Rīgas iedzīvotājs Saeimas vēlēšanās

Aģitācija par simtiem tūkstošiem eiro: Latvijā sākusies priekšvēlēšanu cīņa

37
Latvijā startē 120 dienu priekšvēlēšanu aģitācijas periods pirms rudenī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām.

RĪGA, 10. jūnijs – Sputnik. Sestdien, 9. jūnijā, Latvijā oficiāli sākās priekšvēlēšanu aģitācijas periods pirms Saeimas vēlēšanām, kuras notiks, 2018. gada 6. oktobrī, vēsta Mixnews.lv.

Kandidātu priekšvēlēšanu cīņa ilgs 120 dienas. Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana Centrālajai vēlēšanu komisijai norisināsies no 18. jūlija līdz 7. augustam.

Trīsdesmit dienas pirms vēlēšanām tiks aizliegta aģitācija elektroniskajos PSL. Savukārt dienā pirms vēlēšanām, 5. oktobrī, tiks aizliegta aģitācijas materiālu izvietošana publiskajā telpā, preses izdevumos, elektroniskajos sakaru tīklos, tostarp, internetā. Administratīvo līdzekļu izmantošana priekšvēlēšanu aģitācijā ir kategoriski aizliegta.

Tiek ziņots, ka partijas priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumu apmērs, ja tā startē visos vēlētāju apgabalos, sastāda 553 347 eiro. savukārt ar partijām nesaistīta persona varēs iztērēt aģitācijai ne vairāk par 6 450 eiro. saskaņā ar likumu, partijām ir pienākums ņemt vērā un norādīt deklarācijā visus vēlēšanu ienākumus un izdevumus laika posmā no 120. dienas pirms vēlēšanām.

Iepriekš tika ziņots, ka Nacionālās apvienības deputāti piedāvāja aizliegt īstenot priekšvēlēšanu aģitāciju jebkurā valodā, izņemot latviešu, pirmām kārtām, protams, šis piedāvājums attiecās uz krievu valodu. Par aģitāciju krievu valodā pat tika piedāvāts sodīt gan fiziskās, gan juridiskās personas.

Nacionālā bloka piedāvātie grozījumi likumā par priekšvēlēšanu aģitāciju pat tika iesniegti Saeimas komisijas izskatīšanai, taču Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisija noraidīja tos, jo uzskata, ka nacionālajām mazākumtautībām jābūt ne vien sava viedokļa paušanas tiesībām, bet arī tiesībām iegūt informāciju pieejamā valodā.

Tam, ka aģitēt vēlētājus drīkst arī krievu valodā, ir jālīdz "Saskaņas" līderim Rīgas mēram Nilam Ušakovam, kurš, tostarp, sola sniegt krievvalodīgajiem aizsardzību Latvijā. Pagaidām Ušakovs sagatavojies priekšvēlēšanu cīņai labāk par visiem, jo iepriekš presē parādījusies informācija par to, ka "Saskaņas" līderis nolīdzis pieredzējušo amerikāņu politisko konsultantu Kristianu Feriju. Viņam jāpalīdz Rīgas mēra partijai pareizi sarīkot kampaņu, lai iekļūtu Saeimā.

Saskaņā ar maija pētījumu, "Saskaņa" pagaidām ieņem līderpozīcijas partiju reitingā, otro vietu ieņem Zaļo un zemnieku savienība. Tiem seko Nacionālā apvienība, pēc tam iet "Vienotība" un Attīstībai/Par! – viņiem ir vienāds vēlētāju procents, un Jaunā konservatīvā partija. Latvijas Reģionu apvienība, "No sirds Latvijai" un Latvijas Krievu savienība pagaidām pieciniekā neiekļūst.

Latvijas 13. Saeimas vēlēšanas notiks 2018. gada 6. oktobrī. Kopumā tiks izvēlēti simts deputāti.

37
Pēc temata
"Tas nav saistīts ar vēlēšanām": Nacionālais bloks vēlas aizliegt Krievijas telekanālus
Pusgads līdz vēlēšanām: nacionāļu "trolings", gausā "Saskaņa" un elektorāta dusmas
Cambridge Analytica vadītājs pastāstījis par iejaukšanos Latvijas vēlēšanās
Drošības policija gatavojas kiberuzbrukumiem pirms Saeimas vēlēšanām
ASV prezidents Donalds Tramp, foto no arhīva

Tramps paziņoja, ka atliks G7 samitu līdz septembrim un uzaicinās tajā Krieviju

22
(atjaunots 12:42 31.05.2020)
ASV prezidents paziņoja, ka esošais "lielā septītnieka" sastāvs nepārstāv visu pasauli, un nosauca šo valstu grupu par "novecojušu".

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja par nolūku atlikt G7 samita rīkošanu līdz septembrim, vēsta Sputnik Baltkrievija.

Tāpat Baltā nama vadītājs paziņoja, ka esošais "lielā septītnieka" sastāvs nepārstāv visu pasauli, un nosauca šo valstu grupu par "novecojušu". Sakarā ar ko viņš grasās uzaicināt septembrī uz tikšanos vēl četras valstis – Austrāliju, Indiju, Krieviju un Dienvidkoreju.

Iepriekš Donalds Tramps uzrakstīja savā Twitter, ka neraugoties uz koronavīrusa pandēmiju, vēlas sarīkot "lielā septītnieka" līderu tikšanos klātienē. Sākotnēji tai bija jānotiek 10.-12. jūnijā, pēcāk tika domāts, ka samits notiks līdz mēneša beigām.

Pirms dažām dienām Vācijas kanclere Angela Merkele paziņoja, ka nevarēs ierasties samitā, ņemot vērā sarežģīto epidemioloģisko situāciju. Francijas prezidents Emanuels Makrons ir gatavs atbraukt, ja atbrauks pārējie dalībnieki.

22
Tagi:
Krievija, G7 samits, Tramps
Pēc temata
Tramps nosauca iespējamo Krievijas pievienošanos G7 par "lietderīgu"
Tramps: Putinu "iespējams, noteikti" uzaicinās uz nākamo G7 tikšanos
Mediji uzzinājuši, kā Tramps kritizējis kolēģus G7 samitā
Jauns skandāls G7 samitā: Tramps atteicies parakstīt gala komunikē
Protesta akcija pret novadu reformas apstiprināšanas pie Saeimas

Novadu reforma ir sašķēlusi Latviju: kur ar Pūces projektu ir neapmierināti visvairāk

25
(atjaunots 09:54 30.05.2020)
Vien katrs trešais Latvijas iedzīvotājs atbalsta administratīvi teritoriālo reformu, kuru jau gadu pastiprināti virza valdošā koalīcija, turklāt tās pretinieku skaits nav īpaši mazāks; Kurzemē ar Pūces projektu ir neapmierināts katrs otrais.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji neviennozīmīgi vērtē administratīvi teritoriālās reformas projektu, kurš paredz pašvaldību skaita samazināšanu no 119 līdz 42. Attiecīgas aptaujas rezultātus Facebook publicēja sabiedriskā viedokļa pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš.

"Izskatās, ka kopumā sabiedrībā patlaban ir diezgan neviennozīmīga attieksme pret administratīvi teritoriālo reformu. Tikai 36% to pašreizējā izpildījumā atbalsta. Savukārt 33% to neatbalsta. Ļoti daudziem (31%) par to nav viedokļa. Vismazākais atbalsts varētu būt Kurzemē – tur to 50% neatbalsta," uzrakstīja Kaktiņš.

Saskaņā ar publicēto statistiku, situācija Latvijas reģionos stipri atšķiras. Visvairāk reformas piekritēju ir Vidzemē, lai gan arī tur to ir mazāk nekā puse – 47%. Pret ir 33% vidzemnieku. Latgalē reformu atbalsta nedaudz mazāk – 45% respondentu, taču arī tās pretinieku ir mazāk – 29%.

Vismazāk to, kam nav konkrēta viedokļa par Pūces projektu, ir Zemgalē – vien 21%. par reformu šajā reģionā uzstājas 42%, pret – 37%.

Visvairāk vienaldzīgo šajā jautājumā Latvijā ir Rīgā – 45%, un tas nav nekāds brīnums, jo likumprojekts galvaspilsētu neskar. Kopumā 31% rīdzinieku ir par reformu, 24% - pret, kas ir vismazāk Latvijā.

Divos citos reģionos Pūces projekta pretinieku ir vairāk, nekā piekritēju – tā ir Pierīga un Kurzeme. Pierīgā pret reformu ir 39%, savukārt par 36%. Kurzemē pret reformu ir katrs otrais (50%), par ir vien katrs ceturtais (25%).

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, otrdien, 26. maijā, ārkārtas sēdē Saeima ķērās klāt administratīvi teritoriālās reformas apspriešanai trešajā lasījumā. Šoreiz projekts tiek virzīts paātrinātā tempā – ne tikai dēļ tā, ka koalīcija kontrolē parlamenta vairākumu, bet arī pateicoties jaunajai attālināto sēžu sistēmai "e-Saeima", kura ir ne vien neierasta, bet arī satur sevī virkni trūkumu, kas liek šķēršļus pilnvērtīgai diskusijai.

Tajā pašā dienā pie Saeimas sapulcējās divi piketi – pret pašu reformu un tās apstiprināšanu attālinātā režīmā.

25
Tagi:
Latvija, novadu reforma
Pēc temata
Diskusijas ir liekas: kāpēc Pūce nevēlas atlikt novadu reformu
"Fokusēties nav iespējams": koronavīruss paātrinājis novadu reformas pieņemšanu
Lauksaimnieki izveda traktorus Strenču ielās: tuvojas novadu reforma
Ārsti P. Stradiņa slimnīcā

Ne tikai ar lietotnes palīdzību: Latvijā apzina Covid-19 slimnieka kontaktpersonas

0
(atjaunots 11:16 01.06.2020)
Pēc pozitīva Covid-19 testa rezultāta saņemšanas Latvijas iedzīvotāji bieži lamājas un uztraucas par mājdzīvnieku veselību.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Pagājušajā nedēļā Latvijā tika palaista bezmaksas viedtālruņu lietotne Apturi Covid, kura seko līdzi kontaktēšanai ar inficētiem ar Covid-19, taču šo darbu veic ne tikai mākslīgais intelekts, vēsta LSM.lv.

Infektoloģe Sigita Geida zvana tiem, kuru analīzes ir pozitīvas, paziņo par rezultātiem saslimušo ģimenes ārstiem, meklē kontaktpersonas. Tiem, kas zvana laikā atrodas darbā, liek nekavējoties pamest darbavietu un doties uz mājām.

Viņas praksē vēl nav bijuši gadījumi, kad cilvēki sākuši raudāt, taču dažkārt nākas klausīties lamāšanos. Nereti gadās, ka ar koronavīrusu inficēts cilvēks ir tik ļoti aktīvs, ka, par spīti aizliegumam, komunicē ne tikai ar ģimeni un darba kolēģiem, bet arī ar draugu ģimenēm, zobārstiem un daudziem citiem.

Pacientus visās valstīs aptaujā aptuveni vienādi. Tiek precizēti personas dati, darba vieta, inficēšanās datums – lai saprastu, cik laika ir pagājis.

"Ja viņš saka, ka ir saslimis jau divas nedēļas, tad to loks ir daudz, daudz plašāks. Viena mājsaimniecība tā būs noteikti, ja ir darba vieta, kolēģi no kabineta arī 100% būs kā tuvas kontakpersonas. Kolēģi 1. stāvā - kontakts nebūs nozīmīgs un netiks iekļauti," skaidro Geida.

Liels saslimušo skaits vienā darba vietā var nozīmēt, ka tur aktīvi tiek izmantots viens kafijas aparāts.

"Kopīga atpūtas istaba, kopīga ēdnīca un laikam varētu būt transports, ar ko kopā brauc un uz mājām," teic Geida.

Viņa apzvana arī tos, kurus inficētais nosauc par tuvām kontaktpersonām. Arī šiem cilvēkiem ir jāizolējas un jānodod analīzes. Telefonsarunās paiet visa diena.

"Vakar man bija četri pozitīvie, un tas aizņēma visu dienu, jo viss atkarīgs no kontaktpersonu skaita. Viens man dienas gaitā zvanīja, ka atcerējās – bijis pie stomatologa, pie drauga remontu taisījis, pirmajā sarunā minēja tikai savu ģimeni," dalās infektoloģe.

Bieži vien daudz vairāk, nekā pašu veselība, cilvēkiem rūp mājdzīvnieku labklājība. Lai arī saslimušo mājdzīvnieku ir maz, cilvēki nevēlas inficēt savus mīluļus.

"Mājdzīvniekus bieži uzskata par ģimenes locekļiem. Saka - sieva, bērns un man ir trīs suņi. Jā, mēs rakstām. Jo mēs nezinām, kurā brīdī tas mums varētu būt noderīgs. Jūs viņu barojiet, bet atturieties no fiziskā kontakta. Ko darīt ar papagaili, ko darīt ar žurkām?" stāsta Geida.

Pasaules Dzīvnieku veselības aizsardzības organizācija iesaka ar Covid-19 inficētiem cilvēkiem saskarsmē ar dzīvniekiem un to aprūpēšanas laikā vienmēr ievērot higiēnas pamatprasības – mazgāt rokas pirms un pēc saskarsmes ar dzīvnieku, to barību vai kopšanas piederumiem, kā arī izvairīties no bučām, laizīšanas vai barošanas no rokas.

Geida ir optimiste. Viņa tic, ka, ja mazgā rokas un ievēro pārējās rekomendācijas Latvija tiks galā ar slimību.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Vieni sarūpējuši produktus, citiem trūkst uztura: Covid-19 sašķēlis Lietuvu
Latvijas iedzīvotāji metušies meklēt ar Covid-19 inficējušos ar jaunās lietotnes palīdzību
"Tirgus bija viens no upuriem": Ķīna apstrīdēja sākotnējo versiju par Covid-19 izcelsmi
Otro dienu pēc kārtas Latvijā diennakts laikā tiek atklāts tikai viens Covid-19 gadījums