Krievijas Federācijas pilsoņa pase. Foto no arhīva

Kijevai izdevies pārsteigt Putinu

97
(atjaunots 13:09 26.04.2019)
Maskavas lēmums vienkāršot Krievijas pilsonības iegūšanu DTR un LTR iedzīvotājiem izraisīja neadekvātu Kijevas reakciju – iepriekš ANO neviens nav sūdzējis par tamlīdzīgām lietām.

RĪGA, 26. aprīlis – Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins pauda izbrīnu sakarā ar Ukrainas reakciju uz Krievijas lēmumu par pasu izdošanu Donbasa iedzīvotājiem.

Iepriekš Putins parakstīja rīkojumu par vienkāršotu Krievijas pasu izsniegšanu atsevišķu Luganskas un Doņeckas apgabalu rajonu iedzīvotājiem, dokuments publicēts Kremļa mājaslapā. Ukraina nekavējoties vērsās ANO Drošības Padomē ar lūgumu sarīkot ārkārtas sēdi šajā sakarā.

Putins atzīst, ka viņu izbrīna Kijevas negatīvā reakcija uz Krievijas pilsonības iegūšanas procedūras vienkāršošanu Donbasa iedzīvotājiem, piebilstot, ka KF ir gatava "paspriedelēt" par šo jautājumu ANO Drošības Padomē.

"Sakarā ar pasu izsniegšanu, ko īstenoja citas kaimiņvalstis nez kāpēc netika veikti mēģinājumi apspriest šo jautājumu ANO Drošības Padomes līmenī. Un šajā gadījumā kāpēc? Ar ko šī situācija atšķiras? Taču ne ar ko. Tikai cilvēki, kuri dzīvo LTR, DTR teritorijā, ir daudz smagākā stāvoklī. Tas ir humanitāra rakstura jautājums. Nu, lai piesaka jautājumu – paspriedelēsim," citē Krievijas valsts vadītāja vārdus RIA Novosti.

Putins norādīja, ka Maskavai "nav nekādas vēlmes radīt problēmas Ukrainas jaunajai varai".

"Taču paciest situāciju, kurā Doņeckas un Luganskas republiku teritorijā dzīvojošiem cilvēkiem vispār ir atņemtas jebkādas pilsoņu tiesības, – tas jau iziet ārpus cilvēktiesību robežām," uzsvēra Krievijas līderis.

Kijevas reakcija: jaunas bailes

Ukrainas prezidents Petro Porošenko uzskata Maskavas lēmumu vienkāršot Krievijas pilsonības iegūšanas noteikumus Donbasa iedzīvotājiem par iejaukšanos valsts iekšlietās.

"Tā, būtībā, ir Kremļa gatavošanās nākošajam agresijas solim pret mūsu valsti – Ukrainas Donbasa anektēšanai vai Krievijas anklāva izveidošanai Ukrainā," uzrakstīja Porošenko Facebook.

Tāpat Ukrainas vadītājs paziņoja, ka Maskava it kā esot "pārkāpusi sarkano līniju", un aicināja Rietumus pastiprināt sankcijas pret KF.

Savukārt Ukrainas ārlietu ministrs Pāvels Kļimkins aicināja Donbasa iedzīvotājus nesaņemt Krievijas pases, nosaucot Putina rīkojumu par "Krievijas agresijas turpinājumu" un reģiona "pasu okupācijas posmu".

"Krievija atņēmusi jums tagadni, un tagad grasās atņemt arī jūsu nākotni," uzrakstīja Kļimkins Twitter.

Donbasa viedoklis: svaiga gaisa malka

Doņeckas Tautas Republikā atzīmēja, ka Krievijas pasu saņemšana mazinās sociālo spriedzi reģionā.

"Tie humanitārie pamatojumi, kurus Vladimirs Putins norādīja kā iemeslu, patiešām ir reāli, jo cilvēki uzjūt noteiktas sociālas problēmas sava nenoteiktā statusa dēļ. Un šis rīkojums, esmu pārliecināts, atcels ievērojamu daļu sociālās spriedzes," paziņoja Socioloģisko pētījumu centra "Īpašais statuss" vadītājs, politikas zinātņu kandidāts Aleksandrs Procenko.

Donbasa
© Sputnik / Валерий Мельников

Viņš uzsvēra, ka Putina izdoto rīkojumu Donbasa iedzīvotāji gaida jau sen. "Esmu pārliecināts, ka šis lēmums izraisīs lielu iedvesmu, dos papildu spēku Donbasa iedzīvotājiem," piebilda Procenko.

Pēc Luganskas Tautas Republikas Arodbiedrību federācijas priekšsēdētāja Oļega Akimova domām, Putina rīkojums par vienkāršotu KF pilsonības iegūšanu kļuva Donbasa iedzīvotājiem par svaiga gaisa malku.

"Pēdējie pieci gadi parādījuši visai pasaulei, ka Ukraina ir īstais agresors attiecībā pret savu tautu. Tieši Ukraina 2014. gadā ieviesa visa veida blokādes Donbasa iedzīvotājiem… Šis rīkojums ir kā svaiga gaisa malka. Integrācija ar Krieviju – tā ir mūsu perspektīva un mūsu apzināta nākotne," uzsvēra Akimovs.

Arodbiedrību līderis uzsvēra, ka reģions pastāvīgi izjūt Krievijas tautas atbalstu.

"Donbasa iedzīvotāji ir krievi pēc sava gara un krievu pasaules daļa, runā krievu valodā, kura tiem ir dzimtā. Tas ir notikums, kuru mēs ļoti ilgi gaidījām. Un tas kārtējo reizi pierāda to, ka krievi savējos nepamet," pateica Akimovs.

ANO neliks Donbasa iedzīvotājiem iemīlēt Ukrainu

Savukārt Federācijas Padomes Starptautiskās komitejas loceklis Oļegs Morozovs norādīja, ka KF pasu piešķiršana Donbasa iedzīvotājiem ir Krievijas suverenās tiesības un tam nav nepieciešama saskaņošana starptautiskā līmenī.

"Pati procedūra – tās ir mūsu suverenās tiesības. Tā ir absolūti likumīga un neparedz starptautisku saskaņošanu. Ukrainai jāraizējas par to, kāpēc tās pilsoņi bēg no savas valsts un vēlas iegūt citas valsts pilsonību. Ja Ukrainas pilsonības nosacījumi cilvēkiem ir neciešami, Drošības Padome neliks tiem "iemīlēt" Ukrainu," paziņoja Morozovs.

Jāņem vērā, ka tā nebija KF, kas radījusi problēmu, kursa dēļ miljons Donbasa iedzīvotāju jau ir pārcēlušies uz Krieviju, savukārt trešā daļa no tiem pieteikušies Krievijas pilsonībai, piebilda senators.

Lēmumu par vienkāršotu Krievijas pilsonības iegūšanu LTR un DTR iedzīvotājiem komentēja arī Krievijas ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Visvairāk par lēmumu par vienkāršotu pasu izsniegšanu Donbasa iedzīvotājiem sašutumu pauž tie, kas pirms dažiem gadiem centās pierādīt, ka Krievija ir nodevusi cilvēkus, kuri cerēja uz to," uzrakstīja Zaharova Facebook.

97
Pēc temata
EDSO ignorējusi žurnālistu apšaudes faktu Doņeckas apkaimē
Mājās palikušie. Kā izdzīvo Donbass
Sarīkot blickrīgu un ieņemt Maskavu: Kijevai ieteikts, kā atgūt Donbasu
Donbasā ieradušies instruktori no Baltijas, vēsta Luganska
Rīgas mēra kandidāts Ralfs Nemiro, foto no arhīva

Nemiro: Rīgu nevar padarīt latvisku

44
(atjaunots 10:46 07.07.2020)
Partijas KPV LV acīs nacionālais jautājums nav aktuāls, apgalvoja Rīgas mēra kandidāts Ralfs Nemiro.

RĪGA, 7. jūlijs — Sputnik. Bijušais ekonomikas ministrs, Rīgas mēra kandidāts no partijas KPV LV Ralfs Nemiro pastāstīja par savu Rīgas domes priekšvēlēšanu programmu radio Baltkom ēterā.

Jūnija vidū partija KPV LV informēja, ka piedalīsies galvaspilsētas domes vēlēšanās, savukārt jūnija beigās noskaidrojās, ka par mēra kandidātu kļūs Nemiro. Tiesa, politologi apšauba partijas izredzes – tās nesenie reitingi nepārsniedz 2%.

"Mēs meklējām partnerus, ar ko kopā iet uz vēlēšanām. Taču vienā brīdī gandrīz visas partijas nolēma iet pašas par sevi. Varbūt esam kamikadzes – ne jau mums par to spriest. Svarīgi, lai vēlētāji Rīgā atbalstītu mūsu vērtības. Vajag, lai cilvēks, kurš vada Rīgas domi, būtu gatavs nodarboties ar problēmām, kas jārisina. Rīdzinieki izvēlēsies personību, ne partiju," teica Nemiru.

Viņš apgalvo, ka nacionālais jautājums partijai KPV LV nav aktuāls, un atgādināja: šogad policija, kas pakļauta viņa partijas biedram Sandim Ģirģenam, ļāva rīdziniekiem svinēt 9. maiju pie Uzvaras pieminekļa, lai arī koalīcijas partneri par to bija sašutuši.

"Neuzskatu, ka kādam kaut kas būtu jāatņem. Rīgā dzīvo ļoti dažādi cilvēki, un nevajag radīt problēmu starp krieviem un latviešiem. Rīgu nevar "padarīt latvisku", jo Rīgā dzīvo tie, kas tur dzīvo. Runājot par 9. maiju, mēs, no partijas viedokļa, neuzskatām, ka cilvēki, piemēram, būtu jādzen prom no pieminekļa. Un iekšlietu ministru Sandi Ģirģenu par to kritizēja. Bet mēs taču esam demokrātiska valsts. Ja 2 metru distance tika ievērota, kāpēc gan ne?" teica Nemiro.

Pēc viņa domām, KPV LV sākusi strādāt saliedētāk pēc Artusa Kaimiņa un Alda Gobzema aiziešanas.

"Tagad esam komanda, nevis divi solisti. Mums jau ir trīs ministri, desmit deputāti un deviņi pašvaldības deputāti. Reitings patiešām ir krities. Tomēr jāņem vērā, kad tika veikta aptauja. Pirms mēneša mēs pat neteicām, ka piedalīsimies vēlēšanās, tāpēc cilvēki mūs par variantu neuzskatīja. Domāju, šomēnes aina būs gluži atšķirīga," paziņoja Nemiro.

44
Tagi:
KPV LV, Ralfs Nemiro, vēlēšanas, Rīgas dome
Pēc temata
Urbanovičs: Latvija top arvien latviskāka un nabadzīgāka
Tik latviska Latvija: pirmo reizi pēc 9. maija Nacionālā apvienība var atvilkt elpu
Rīga nosvinēs Uzvaras dienu, pat ja kļūs latviska
Vladimirs Zeļenskis

Zeļenskis uzskata par nepieņemamām Krievijas prasības Ukrainai

37
(atjaunots 21:56 06.07.2020)
Vācu mediji informēja, ka Maskava pieprasa no Kijevas iesniegt kontaktu grupai Konstitūcijas grozījumu projektu un aktivizēt centienus, lai īstenotu "Štainmeiera formulu" Donbasā.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Ukrainas prezidents Vladimirs Zeļenskis paziņopja, ka neviens nevar pieprasīt no Kijevas likumu par Donbasa statusu, vēsta RIA Novosti.

Savu viedokli viņš pauda sarunā ar presi darba vizītes laikā Odesas apgabalā sestdien.

Piektdien izdevums Spiegel, atsaucoties uz Krievijas delegācijas neoficiālu darba dokumentu, informēja, ka Maskava pieprasa no Kijevas līdz 6. jūlijam iesniegt Minskas kontaktu grupā Ukrainas Konstitūcijas grozījumu projektu, kā arī aktivizēt centienus, lai īstenotu "Štainmeiera formulu" Donbasā. Vēlāk Krievijas prezidenta administrācijas vadītāja vietnieks Dmitrijs Kozaks paziņoja, ka Ukrainas delegācija "Normandijas četrinieka" valstu politisko padomnieku pārrunās nav informējusi, kad būs gatavs Konstitūcijas grozījumu projekts decentralizācijas jautājumos. Maskava pieprasa to paveikt tuvākajā laikā.

"Pirmkārt, neviens neko nevar pieprasīt no Ukrainas, mēs esam neatkarīga valsts. Man šķiet, ka šeit visiem jāpiestrādā pie retorikas. Turklāt tā jau ir starptautiskā retorika," teica Zeļenskis, atbildot uz jautājumu, vai patiešām Krievija pieprasa pieņemt likumu par Donbasa īpašo statusu līdz 6. jūliju. Translācija tika publicēta prezidenta ofisa lapā Facebook.

Tāpat Zeļenskis paziņoja, ka pagaidām nav gatavs komentēt "Normandijas četrinieka" līderu padomnieku pārrunas. Pie tam valsts vadītājs piebilda: viņš informēts, ka pārrunas noritējušas labi.

Padomnieku pārrunās Berlīnē piedalījās: no Krievijas – Dmitrijs Kozaks, no Vācijas – Jans Hekkers, no Francijas – Emanuels Bons, no Ukrainas – Andrejs Jermals.

Rostovas AES, foto no arhīva
© Sputnik / Григорий Сысоев

Likumu par Donbasa īpašo statusu Augstākā rada pieņēma 2014. gadā, taču tas joprojām nav stājies spējā. Pērnā gada beigās Ukrainas parlaments to pagarināja līdz 2020. gada beigām. Dokumens paredz, ka reģiona īpašais statuss stāsies spēkā pēc vairāku noteikumu izpildes, piemēram, pēc "nelikumīgu formējumu" izvešanas no šīm teritorijām.

2014. gada aprīlī Kijeva sāka militāru operāciju pret pašpasludinātajām Luganskas un Doņeckas tautas republikām, kas deklarēja neatkarību pēc valsts apvērsuma Ukrainā 2014. gada februāri. ANO dati liecina, ka konfliktā dzīvības zaudējuši aptuveni 13 tūkstoši cilvēku.

Ukrainas krīzes noregulēšanas problēma tiek apspriesta dažādos formātos, tostarp arī "Normandijas formātā". Varšava ierosināja sākt pārrunas "Ženēvas formātā", tas ir, iesaistīt tajās ASV un Poliju kā Krievijas un Ukrainas kaimiņvalsti. Tomēr vienošanos par uguns pārtraukšanu izdevies panākt tikai Minskā, kontaktu grupu sarunās ar Krievijas un EDSO starpniecību.

37
Tagi:
Vladimirs Zeļenskis, Donbass, Ukraina, Krievija
Pēc temata
Savčenko pastāstīja, kā Porošenko meloja par karu Donbasā
"Veče" Kijevā beigusies ar draudiem: ko sola Zeļenskim
Doņeckas republikas vadītājs: diez vai Kijeva izpildīs "Šteinmeiera formulas" prasības
Višinskis uzņēmis dokumentālu seriālu "Donbasa ļaudis"
Latvijā audzētās ogas, foto no arhīva

Lieta ir cenā: fermeri un veikali vienojās virzīt vietējās preces, taču ar to ir par maz

0
(atjaunots 17:13 09.07.2020)
Jaunā zemnieku saimniecību un tirdzniecības tīklu sadarbības memoranda mērķis ir palīdzēt vietējiem dārzeņiem un augļiem paaugstināt piedāvāto preču apjomu vietējos veikalos, taču patērētājs vienalga beigu beigās vadās pēc cenas; risinājums ir.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Latvijas fermeri un tirdzniecības tīkli vienojās veltīt vairāk uzmanības tam, lai veikalu plauktos būtu vairāk vietējo ogu, dārzeņu un augļu. Šāda iecere ir nosprausta speciālā memorandā, kuru pirmdien, 6. jūlijā, parakstīja nozares pārstāvji, kā arī Zemkopības ministrija, vēsta TV3

Labumu no šādas pieejas ir jāgūst gan zemniekiem, gan gala patērētājiem.

"(Cilvēki varēs) saņemt kvalitatīvu Latvijas produktu ikdienā savām vajadzībām, kvalitatīvu, atbilstošu visām prasībām. Un, no otras puses, lai arī stiprinātu Latvijas vietējo ražotāju pārliecību un iespējas ražot kvalitatīvu produkciju, piegādāt viņu Latvijas tirgos," pastāstīja zemkopības ministrs Kaspars Gerhards.

"Lauksaimniekiem būs stabilitātes sajūta, viņi zinās, ka viņu produkciju ņems. Jo tas jau tomēr ir ilgtermiņa process, zemniekam ir jārēķinās ar to, cik viņam ir jāražo, cik varēs pārdot. Un arī patērētājiem būs garantija, ka viņi pirks kvalitatīvu produkciju," piebilda Lauksaimnieku organizāciju Sadarbības padomes vadītājs Edgars Treibergs.

Iniciatīvu atbalstīja arī tirdzniecības tīkli. Jau šobrīd tie ir pamanījuši, ka liela daļa iedzīvotāju vēlas pirkt vietējo produkciju, taču ne visi veikali spēj to nodrošināt, jo ir nepietiekama sadarbība ar ražotājiem.

"Šis memorands ir tieši laikā un vietā. Tas ir nepārprotams signāls, ka sezonas laikā prioritāte ir Latvijas dārzeņi, ogas un augļi. Un tam būtu jādominē gandrīz visos mazumtirdzniecības veikalos. To arī vēlas pircējs," uzskata Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.

Viņš uzskata, ka, lai arī sezonā Latvijas lauksaimnieki spēs saražot pietiekami daudz vietējās produkcijas, lai nodrošinātu veikalus, lielāka pieprasījuma gadījumā tiem nāksies tikt galā ar veselu virkni izaicinājumu – tie ir gan kvalitātes nodrošināšana, gan spēja piegādāt produkciju ar konkrētu biežumu.

"Un trešais arī cena. Jo šobrīd, kā rāda pēdējie pētījumi, ka cilvēki arvien vairāk orientējas uz cenu un mazāk ir nacionālpatriotiski.

Pēdējos gados mazāk izvēlas Latvijas produktu neatkarīgi no cenas. Savukārt cenas princips joprojām ir ļoti spēcīgs un ir pat pieaudzis," atzina Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.

Tādēļ tirgotāji vēlētos PVN samazinājumu ne tikai Latvijai raksturīgiem dārzeņiem un augļiem, bet arī citiem pārtikas produktiem. Tad iedzīvotāji spētu atļauties iegādāties kvalitatīvus produktus un palīdzētu vietējiem ražotājiem pārdot savu produkciju lielākā apjomā.

0
Tagi:
Zemkopības ministrija, veikals, Latvijas prece
Pēc temata
Dārzeņi ar atlaidi un stikla taras pieņemšana: kā tauta spējusi ietekmēt varu Latvijā
Latvijā ievērojami sadārdzinājušies dārzeņi un kartupeļi
Dārzeņi Latvijā kļūs dārgāki, bet augļi Latvijas iedzīvotājiem jau sen nav pa kabatai
Latvijā var atkal palielināt PVN vietējiem dārzeņiem un augļiem