balsojumā tiks nodrošināts, paziņoja Latvijas Universitātes asociētais profesors Ojārs Skudra, vēsta Diena.

Pēc politologa domām, četri no "Saskaņas" izslēgtie deputāti – Valērijs Petrovs, Aleksejs Rosļikovs, Vitālijs Dubovs un Vadims Baraņņiks – nav ieinteresēti Rīgas domes pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanā. "Saskaņa" nepieņems viņus atpakaļ, izveidot savu partiju īsā laikā ir nereāli un finansiāli ļoti dārgi. Tādēļ izredžu iekļūt Rīgas domē ārkārtas vēlēšanu gadījumā viņiem nav, uzskata Skudra. Lai saglabātu deputātu krēslus, deputātu četriniekam ir izdevīgi, lai mērs līdz 20. augustam tomēr tiktu ievēlēts, un tādējādi viņiem izdotos izvairīties no domes ārkārtas vēlēšanām.

Nav ieinteresēti jaunu vēlēšanu rīkošanā arī no Jaunās konservatīvās partijas izslēgtais Rīgas domes deputāts Imants Keišs un frakcijās nesastāvošais deputāts Oskars Putniņš – arī viņu izredzes tikt pārvēlētiem ir nelielas, norāda Skudra.

Politologs norāda, ka partijas "Saskaņa" līderis Nils Ušakovs nesniedza viennozīmīgu atbildi, vai ir iespējama viņa atkārtota virzīšana Rīgas mēra postenī. Skudra uzskata, ka partija "Saskaņa" tuvākajā laikā varētu savākt kongresu, kurā noteiks, vai Ušakovs turpinās to vadīt, un vai viņam ir vērts nolikt savu Eiropas Parlamenta deputāta mandātu un atkal vadīt partiju vēlēšanās.

"Eiropas Parlaments jau jūlija sākumā sāk strādāt, tamdēļ Ušakovam jābūt skaidrībai, ko viņš darīs, vai nedarīs," pateica Skudra.

Tāpat politologs prognozē, ka partija "Latvijas attīstībai" var atbalstīt Oļegu Burovu vai citu "Gods kalpot Rīgai" kandidātu, taču noteikti neatbalstīs nevienu no "Saskaņas". Tādējādi koalīcija Rīgas domē varētu iezīmēties šādi: "Saskaņa", "Gods kalpot Rīgai" un "Latvijas attīstībai". Šāda konfigurācija nodrošinātu vairākumu balsojumā par mēra kandidātu. Taču šādā gadījumā partijai "Latvijas attīstībai" nāksies vienoties ar saviem partneriem – partiju "Par!", lai viņu dalība koalīcijā ar "Saskaņu" un GKR Rīgas domē negatīvi neietekmē frakcijas darbu Saeimā.

Pēc Skudras domām, partija "Saskaņa" pirmstermiņa vēlēšanu gadījumā varētu veidot koalīciju arī ar citiem politiskajiem spēkiem, ne tikai ar "Gods kalpot Rīgai", jo Nila Ušakova stratēģiskais mērķis ir "pierādīt savu derīgumu valdībai nacionālā mērogā".

Sputnik Latvija ziņoja, ka 20. jūnijā Rīgas domes ārkārtas sēdē, kuru sasauca opozīcija, notika balsojums par mēra Daiņa Turlā atstādināšanas jautājumu, kuru ievēlēja vien pirms trīs nedēļām. Partijas "Gods kalpot Rīgai" pārstāvis tika nocelts no amata ar 31 balsi pret 29. Par Turlā atstādināšanu nobalsoja visi opozīcijas frakciju deputāti, neatkarīgais deputāts Oskars Putniņš un četri no "Saskaņas" izslēgtie un savu frakciju izveidojušies deputāti.

Tagad, ja divu mēnešu laikā netiks ievēlēts jauns mērs, Saeima būs tiesīga iniciēt visas Rīgas domes atlaišanu, kas nozīmē pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanu.

37
Pēc temata
Turlais atbrīvots no amata
Karalis ir pliks, taču ne stulbs: Mamikins novērtēja, vai Rīgā būs jauns mērs
Dainis Turlais nav vienojies ar opozīciju Rīgas domē
Bijušais Rīgas mērs Oļegs Burovs

Burovs nosauca viņu nomelnojošās publikācijas pasūtītāju

31
(atjaunots 13:30 23.05.2020)
Tādā veidā politiskā partija "Saskaņa" un tās atsevišķie censoņi sākuši savu priekšvēlēšanu kampaņu pret konkurentiem, paziņoja bijušais Rīgas mērs Oļegs Burovs.

RĪGA, 23. maijs – Sputnik. Publikācija par bijušā Rīgas mēra, partijas "Gods kalpot Rīgai" pārstāvja Oļega Burova politiskās karjeras pirmo desmitgadi, kurā tiek minētas korupcijas lietas un ļaunprātīga dienesta stāvokļa izmantošana, parādījās portālā press.lv. Redakcija sniedz detaļas par 1998.-2008. gadā it kā bijušiem notikumiem, kuros bija iesaistīts politiķis.

Pats Burovs pievērsa Sputnik Latvija uzmanību tam, ka šī nav pirmā šāda veida publikācija šajā portālā.

"Pirms dažiem mēnešiem sabiedrībā sāka apspriest, vai nav pienācis laiks partijām pienākošos valsts finansējumu nodot tiem, kam patiešām ir nepieciešama nauda. Neviens, protams, neizlēma to izdarīt, taču vērts padomāt, kā partijas tērē šo naudu… Iznāk, ka to var iztērēt citu politiķu nomelnošanai," konstatēja Burovs.

Politiķis uzsvēra, ka nevienam nav noslēpums, kas ir portāla īpašnieks, kurš publicē šādus rakstus, un kas stāv aiz šī cilvēka.

"Tas ir vienas partijas kabatas izdevums, kura nolēma, ka tērēs valsts piešķirto naudu nomelnošanai. Personīgi es neko tādu nebūtu uzdrīkstējies darīt. Es uzskatu, ka ir jārāda kaut kas pozitīvs ikvienā partijā, nevis jānomelno citi. Viņu iecerētais projekts ir tik zemisks, ka pat smiekli uznāk," sacīja Burovs.

Pēc politiķa teiktā, iepriekš tas pats portāls uzrakstīja, ka viņa meita it kā saņemot viņas deklarēto naudu kukuļa veidā no Azerbaidžānas vēstniecības.

"Azerbaidžānas vēstnieks pateica man, ka vērsās ar notu par šo viltus ziņu Latvijas ĀM. Uzskatu, ka viņš rīkojās absolūti pareizi. Var rīkot vietējās peļu jezgas, taču aizskart citu valsti – maigi izsakoties, nav gudri… Pēdējā opusā rakstīts par kaut kādu korupcijas skandālu, kas ir saistīts ar noteiktu formu, tiek minētas lielas summas. Uzrakstīts pavirši – nebija tur ne šīs firmas, ne šī stāsta. Autori var uzprasīties uz prasībām tiesā," paziņoja Burovs.

Politiķis uzsvēra, ka negrasās nekādā veidā reaģēt uz viņu nomelnojošo publikāciju.

"Tādā veidā noteikta partija un tās atsevišķie censoņi sākuši savu priekšvēlēšanu kampaņu pret konkurentiem – tātad, viņi baidās. Šīs partijas nosaukums ir "Saskaņa". Nedomāju, ka tas ir visas partijas viedoklis, taču atsevišķas personas nolēmušas šādā veidā izlietot partijas naudu. Lai tas paliek uz viņu sirdsapziņas," piebilda Burovs.

31
Tagi:
Latvija, Rīga, Oļegs Burovs, Saskaņa
Pēc temata
Politiskais šahs Rīgā: eksperts novērtēja Ušakova un Burova nākotni
"Ušakovam neiztur nervi": Burovs noliedz apsūdzības nodevībā
Politologs paskaidroja, kādu skādi Rīgas domē Burovs nodarījis "Saskaņai"

Vācu telekanāls nosaucis par "okupantiem" padomju karavīrus VDR

46
(atjaunots 21:30 23.05.2020)
Patlaban austrumvācieši, pateicoties savai vēsturiskajai atmiņai, atbalsta attiecību uzlabošanu ar Krieviju, lai arī iepriekš Rietumu karaspēku grupas klātbūtne kaitināja vietējos iedzīvotājus.

RĪGA, 19. maijs – Sputnik. Vācu telekanāls MDR laidis klajā sižetu, kas veltīts PSRS un Vācijas Demokrātiskās Republikas (VDR) attiecībām. Padomju militārais kontingents tajā nodēvēts par okupācijas varu, vēsta RIA Novosti.

Pagājušā gadsimta 80.gados VDR un PSRS draudzību gan Maskava, gan austrumu Berlīne apzināti uzturēja tikai formālā un bezpersoniskā līmenī, apgalvo materiāla autori.

"Privātie sakari starp VDR dislocētajiem padomju karavīriem un vietējiem iedzīvotājiem nekur nepazuda, notika pat kāzas. Tomēr krievi VDR līdz viņu aiziešanai daudzu acīs pārsvarā bija okupanti. Kaitināja viņu manevri, militārās tehnikas izdangātie ceļi un lauki, kā arī virsnieku sievas, kas no rītiem sapirka visu veikalos. Kad krievi beidzot aizgāja, tā saucamā "draudzība" bija jau sen aizmirsta," klāsta sižetā.

Pie tam publikācijas autori apliecināja, ka tagad austrumvācieši, pateicoties savai vēsturiskajai atmiņai, atbalsta attiecību uzlabošanu ar Krieviju.

"Tomēr vienmēr, kad kaut kas notiek, piemēram, karš vai vēlēšanas austrumvācieši pārsvarā reaģē citādi nekā rietumvācieši. Tas saistīts ar viņu vēsturi," materiālā sniegts Halles-Vitenbergas universitātes jauno laiku vēstures profesora Zilkes Satukova viedoklis.

Rietumu karaspēku grupas radīšanas vēsture saistīta ar Vācijas pēckara iekārtas politisko un ekonomisko principu īstenošanu, ko izstrādāja sabiedrotās valstis. Pēc Otrā pasaules kara Vācijas teritorija saskaņā ar Deklarāciju par Vācijas sakāvi, tika sadalīta četrās okupācijas zonās: padomju, amerikāņu, angļu un franču. 1945.gada jūnijā okupācijas režīma īstenošanai padomju zonā daļa bruņoto spēku no 1. un 2. Baltkrievijas, kā arī 1. Ukrainas frontes sastāva tika apvienoti Padomju okupācijas spēku grupā Vācijā.

KF prezidents Vladimirs Putins
© Sputnik / Михаил Климентьев

Pēc VDR dibināšanas (1949.gads) šī grupa atbilstoši Ģenerālštāba direktīvai no 1954.gada 26.marta tika nosaukta par Padomju bruņoto spēku grupu Vācijā. 70.-80. gados tā bija cīņasspējīgākā Padomju armijas operatīvi stratēģiskā grupa, paredzēta galveno uzdevumu risināšanai Varšavas līguma dalībvalstu Apvienoto bruņoto spēku operācijās. 1989.gada jūnijā tika pārdēvēta par Rietumu karaspēka grupu.

1990.gada septembrī VFR kanclers Helmuts Kols un PSRS prezidents Mihails Gorbačovs parakstīja līgumu, kas paredzēja visu Vācijas teritorijā dislocēto padomju spēku izvešanu līdz 1994.gadam. Pēc PSRS sabrukuma ar Krievijas prezidenta Borisa Jeļcina dekrētu no 1992.gada 4.marta RKG pārgāja Krievijas Federācijas jurisdikcijā, kas uzņēmās pienākumu turpināt karaspēka izvešanu. Tā tika noslēgta 1994.gada 31.augustā.

46
Tagi:
Vācija, PSRS
Pēc temata
Kārtējais Latvijas AM izlēciens: "padomju karaspēki neatbrīvoja Rīgu no vāciešiem"
Nacisti plānoja uzspridzināt Rīgu: ģenerāļa Jerjomenko arhīvs
Covid-19

Zinātnieki aprēķinājuši Covid-19 pandēmijas beigu datumu

0
(atjaunots 17:03 24.05.2020)
Saskaņā ar pētnieku prognozēm, ASV izdosies tikt galā ar pandēmiju ātrāk, nekā tā tiks uzveikta pārējā pasaulē.

RĪGA, 24. maijs – Sputnik. Singapūras Tehnoloģiju un dizaina universitātes pētnieki aprēķinājuši aptuveno Covid-19 pandēmijas beigu datumu, raksta Bb.lv.

Saskaņā ar viņu pētījumu, pasaule spēs mierīgi uzelpot ap 2020. gada decembri, savukārt ASV pārvarēs vīrusu jau septembrī.

Saviem aprēķiniem zinātnieki izmantoja infekcijas izplatības matemātisko modeli, kurā tika ņemta vērā saslimstības dinamika, inficēto un izveseļojušos statistika, tā saucamais SIR modelis.

Tāpat pētnieki uzsvēra, ka viņu prognozes var būt neprecīzas, tādēļ nav vērts balstīties uz to karantīnas ierobežojumu mīkstināšanai daudzās valstīs.

"Pārmērīgs optimisms, kas balstās uz kaut kādām prognozēm, draud ar to, ka var novājināt mūsu disciplīnu un paškontroli, kas novedīs pie straujas inficēto skaita izaugsme," paziņoja zinātnieki.

Pēdējās diennakts laikā Latvijā tika veikti 1203 Covid-19 testi, un tikai viens tests izrādījies pozitīvs.

Tiek ziņots, ka Latvijas slimnīcās ārstējas 25 Covid-19 pacienti. Diviem no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā epidēmijas laikā Latvijā ir veikti jau 99 049 koronavīrusa testi. Inficējušies 1047 cilvēki, 712 inficētie ir izveseļojušies, 139 pēc ārstēšanās tika izrakstīti no slimnīcām, 22 cilvēki nomira.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Vai Covid-19 var izplatīties ar ūdeni: Latvijas zinātnieki atskaitās par pētījumu
Latvija nebaidās no otrā Covid-19 viļņa
Imunologs nosauca Covid-19 epidēmijas beigu nosacījumu katrā valstī
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību