Latvijas Republikas Saeimas ēka

Partijas nosaukušas prioritātes koalīcijas veidošanas pārrunās

40
(atjaunots 19:12 09.10.2018)
Divi politiskie spēki – Jaunā konservatīvā partija (JKP) un KPV LV, - kuri ieguva lielāko balsu skaitu no labēji centriskām partijām, sākušas pārrunas par jauno valdību.

RĪGA, 9. oktobris – Sputnik. Latvijas politiskās partijas apsprieda Saeimas vēlēšanu rezultātus un sāk pārrunas par koalīcijas veidošanu. Šodien jau ir ieplānotas vairākas tikšanās, galvenā iniciatīva nāk no visvairāk balsu ieguvušajām labēji centrisko partiju vidū – KPV LV un Jaunās konservatīvās partijas (JKP). Ar "Saskaņu" latviešu partijas veikt pārrunas nevēlas.

No KPV LV par atbildīgajiem par valdības veidošanas pārrunām norīkoti Artuss Kaimiņš, Aldis Gobzems, Atis Zakatistovs un Didzis Šmits, par to vakar, 8. oktobrī, paziņoja partijas līdzpriekšsēdētāja Linda Liepiņa. Tāpat viņa piebilda, ka KPV LV jau sastādījusi tikšanās grafiku ar citu politisko spēku pārstāvjiem, taču konkrētus datumus nenosauca, vēsta tvnet.lv.

Galvenais KPV LV uzdevums pārrunās — atrast savstarpēju sapratni ar iespējamajiem koalīcijas partneriem darba prioritārajos virzienos, savukārt ministru amatu sadalīšana paliks otrajā plānā, piebilda Liepiņa.

Savukārt Jaunā konservatīvā partija (JKP) jau ir paziņojusi, kādās dienās ar kādām partijām tiksies. Šodien, 9. oktobrī, plkst. 11:30 JKP tiekas ar KPV LV, plkst. 14:00 – ar apvienību "Attīstībai/Par!". Trešdien, 10. oktobrī, JKP plāno pārrunas ar "Jauno Vienotību", Nacionālo apvienību "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK un ZZS. Tādējādi Jaunā konservatīvā partija pirmām kārtām sarīkos pārrunas par valdības veidošanu ar atkal ievēlētām partijām.

JKP līderis Jānis Bordāns paziņoja, ka viņa partija ir gatava būt stūrakmens valdības veidošanā un pastāvēšanā. Viņš uzsvēra, ka JKP prioritāšu vidū ir esošā ārpolitikas kursa saglabāšana, drošība un juridiskie jautājumi.

ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze paziņoja, ka Zaļo un zemnieku savienības valde piekrīt tam, ka iniciatīva valdības veidošanā jāuzņemas kādai no latviskā spārna partijām, kurām ir vislielākais mandātu skaits — KPV LV vai JKP. Viņš norādīja, ka politiskais spēks ir atvērts sarunām ar visām centriskām vai centriski labējām latviskā spārna partijām.

Pēc viņa teiktā, jaunajai valdībai jāstrādā pie darbiem, uz ko ir norādījusi sabiedrība — izglītības, veselības, korupcijas apkarošanas un nodokļu jomās. Tāpat svarīgs jautājums būs cīņa par Eiropas Savienības budžetu.

Savukārt Latvijas premjerministrs Māris Kučinskis, kurš arī pārstāv ZZS, paziņoja, ka viņa partija nevēlas palikt opozīcijā. 

"Domāju, ka tā pieredze ļaus palīdzēt stiprināt valdību, jo valsts ir viena un ZZS ir gatava pielikt plecu tās tālākai attīstībai," sacīja Kučinskis.

Viņaprāt par to liecina fakts, ka 13.Saeimā ir ievēlēti visi ZZS ministri, kas ir labs viņa darba novērtējums.

Jautāts par to, kādus ministra amatus ZZS varētu vēlēties, ja tiktu aicināta piedalīties jaunās valdības darbā, Kučinskis atbildēja, ka ZZS labprāt turpinātu uzņemties atbildību par kādu no tām jomām, par kurām bija atbildīgs kāds no pašreizējās valdības ministriem, lai gan neizslēdza iespēju, ka tā varētu būt arī cita atbildības joma.

Partijas "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) līderis Raivis Dzintars piekrīt kolēģim no ZZS tajā, ka koalīcijas veidošanas pārrunās iniciatīvai jāpieder Jaunajai konservatīvajai partijai un KPV LV. VL-TB/LNNK pārrunu sākumposmā, pēc viņa sacītā, ir svarīgi, lai sakristu ar potenciālajiem partneriem trijos galvenajos jautājumos: ģimeņu ar bērniem atbalsta pasākumu paplašināšana un citi demogrāfijas jautājumi, izglītības pāriešanas turpināšana uz mācībām valsts valodā bērnudārzos un skolās, darba spēka ievešana no ārzemēm.

Latvijas Saeimas vēlēšanas notika 6. oktobrī. Saskaņā ar CVK datiem, pirmo vietu 13. Saeimas vēlēšanās ieņem partija "Saskaņa" ar 19,8% vēlētāju balsu, otrā vieta ir KPV LV partijai (14,25%), trešā – Jaunajai konservatīvajai partijai (13,59%). Ceturtajā pozīcijā "Attīstībai/Par!" (12,04%), tālāk seko nacionālais bloks "Visu Latvijai" (11,01%), Zaļo un zemnieku savienība (9,91%) un partija "Jaunā Vienotība" (6,69%). Pārējās partijas nepārvarēja 5% barjeru. Tādējādi, pēc vēlēšanu rezultātiem, "Saskaņa" saņem 23 deputātu vietas Saeimā, KPV LV un JKP – 16, "Attīstībai/Par!" un VL-TB/LNNK – 13, ZZS – 11, "Jaunā Vienotība" – 8.

40
Temats:
Vēlēšanu hipodroms (136)
Pēc temata
"Pārmaiņu nebūs": sociālie tīkli par vēlēšanu rezultātiem Latvijā
Vēlēšanu rezultāti: kāda būs Latvijas jaunā valdība
Mediji novērtējuši mandātu sadalījumu pēc Latvijas Saeimas vēlēšanām
Nākamreiz padomāsim par tautu: Rinkēvičs gatavojas 14. Saeimas vēlēšanām
Iedzīvotāji netic, ka vēlēšanas nesīs pozitīvas pārmaiņas
Irānas karogs. Foto no arhīva

Teherāna uzskata, ka Vašingtona atgriezīsies pie kodoldarījuma

3
(atjaunots 09:11 04.12.2020)
2018. gada maijā Savienotās Valstis ar vienpusēju lēmumu izstājās no Kopīgā visaptverošā rīcības plāna ar Irānu un ieviesa pret to sankcijas.

RĪGA, 4. decembris – Sputnik. Teherāna cer, ka ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens atkal iekļaus ASV kodoldarījumā, ekskluzīvā intervijā Sputnik pastāstīja Irānas vēstnieks Baltkrievijā Saids Jari.

2015. gada jūlijā Irāna un seši starptautiskie pārrunu dalībnieki panāca vēsturisku vienošanos par Irānas atomenerģētikas ilggadējās problēmas noregulēšanu.

Vairākus mēnešus ilgās pārrunas noslēdzās ar Kopīgā visaptverošā rīcības plāna pieņemšanu. Tā izpilde anulēja pret Irānu vērstās ekonomiskās un finansiālās sankcijas no ANO Drošības padomes, ASV un ES puses.

Darījums nepastāvēja ne trīs gadus – 2018. gada maijā Savienotās Valstis ar vienpusēju lēmumu izstājās no Kopīgā visaptverošā rīcības plāna ar Irānu un atjaunoja pret to vērstās stingrās sankcijas.

"Mēs sagaidām, ka demokrāti labos Trampa kļūdas. Ceram, ka amerikāņi atkal sāks pildīt savas starptautiskās saistības," paziņoja Irānas vēstnieks Baltkrievijā.

Pēc viņa vārdiem, Tramps vienpusēji pieņēmis lēmumu izstāties no KVRP. Viņš negatīvi iespaidoja ne tikai kodoldarījumu, bet arī daudzus citus starptautiskos līgumus.

"Mēs, protams, nekad nevarēsim aizmirst amerikāņu noziedzīgos nodarījumus pret irāņu tautu. Viņu spiediens – stingrākās sankcijas pret Irānu – turpinās. Mēs uzskatām, ka amerikāņiem nevar uzticēties un paļauties uz viņiem," diplomāts atzīmēja. 

Viņš norādīja, ka Irāna atzinīgi novērtēs amerikāņu soli, ja ASV atgriezīsies pie savām starptautiskajām saistībām. "Mēs ceram, ka tā notiks. Domājams, demokrāti rīkosies prātīgāk nekā Tramps. Ceram, ka tā notiks ne tikai attiecībā pret Irānu, bet arī pret Baltkrieviju," uzsvēra vēstnieks.

"Atgriešanās pie KVRP un visām savām starptautiskajām saistībām ir saprātīga politika. ASV ir jāciena starptautiskās saistības, ko tās uzņēmušās," piezīmēja Irānas diplomāts.

3
Tagi:
Irāna, ASV
Pēc temata
NYT: Tramps plānojis uzbrukumu kodolobjektam Irānā
Baidens pārvērtīs ASV par Eiropas marioneti
"Būs sekas". Ko Baidena komanda gatavo Krievijai
Nodedzināt tiltus. Ko Baidens mantos pēc Trampa
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

39
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

39
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā