Jānis Bordāns

Kurš nākamais: Bordāna sapņu kuģi neļauj veidot koalīciju

29
Kopš Saeimas vēlēšanām pagājis jau vairāk nekā mēnesis, taču Saeimā iekļuvušās partijas vēl nav izveidojušas koalīciju un sadalījušas ministru portfeļus.

RĪGA, 15. novembris — Sputnik. Jaunās konservatībās partijas (JKP) kandidāts Jānis Bordāns, kam prezidents uzdevis veidot valdību, pēc triju politisko spēku izstāšanās no pārrunām paziņojis, ka pārrunas izjaukušas "vecās oligarhiskās partijas". Savukārt "Kustības Par!" pārstāvji Daniels Pavļuts un Artis Pabriks atzīmēja, ka JKP pārrunās interesējusies tikai par konkrētām ministrijām, turklāt tās piedāvātā programma balstījusies uz sapņu kuģiem, vēsta Mixnews.

14. novembrī no pārrunām par koalīcijas veidošanu izstājās trīs partijas: apvienība "Attīstībai/Par!", Nacionālā apvienība un "Jaunā Vienotība".

Jānis Bordāns pārmeta partijām nevēlēšanos iedziļināties JKP piedāvātajā valdības deklarācijā un atbilstošajās aplēsēs. Viņaprāt, valdības izveidi izjaukušas "vecās oligarhiskās partijas".

Latvija kādu laiku būs bez "pārmaiņu valdības", žurnālistiem sacīja Bordāns, piebilstot, ka jau sazinājies ar prezidentu Raimondu Vējoni, lai tiktos ar viņu un skaidrotu situāciju.

Savukārt "Attīstībai/Par!" līderis Daniels Pavļuts paziņoja, ka JKP deklarācijā iekļauti neizpildāmi solījumi, un tāpēc pārrunas apturētas.

Viņaprāt, JKP deklarācijā iekļauto darbu apjoms jau pārsniedz valsts budžeta iespējas. "To ar neapbruņotu aci var redzēt, ka lietas, kas tur ir (..) attiecībā uz minimālo pensiju palielināšanu, algu palielināšu, citām lietām, tas pēc mūsu pieticīgiem aprēķiniem izdevumos var prasīt papildus miljardu eiro. Tas nav izdarāms ne pie kāda scenārija," – sacīja politiķis.

Arī Artis Pabriks atzīmēja, ka pārrunu gaitā JKP rūpējušas tikai noteiktas ministrijas, bet budžeta jautājumi, ienākumu veidošanas ceļi un mediķu algas atkāpušās otrā plānā.

Viņš norādīja, ka lēmums izstāties no pārrunām nobriedis pēc nesenajām pārrunām ar Finanšu ministriju, kuru gaitā saņemts skaidrojums par "jauno konservatoru" piedāvājumu perspektīvām.

Politiķis piezīmēja, ka, tiklīdz potenciālie koalīcijas partneri pārrunās ar JKP izteikuši kritiskas piezīmes, viņiem nekavējoties pārmesta saikne ar "oligarhiem".

Kas nākamais

Nākamais kandidāts, kam Latvijas prezidents Raimonds Vējonis varētu uzticēt valdības veidošanu, varētu būt KPV LV pārstāvis Aldis Gobzems, uzskata Zaļo un zemnieku savienības valdes priekšsēdētājs Armands Krauze, vēsta liepaja.pilseta24.lv.

Viņaprāt, būtu loģiski, ja nākamais premjera postenim tiktu nominēts kandidāts no KPV LV, "latviešu flanga" partijas, kas Saeimas vēlēšanās saņēmusi lielāko balsu skaitu.

Pēc pārrunām ar partijām prezidents saprot, kurš kandidāts varētu saņemt citu partiju atbalstu, taču iespējams, ka prezidents nominēs kādu citu kandidātu "no malas", uzskata Krauze.

Viņš piebilda, ka ZZS ir gatava sadarboties ar jebkuru prezidenta nominētu premjerministra kandidātu un piedalīties valdības veidošanā.

29
Temats:
Kas stāsies pie stūres: Latvijas jaunās valdības veidošana (102)
Pēc temata
Vai gaidīsim līdz Jāņiem: kā Saeima kļuvusi par koalīcijas pārrunu ķīlnieci
Kā var nesolīt: "Saskaņa" piedāvā izdomāt plakātu Bordānam
Līdz simtgadei nepaspēs: iedzīvotāji netic koalīcijas ātrai izveidošanai
Līdz ar Bordāna nākšanu pie varas Latvija varētu atteikties no 350 miljoniem eiro no ES
 Didzis Šmits, foto no arhīva

"Arī Ulmani netiesāja par apvērsumu": Šmits par to, kāpēc nevar pieņemt budžetu attālināti

17
(atjaunots 17:42 20.10.2020)
Tas, ka "galma" juristi atzina e-parlamenta konstitucionalitāti, vēl nenozīmē, ka viņiem ir taisnība, uzskata Didzis Šmits. Kāpēc viņš nepiedalīsies Saeimas attālinātajās Saeimas sēdēs, taču darbu komisijās turpinās.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Debates par budžetu tradicionāli ir labvēlīgs laiks opozīcijas deputātiem, kuri var atgādināt vēlētājiem par sevi. Tomēr Didzis Šmits, kurs parasti nepalaida garām iespēju kāpt Saeimas tribīnē, lai pakaitinātu koalīciju, šoreiz debatēs nepiedalīsies.

Intervijā Neatkarīgā viņš paskaidroja, ka šo lēmumu pieņēmis tāpēc, ka Saeima izskatīs tik svarīgu dokumentu attālināti, ar e-parlamenta sistēmas starpniecību, bet Šmits uzskata, ka šī kārtība pārkāpj Satversmi.

"Es zvērēju, stājoties amatā kā deputāts, ka ievērošu Satversmi un likumus. Tāds bija mans zvērests, un es to domāju nopietni. Šāda attālināta kārtība pārkāpj gan Satversmi, gan likumu - Saeimas kārtības rulli," paziņoja deputāts.

Viņu nepārliecina tas, ka šo kārtību apstiprinājusi pati Saeima, ka eksperti konstitucionālo tiesību jautājumos un pat prezidents paziņoja, ka e-parlaments atbilst Satversmei.

"Es arī pats māku lasīt un pat saprast uzrakstīto, un saprast, ka Saeimas kārtības rullis neparedz šādus variantus. Es saprotu, ka arī Satversme neparedz, bet tas, ka mums ir juristi, kas skries līdzi galmam, ir skaidrs. Arī Kārli Ulmani netiesāja par apvērsumu," atgādināja Šmits.

Politiķis nepiekrita argumentam, ka Satversmes autori vienkārši nevarēja paredzēt, ka parlamentam reiz nāksies strādāt pandēmijas apstākļos.

"Saeimai sanākot pirmo reizi, vēl bija spāņu gripas pandēmija. Visi apzinājās, ka tādi apstākļi var būt," uzskata deputāts.

Tāpēc viņš atsakās piedalīties Saeimas sēdēs, kamēr tās notiek attālināti. Viņš uzskata, vispirms ir jāievieš grozījumi Saeimas kārtības rullī un Satversmē, lai precīzi aprakstītu gadījumus, kuros parlamenta sēdes var notikt attālināti.

"Piekrītu, ka dažos gadījumos deputātu viedokļus var noskaidrot arī attālināti, bet šādi nevar pieņemt budžetus un administratīvi teritoriālo reformu, kas prasa debates un deputātu iesaisti," uzsvēra Šmits.

Pie tam Šmits turpinās darbu komisiju sēdēs: šajā līmenī attālināto darba režīmu par pieņemamu, jo runa nav par likumdevēja galīgo lēmumu.

Iepriekš jau stāstījām, ka otra Saeimas attālināto sēžu pretiniece Linda Liepiņa aizvadītajā nedēļā nolika deputāta mandātu.

17
Tagi:
Satversme, Saeima, budžets, Latvija
Pēc temata
"Sēru diena": latvieši Twitter diskutē par Kārļa Ulmaņa apvērsumu
Ķēdes reakcija: arvien vairāk pašvaldību vēršas tiesā pret novadu reformu
Pie Saeimas notiks piketi pret novadu reformas attālināto izskatīšanu
Diskusijas ir liekas: kāpēc Pūce nevēlas atlikt novadu reformu
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs un Eiropas Padomes ģenerālsekretāre Marija Peičinoviča-Buriča

Lavrovs apsprieda ar EP vadītāju krievu diskrimināciju un nacisma glorifikāciju Baltijā

30
(atjaunots 11:06 20.10.2020)
Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pastāstīja, ka piesaistījis Eiropas Padomes ģenerālsekretāres uzmanību krievvalodīgo iedzīvotāju diskriminācijas problēmai Baltijas valstīs un Ukrainā.

RĪGA, 20. oktobris — Sputnik. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs sarunā ar Eiropas Padomes ģenerālsekretāri Mariju Peičinoviču-Buriču apsprieda krievvalodīgo iedzīvotāju diskrimināciju Baltijas valstīs un Ukrainā, vēsta RIA Novosti.

19. oktobrī ar Marija Peičinoviča-Buriča atradās darba vizītē Maskavā. Lai arī Horvātijas pārstāve jau vairāk nekā gadu ieņem vadošo amatu EP, tā ir viņas pirmā vizīte Krievijā. Tikšanās gaitā puses apsprieda organizācijas darbību, Maskavas darbu tajā, krievu valodas diskriminācijas jautājumus Ukrainā un Baltijas valstīs, ūdens blokādi Krimas pussalā un citas problēmas.

Jautājumā par krievvalodīgo iedzīvotāju diskrimināciju Lavrovs atzīmēja: "Mēs runājām par to, ka turpinās masveida cilvēktiesību pārkāpumi, tiek pārkāptas miljoniem cilvēku tiesības EP telpā krievu un krievvalodīgo iedzīvotāju atklātās diskriminācijas aspektā Ukrainā un Baltijas valstīs."

Tāpat Lavrovs piesaistīja Peičinovičas-Buričas uzmanību tam, ka ir nepieļaujama nacistisko noziedznieku un viņu līdzskrējēju glorifikācija, karavīriem – Eiropas atbrīvotājiem veltīto pieminekļu sagraušana. "Esam pārliecināti, ka Eiropas Padome kā struktūra, kas pretendē uz vadošās tiesībsargājošās organizācijas statusu kontinentā, nevar ignorēt šīs, atklāti sakot, kaunpilnās parādības," akcentēja Krievijas ārlietu ministrs.

30
Tagi:
krievu valoda, nacisma glorifikācija, Ukraina, Baltija, Lavrovs
Pēc temata
Lavrovs atgādināja Jaglandam par nacionālo mazākumtautību problēmām Baltijā
Lavrovs apšaubījis, vai Krievijai ir izdevīgas kaimiņattiecības ar Baltiju
Lavrovs: nacistu attaisnošana Baltijā nav pieļaujama
Sergejs Lavrovs: paziņojumi par Krievijas draudiem Baltijas valstīm ir absurdi

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes