Juta Strīķe un Jānis Bordāns (no kreisās) 13. Saeimas pirmajā sēdē

Dāvana simtgadē un psihoterapijas kurss: prezidents atsaucis J.Bordāna kandidatūru

24
(atjaunots 10:38 15.11.2018)
Koalīcijas veidošanas jautājumā tiek saņemti dažādi eksotiski padomi, piemēram, Aldis Gobzems no KPV LV uzskata, ka pārrunās līdzēs ugunskurs jūras krastā par godu Latvijas simtgadei.

RĪGA, 15. novembris — Sputnik. Pārrunas par koalīcijas veidošanu Jaunās konservatīvās partijas līdera Jāņa Bordāna vadībā ir izgāzušās – tās pametuši trīs iespējamie partneri - "Attīstībai/Par!", "Jaunā Vienotība" un Nacionālā apvienība.

J.Bordāns informējis par to prezidentu, kurš šodien parakstīs rīkojumu par JKP līdera kandidatūras atsaukšanu.

Piecu partiju pārrunu trešais raunds centienos izveidot valdību ildzis teju pusstundu, raksta Skaties.lv.

Iepriekšējā pārrunu raundā otrdien, 13. novembrī, izrādījās, ka, saskaņā ar Bordāna plāniem, jaunajai valdībai tuvākajos gados jāizmaksā 1,7 miljardi eiro, un tas nav izpildāms. Tika nolemts pagaidīt līdz 14. novembra rītam, lai puses varētu apspriest šo jautājumu savās frakcijās un izlemt, kā rīkoties tālāk.

Taču jaunais pārrunu posms izgāzās – jau rīta pusē pārrunas pameta "Attīstībai/Par!", "Jaunā Vienotība" un Nacionālā apvienība.

"Apsverot visus par un pret, "Attīstībai/Par!" paziņoja, ka, ņemot vērā savstarpējas uzticības trūkumu un to, ka deklarācija nav ilgtspējīga, mēs izstājamies no šīm sarunām. Mēs uzskatām, ka iespējas izveidot Jānim Bordānam valdību ir de facto izsmeltas," – sacīja "Attīstībai/Par!"  pārstāvis Daniels Pavļuts.

Uz žurnālistu jautājumu par to, vai tas faktiski nozīmē, ka nākamo gadu valsts sāks ar tehnisku budžetu un daudzi solījumi vienkārši netiks izpildīti, D.Pavļuts atbildēja, ka, acīmredzot, tā būs.

Konservatīvos potenciālo partneru nostāja sadusmoja. Viņi uzsvēra, ka valdības darba plānu nācies papildināt ar finansējuma avotiem dāsnajiem pirmsvēlēšanu solījumiem, bet Nacionālā apvienība, "Jaunā Vienotība" un "Attīstībai/Par!" vienkārši nav bijuši gatavi diskusijai.

"Diemžēl Latvijas sabiedrība tika pievilta no vecu partiju puses, un simtgades priekšvakarā šī dāvana Latvijas sabiedrībai no vecajām oligarhiskajām partijām, kuras nevēlas atteikties saviem resursiem, kurus tās vēlas piesavināties Latvijas sabiedrībā, un viņi ir norāvuši valdības veidošanas procesu," – uzsvēra Bordāns.

Viņš uzskata, ka pārrunas sabojājušas vecās partijas, taču atteicās atbildēt žurnālistiem, vai tas nozīmē, ka nākotnē partija atteikšoties veidot koalīciju ar šiem partneriem.

Aldis Gobzems (KPV LV) piedāvāja savu risinājumu.

"Pēc šodienas notikumiem visiem politiskajiem spēkiem vajadzētu nelielu psihoterapijas kursu. Kā zināms, uguns un ūdens nomierina. Varbūt kopīgs ugunskurs jūras krastā, simtgadi sagaidot, varētu veicināt turpmāku dialogu. Tiem pašiem cilvēkiem jau valdība būs jāsastāda," – atzīmēja Gobzems.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis konkrēti neatbildēja, vai politiķu retorika un "sarkanās līnijās" nerada bažas par 13. Saeimas spēju vispār ievēlēt valdību.

"Es ceru, ka politiķi būs atbildīgi un spēs atrast modeli, kā kopā sadarboties, lai mums būtu lemtspējīgs parlaments un lemtspējīga valdība. Ja nebūs lemtspējīgu politiķu, mēs būsim lielās problēmās," – pauda Vējonis.

Kad žurnālisti devās uz Rīgas pili, viņi netika ielaisti, paskaidrojot, ka tur nekas nenotiek. Tomēr pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Rīgas pilī Bordāns žurnālistiem atzina, ka viņam vēlamo valdību izveidot neizdosies.

"Es esmu pateicis, ka to valdību, kuru es biju iecerējis, nav iespējams izveidot. Es domāju, ka prezidents izšķirīgi rīkosies tālāk," – pauda JKP līderis.

Vējonis pēc tikšanās informēja, ka atsauks aicinājumu Bordānam izveidot valdību un pēc svētkiem turpinās konsultācijas ar Aldi Gobzemu no KPV LV un Arti Pabriku no "Attīstībai/Par!".

24
Temats:
Kas stāsies pie stūres: Latvijas jaunās valdības veidošana (102)
 Didzis Šmits, foto no arhīva

"Arī Ulmani netiesāja par apvērsumu": Šmits par to, kāpēc nevar pieņemt budžetu attālināti

17
(atjaunots 17:42 20.10.2020)
Tas, ka "galma" juristi atzina e-parlamenta konstitucionalitāti, vēl nenozīmē, ka viņiem ir taisnība, uzskata Didzis Šmits. Kāpēc viņš nepiedalīsies Saeimas attālinātajās Saeimas sēdēs, taču darbu komisijās turpinās.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Debates par budžetu tradicionāli ir labvēlīgs laiks opozīcijas deputātiem, kuri var atgādināt vēlētājiem par sevi. Tomēr Didzis Šmits, kurs parasti nepalaida garām iespēju kāpt Saeimas tribīnē, lai pakaitinātu koalīciju, šoreiz debatēs nepiedalīsies.

Intervijā Neatkarīgā viņš paskaidroja, ka šo lēmumu pieņēmis tāpēc, ka Saeima izskatīs tik svarīgu dokumentu attālināti, ar e-parlamenta sistēmas starpniecību, bet Šmits uzskata, ka šī kārtība pārkāpj Satversmi.

"Es zvērēju, stājoties amatā kā deputāts, ka ievērošu Satversmi un likumus. Tāds bija mans zvērests, un es to domāju nopietni. Šāda attālināta kārtība pārkāpj gan Satversmi, gan likumu - Saeimas kārtības rulli," paziņoja deputāts.

Viņu nepārliecina tas, ka šo kārtību apstiprinājusi pati Saeima, ka eksperti konstitucionālo tiesību jautājumos un pat prezidents paziņoja, ka e-parlaments atbilst Satversmei.

"Es arī pats māku lasīt un pat saprast uzrakstīto, un saprast, ka Saeimas kārtības rullis neparedz šādus variantus. Es saprotu, ka arī Satversme neparedz, bet tas, ka mums ir juristi, kas skries līdzi galmam, ir skaidrs. Arī Kārli Ulmani netiesāja par apvērsumu," atgādināja Šmits.

Politiķis nepiekrita argumentam, ka Satversmes autori vienkārši nevarēja paredzēt, ka parlamentam reiz nāksies strādāt pandēmijas apstākļos.

"Saeimai sanākot pirmo reizi, vēl bija spāņu gripas pandēmija. Visi apzinājās, ka tādi apstākļi var būt," uzskata deputāts.

Tāpēc viņš atsakās piedalīties Saeimas sēdēs, kamēr tās notiek attālināti. Viņš uzskata, vispirms ir jāievieš grozījumi Saeimas kārtības rullī un Satversmē, lai precīzi aprakstītu gadījumus, kuros parlamenta sēdes var notikt attālināti.

"Piekrītu, ka dažos gadījumos deputātu viedokļus var noskaidrot arī attālināti, bet šādi nevar pieņemt budžetus un administratīvi teritoriālo reformu, kas prasa debates un deputātu iesaisti," uzsvēra Šmits.

Pie tam Šmits turpinās darbu komisiju sēdēs: šajā līmenī attālināto darba režīmu par pieņemamu, jo runa nav par likumdevēja galīgo lēmumu.

Iepriekš jau stāstījām, ka otra Saeimas attālināto sēžu pretiniece Linda Liepiņa aizvadītajā nedēļā nolika deputāta mandātu.

17
Tagi:
Satversme, Saeima, budžets, Latvija
Pēc temata
"Sēru diena": latvieši Twitter diskutē par Kārļa Ulmaņa apvērsumu
Ķēdes reakcija: arvien vairāk pašvaldību vēršas tiesā pret novadu reformu
Pie Saeimas notiks piketi pret novadu reformas attālināto izskatīšanu
Diskusijas ir liekas: kāpēc Pūce nevēlas atlikt novadu reformu
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs un Eiropas Padomes ģenerālsekretāre Marija Peičinoviča-Buriča

Lavrovs apsprieda ar EP vadītāju krievu diskrimināciju un nacisma glorifikāciju Baltijā

30
(atjaunots 11:06 20.10.2020)
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pastāstīja, ka piesaistījis Eiropas Padomes ģenerālsekretāres uzmanību krievvalodīgo iedzīvotāju diskriminācijas problēmai Baltijas valstīs un Ukrainā.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs sarunā ar Eiropas Padomes ģenerālsekretāri Mariju Peičinoviču-Buriču apsprieda krievvalodīgo iedzīvotāju diskrimināciju Baltijas valstīs un Ukrainā, vēsta RIA Novosti.

19. oktobrī ar Marija Peičinoviča-Buriča atradās darba vizītē Maskavā. Lai arī Horvātijas pārstāve jau vairāk nekā gadu ieņem vadošo amatu EP, tā ir viņas pirmā vizīte Krievijā. Tikšanās gaitā puses apsprieda organizācijas darbību, Maskavas darbu tajā, krievu valodas diskriminācijas jautājumus Ukrainā un Baltijas valstīs, ūdens blokādi Krimas pussalā un citas problēmas.

Jautājumā par krievvalodīgo iedzīvotāju diskrimināciju Lavrovs atzīmēja: "Mēs runājām par to, ka turpinās masveida cilvēktiesību pārkāpumi, tiek pārkāptas miljoniem cilvēku tiesības EP telpā krievu un krievvalodīgo iedzīvotāju atklātās diskriminācijas aspektā Ukrainā un Baltijas valstīs."

Tāpat Lavrovs piesaistīja Peičinovičas-Buričas uzmanību tam, ka ir nepieļaujama nacistisko noziedznieku un viņu līdzskrējēju glorifikācija, karavīriem – Eiropas atbrīvotājiem veltīto pieminekļu sagraušana. "Esam pārliecināti, ka Eiropas Padome kā struktūra, kas pretendē uz vadošās tiesībsargājošās organizācijas statusu kontinentā, nevar ignorēt šīs, atklāti sakot, kaunpilnās parādības," akcentēja Krievijas ārlietu ministrs.

30
Tagi:
krievu valoda, nacisma glorifikācija, Ukraina, Baltija, Lavrovs
Pēc temata
Lavrovs atgādināja Jaglandam par nacionālo mazākumtautību problēmām Baltijā
Lavrovs apšaubījis, vai Krievijai ir izdevīgas kaimiņattiecības ar Baltiju
Lavrovs: nacistu attaisnošana Baltijā nav pieļaujama
Sergejs Lavrovs: paziņojumi par Krievijas draudiem Baltijas valstīm ir absurdi

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes