Krievijas Federācijas pilsoņa pase. Foto no arhīva

Kijevai izdevies pārsteigt Putinu

97
(atjaunots 13:09 26.04.2019)
Maskavas lēmums vienkāršot Krievijas pilsonības iegūšanu DTR un LTR iedzīvotājiem izraisīja neadekvātu Kijevas reakciju – iepriekš ANO neviens nav sūdzējis par tamlīdzīgām lietām.

RĪGA, 26. aprīlis – Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins pauda izbrīnu sakarā ar Ukrainas reakciju uz Krievijas lēmumu par pasu izdošanu Donbasa iedzīvotājiem.

Iepriekš Putins parakstīja rīkojumu par vienkāršotu Krievijas pasu izsniegšanu atsevišķu Luganskas un Doņeckas apgabalu rajonu iedzīvotājiem, dokuments publicēts Kremļa mājaslapā. Ukraina nekavējoties vērsās ANO Drošības Padomē ar lūgumu sarīkot ārkārtas sēdi šajā sakarā.

Putins atzīst, ka viņu izbrīna Kijevas negatīvā reakcija uz Krievijas pilsonības iegūšanas procedūras vienkāršošanu Donbasa iedzīvotājiem, piebilstot, ka KF ir gatava "paspriedelēt" par šo jautājumu ANO Drošības Padomē.

"Sakarā ar pasu izsniegšanu, ko īstenoja citas kaimiņvalstis nez kāpēc netika veikti mēģinājumi apspriest šo jautājumu ANO Drošības Padomes līmenī. Un šajā gadījumā kāpēc? Ar ko šī situācija atšķiras? Taču ne ar ko. Tikai cilvēki, kuri dzīvo LTR, DTR teritorijā, ir daudz smagākā stāvoklī. Tas ir humanitāra rakstura jautājums. Nu, lai piesaka jautājumu – paspriedelēsim," citē Krievijas valsts vadītāja vārdus RIA Novosti.

Putins norādīja, ka Maskavai "nav nekādas vēlmes radīt problēmas Ukrainas jaunajai varai".

"Taču paciest situāciju, kurā Doņeckas un Luganskas republiku teritorijā dzīvojošiem cilvēkiem vispār ir atņemtas jebkādas pilsoņu tiesības, – tas jau iziet ārpus cilvēktiesību robežām," uzsvēra Krievijas līderis.

Kijevas reakcija: jaunas bailes

Ukrainas prezidents Petro Porošenko uzskata Maskavas lēmumu vienkāršot Krievijas pilsonības iegūšanas noteikumus Donbasa iedzīvotājiem par iejaukšanos valsts iekšlietās.

"Tā, būtībā, ir Kremļa gatavošanās nākošajam agresijas solim pret mūsu valsti – Ukrainas Donbasa anektēšanai vai Krievijas anklāva izveidošanai Ukrainā," uzrakstīja Porošenko Facebook.

Tāpat Ukrainas vadītājs paziņoja, ka Maskava it kā esot "pārkāpusi sarkano līniju", un aicināja Rietumus pastiprināt sankcijas pret KF.

Savukārt Ukrainas ārlietu ministrs Pāvels Kļimkins aicināja Donbasa iedzīvotājus nesaņemt Krievijas pases, nosaucot Putina rīkojumu par "Krievijas agresijas turpinājumu" un reģiona "pasu okupācijas posmu".

"Krievija atņēmusi jums tagadni, un tagad grasās atņemt arī jūsu nākotni," uzrakstīja Kļimkins Twitter.

Donbasa viedoklis: svaiga gaisa malka

Doņeckas Tautas Republikā atzīmēja, ka Krievijas pasu saņemšana mazinās sociālo spriedzi reģionā.

"Tie humanitārie pamatojumi, kurus Vladimirs Putins norādīja kā iemeslu, patiešām ir reāli, jo cilvēki uzjūt noteiktas sociālas problēmas sava nenoteiktā statusa dēļ. Un šis rīkojums, esmu pārliecināts, atcels ievērojamu daļu sociālās spriedzes," paziņoja Socioloģisko pētījumu centra "Īpašais statuss" vadītājs, politikas zinātņu kandidāts Aleksandrs Procenko.

Donbasa
© Sputnik / Валерий Мельников

Viņš uzsvēra, ka Putina izdoto rīkojumu Donbasa iedzīvotāji gaida jau sen. "Esmu pārliecināts, ka šis lēmums izraisīs lielu iedvesmu, dos papildu spēku Donbasa iedzīvotājiem," piebilda Procenko.

Pēc Luganskas Tautas Republikas Arodbiedrību federācijas priekšsēdētāja Oļega Akimova domām, Putina rīkojums par vienkāršotu KF pilsonības iegūšanu kļuva Donbasa iedzīvotājiem par svaiga gaisa malku.

"Pēdējie pieci gadi parādījuši visai pasaulei, ka Ukraina ir īstais agresors attiecībā pret savu tautu. Tieši Ukraina 2014. gadā ieviesa visa veida blokādes Donbasa iedzīvotājiem… Šis rīkojums ir kā svaiga gaisa malka. Integrācija ar Krieviju – tā ir mūsu perspektīva un mūsu apzināta nākotne," uzsvēra Akimovs.

Arodbiedrību līderis uzsvēra, ka reģions pastāvīgi izjūt Krievijas tautas atbalstu.

"Donbasa iedzīvotāji ir krievi pēc sava gara un krievu pasaules daļa, runā krievu valodā, kura tiem ir dzimtā. Tas ir notikums, kuru mēs ļoti ilgi gaidījām. Un tas kārtējo reizi pierāda to, ka krievi savējos nepamet," pateica Akimovs.

ANO neliks Donbasa iedzīvotājiem iemīlēt Ukrainu

Savukārt Federācijas Padomes Starptautiskās komitejas loceklis Oļegs Morozovs norādīja, ka KF pasu piešķiršana Donbasa iedzīvotājiem ir Krievijas suverenās tiesības un tam nav nepieciešama saskaņošana starptautiskā līmenī.

"Pati procedūra – tās ir mūsu suverenās tiesības. Tā ir absolūti likumīga un neparedz starptautisku saskaņošanu. Ukrainai jāraizējas par to, kāpēc tās pilsoņi bēg no savas valsts un vēlas iegūt citas valsts pilsonību. Ja Ukrainas pilsonības nosacījumi cilvēkiem ir neciešami, Drošības Padome neliks tiem "iemīlēt" Ukrainu," paziņoja Morozovs.

Jāņem vērā, ka tā nebija KF, kas radījusi problēmu, kursa dēļ miljons Donbasa iedzīvotāju jau ir pārcēlušies uz Krieviju, savukārt trešā daļa no tiem pieteikušies Krievijas pilsonībai, piebilda senators.

Lēmumu par vienkāršotu Krievijas pilsonības iegūšanu LTR un DTR iedzīvotājiem komentēja arī Krievijas ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Visvairāk par lēmumu par vienkāršotu pasu izsniegšanu Donbasa iedzīvotājiem sašutumu pauž tie, kas pirms dažiem gadiem centās pierādīt, ka Krievija ir nodevusi cilvēkus, kuri cerēja uz to," uzrakstīja Zaharova Facebook.

97
Pēc temata
EDSO ignorējusi žurnālistu apšaudes faktu Doņeckas apkaimē
Mājās palikušie. Kā izdzīvo Donbass
Sarīkot blickrīgu un ieņemt Maskavu: Kijevai ieteikts, kā atgūt Donbasu
Donbasā ieradušies instruktori no Baltijas, vēsta Luganska
Vjačeslavs Dombrovskis

Dombrovskis: Latvijas valdībai iepaticies dzīvot ārkārtējās situācijas režīmā

9
(atjaunots 08:15 02.06.2020)
Saeimas deputāts Vjačeslavs Dombrovskis uzskata, ka Latvijas valdība nesteidz atcelt ārkārtējās situācijas režīmu, jo viņiem tas ir iepaticies.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Valdība nesteidz iziet no ārkārtējās situācijas režīma, radio Baltkom ēterā paziņoja Saeimas deputāts, ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis.

"Šeit patiešām ir šāda kurioza situācija. Es atceros, kad tikai sākās runas par ārkārtējo situāciju, marta sākumā, valdība uzvedās ļoti neizlēmīgi. Veselības ministrija nevēlējās izsludināt ārkārtējo situāciju. Sākumā piedāvājums bija aizliegt pulcēties vairāk par 500 cilvēkiem. Un lūk, cik negribīgi valdība iegāja ārkārtējās situācijas režīmā, tikpat negribīgi viņi tagad no tās iziet. Jo stipri iepaticies," sacīja Dombrovskis.

Viņš atzīmēja vairākas pozitīvās ārkārtējās situācijas puses pie varas stāvošajiem.

"Fiskālās disciplīnas vietā – fiskālo iespēju valsts. Strādāt drīkst attālināti, bet valsts sektoram bieži vien tas nozīmē, ka var arī nestrādāt. Bet alga nāk. Valsts iepirkumiem nav jārīko konkurss. Tādēļ, no valdības viedokļa, šajā režīmā ir virkne plusu," teic Dombrovskis.

Taču, viņaprāt, vēl vienu pagarinājumu būtu grūti izskaidrot iedzīvotājiem.

"No otras puses mēs redzam, ka katru dienu jaunu inficēto skaits ir zem desmit. Turklāt sarkanais skaitlis medicīnas sistēmas noslogojumam ir aptuveni 40 cilvēki dienā. Kaimiņos ir Igaunija, arī tā noslēgusi savu ārkārtējo režīmu. Pie tam viņiem ir vairāk inficēto. Un izskaidrot to sabiedrībai ir grūti," atzīmēja Dombrovskis.

9
Tagi:
Vjačeslavs Dombrovskis, ārkārtējā situācija, saeima, valdība
Pēc temata
Latvijas valdība pieņēmusi stingrākus karantīnas noteikumus
Latvijai it kā vēl viena tauta ir rezervē: kas nav kārtībā ar dīkstāves pabalstiem
Latvijas iedzīvotājiem piedos vecus parādus, taču ne uzreiz
KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova

"Liktenīga kļūda": Zaharova atbildēja uz apsūdzībām KF saistībā ar nekārtībām ASV

16
(atjaunots 17:23 01.06.2020)
Iepriekš bijusī ASV prezidenta padomdevēja nacionālās drošības jautājumos Sjuzana Raisa paziņoja, ar ASV protesta akcijām un vardarbībām varētu būt saistīta Krievija.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Krievijas apsūdzēšana par iespējamo saikni ar nekārtībām ASV ir netīrs informācijas manipulācijas veids, paziņoja KF ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

Iepriekš bijusī ASV prezidenta padomdevēja nacionālās drošības jautājumos Sjuzana Raisa paziņoja, ar ASV protesta akcijām un vardarbībām varētu būt saistīta Krievija. Viņa atzīmēja, ka balstās uz savas pieredzes, nesniedzot nekāda vieda pierādījumus.

"Raisas kundze! Savulaik Jūsu partijas biedri pieļāva liktenīgu kļūdu – izdomāja muļķīgāko koncepciju – visā, kas jums nepatīk, vainot Krieviju. (Bijusī ASV valsts sekretāre) Hilarija Klintone un visa (bijušā ASV prezidenta Baraka) Obamas komanda pārliecināja sevi un centās pārliecināt visu pasauli, ka ASV iekšējās problēmas rada un pasliktina kāds no "ārpuses", jeb tieši Krievija. Šo kļūdu jūs cenšaties atkārtot šodien, kopā ar CNN žurnālistu pielietojot netīras informācijas manipulācijas metodes: viltus paziņojumi un nulle faktu to apstiprināšanai. Jūsu intervija CNN – tā ir tā propaganda," uzrakstīja Zaharova Facebook.

Viņa atgādināja, ka tie paši "sociālie tīkli", kurus, pēc ASV domām, krievi izmanto protestu kurināšanai Amerikas pilsētās, "ir reģistrēti ASV, pieder amerikāņiem un tiesiski tiek regulēti arī turpat".

"Jūs atkal cenšaties izspēlēt "krievu kārti"? Jūs esat aizspēlējušies, atgriezieties realitātē. Izejiet pie jūsu cilvēkiem un pasakiet acīs skatīdamies, ka viņus caur YouTube un Facebook vada krievi. Savukārt es paskatīšos uz amerikāņu "ekskluzivitāti" rīcībā," piebilda Marija Zaharova.

Nekārtību vilnis, kas pāršalkušas ASV, sākās Mineapolisā pēc afroamerikāņa Džordža Floida bojāejas, ko pastrādāja policisti.

Kopumā vairāk nekā 40 Amerikas pilsētas, tai skaitā Losandželosa, Sanfrancisko, Beverlihilsa, Čikāga, Orlando, Atlanta, Denvera, Rietumu Holivuda un citas, ieviesa savās teritorijās komandantstundu.

Iepriekš radio Sputnik paziņoja, ka Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps aicināja gubernatorus un mērus no Demokrātiskās partijas iesaistīt situācijas noregulēšanā Nacionālo gvardi.

16
Tagi:
viltus ziņas, protesti, Krievija, ASV
Pēc temata
Krievijā sniegts vērtējums ASV lēmumam izbeigt sadarbību ar PVO
Tramps paziņoja, ka atliks G7 samitu līdz septembrim un uzaicinās tajā Krieviju
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"
Protesti un grautiņi Amerikā

Marodieri vai tiesību aizstāvji: latvieši strīdas par nekārtībām Amerikā

0
(atjaunots 09:30 02.06.2020)
Protesti un grautiņi Amerikā izraisīja diskusijas Latvijas sabiedrības pārstāvju vidū – nonāca līdz savstarpējiem aizvainojumiem, melno sarakstu sastādīšanai un bloķēšanai.

RĪGA, 2. jūnijs – Sputnik. Sociālo tīklu Latvijas segmenta plašumos notiek aktīva nekārtību apspriešana, kuras izraisīja afroamerikāņā Džordzā Floida noslepkavošana Minesotā, ko pastrādāja policisti.

Protesta akcijas nereti pāraug nežēlīgās sadursmēs ar policiju: demonstranti aizdedzina mašīnas, demolē veikalus un mētā petardes.

Notikumi Amerikā izraisījuši ārkārtīgi neviennozīmīgu vērtējumu Latvijas sabiedrības pārstāvju vidū – vieni aktīvi atbalsta protestētājus, citi dēvē viņus par bandītiem, bet trešie konstatē, ka Latvijas strīdnieku līmenis ir zemāks par grīdlīsti, jo viņi visu maisa vienā kaudzē un neredz starpību starp marodieriem un tiem, kas atnāca izteikt protestu pret policijas patvaļību.

Acīmredzot, tādēļ pazīstamais Latvijas publicists Bens Latkovskis uzreiz atturējās no sasteigtiem Amerikā notiekošā vērtējumiem un atzīmēja, ka tas varēs ietekmēt gaidāmo vēlēšanu iznākumu.

​"Vēl nevar zināt kā ASV notiekošās nekārtības ietekmēs 3. novembra vēlēšanas, bet var droši teikt, ka šie notikumi noteikti stiprinās Otrā labojuma piekritēju pozīcijas (Otrais labojums ASV Konstitūcijā garantē ieroču turēšanas tiesības – red. piez.)," raksta Twitter Bens Latkovskis.

Pie visa vainīgi kreisie

Savukārt Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības Aleksandrs Kiršteins savā Twitter tradicionāli nekautrējas izteikt pārdrošus secinājumus un paziņot vainīgos.

"Kreisie visur ir vienādi, gan te, gan tur, bet vienlīdzība panākama nozogot citam!" raksta viņš.

​Līdzīga nostāja ir viņa partijas biedram Jānim Iesalniekam.

"Jaunajā kreiso pasaulē Tu dabūsi pa seju par savas valsts karoga turēšanu..." nonāk pie secinājuma politiķis.

​"Ja karogs ticis sprausts ne vienas vien neatkarīgas valsts okupācijas misijās, vienmēr pienāk laiks, kad pār tā vicināšanu saņems pa seju savā zemē. "Ko sēji, to pļausi" - princips. To der atcerēties visu valstu varas nesējiem," atbildēja deputātam kāds V. Gricaičuks-Puriņš.

​"Runāju ar draugu Amerikā (amerikānis, bet vairākus gadus dzīvojis LV) par protestiem, stāstīju, ka šeit ir cilvēki, kas to sauc par noziedznieku un nēģeru ārdīšanos. Viņš: skumji, ka cilvēki, kuri vēsturiski ir piedzīvojuši minoritātes statusu, nejūt solidaritāti viens ar otru," raksta Liene Brizga-Kalniņa.

​Solidaritāti, izskatās, nesagaidīja pat zem šī tvīta.

"Latvijā nav tradīciju "protestēt pret valdību", izlaupot un nodedzinot veikalus un piekaujot garāmgājējus. Jā, un man riebjas vardarbīgi mežoņi, kas demolē un laupa. Miermīlīgus protestus neviens nenosoda, vismaz es tādus nesastopu. Bet atbalstīt mežonību es nevaru un negribu," atbild viņai lietotāja ar segvārdu Martastante.

​Savukārt zem žurnālista Anša Pūpola tvīta, kurš nesen izlēma iet politikā, pievienojoties Nacionālajai apvienībai, izcēlās patiesa vētra, jo viņš apsūdzēja marodierisma aicinājumos publicistu un cilvēktiesību aizstāvi Didzi Melbiksi. Taču, nez kāpēc, izdarīja to angļu valodā.

"Radikālais anarhists no partijas "Progresīvie" aicina veikt marodierismu un graut veikalus. Viņš joprojām ir ANO bēgļu lietu aģentūras darbinieks?" pauž sašutumu Ansis Pūpols.

​Sociālo tīklu lietotāji tā arī nesaprata, ko tad vēlējās pateikt Ansis Pūpols, jo Didža Melbikša tvītā neatrada neko tādu, par ko raksta žurnālists. Un lai arī Didža Melbikša tvītu daudzi novērtēja kā visnotaļ odiozu, tā doma bija: "ja tu tagad neesi gatavs bez vilcināšanās un atrunām pateikt "black lives matter", tad tu esi nelietis", taču nekādu vardarbības aicinājumu tajā nebija.

Paskaidrojumus no Pūpola komentētāji tā arī nesagaidīja, tādēļ piedāvāja viņam aiziet uz latviešu un angļu valodas kursiem.

Vēl viens sabiedrības pārstāvis ar aktīvu pilsonisko nostāju Aigars Prūsis pastāstīja lasītājiem par visām šausmām, kas sagaida "sociālisma gaidītājus".

"Ārprātu, kādā tagad jādzīvo cilvēkiem, kur plosās nekrietnu laupītāju un slaistu bandas, vajadzētu ar savu īpašumu un uz savas ādas izjust sociālisma gaidītājiem Latvijā, kas lamā amerikāņus pa rasismu," uzskata Aigars Prūsis.

​Tiesa, ne visi komentētāji piekrita šādam jautājuma uzstādījumam.

0
Tagi:
protesti, ASV
Pēc temata
Krievijā sniegts vērtējums ASV lēmumam izbeigt sadarbību ar PVO
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"
Tramps paziņoja, ka atliks G7 samitu līdz septembrim un uzaicinās tajā Krieviju