Krievijas Federācijas pilsoņa pase. Foto no arhīva

Kijevai izdevies pārsteigt Putinu

97
(atjaunots 13:09 26.04.2019)
Maskavas lēmums vienkāršot Krievijas pilsonības iegūšanu DTR un LTR iedzīvotājiem izraisīja neadekvātu Kijevas reakciju – iepriekš ANO neviens nav sūdzējis par tamlīdzīgām lietām.

RĪGA, 26. aprīlis – Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins pauda izbrīnu sakarā ar Ukrainas reakciju uz Krievijas lēmumu par pasu izdošanu Donbasa iedzīvotājiem.

Iepriekš Putins parakstīja rīkojumu par vienkāršotu Krievijas pasu izsniegšanu atsevišķu Luganskas un Doņeckas apgabalu rajonu iedzīvotājiem, dokuments publicēts Kremļa mājaslapā. Ukraina nekavējoties vērsās ANO Drošības Padomē ar lūgumu sarīkot ārkārtas sēdi šajā sakarā.

Putins atzīst, ka viņu izbrīna Kijevas negatīvā reakcija uz Krievijas pilsonības iegūšanas procedūras vienkāršošanu Donbasa iedzīvotājiem, piebilstot, ka KF ir gatava "paspriedelēt" par šo jautājumu ANO Drošības Padomē.

"Sakarā ar pasu izsniegšanu, ko īstenoja citas kaimiņvalstis nez kāpēc netika veikti mēģinājumi apspriest šo jautājumu ANO Drošības Padomes līmenī. Un šajā gadījumā kāpēc? Ar ko šī situācija atšķiras? Taču ne ar ko. Tikai cilvēki, kuri dzīvo LTR, DTR teritorijā, ir daudz smagākā stāvoklī. Tas ir humanitāra rakstura jautājums. Nu, lai piesaka jautājumu – paspriedelēsim," citē Krievijas valsts vadītāja vārdus RIA Novosti.

Putins norādīja, ka Maskavai "nav nekādas vēlmes radīt problēmas Ukrainas jaunajai varai".

"Taču paciest situāciju, kurā Doņeckas un Luganskas republiku teritorijā dzīvojošiem cilvēkiem vispār ir atņemtas jebkādas pilsoņu tiesības, – tas jau iziet ārpus cilvēktiesību robežām," uzsvēra Krievijas līderis.

Kijevas reakcija: jaunas bailes

Ukrainas prezidents Petro Porošenko uzskata Maskavas lēmumu vienkāršot Krievijas pilsonības iegūšanas noteikumus Donbasa iedzīvotājiem par iejaukšanos valsts iekšlietās.

"Tā, būtībā, ir Kremļa gatavošanās nākošajam agresijas solim pret mūsu valsti – Ukrainas Donbasa anektēšanai vai Krievijas anklāva izveidošanai Ukrainā," uzrakstīja Porošenko Facebook.

Tāpat Ukrainas vadītājs paziņoja, ka Maskava it kā esot "pārkāpusi sarkano līniju", un aicināja Rietumus pastiprināt sankcijas pret KF.

Savukārt Ukrainas ārlietu ministrs Pāvels Kļimkins aicināja Donbasa iedzīvotājus nesaņemt Krievijas pases, nosaucot Putina rīkojumu par "Krievijas agresijas turpinājumu" un reģiona "pasu okupācijas posmu".

"Krievija atņēmusi jums tagadni, un tagad grasās atņemt arī jūsu nākotni," uzrakstīja Kļimkins Twitter.

Donbasa viedoklis: svaiga gaisa malka

Doņeckas Tautas Republikā atzīmēja, ka Krievijas pasu saņemšana mazinās sociālo spriedzi reģionā.

"Tie humanitārie pamatojumi, kurus Vladimirs Putins norādīja kā iemeslu, patiešām ir reāli, jo cilvēki uzjūt noteiktas sociālas problēmas sava nenoteiktā statusa dēļ. Un šis rīkojums, esmu pārliecināts, atcels ievērojamu daļu sociālās spriedzes," paziņoja Socioloģisko pētījumu centra "Īpašais statuss" vadītājs, politikas zinātņu kandidāts Aleksandrs Procenko.

Donbasa
© Sputnik / Валерий Мельников

Viņš uzsvēra, ka Putina izdoto rīkojumu Donbasa iedzīvotāji gaida jau sen. "Esmu pārliecināts, ka šis lēmums izraisīs lielu iedvesmu, dos papildu spēku Donbasa iedzīvotājiem," piebilda Procenko.

Pēc Luganskas Tautas Republikas Arodbiedrību federācijas priekšsēdētāja Oļega Akimova domām, Putina rīkojums par vienkāršotu KF pilsonības iegūšanu kļuva Donbasa iedzīvotājiem par svaiga gaisa malku.

"Pēdējie pieci gadi parādījuši visai pasaulei, ka Ukraina ir īstais agresors attiecībā pret savu tautu. Tieši Ukraina 2014. gadā ieviesa visa veida blokādes Donbasa iedzīvotājiem… Šis rīkojums ir kā svaiga gaisa malka. Integrācija ar Krieviju – tā ir mūsu perspektīva un mūsu apzināta nākotne," uzsvēra Akimovs.

Arodbiedrību līderis uzsvēra, ka reģions pastāvīgi izjūt Krievijas tautas atbalstu.

"Donbasa iedzīvotāji ir krievi pēc sava gara un krievu pasaules daļa, runā krievu valodā, kura tiem ir dzimtā. Tas ir notikums, kuru mēs ļoti ilgi gaidījām. Un tas kārtējo reizi pierāda to, ka krievi savējos nepamet," pateica Akimovs.

ANO neliks Donbasa iedzīvotājiem iemīlēt Ukrainu

Savukārt Federācijas Padomes Starptautiskās komitejas loceklis Oļegs Morozovs norādīja, ka KF pasu piešķiršana Donbasa iedzīvotājiem ir Krievijas suverenās tiesības un tam nav nepieciešama saskaņošana starptautiskā līmenī.

"Pati procedūra – tās ir mūsu suverenās tiesības. Tā ir absolūti likumīga un neparedz starptautisku saskaņošanu. Ukrainai jāraizējas par to, kāpēc tās pilsoņi bēg no savas valsts un vēlas iegūt citas valsts pilsonību. Ja Ukrainas pilsonības nosacījumi cilvēkiem ir neciešami, Drošības Padome neliks tiem "iemīlēt" Ukrainu," paziņoja Morozovs.

Jāņem vērā, ka tā nebija KF, kas radījusi problēmu, kursa dēļ miljons Donbasa iedzīvotāju jau ir pārcēlušies uz Krieviju, savukārt trešā daļa no tiem pieteikušies Krievijas pilsonībai, piebilda senators.

Lēmumu par vienkāršotu Krievijas pilsonības iegūšanu LTR un DTR iedzīvotājiem komentēja arī Krievijas ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Visvairāk par lēmumu par vienkāršotu pasu izsniegšanu Donbasa iedzīvotājiem sašutumu pauž tie, kas pirms dažiem gadiem centās pierādīt, ka Krievija ir nodevusi cilvēkus, kuri cerēja uz to," uzrakstīja Zaharova Facebook.

97
Pēc temata
EDSO ignorējusi žurnālistu apšaudes faktu Doņeckas apkaimē
Mājās palikušie. Kā izdzīvo Donbass
Sarīkot blickrīgu un ieņemt Maskavu: Kijevai ieteikts, kā atgūt Donbasu
Donbasā ieradušies instruktori no Baltijas, vēsta Luganska
ASV Valsts departaments

ASV Valsts departaments publicējis pārskatu par "Krievijas propagandas" pamatiem

17
(atjaunots 17:00 06.08.2020)
Krievijas dezinformācijas un propagandas ekosistēma ir oficiālo, nejaušo un nesaistīto komunikācijas kanālu un platformu komplekss, ko Krievija izmanto nepatiesu stāstu radīšanai un pastiprināšanai, klāsta ASV politiķi.

RĪGA, 6. augusts – Sputnik. ASV Valsts departaments publicējis pārskatu "Krievijas dezinformācijas un propagandas ekosistēmas pamati", kurā sistematizē savu "Krievijas propagandas" koncepciju. Cita starpā "propagandas" definīcija pielāgota Krievijas medijiem ar valsts finansējumu, vēsta RIA Novosti.

"Krievijas dezinformācijas un propagandas ekosistēma ir oficiālo, nejaušo un nesaistīto komunikācijas kanālu un platformu komplekss, ko Krievija izmanto nepatiesu stāstu radīšanai un pastiprināšanai. Šī ekosistēma balstās uz pieciem elementiem: valdības oficiālā saziņa, valsts finansētā globālā apraide, piemērotu resursu kultivācija, sociālo tīklu izmantošana kā ierocis un dezinformācija ar darbības palīdzību kibertelpā. Kremlis ir atbildīgs par šīs taktikas un platformu kultivēšanu – tā ir daļa no Kremļa programmas informācijas izmantošanai ieroča līmenī," teikts pārskatā.

Cita starpā minēti tādi "piemēri", kā rakstu virsraksti, ko publicē Sputnik, RIA Novosti, RT, Pirmais kanāls, "Rossija 24" un citi. Par dezinformāciju, piemēram, nosaukta RIA Novosti publikācija "(Lielbritānijas premjerministram) Džonsonam tiks veikta plaušu mākslīga ventilācija". Nekādi pierādījumi tam, ka tā būtu dezinformācija, nav sniegti.

Valsts departaments apgalvo, ka "Krievijas dezinformācijai" pretī likts organizēts darbs, ko ASV plāno atbalstīt tieši.

"Dezinformācijas un propagandas ekosistēmai, ko Krievija turpina kultivēt, ir oponenti. Tai stājas pretī plaukstoša dezinformācijas apkarošanas sabiedrība, ko veido valdības, pilsoniskās organizācijas, zinātnieki, prese, privātais sektors un pilsoņi visā pasaulē, kuri atsakās paciest šo taktiku. Valsts departaments piedāvā šo pārskatu kā ieguldījumu kopīgajā darbā," stāsta dokumenta autori.

ASV Valsts departaments pieprasījis 138 miljonus dolāru no budžeta 2021. gadā "pretdarbībai Krievijas dezinformācijai un propagandai". Krievijas Ārlietu ministrija un Kremlis jau vairākkārt atspēkojuši pārmetumus par dezinformāciju.

ASV izveidota valsts aģentūra ārvalstu retranslācijas lietās – "Amerikas balss" un radio "Brīvība/Brīvā Eiropa" mātes struktūra, ko Krievijas Tieslietu ministrija iekļāva ārvalstu aģentu sarakstā līdz ar citiem medijiem. Organizācija, kas 1994. gadā ieguva nosaukumu "Translācijas lietu pārvaldnieku padome" (BBG), 2018. gadā tika pārdēvēta par ASV Globālo mediju aģentūru (USAGM). Tās ietvaros top teleprogrammas, tomēr gandrīz vienīgi translācijai internetā. Aģentūra finansējumu saņem no ASV budžeta, 2017. gadā tās izdevumi sasniedza 748 miljonus dolāru.

17
Tagi:
propaganda, ASV Valsts departaments, Krievija, ASV
Pēc temata
NATO pateica "vajag"! Latvijā plāno pastiprināt sociālo tīklu cenzūru
"Liktenīga kļūda": Zaharova atbildēja uz apsūdzībām KF saistībā ar nekārtībām ASV
Propaganda pret ziņām: kāpēc Rietumu mediji zaudē savas pozīcijas
KF piedāvāja uz RT un Sputnik aizliegšanu Baltijas valstīs atbildēt ar sankcijām

Nolemts: Ķīnu žņaugs ar desmit valstu spēkiem. Interesanti, vai Krieviju aicinās?

39
(atjaunots 13:29 06.08.2020)
Fakts, ka aukstais karš ar Ķīnu ir neizbēgams, un, domājams, tas ietvers sankcijas, ekonomisko sakaru ierobežošanu, savstarpēju spiegošanu un, iespējams, pat vardarbīgas konfrontācijas formas, liek Rietumu ekspertiem meklēt kaut kādu maģisku uzvaras metodi pār Pekinu.

Gandrīz visi Vašingtonā, Londonā vai Briselē apspriestie "Ķīnas drakona nožņaugšanas" varianti paredz kaut kādas plašas pret Ķīnu vērstas koalīcijas dibināšanu, lai kopīgiem spēkiem izolētu, neitralizētu un salauztu Ķīnu aptuveni pēc tās pašas shēmas, kas tika izmantota cīņā pret PSRS, portālā RIA Novosti stāsta Ivans Daņilovs.

Motivējošo principu līmenī nekāda daudzveidība nav manāma, toties nopietna problēma aust to īstenošanas līmenī. Tagad tās risināšanā lauž šķēpus prezidenti, premjerministri, diplomāti un analītiķi.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Lieta tāda, ka dažās Eiropas valstīs un ASV "analītikas centros"jau rodas pamatots iespaids: virkne ES valstu (it īpaši šajā ziņā izceļas Vācija, Francija un Itālija), kā arī dažas Āzijas valstis nez kāpēc nemaz nevēlas piedalīties jaunajā aukstajā karā pret Ķīnu un tēlot ASV bandiniekus. Vēl vairāk, tām pat negribas maksāt ASV par uzvaru karā (par to liecina mūžīgie trači par Vācijas un Francijas nevēlēšanos maksāt 2% no IKP par amerikāņu "militāro jumtu") un tās pat nav gatavas nekavējoties pievienoties aizliegumam, piemēram, Ķīnas kompānijas Huawei 5G tīkliem paredzēto iekārtu piegādēm ES. Tas neiedomājami kaitina "antiķīnas vanagus" Vašingtonā un Londonā. Ņemot vērā Eiropas paziņojumus par nodomu faktiski radīt pašiem savu armiju un Makrona deklarācijas par vēmi īstenot neatkarīgu (tas ir, ne Ķīnai labvēlīgu, taču arī ne amerikai pakļautu) ārpolitiku, aug augumā aizdomas par to, ka nebūs viegli sapulcēt plašu Ķīnai naidīgu aliansi. Vienlaikus vairojas mēģinājumi rast risinājumu problēmai.

Autoritatīvais žurnāls "Foreign Affairs", ko laiž klajā ietekmīgais "smadzeņu centrs Council on Foreign Relations ("Starptautisko attiecību padome"), analizēja divus minētās problēmas risinājumus. Vienu no tiem var nosacīti nodēvēt par "Donalda Trampa pieeju", otru – par "Borisa Džonsona pieeju". Ņemot vērā Council on Foreign Relations kolosālo iespaidu uz amerikāņu elites un proamerikāniskās eiropiešu elites domāšanu (pats "smadzeņu centrs" ir vairāku populāru sazvērestības teoriju varonis – to uzskata teju vai par ASV "ēnu valdību), ir vērts paskatīties uz metodēm, ko ieteikts izmantot amerikanocentriskās pasaules kārtības krīzes atrisināšanai un sekmīgai cīņai ar "Ķīnas problēmu". Turklāt tām ir arī tiešs sakars ar Krieviju.

"Foreign Affairs" raksts nāca klajā ar virsrakstu "Demokrātiju padome var izglābt daudzveidību" (daudzveidību starptautiskajās attiecībās – red. piez.), tomēr piedāvātās metodes tik un tā ir orientētas uz Vašingtonas hegemonijas faktisku saglabāšanu pasaulē (vismaz Rietumos), un starpība slēpjas tikai konkrētos amerikāņu hegemonijas saglabāšanas paņēmienos.

Autoritatīvā amerikāņu izdevuma autori savos spriedumos balstās uz slēdziena par to, ka pašreizējā pasaules kārtība nepārprotami iet bojā un galvenos draudus rada nevis koronavīruss, bet gan Ķīna un Krievija.

"Taču pat pirms koronavīrusa pandēmijas daudzpusīgā sistēma, ko Savienotās Valstis palīdzēja būvēt pēc Otrā pasaules kara, tik tikko tiek galā ar aktuālākajām problēmām. Covid-19 parādīja, ka karalis ir kails, taču patiesībā karalis jau zināmu laiku bija apģērbts nabadzīgi.

Donalds Tramps
© REUTERS / Chris Jackson/Pool

Tā kā pasaules ekonomiskais smaguma centrs ir pārvietojies uz Indijas un Klusā okeāna reģiona pusi, struktūras ar globālām ambīcijām vairs nespēja pretendēt uz līdera opozīcijām bez vērā ņemamas pārstāvniecības reģionā. Taču G7, kas parādījās pēc naftas šoka 1973. gadā, ārpus Eiropas un Atlantijas reģiona robežām ir tikai viens loceklis – Japāna. Savukārt G20, kas radās pēc 1997. gada finanšu krīzes Āzijā un parādīja savu lielo nozīmi 2008. gada globālās finanšu krīzes periodā, ir pārāk atšķirīga gan no politiskā viedokļa, gan savās iespējās risināt starptautiskas problēmas. Vienlaikus ANO Drošības Padomei kaitējumu nodarījusi agresīvā autoritārisma atdzimšana Ķīnā un Krievijā.

Diagnoze ir ļoti drosmīga: "Viss ir pagalam, nekas nedarbojas!" 

Tā nu klajā nāk divi ierosinājumi. Vienu ieteicis Tramps, otru – Džonsons.

"Džonsons pirmais nāca klajā ar jaunās struktūras ideju. Maijā viņš ieteica veidot desmit vadošo demokrātiju aliansi – G7 plus Austrālija, Indija un Dienvidkoreja, nosaukt to par D10 un tajā koordinēt politiku telekomunikāciju jomā un izstrādāt alternatīvu Ķīnas tirgus līderim Huawei, kura dominējošais stāvoklis 5G tehnoloģiju jomā radījis vispārējas drošības problēmas. Drīz vien pēc tam Tramps atcēla G7 tikšanos, kas bija ieplānota jūnijā, un ieteica tās vietā formātu G11 samitā rudenī. Viņš pārspēja Džonsona ierosinājumu: Trampa grupa ietver ne vien D10 valstis, bet arī Krieviju."

"Foreign Affairs" eksperti neiesaka uzņemt Krieviju šajā klubā, viņi dod priekšroku D10 variantam, tas ir, Džonsona shēmai, taču tas nav galvenais. Ļoti interesanti ir šī ietekuma motīvi: pat ja Krieviju kaut kādā veidā izdosies pārliecināt stāties cīņā pret Ķīnu, Trampa shēma tik un tā izskatīsies ļoti slikti un bezperspektīvi ilgtermiņa perspektīvā, jo tās pamatā pārsvarā būs karš pret Ķīnu, toties Džonsona shēmā ir kaut kas pozitīvs, kaut kāda apvienojoša ideja, kas ļaus veidot nevis "aliansi pret Ķīnu", bet "aliansi par visu labo".

Protams, starp pozitīvajiem aspektiem ir tukšu lozungu virkne: "demokrātija", "brīvība", "cilvēktiesības". Amizanti, ka tādas pozitīvas dienas kārtības parādīšanās tiek likta pretī Vašingtonas tagadējais ārpolitikai: "Savienotās Valstis var stāties pretī Ķīnas vadītajai Āzijas infrastruktūas investīciju bankai, iniciatīvai "Viena josla – viens ceļš" un Krievijas atbalstītajam gāzesvadam "Ziemeļu straume 2", taču AS būs grūti pārliecināt citas valstis rīkoties tāpat, ja tās nepiedāvās pārliecinošas alternatīvas. Vašingtona nevar kaut ko uzvarēt, liekot lietā neko."

Šai pieejai ir problēma: diezin vai "demokrātija" un "brīvība" ar etiķeti "Made in USA" aizvietos Krievijas gāzi Vācijai un Ķīnas investīcijas – Itālijai. Te varētu uzpeldēt amerikāņu nauda, taču tādas attiecības Vašingtonai nav vajadzīgas, vienalga, kas stāvētu pie valsts stūres: gan Baidenam, gan Trampam vajadzīgas kolonijas, tomēr diezin vai izdosies atkal nospiest ES un ceļiem, vienalga, D10 vai G11 formātā. Par Krieviju pat runas nav.

39
Tagi:
ekonomika, karš, Krievija, Ķīna, Eiropas Savienība, ASV
Pēc temata
Ķīnas graujošais trieciens globālajā ekonomiskajā karā
Eksperts paskaidroja, kāpēc ASV pieprasa "visstingrākās sankcijas vēsturē" pret Krieviju
Maiks Pompeo apsūdz Ķīnu par "impēriskām" ambīcijām
Eksperts prognozēja augošu sabiedrības šķelšanos ASV pēc prezidenta vēlēšanām
Ziemeļu straume 2

Vācijas ĀM atbildēja uz ASV draudiem "Ziemeļu straumei 2"

0
(atjaunots 17:56 07.08.2020)
Trīs ASV senatori adresējuši vēstuli ostas operatoram "Sassnitz GmbH", kurā draud ar finansiālu sabrukumu Zasnicas ostai.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. Vācijas Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Nilss Annens asi kritizēja ASV Senāta locekļu vēstuli, kurā politiķi draud Zasnicas pilsētas ostai ar sankcijām "Ziemeļu straumes 2" dēļ, vēsta RIA Novosti.

Iepriekš ziņu aģentūras rīcībā nokļuva trīs ASV senatoru vēstule, kas adresēta ostas operatoram "Sassnitz GmbH". Tajā stāstīts par sankcijām, ko ASV valdība gatavo pret kompānijām, kas atbalsta gāzesvada būvdarbus. Cita starpā vēstulē teikts, ka darbu turpināšanas gadījumā Zasnicas ostai draud "finansiāls sabrukums".

"ASV eksteritoriālo sankciju politika attiecībās ar tuviem partneriem un sabiedrotajiem ir nopietns uzbrukums mūsu nacionālajai suverenitātei," Annens norādīja intervijā avīzei Handelsblatt.

Politiķis norādīja, ka vācu kompānijām adresēto draudu vēstuļu tonis un saturs ir absolūti nepieņemams.

"Mēs likām skaidri saprast mūsu partneriem ASV, ka nepieļausim spiedienu pret mūsu kompānijām," atzīmēja valsts sekretārs. Viņš atgādināja, ka Vācijas un Eiropas enerģētikas politika tiks izlemta tikai Berlīnē un Briselē, nevis Vašingtonā.

Annens pastāstīja, ka Vācija izmantos savu prezidentūru ES Padomē, lai stiprinātu Eiropas suverenitāti, un piebilda, ka Eiropa nedrīkst pakļautties šantāžai.

"Ziemeļu staume 2"

Projekts "Ziemeļu straume 2" paredz gāzesvada izbūvi no Krievijas uz Vāciju.

Krievijas projektu atbalsta Berlīne un Vīne, jo tās ir ieinteresētas saņemt stabilas gāzes piegādes. Gāzesvadu atbalsta arī Norvēģija – tās valdībai pieder 30% kompānijas "Kvaerner", būvdarbu apakšuzņēmēja, akciju.

Pret "Ziemeļu straumi 2"  iebilst Lietuva, Latvija, Polija un Ukraina, kam ir savas intereses. Projektu kritizē arī ASV – tās vēlas piegādāt Eiropai pašas savu sašķidrināto dabas gāzi.

Pērnā gada beigās Savienotās Valstis pieņēma aizsardzības budžetu, kurā iekļāva sankcijas pret "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu dalībniekiem. Rezultātā projekta īstenošana apstājās, tomēr Krievijas koncerns "Gazprom" informēja, ka varēs patstāvīgi noslēgt būvdarbus.

0
Tagi:
Ziemeļu straume 2, sankcijas, ASV, Vācija
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Eksperts pastāstīja, kādi riski vēl saistīti ar "Ziemeļu straumi 2"
Straujš pagrieziens: Vācija draud ASV ar sankcijām par mēģinājumu apturēt "Nord Stream 2"
Uzņēmēji Vācijā plāno atbildi ASV sankcijām pret "Ziemeļu straumi 2"
Eksperts: ASV rīcība pret "Ziemeļu straumi 2" ir jezuītiska, Eiropā valda pasivitāte