EK prezidents Žans Klods Junkers

Prezidents Junkers diagnosticējis Eiropai "libido" zudumu

42
(atjaunots 11:57 11.05.2019)
Eiropas Savienības valstu līderu neformālais samits Rumānijā 9.-10. maijā tika plānots ar mērķi demonstrēt ES vienotību pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām un deva iespēju prezidentam Junkeram publiskos savu vēstījumu Eiropai.

RĪGA, 11. maijs — Sputnik. ES neformālā samita deklarācija bija visai miglaina satura dokuments, tāpēc iedēvēts par Eiropas Komisijas aizejošā sastāva "desmit baušļiem", portālā Sputnik Igaunija pastāstīja Aleksejs Toms.

Tramps
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Eiropas līderu tikšanās Rumānijā neatrisināja nekādas problēmas, taču tās mērķis nebija domstarpību pārvarēšana.

"Mēs apstiprinājām savu ticību tam, ka vienotībā esam stiprāki šajā aizvien vairāk nesakārtotajā un izaicinošajā pasaulē," pauž Briseles publicētās deklarācijas preambula. Pats dokuments jau iedēvēts par "Baušļiem", tādiem pašiem, ko Mozus saņēma Sinaja kalnā.

Iespējams, Eiropas komentētāju ironija liksies nepiemērota ticīgiem cilvēkiem, taču dokumenta sentences patiešām ir visai romantiskas, un saturs vairāk līdzinās laba vēlējumiem, nekā parastajiem lietišķajiem un konkrētajiem ES samitu lēmumiem.

"Mēs aizsargāsim vienu Eiropu – no Austrumiem līdz Rietumiem, no Ziemeļiem līdz Dienvidiem, - pauž pirmais deklarācijas punkts. - ...Nav vietas sašķeltībai, kas kaitē mūsu kolektīvajām interesēm.

Arī otrais bauslis runā par vienotību un gatavību kopā "gan priekos, gan bēdās" sastapt problēmas. Viegli uzminams, ka trešais bauslis arī ir par vienotību, taču tagad jau kopīgu lēmumu meklēšanas kontekstā savstarpējas sapratnes un cieņas garā.

Tālāk parakstītā deklarācija runā par gatavību aizsargāt Eiropas ideju un dzīves veidu, demokrātiju un likuma virsvadības principu, atbilst iedzīvotāju akūtajām vajadzībām un cerībām, rūpēties par nākamajām paaudzēm, būt godīgiem, ambicioziem (šī vārda pozitīvajā nozīmē) un censties ieņemt "atbildīga globālā līdera" vietu starptautiskajā arēnā.

Eiropas Komisijas prezidents nesaskata ES abpusēju mīlestību

Pirms samita, ko sasauca ES Padomes vadītājs Donalds Tusks, lai "demonstrētu vienotību, apspriežot tēmas, kas nerada domstarpības", EK prezidents Žans Klods Junkers, kurš pazīstams ar savu humora izjūtu, nosūkstījās par nepietiekamu mīlestību un valdzinājumu savienības valstu starpā.

"Mēs viens otru nemīlam. Mēs esam zaudējuši savu kolektīvo dzīvības spēku," teica Junkers intervijā vācu izdevumam Handelsblatt, komentējot vairāku ES valstu atteikšanos pievienoties eirozonai, taču acīmredzot runa nav tikai par Eiropas kopējo valūtu.

Iespējams, ka samita deklarācijas romantiski pamācošais tonis zināmā mērā atspoguļoja Junkera noskaņojumu, kurš pamet politiku.

"Kad stājos amatā, teicu, ka tā ir mūsu pēdējā iespēja nodemonstrēt eiropiešiem, ka viņu savienība patiešām strādā viņu labā, - teica EK prezidents samitā Sibiu. – Pēdējos piecus gadus esmu veltījis nenogurstošam darbam, lai izpildītu mūsu dotos solījumus. Domāju, dažos gadījumos mēs piepildījām cerības, citos, iespējams, netīkam galā... Tagad ES ir jāskatās uz priekšu, jāmācās no mūsu pieredzes un uz tās pamata jāveido jauni panākumi. Mums jābūt ambiciozākiem un mērķtiecīgākiem nekā jebkad."

Poļu "sazvērestība" izgāzusies – tā nav vajadzīga

Arī Briselei "opozīcijā strādājošās" Polijas, Ungārijas un Rumānijas līderi parakstīja samita noslēguma deklarāciju. ES to neuzskatīja par gatavību noslēgt mieru kopīgu mērķu labad, - valda uzskats, ka šis fakts drīzāk apliecina, cik miglainas ir deklarācijas nostādes un mērķi.

Eiropas līderi rūpīgi izvairījās par no Brexit tēmas, kam, principā, vajadzēja kļūt par vienu no galvenajiem samita jautājumiem, - viņi pat no šī vārda vairījās. Tikšanās Sibiu bija iecerēta kā pirmā Eiropas līderu apspriede pēc oficiālās attiecību pārtraukšanas ar Lielbritāniju.

Karalistes premjerministre Terēza Meja Rumānijā neieradās, taču formāli Londona, pateicoties kontinenta piešķirtajam papildu laikam, vēl joprojām ir ES daļa un pat, šķiet, organizēs EP vēlēšanas. Situācijas absurds vēl padziļināja vispārējo neizpratni par to, ko un kā darīt tālāk.

Viena no ES sāpīgākajām pašreizējām problēmām "karājas gaisā", attiecību pārtraukšana ar Lielbritāniju nodara ES lielāku ļaunumu nekā visas pārējās grūtības kopā, pat Višegradas grupas opozīcija, kam tagad pievienojusies arī Rumānija.

Pirms samita Rumānijā poļi mēģināja izveidot kaut ko līdzīgu opozīcijas blokam – iepriekš vēstīts, ka, gatavojoties hipotētiskakai sadursmei par ietekmes sfēru sadali un ES fondu naudu. Atbalstu Centrālajā un Austrumeiropā rast neizdevās, turklāt nekādas sadursmes Sibiu nebija. Tāpēc Varšavas kaisme izkūpēja gaisā.

Tomēr mieles, kā mēdz teikt, ir palikušas un vēl iespaidos nākamo samitu, kas ieplānots 28. maijā, tātad pēc EP vēlēšanām, kad spēku izvietojums būs skaidrs un īpaša nozīme būs galveno posteņu sadalei Eiropas Savienībā.

42
Pēc temata
ES "smagsvarnieki" apšauba Šengenas nākotni
Politologs paskaidrojis, kāpēc Baltijas valstis var "aizbēgt" no ES
New York Times: kuras ES valstis gūs vislielākos zaudējumus Brexit rezultātā
Rumānijas premjerministre apsūdzējusi Rietumus dubultos standartos
Federācijas Padomes loceklis Aleksejs Puškovs, foto no arhīva

Puškovs paziņoja, ka Baltkrieviju cenšas iesaistīt "antikrievijas spēlēs"

21
(atjaunots 16:36 02.08.2020)
Šādi senators komentēja paziņojumu par Ukrainas un Baltkrievijas ārlietu ministru telefonsarunu un informāciju par to, ka baltkrievu vēstnieku uzaicināja kļūt par goda viesi Lietuvas, Polijas un Ukrainas ārlietu ministru tikšanās reizē.

RĪGA, 2. augusts – Sputnik. Baltkrieviju sāk atklāti iesaistīt "antikrievijas spēlēs", paziņoja Federācijas Padomes loceklis Aleksejs Puškovs savā Telegram kanālā.

Šādi senators komentēja portāla Ukraina.ru paziņojumu par Ukrainas un Baltkrievijas ārlietu ministru Dmitrija Kuļebas un Vladimira Makeja telefonsarunu. Tiek atzīmēts, ka baltkrievu diplomātu uzaicināja kļūt par goda viesi Lietuvas, Polijas un Ukrainas ārlietu ministru tikšanās reizē.

"Sākas atklāta Baltkrievijas iesaistīšana antikrievijas spēlēs. Ļubļinas trīsstūris ar visiem saviem stūriem ir vērsts pret Krieviju. Minsku mudina tālākām darbībām pret Maskavu," atzīmēja Puškovs.

Iepriekš senators komentēja Lietuvas, Polijas un Ukrainas "Ļubļinas trīsstūra" izveidošanu. Viņš paziņoja, ka Varšava tiecas iziet pie Melnās jūras.

Lietuva, Polija un Ukraina nolēma izveidot "Ļubļinas trīsstūri", kurš koncentrēsies uz savstarpējās sadarbības padziļināšanu starp trīs valstīm. Pēc Ukrainas ĀM vadītāja Dmitrija Kuļebas sacītā, apvienība var kļūt arī par to valstu angažēšanas instrumentu, kuras prasa ciešākus kontaktus ar Rietumiem, ar Eiropas kopējām struktūrām.

21
Tagi:
Baltkrievija, Polija, Baltija
Pēc temata
Politologs: Lietuvas vēlas būt ES avangards Baltkrievijas pakļaušanā
Baltkrievijas prezidents: valstī izgāzies "maidans"
Eiropas Parlaments atbalstīja: ES vienkāršos vīzu režīmu ar Baltkrieviju
Akademik Cherskiy

"Ziemeļu straumes 2" operators atbildēja uz paziņojumiem par darbu apturēšanu

63
(atjaunots 19:57 31.07.2020)
Dānijas Enerģētikas aģentūras preses dienesta vadītājs Ture Falbe-Hansens apstiprināja, ka mencu nārstošana neietekmēs "Ziemeļu straumes 2" izbūvi.

RĪGA, 27. jūlijs – Sputnik. Ar mencu nārstošanu saistītie sezonālie būvniecības ierobežojumi neizplatās uz "Ziemeļu straumes 2" nepabeigto posmu, paziņoja RIA Novosti projekta operatora Nord Stream 2 AG preses dienestā.

Darba ierobežojumi mencu nārstošanas zonā tiek ieviesti no jūlija līdz augustam. Tie tiek ieviesti būvniecības darbiem Bornholmas baseinā, Baltijas jūras dienvidrietumu daļā.

"Cauri šai zvejošanas ierobežojumu zonai trubas jau ir ieliktas. Attiecībā pret atlikušo gāzesvada posmu Dānijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā sezonālu ierobežojumu nav," paskaidroja aģentūrai kompānijā.

Dānijas Enerģētikas aģentūras (DEA) preses dienesta vadītājs Ture Falbe-Hansens apstiprināja, ka mencu nārstošana neietekmēs "Ziemeļu straumes 2" izbūvi. Regulators uzsvēra, ka darbi ierobežojumu zonā tika pabeigti 2019. gada decembrī.

Par gāzesvada izbūves darbu apturēšanu iepriekš ziņoja Vācijas radiostacija NDR Info.

Sankcijas pret "Ziemeļu straumi 2"

Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz gāzesvada izbūvi ar jaudu 55 miljardi kubikmetri gadā no KF piekrastes caur Baltijas jūru līdz Vācijai. To īsteno Nord Stream 2 AG ar vienīgo akcionāru - "Gazprom". Eiropas partneri – Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper un Wintershall – kopsummā finansē projektu 50% apmērā, tātad līdz 950 miljoniem eiro katrs.

Vašingtona uzstājas pret projekta īstenošanu, jo cenšas uzspiest Eiropai savas sašķidrinātās dabasgāzes piegādes. Decembrī ASV pieņēma aizsardzības budžetu, kurš paredz sankciju ieviešanu attiecībā pret kompānijām, kuras piedalās gāzesvada izbūvē, kā rezultātā no darbu veikšanas atteicās Šveices uzņēmums Allseas. Atbildes kārtā Krievija paziņoja par spēju pašu spēkiem pabeigt būvniecību ar cauruļu licēju "Akademik Cherskiy", kurš ieradies Vācijas Mukranas ostā maijā.

Taču tā kā darbi notiek rajonā, kur Otrā pasaules kara laikā tika iegremdēts liels daudzums mīnu un munīcijas, Krievijas kuģiem bija nepieciešama atļauja, jo darbi ar tiem nav iespējami bez stāvēšanas uz enkura. Jūlija sākumā Dānijas valdība atļāva pabeigt projektu ar kuģiem ar enkura pozicionēšanu.

Tikmēr 23. jūlija ASV Senāts atbalstīja aizsardzības budžetu nākamajam gadam. Tajā ir paredzēta jaunu sankciju ieviešana pret "Ziemeļu straumi 2". Spēkā esošie ierobežojumi tiek piemēroti pret organizācijām, kuras nodarbojas ar cauruļu likšanu, kā arī ar to saistītām apdrošināšanas kompānijām.

63
Tagi:
Ziemeļu straume 2
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Brisele izteicās par ASV darbībām attiecībā pret "Ziemeļu straumi 2"
Analītiķis paskaidroja, kāpēc ES nevēlas upurēt "Ziemeļu straumi 2"
Eiropa un Amerika sāk cīņu Krievijas dēļ
ASV Pārstāvju palāta atbalstījusi pastiprinātas sankcijas pret "Ziemeļu straumi 2"
Mežabrāļi

Latvijā atrasts "mežabrāļu" bunkurs ar ugunsgrēka pēdām no čekistu granātas

0
(atjaunots 09:19 04.08.2020)
"Mežabrāļu" grupa ar nosaukumu "Kanādas piecīši", saskaņā ar vēsturnieku datiem, tika iznīcināta 1953. gadā.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Mežā pie Rendas (Kuldīgas novads) atrasts "mežabrāļu", grupas ar nosaukumu "Kanādas piecīši" bunkurs, vēsta Latvijas Radio. Patvērumā tika atrasti daudzi vēsturiski artefakti, kuri papildinās muzeja glabātuves.

Bunkuru atklāja Nacionālās pretošanās kustības muzeja pārstāvis Juris Grasmanis kopā ar domubiedriem.

Par "Kanādas piecīšiem" viņš uzzināja 90. gados, un jau toreiz sāka meklēt viņu bunkuru, aptaujāja vietējos. Vienīgais, ko bija izdevies uzzināt, – patvērums atrodas Veģupītes krastā.

Bunkurs tiks atrasts. Tā ir četrus kvadrātmetrus plata bedre, no kuras uz virszemi ved tunelis. "Mežabrāļu" patvērumā atrada krāsniņu, katliņu, lampiņas, galda piederumus.

"Kāda "mežabrāļiem" bija ikdiena bunkurā? Citi spēlēja kārtis. Citi kaut ko darīja. Lasīja arī. Atradām avīzi – kādās piecās kārtās. Tur vēl bija šķīvis. Ar šiku – liels šķīvis. Nevis tāda bļodiņa," pastāstīja Grasmanis. Viņš atzīmē, ka bunkurā bijis ugunsgrēks, iespējams, no čekistu iemestās granātas.

Pēc vēsturnieka Alda Bergmaņa datiem, vienību, kopā ar vēl dažiem, čekisti iznīcināja 1953. gadā.

Par "mežabrāļiem" tika dēvētas nacionālistiskās grupas, kuras darbojās 1940.-1950. gados Lietuvas, Latvijas un Igaunijas teritorijā pret Padomju varu. Daudzi no to dalībniekiem karoja vietējo SS bataljonu rindās. Latvijā "mežabrāļi" bija vainīgi, saskaņā ar dažādām aplēsēm, no 1500 līdz 3000 cilvēku, tostarp mierīgo iedzīvotāju nāvē.

Krievijā "mežabrāļu" slavēšanu uzskata par mēģinājumiem pārrakstīt Otrā pasaules kara vēsturi un notikumu "pievilkšanu" mūsdienu Baltijas nacionālistisko elišu izdomātajai mitoloģijai par "mežabrāļiem". KF ĀM norādīja, "mežabrāļu" zvērību faktus apstiprina arhīvu dokumenti, nopratināšanu protokoli un grāmatas.

Krievijas Militāri vēsturiskās biedrības direktors Mihails Mjagkovs uzsvēra, ka "mežabrāļu" slavēšana ir Otrā pasaules kara beigu noliegšana. Viņš paziņoja, ka "mežabrāļus" nevar dēvēt par partizāniem un vēl jo vairāk par varoņiem, jo viņi "nogalināja mierīgos iedzīvotājus, pirmām kārtām savus līdzpilsoņus".

"Vairums viņu upuru – tie ir etniskie lietuvieši, latvieši un igauņi. Kad bija Hitlera agresija, viņi dienēja nacistiskos veidojumos, apsardzes apakšvienībās, iznīcināja padomju karagūstekņus. Īstenoja Holokaustu: 80% Baltijas ebreju nogalināja tieši šie kolaboracionisti," pateica Mjagkovs.

0
Tagi:
Mežabrāļi
Pēc temata
Lietuvas Seimā sūdzas par BBC pēc raksta par "mežabrāli"
KF vēstniecība novērtējusi Levita piedāvājumu atzīmēt "mežabrāļu" dienu
Krievi un latvieši cīnījās par Latviju, bet "varoņi" slēpās: KF vēstniecība stāsta kāpēc
Valsts valodas diena un "Mežabrāļu" diena: jauni datumi Latvijas kalendārā