Rumānijas premjerministre Viorika Dančila

Rumānijas premjerministre apsūdzējusi Rietumus dubultos standartos

112
(atjaunots 09:11 05.02.2019)
Eirokomisija un Eiroparlaments izvirza stingras prasības Rumānijai, bet ne Rietumeiropas valstīm.

RĪGA, 5. februāris – Sputnik. Rumānijas premjerministre Viorika Dančila apsūdzējusi Rietumeiropas valstu vadītājus dubulto standartu praksē attiecībā pret savu valsti, raksta Politico.

"Rumānijai nav atļauts tas, kas atļauts citām valstīm," - saka Dančila.

Šie vārdi atspoguļo augošo spriedzi starp Austrumeiropu un Rietumeiropu, kas pieaugusi dažu pēdējo gadu laikā un ierobežo savstarpējo saprašanos ES valstu līderu starpā.

ES dalībvalstu karogi
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Pēdējo mēnešu laikā Rumānija tika pakļauta asai Eiropas Komisijas un Eiroparlamenta kritikai, kur pastāv aizdomas, ka valsts nevēlas apkarot korupciju un iet Polijas un Ungārijas neliberālās gaitās. Valdošo Rumānijas Sociāldemokrātisko partiju (PSD) apsūdz centienos padarīt vājāku tiesu varu un palīdzēt korumpētiem ierēdņiem, tostarp partijas līderim Liviu Dragņam.

Šīs apsūdzības skanēja, tostarp no valsts prezidenta Klausa Johanisa puses, taču, izskatās, ka visstiprāk Dančilu aizvainojis starptautiskais nosodījums.

Oktobrī Strasbūrā viņai notika asa viedokļu apmaiņa ar Eiropas komisāru starpiestāžu attiecībās un likuma augstākās varas jautājumos Francu Timermani. Pēc mēneša Eiroparlaments pieņēma rezolūciju, kura pauž raizes par to, kā Rumānija apkaro korupciju, un nosoda to par spēka pielietošanu pret valdību vērsto protestu izkliedēšanā augustā.

"Es redzēju, kas bija ar "dzeltenajām vestēm" Francijā. Neviens nereaģēja. Tie ir dubultie standarti. Es neredzēju, ka kāds būtu atnācis uz Eiroparlamentu un pateicis: "Pieņemsim rezolūciju Francijas jautājumā"," - saka Dančila.

Tāpat viņu aizvainoja, Eiropas Liberāļu un demokrātu alianses (ALDE) frakcijas priekšsēdētāja Gija Verhofstada vārdi, kurš oktobrī debašu laikā Eiroparlamentā brīdināja viņu par "slikto Ungārijas un Polijas piemēru". Pēc Dančilas domām, tas nozīmē, ka Verhofstads jau gatavojas Eiroparlamenta vēlēšanām šī gada maijā.

"Ja viņš domā, ka viņam būtu jāveic priekšvēlēšanu kampaņa par sliktu Rumānijai un apsūdzot Rumāniju, es nedomāju, ka tas ir konstruktīvi," - saka Dančila.

Tāpat viņai liekas netaisnīgi, ka tikai Rumānijai un Bulgārijai iestājoties ES 2007. gadā bija jāparaksta tā dēvētais Sadarbības un pārbaudes mehānisms, kurā minētas tiesu reformas korupcijas apkarošanai.

"Tur tika teikts par korupciju. Es redzēju korupciju Nīderlandē, Francijā, Vācijā. Neviens nekad nav lūdzis tās ieviest šādu mehānismu pie sevis," - saka Dančila.

Novembra ziņojumā Brisele asi kritizēja oficiālo Bukaresti, apsūdzot to atkāpšanās no progresa, kurš tika sasniegts pēdējo gadu garumā. Eiropas Komisija palūdza Rumāniju pārskatīt likumus par tiesu sistēmas un kriminālkodeksa reformu, kā arī norīkot jauno pretkorupcijas iestādes vadītāju.

Dzelteno vestu protesta akcijas Parīzē
© Sputnik / Ирина Калашникова

Tāpat Brisele pauda raizes sakarā ar Rumānijas notiesāto politiķu lietu pārskatīšanas plāniem strīdu dēļ par to, kā 2014. gadā tika norīkoti valsts Augstākās tiesas tiesneši. PSD apsūdz mēģinājumos attaisnot korumpētus politiķus, taču Dančila saka, ka šis solis bijis nepieciešams, lai nodrošinātu tiesības uz taisnīgu tiesu.

"Es nedomāju, ka atsevišķu problēmu atrisināšanai cilvēki būtu jāiedzen stūrī, vai jārada uz viņiem ar pirkstu," - saka Dančila.

112
Pēc temata
Eiropas pašnāvība: kā Rumānija "denonsē" savas robežas
Starp Ungāriju un Rumāniju: jaunie ES dati par minimālo algu
"Latviju apsteidz pat Rumānija un Bulgārija": eksprezidente par "trekno gadu" skumjo galu
Latvija, Lietuva, Bulgārija un Rumānija pievīlušas visu Eiropu: krities ESAO reitings
Krievijas un ES karogs, foto no arhīva

Eiropas Parlaments noformulējis piecus principus darbam ar Krieviju

12
(atjaunots 10:27 17.05.2021)
Eiropas Parlaments uzskata, ka "demokrātijas aizsardzībai visā pasaulē" ES ir jāapvienojas ar ASV.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Eiropas Parlamenta Starptautisko attiecību komiteja sastādījusi pārskata projektu, kurā izklāstīti pamatprincipi attiecību veidošanai starp ES un Krieviju. Ar dokumenta tekstu iepazinās RT.

Pirmais princips paredz "demokrātiskas sabiedrības" veidošanu Krievijā, kas veicināšot pretestību "krievvalodīgajai propagandai". Šī principa realizācijai izskanējis ierosinājums veidot valstī telekanālu, kas strādās visu diennakti, vēsta RIA Novosti.

ES vadībai ieteikts izskatīt iespēju neatzīt Krievijas Valsts domes jaunā sastāva leģitimitāti pēc rudenī gaidāmajām vēlēšanām, ja ES atzīs, ka tās esot falsificētas.

Pārskata autori uzskata, ka Krievijai vajag pastāstīt par labumiem, ko tā varētu gūt, iniciējot demokrātiskas pārvērtības. Runa ir par vīzu režīma vienkāršošanu, investīciju programmām brīvajā tirdzniecībā un stratēģisko partnerību.

Turklāt ierosināts pieņemt "Austrumu partnerības" valstu attīstības stratēģiju Krievijai, ko Brisele reiz iniciēja ar mērķi stiprināt sadarbību ar bijušās PSRS valstīm.

Eiropas Parlamentā atzīmēja, ka "demokrātijas aizsardzībai visā pasaulē" ES ir jāapvienojas ar ASV, bet, veidojot sadarbību ar Maskavu, vienmēr ņemt vērā cilvēktiesību ievērošanas jautājumu un brīvu vēlēšanu organizēšanu.

Pirmajā posmā projekta autori aicina Eiropas valstis apturēt sadarbību ar Krieviju projektā "Ziemeļu straume 2".

Punktā, kas veltīts "Krievijas agresijas" savaldīšanai, Eiropas Savienībai piedāvā apvienot centienus ar NATO un starptautiskajiem partneriem, lai vērstu spiedienu pret Maskavu ar mērķi novērst tās "iejaukšanos" "Austrumu partnerības" reģiona lietās un piespiest atgriezt "ES austrumu kaimiņu okupētās teritorijas".

Pārskata noslēgumā autori atzīmēja, ka "agresīvo darbību" turpināšanās gadījumā ES esot jāizvērtē iespējas atslēgt Krieviju no maksājumu sistēmas SWIFT. ES vadībai ieteica sastādīt plānu atkarības mazināšanai no Krievijas naftas un gāzes piegādēm, kamēr Kremlī atrodas tagadējā valdība.

Vakcinācija, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Живойинович

Pēdējā laikā Maskavas un ES attiecībās vērojama kārtējā spriedzes eskalācija. Martā ES ieviesa sankcijas jaunā globālā režīma ietvaros par cilvēktiesību pārkāpumiem – šādu reakciju izraisīja Alekseja Navaļnija arests. Atbildei Krievija aizliedza iebraukšanu astoņiem Eiropas ierēdņiem.

Pirms dažām dienām Krievijas valdība apstiprināja nedraudzīgo valstu sarakstu, kurā iekļautas ASV un Čehija. Maskavas un Vašingtonas attiecības pasliktinājās pēc notikumiem Ukrainā un Krimas atgriešanās Krievijas sastāvā. Diplomātisko skandālu ar Prāgu izraisīja Čehijas mēģinajumi apsūdzēt Maskavu par sprādzieniem ieroču noliktavās Vrbeticē 2014. gadā. Kremlis uzsvēra, ka šie incidenti kaitējuši abu valstu attiecībām. Krievijas Ārlietu ministrija notiekošo uzskata par Rietumu plašās kampaņas elementu.

12
Tagi:
starptautiskās attiecības, Krievija, ES
Pēc temata
Visi cīnās par Krievijas tūristiem, taču Igaunijā aicināja aizliegt viņiem ieceļot ES
Norvēģijā sūta ES paklanīties Krievijai
"Sodīt Krieviju". Sergejs Lavrovs – par attiecībām ar ES
Latvija nemainīs politiku attiecībās ar krieviem: ko premjers saskatījis ES rezolūcijā

"Bez mums jūs runātu vāciski": briti pauž viedokli par Uzvaras parādi

44
(atjaunots 12:18 16.05.2021)
Daily Mail vietnes lasītāji dažādi novērtēja PSRS, ASV un Lielbritānijas ieguldījumu hitleriskās Vācijas sagrāvē.

RĪGA, 15. maijs — Sputnik. Britu avīzes Daily Mail lasītāji nāca klajā ar komentāriem rakstam, kas bija veltīs Uzvaras parādei Maskavā 9. maijā, vēsta RIA Novosti.

Publikācijā sniegti citāti no Krievijas prezidenta Vladimira Putina uzrunas par to, ka padomju tauta "pašā grūtākajā Lielā Tēvijas kara laikā bija viena pati smagā, varonīgā un upuriem pilnā ceļā pretī Uzvarai".

Vietnes lasītāji dažādi novērtēja PSRS, ASV un Lielbritānijas ieguldījumu hitleriskās Vācijas sagrāvē: daži atzīmēja, ka sabiedrotie snieguši padomju spēkiem nopietnu palīdzību, citiem šķiet, ka Padomju Savienības loma tomēr bija izšķirošā.

"No 1941. gada augusta līdz 1945. gada maijam angļi palīdzēja Krievijai ar pārtiku, degvielu, ieročiem, tankiem un lidmašīnām. Daudzi briti gāja bojā. Bez mums jūs runātu vāciski. Paturiet to prātā," ir pārliecināts Hunkydory999.

"Uzvara bija kopīga. Tomēr velti PSRS atļāva sakaut Vāciju," uzskata Steel River.

"Mums, britiem, pastāvīgi apgalvo, ka tie esam mēs, kas uzvarēja Otrajā pasaules karā – viena pati. Bet amerikāņi, kanādieši, austrālieši un daudzi citi vispār netiek pieminēti. Krievijas milzīgais ieguldījums nav novērtēts pēc nopelniem. Ja viņi paši par to nestāstīs, neviens viņu vietā to nedarīs. Lieta tāda, ka bez tāda sabiedrotā kā Krievija mēs nebūtu varējuši uzvarēt vāciešus," ir pārliecināts say-what-you-see.

"Atklāti sakot, krievi joprojām nav atzīti pēc nopelniem, it īpaši no Holivudas puses. Bet viņi taču likvidēja 85% vācu karavīru Otrās pasaules kara laikā," atgādināja jezza.

"Putins teica, ka dažas svarīgākās kaujas krievi izcīnījuši vieni paši, un tā ir patiesība. Patiesi ir arī tas, ka krievi zaudēja 20 reizes vairāk cilvēku nekā jebkurš cits sabiedrotais. Es nešaubos, ka bez Krievijas ieguldījuma kara iznākums būtu citāds. Brīvā pasaule ir parādā Krievijai par tās upuriem, un tās izšķirošais ieguldījums uzvarā ir jāatzīst.

Mūsdienu jaunatne ir izaugusi ar filmām par britu un amerikāņu varonību, un tā patiešām ir. Tomēr lielākās kaujas Austrumu frontē izcīnīja krievi, turklāt nereti – bez sabiedroto atbalsta. Galu galā viņi zaudēja desmit miljonus karavīru un vēl 15 miljonus civilo. Rietumiem viņi jāgodā," komentēja Pitrick.

"Patiesību sakot, pēdējos 75 gadus ASV rūpīgi izsvītro Krieviju no uzvaras karā," ir pārliecināts komentētājs ar lietotājvārdu Doge To The Moon.

"Es pateicos krievu tautai par tās lomu Otrajā pasaules karā. Uzskatu, ka bez viņiem mēs nebūtu tikuši galā," uzsvēra Civilian14.

44
Pēc temata
Ko par Otro pasaules karu raksta dažādu valstu mācību grāmatās
Minhenes sazvērestība: kāpēc Eiropa "aizmirst" savas vēstures kaunpilnās lappuses
Kāpēc ASV pūlas atdzīvināt komunisma draudu spoku?
Patiesību izkropļot neizdosies: Putins par Otrā pasaules kara vēstures sagrozīšanu
Laulību ceremonija, foto no arhīva

Eurostat: Latvijā bieži precas, bieži šķiras

0
(atjaunots 15:08 17.05.2021)
Laulības šķiršanas gadījumu līmenis ir augstākais Eiropas Savienībā, taču arī laulībā Latvijā stājas biežāk.

RĪGA, 17. maijs — Sputnik. Laulību skaits Eiropas Savienībā sarūk, šķiršanos gadījumu skaits pieaug, vēsta Eurostat.

1964. gadā Eiropas Savienībā tika noslēgtas 8 laulības uz tūkstoš cilvēkiem. 2019. gadā – vairs tikai 4,3. šķiršanos skaits šajā lakā ir dubultojas – no 0,8 gadījumiem uz tūkstoš cilvēkiem 1964. gadā līdz 1,8 gadījumiem 2019. gadā.

2019. gadā augstākais laulību skaita līmenis ES bija Kiprā (8,9 laulības uz tūkstoš cilvēkiem), Lietuvā (7), Latvijā un Ungārijā (6,7). Vismazākais laulību skaits bija Itālijā (3,1), Portugālē un Slovēnijā (3,2).

Mazākais šķiršanās gadījumu skaits ES 2019. gadā reģistrēts Maltā un Īrijā (0,7 uz tūkstoš cilvēkiem), Slovēnijā (1,2) un Itālijā (1,4). Augstākais šķiršanās gadījumu līmenis – Latvijā, Lietuvā un Luksemburgā (3,1).

2016. gadā Latvijas Centrālā statistikas pārvalde (CSP) pastāstīja, kā veidojusies 2001. gadā laulības noslēgušo pāru tālākā dzīve. 15 gadus vēlāk precēti joprojām ir 60% pētīto pāru, gandrīz 33% jau šķīrušies, 7% laulību beigušās viena dzīvesbiedra nāves dēļ. Visbiežāk šķiršanās tiek reģistrētas 4-7 gadus pēc kopdzīves sākuma; šķiršanos noformējuši 2-4% pāru katru gadu.

Saskaņā ar Eurostat datiem, 2016. gadā 40,9% bērnu Latvijā dzimuši ārlaulībā. Šis rādītājs ir nedaudz zemāks nekā vidēji ES, kur ārpus laulības dzimst 43% bērnu, turklāt Igaunijā šie dati sasniedz 56%, Francijā – 60%.

Saskaņā ar CSP datiem, izplatītākais ģimenes veids Latvijā ir viens vecāks ar vienu vai vairākiem nepilngadīgiem bērniem (23,6%), liels ir arī bezbērnu pāru skaits (22,3%). Kopā dzīvojoši dzīvesbiedri, kas audzina bērnus ir nepārprotamā mazākumā (16,2%).

0
Tagi:
Latvija, Lietuva, statistika, Eurostat
Pēc temata
Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita
Amsterdama piedāvā viesiem neparastu ekskursiju: laulāto-gidu uz vienu dienu
LGBT Lāčplēsis: bērni pie Saeimas prasīja atļaut viendzimuma laulības