Artis Pabriks, Jānis Bordāns, Aldis Gobzems un Latvijas prezidents Raimonds Vējonis

Gobzema valdības noslēpumi: nesasniedzami mērķi un bezatbildīgs prezidents

72
(atjaunots 15:29 01.12.2018)
Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, nosaucot jauno premjerministra posteņa kandidātu, aizmirsis, ka var paklupt pret valsts noslēpumu.

RĪGA, 1. decembris — Sputnik, Andrejs Solopenko. Eksperti uzskata: neskatoties uz partiju domstarpībām, premjerministra postenim nominētais Aldis Gobzems teorētiski varētu izveidot partiju, ja iegūs piekļuvi valsts noslēpumam.

Jauns šķērslis

Zvērinātajam advokātam Gobzemam, kurš partijā KPV LV iestājās tikai pērnā gada pavasarī, darba pieredze partijā jau ir – 2008. gadā viņš bija Aigara Štokenberga un Arta Pabrika nodibinātās "Sabiedrības citai politikai" valdes loceklis. Tiesa, jau gadu vēlāk Gobzems šo politisko spēku pameta, pamatojot lēmumu ar savu aizņemtību.

Gobzemam ir pieredze arī valsts pārvaldē – pirms privātprakses atvēršanas viņš sekmīgi kāpa pa karjeras kāpnēm Tieslietu ministrijā – 25 gadu vecumā ieņēma Maksātnespējas administrācijas direktora posteni. Tas liecina, ka Gobzems nav iesācējs Latvijas politikā un zināmi sakari viņam ir.

Taču šajā laikā Gobzems ne reizi nav piedalījies vēlēšanās – savu deputāta mandātu viņš saņēmis pirmo reizi. Viņš nekad nav saņēmis piekļuvi valsts noslēpumam, bez kuras valsts augstākās amatpersonas savus pienākumus pildīt nevar.

Eksperti uzskata, ka piekļuves liegums premjerministra posteņa kandidātam varētu kļūt par nopietnu šķērsli valdības izveidē, neatkarīgi no tā, vai topošās koalīcijas partneriem izdosies vienoties.

Mēģinājums numur divi

Politologs Filips Rajevskis ir pārliecināts: Gobzema nominēšana liecina, ka Latvijas prezidentam Raimondam Vējonim nebija plāna, kā rīkoties situācijā, ja Saeimā iekļuvušajiem politiskajiem spēkiem neizdosies izveidot koalīciju.

Vējonis vija spiests izvēlēties starp pašu partiju izvirzītajiem kandidātiem, tātad viņš varēja nosaukt Aldi Gobzemu vai Arti Pabriku.

"Prezidents ņēma vērā argumentus, ko sabiedrībai minēja KPV LV. Mēs esam jauna partija, kas saņēmusi lielāko skaitu balsu labēji centrisko spēku vidū, tāpēc vadības veidošana jāuztic mums. To Vējonis arī izdarīja. Ja viņš būtu izvēlējies Pabriku, man šķiet, viņam būtu grūtāk pamatot savu rīcību, bet Gobzema nominācija it kā atbilst vēlētāju vairākuma gribai," – norādīja Rajevskis.

Līdzīgu viedokli pauda arī Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns Juris Rozenvalds.

Viņš pauda pārliecību, ka Vējonis izvēlējies vieglāko ceļu: Jāņa Bordāna mēģinājums izveidot valdību cieta neveiksmi, tātad jānosauc otrais kandidāts – Aldis Gobzems.

Rozenvalds izteica pieņēmumu, ka process, iespējams, pilnībā iestrēgtu, ja prezidents būtu nosaucis citu kandidatūru. Politologs paskaidroja, ka parlamentā nepārprotami izveidojušies divi bloki: no vienas puses - KPV LV un Jaunā konservatīvā partija, no otras - "Attīstībai/Par!" līdz ar tagadējās valdošās koalīcijas partijām. Tāpēc Pabriks nekādi nebūtu varējis saņemt balsu vairākumu.

Politikā draugu nav

Pie tam eksperti uzskata, ka Gobzema izredzes iegūt Saeimas deputātu atbalstu ir lielākas nekā bija Bordānam.

Rajevskis norādīja, ka Gobzems ir gatavs pārrunām un kompromisiem, lai tikai ieņemtu premjera krēslu, un jautājums ir tikai par to, vai pārējās partijas ir gatavas strādāt viņa vadībā.

Politologs uzskata, ka Gobzems nospraudis gandrīz neizpildāmu uzdevumu: izveidot valdību no sešām labēji centriskajām partijām, kurā būs gan JKP, gan ZZS.

"Šaubos, vai Gobzemam izdosies vienoties ar abiem politiskajiem spēkiem. Domāju, ar JKP viņam klāsies grūtāk, nekā ar ZZS, jo Bordāns var joprojām izvirzīt ultimātus, paturot prātā paša neveiksmi," – teica eksperts.

Tāpat Rajevskis pieļāva, ka JKP varētu palikt opozīcijā, ja Gobzems vienosies ar pārējām partijām. Politologs atgādināja, ka valdības veidošanā sāk darboties matemātika: ZZS ir 11 mandāti, JKP – 16. starpība nemaz nav tik liela, tāpēc koalīciju būs iespējams izveidot arī bez JKP, ja KPV LV iegūs citu labējo partiju atbalstu.

"Protams, KPV LV daudz runāja par to, ka viņi vienmēr būs kopā ar JKP, taču nevar teikt, ka JKP attieksme būtu tāda pati. Jaunā konservatīvā partija vienmēr izturējusies ļoti piesardzīgi pret šiem paziņojumiem par kopējo bloku. Tā bija spēle uz vienu pusi. Tātad JKP un KPV LV draudzība var beigties tikpat ātri, kā sākusies," – pieļāva Rajevskis.

Prezidenta bezatbildība

Abi eksperti ir vienisprātis: par valdības veidošanas galveno problēmu varētu kļūt nevis partiju domstarpības, bet gan Ministru kabineta topošā vadītāja piekļuve valsts noslēpumam.

Rozenvalds uzskata, ka patlaban tā ir prioritāra problēma, jo Latvija parādīs sevi ļoti nelabvēlīgā gaismā, ja tās premjerministram būs liegta piekļuve valsts noslēpumam.

Viņš uzsvēra, ka jautājums par piekļuvi valsts noslēpumam ir galvenais. Politologs norādīja, ka tā būtu viena lieta, ja tā būtu tikai Gobzema un viņa partijas iebiedēšana un Vējoņa rīcībā būtu informācija par to, ka Gobzems piekļuvi saņems. Taču, ja prezidents par to nav informēts, Gobzema nominācija izskatās gluži nenopietna no prezidenta puses, paskaidroja Rozenvalds.

Rozenvalds konstatēja, ka tādā gadījumā būtu apdraudēta ne tikai valsts reputācija, - būtu jāizvērtē par nodokļu maksātāju līdzekļiem uzturētās prezidenta kancelejas kompetence.

Līdzīgu viedokli pauda arī Rajevskis, - viņš uzskata, ka prezidenta stāvoklis pasliktināsies, ja Gobzems nesaņems piekļuvi valsts noslēpumam.

"Prezidents mums ir informētākais cilvēks. Viņš ir Nacionālās drošības padomes priekšsēdētājs, un, man šķiet, izvirzot premjerministra kandidātu, viņam bija jāpieņem atbilstošs lēmums. Tāpēc es ceru, ka piekļuve Gobzemam tomēr tiks dota. Citādi Vējonis ar savām darbībām nodemonstrēs nepārprotami bezatbildīgu pieeju politiskajam procesam," – secināja Rajevskis.

72
Temats:
Kas stāsies pie stūres: Latvijas jaunās valdības veidošana (102)
Pēc temata
Bijušais Saeimas deputāts: valdības veidošana atgādina armijas "dedovščinu"
Ķerieties klāt veselības aprūpei: latvieši pauda viedokli par valdības prioritātēm
Panākt saskaņu bez "Saskaņas": KPV LV pasaukusi partijas uz pārrunām
"Mēs esam nedaudz idiotu tauta": sociālie tīkli par Gobzemu premjera amatā
Saskaņa

"Saskaņas" frakcija Saeimā kļuvusi par vēl vienu deputātu mazāka

12
(atjaunots 13:26 21.09.2020)
Iepriekš Evija Papule balsoja pret deputātu Vjačeslava Dombrovska un Ļubovas Švecovas izslēgšanu no "Saskaņas".

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Evija Papule pamet "Saskaņas" frakciju Saeimā un strādās kā pie frakcijām nepiederoša deputāte, paziņoja viņa savā Facebook lapā.

Pēc Papules sacītā, viņa balotējās "Saskaņas" saraksta sastāvā, jo viņai bijusi virkne mērķu, kurus viņa vēlējās sasniegt sabiedrības integrācijas jomā. Tomēr valdošajā koalīcijā noraidīja visus viņas piedāvājumus, jo tie nāca no "Saskaņas" pārstāves.

Patlaban, pēc Papules domām, "Saskaņa" atrodas transformācijas procesā, kurš prasīs daudz enerģijas. Viņa paziņoja, ka nepiedalīsies tajā, jo nav partijas locekle, un novirzīs savu enerģiju likumu izstrādei.

Atgādināsim, ka pagājušajā nedēļā partijas "Saskaņa" Rīga nodaļa pieņēma lēmumu izslēgt no partijas par kārtības ruļļa pārkāpumiem divus Saeimas deputātus – Vjačeslavu Dombrovski un Ļubovu Švecovu. Papule balsoja pret šo lēmumu.

Iepriekš Švecova pastāstīja Sputnik Latvija, ka ilgi centusies aktivizēt ēnu kabineta darbu "Saskaņas" Saeimas frakcijā, un faktiski ar šo darbu nodarbojās trīs cilvēki – viņa, Dombrovskis un Papule. Dažkārt viņiem piebiedrojās Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisijas vadītāja Inga Goldberga.

Papule, vairākus gadus bijusī Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktore, tika iekļauta "Saskaņas" vēlēšanu sarakstā 2018. gadā, turklāt toreizējais partijas vadītājs Nils Ušakovs paziņoja, ka vēlētos viņu redzēt izglītības un zinātnes ministres amatā nākošajā valdībā.

Pēc Dombrovska un Švecovas izslēgšanas "Saskaņa" paziņoja, ka grasās konsolidēties un ieviest stingru disciplīnu Saeimas frakcijā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "De facto".

Saeimas deputāte Regīna Ločmele-Luņova paziņoja, ka turpmāk Saeimas frakcijā ne ar vienu vairs neauklēsies.

"Pašlaik partijas valdes un partijas frakcijas nostāja ir tāda, ka mēs vēlamies strādāt ļoti monolīti, solidāri, vairs nepieļaut atšķirības balsojumos. Un frakcijas disciplīna no šīs dienas būs ļoti un ļoti stingra," sacīja viņa.

12
Tagi:
Saskaņa, Saeima
Pēc temata
Rajevskis par "Saskaņas" krīzi: cilvēkiem apnicis balsot par mūžīgo opozīciju
Dombrovskis pastāstīja, kad pametīs "Saskaņu" un kā pārvarēt Latvijas atpalicību
Staķis pastāstīja, kad tiks parakstīti dokumenti par Rīgas domes koalīcijas sadarbību
"Slavu izslēdza par muļķību": Ušakovs par Dombrovska izslēgšanu no "Saskaņas"
Krievijas ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova, foto no arhīva

ES liek likmi uz sankcijām, lai mainītu varu valstīs: Krievija aicina mainīt kursu

38
(atjaunots 14:09 20.09.2020)
Eiropas Savienība izvēlējusies par savu instrumentu sankciju un propagandas spiedienu, lai iejauktos trešo valstu lietās un mainītu tajās varu pēc saviem uzskatiem. Maskava aicina pārskatīt šo graujošo politiku.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Krievijas Ārlietu ministrijas mājaslapā publicēts ĀM oficiālās pārstāves Marijas Zaharovas komentārs par situāciju, kas saistīta ar 21. septembrī plānoto Eiropas Savienības Padomes sēdi ārlietu ministru līmenī, kur tiks apspriesta situācija Baltkrievijā.

Vērts atzīmēt, ka medijos parādījusies informācija par to, ka gaidāmajā ES Padomes sēdē iespējama bijušās Baltkrievijas prezidenta amata kandidātes Svetlanas Tihanovskas dalība.

Komentējot situāciju, Zaharova paziņoja, ka Eiropas Savienība tādējādi pauž necieņu pret objektīvajām iekšpolitiskajām reālijām. Sevišķi spilgti par to liecina "viltvāržu" atzīšana atsevišķās Eiropas Savienības dalībvalstīs un tas, ka Brisele nevar šīs valstis nomierināt un atgriezt saprāta robežās.

Zaharova atzīmēja, ka Tihanovskas dalība sēdē, ja tas tomēr notiks, ir demonstratīva. Šī tikšanās var kļūt par kārtējo apliecinājumu Eiropas Savienības atkāpšanai no iepriekš izteiktiem paziņojumiem par to, ka situācijā ar Baltkrieviju nav nekādas ģeopolitikas vai jebkādu paralēļu ar 2014. gada februāra scenāriju Ukrainā. Kad virkne ES valstu uzstājās par garantiem varasiestāžu vienošanai ar opozīciju, kas nākamajā dienā tika aizmirsta.

Vēl viena apliecinājuma kārtā Zaharova minēja ES ārlietu un drošības politikas augstā pārstāvja Žozepa Borela uzstāšanos Eiropas Parlamenta plenārsēdē 15. septembrī. Toreiz viņš paziņoja, ka neatzīst Aleksandru Lukašenko par ievēlētu Baltkrievijas prezidentu. Savukārt pēc tam, 17. septembrī, Eiropas Parlaments nāca klajā ar rezolūciju, kurā bija faktisks aicinājums nekonstitucionālai varas nomaiņai valstī.

Zaharova uzsver, ka tādējādi ES parāda, ka liek likmi uz sankcijām, spiedienu un propagandu, izmantojot tos kā instrumentus esošās varas maiņai. Un šie instrumenti arvien vairāk nostiprinās Eiropas Savienības ārpolitikas arsenālā, pievērsa uzmanību KF ĀM oficiālā pārstāve.

Diemžēl, konstatēja Zaharova, Baltkrievija šajā aspektā nebūt nav vienīgā valsts, uz kuru tiek izdarīts šāds spiediens.

Sakarā ar visu šo Maskava aicina ES pārskatīt doto kursu, kurš liek šķēršļus situācijas normalizācijai valstī – Baltkrievijas gadījumā. Turklāt, izskatot Briseles izraudzīto kursu plašākā aspektā, tas principā izradās graujošs un ved pie starptautiskās un tiesiskās pasaules kārtības fundamenta erozijas.

Atgādināsim, ka piektdien, 18. septembrī, ANO Cilvēktiesību padome (ANO CTP) steidzamā kārtā pieņēma rezolūciju par situāciju Baltkrievijā. Tajā skan aicinājums prezidentam Aleksandram Lukašenko uzsākt dialogu ar opozīciju.

Baltkrievijas ĀM izvērtēja šādas rezolūcijas pieņemšanu kā ES režisēta un sarīkota absurda teātra turpinājumu ANO platformā. Turklāt režisētu ar statistu dalību.

38
Tagi:
Zaharova, sankcijas, ES, Baltkrievija, Krievija
Pēc temata
Bloomberg: ASV kompānija piedalījās portālu bloķēšanā Baltkrievijā
Rinkēvičs pastāstīja, cik vīzu Latvija ir izsniegusi baltkrievu opozicionāriem
Politologs nosauca valstis, kuras ir ieinteresētas varas maiņā Baltkrievijā
Lietuvā Tihanovsku atzinuši par Baltkrievijas prezidenti

Pāvela Rebenoka slepkavas runāja krieviski un nozaga dārgus pulksteņus

0
(atjaunots 17:30 21.09.2020)
Advokātu Pāvelu Rebenoku nogalināja trīs melnā apģērbā tērpušies vīrieši, kuri atnāca pie viņa mājās bez ieročiem, pastāstīja Valsts policijā.

RĪGA, 21. septembris – Sputnik. Advokāta Pāvela Rebenoka slepkavības lietas izmeklētājs Armands Ruks pastāstīja notikušā detaļas preses konferencē.

Rebenoks tika nogalināts savās mājās aizritējušajās brīvdienās. Sakarā ar šī nozieguma faktu tika ierosināta lieta pēc Krimināllikuma 117. panta – par slepkavību, ja tā ir saistīta ar aplaupīšanu. Taču jurists Mārtiņš Krieķis apgalvo, ka par slepkavības iemeslu kļuva elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājumi. Krieķis apsolīja samaksāt 20 tūkstošus eiro par informāciju par slepkavām.

Ruks pastāstīja žurnālistiem, ka mājā nozieguma laikā atradies arī Rebenoka biznesa partneris Ingus Balandins, kurš ir guvis smagas traumas.

Slepkavas bijuši trīs sportiskas miesas būves vīrieši, divi – aptuveni 175 cm augumā, viens bija virs 180 cm augumā. Viņi visi bija tērpušies melnās drēbēs, viņu sejas aizsedza maskas. Savā starpā viņi sarunājās krievu valodā. Ruks noliedza informāciju par to, ka slepkavas mājā ielaidis pats Rebenoks: pēc viņa sacītā, viņi iegājuši mājā no pagalma puses.

Izmeklētājs atsevišķi atzīmēja ka laupītājiem nebija līdzi speciāli līdzi paņemti ieroči, piemēram, pistole. Rebenoku sasēja ar vadu, savukārt slepkavības ieroča kārtā tika izmantots dēlis, kas tika izlauzts no terases. Vēlāk tā tika atrasta 200 metru attālumā no mājas.

Tika nozagtas dārglietas un dārgu pulksteņu kolekcija. Precīza summa pagaidām nav zināma.

Tāpat Ruks paziņoja, ka māja nebija aprīkota ar novērošanas kamerām, savukārt signalizāciju mājas saimnieki ieslēdza reti, tikai gadījumos, kad devās prom uz ilgāku laiku. Šoreiz tā nebija ieslēgta. Viņš aicināja visus rūpēties par sava mājokļa drošību.

Iepriekš Valsts policijā paziņoja, ka izskata arī versiju par slepkavību, kas saistīta ar nelaiķa profesionālo darbību.

IeM vadītājs Sandis Ģirģens atzīmēja, ka pēdējo gadu laikā Latvijā šī ir jau trešā advokāta slepkavība, tādēļ ir jāizdara viss, lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes. Šī nozieguma atklāšana kļūs par tiesībsargājošo iestāžu profesionālisma pārbaudi.

Ik gadu Latvijā tiek aplaupītas 20-28 mājas, taču aplaupīšanas ar slepkavībām notiek reti, atgādināja Valsts policijas priekšnieka v.i. Juris Šulte.

0
Tagi:
slepkavība, policija
Pēc temata
Lai Latvijā neatgriežas 90. gadu metodes: ministrs komentēja advokāta Rebenoka slepkavību