Brīvais vilnis vadītājs Arnolds Babris

Šprotu ražotājs par Latvijas politiķiem: debiliķi spēcīga organizācija

769
(atjaunots 16:12 24.05.2018)
Arnolds Babris uzskata, ka Latvijā jāievieš politiķu personiska atbildība par pieņemtajiem lēmumiem.

RĪGA, 23. maijs — Sputnik. Lielā Latvijas zivjrūpniecības uzņēmuma "Brīvais vilnis" vadītājs Arnolds Babris, uzstājoties "Atklātās pilsētas" klubā, stingri kritizēja valdības darbības – gan situācijā ar Skandināvijas banku pieplūdumu, gan jautājumā par OIK un "Ziemeļu straumi 2". Par ļaunuma sakni viņš uzskata to, ka politiķi Latvijā nenes personisku atbildību par saviem lēmumiem.

Politiķi – galvenais drauds Latvijā

Arnolds Babris, bijušais Satversmes Aizsardzības biroja (SAB) darbinieks, paziņoja, ka galvenos nacionālos draudus Latvijai nes pašmāju politiķi.

"Kamēr nebūs politiķu atbildības, nebūs paraugtiesu, nebūs nekā laba. Viņi sagraus valsti. Mēdz teikt "Maskava traucē, tie traucē"… Atvainojiet, kur ir konkrēti teikts? Neviens netraucē. Paši sagrāva, paši izzaga," – paziņoja Babris. 

Uzņēmējs minēja piemērus – dažus bijušo un pašreizējo Latvijas varasvīru lēmumus, kuri, pēc viņa domam, nodarījuši milzīgu kaitējumu valsts ekonomikai. Pēc Babra domām, par dažiem no tiem pienākas administratīva vai pat krimināla atbildība.

Cita starpā uzņēmējs kritizēja Vairas Vīķes-Freibergas valdību, kas pieļāva naudas ieplūšanu no Skandināvijas, kā rezultātā piepūtās "burbulis" nekustamo īpašumu tirgū, un skandināvi guva virsroku Baltijas valsts banku tirgū.

""Treknajos gados" skandināvi sāka iepludināt Latvijā naudu, un atceraties, kā pie mums sāka augt ekonomika. Es griezos pie Vairas Vīķes-Freibergas, pie visiem: vai jūs patiešām neredzat, ka tas viss ir uz parāda? 30% ekonomikas strādāja tikai nekustamo īpašumu mākslīgā burbuļa labā. Ko mēs esam dabūjuši? Tiklīdz iestājās krīze, 30% iedzīvotāju izrādījās nepieprasīti, un lielākā daļa aizbrauca. Mēs saņēmām ārējo parādu, no kura patlaban nevaram tikt vaļā," – teica Babris.

Viņš paskaidroja, ka Rīga nonākusi tiktāl, ka 2008. gadā Latvijas Bankā nebija naudas.

"Skandināvi pameta mums 250 miljonus eiro un atrisināja visus jautājumus ar lobētājiem, lai mums piešķirtu finansējumu. To viņi darīja, lai izglābtu savas bankas pie mums un savas kronas. Zviedrijas premjerministrs paziņoja, ka viņi bijuši gatavi ciest zaudējumus 8 miljardu apmērā Latvijā. Bet šo caurumu aizvērām mēs, Latvijas iedzīvotāji," – uzsvēra Babris.

Pēc viņa domām, situācijā ar ASV Finanšu ministrijas pretenzijām pret ABLV Bank un darbu ar nerezidentiem neviens nav aizstāvējis Latvijas intereses, jo arī pašlaik Skandināvijas bankas Latvijas banku tirgū ir pārsvarā. 

"Jautājums: kurš cīnīsies? Kas tas ir – banku lobijs? Skaldi un valdi. Latvija taču no paša sākuma pieļāva stratēģisku kļūdu: nedrīkstēja pieļaut skandināvu dominēšanu mūsu banku nozarē. Paskatieties — SEB, Swedbank, Luminor. Bet kur ir mūsējie? Mūsējie vēl ir, taču proporcija jau ir pavisam cita," – viņš skaidroja.

Babris uzskata, ka ASV pretenzijas būtu iespējams apstrīdēt, jo Ziemeļamerikas valstī ir ārzonas, taču ne ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, ne finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola pat necentās to darīt, bet tā jau ir nacionālo interešu nodevība.

"Saprotiet taču, kā ASV Finanšu ministrija skatās uz Latviju: kaut kāda smieklīga valsts, un caur to iet procents no visa dolāru apgrozījuma pasaulē. Vienkārši tika nolemts slēgt visu šo tēmu. Vai tad Amerikā nav ārzonas? Lūdzu, trīs zonas, vislielākās…" – teica Babris. Citu pretenziju starpā pret finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu ir arī neapliekamā ienākumu minimuma zemais līmenis.

"Darba devēju konfederācijā es finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai reizes trīs atgādināju, ka jāpaceļ neapliekamais minimums. Ja cilvēks nav nopelnījis iztikas minimumu, neaplieciet to ar nodokļiem. Reizniece-Ozola vispirms apsolīja 350 eiro, pēc tam samazināja līdz 250, bet tagad ieviests kaut kāds mītisks diferencēts neapliekamais minimums. Grāmatveži nesaprot, kā to aprēķināt. Tas ir, gada nogalē mums būs cirks ar to mītisko neapliekamo minimumu," – teica Babris.

No viņa "dabūja" arī Latvijas Ekonomikas ministrija – par elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponentes (OIK) ieviešanu.

"Tā pati elektroenerģijas obligātās iepirkuma komponente (OIK). Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens paziņoja, ka tā bijusi makroekonomiska kļūda. Kāda kļūda? Tā ir banāla zādzība, par kuru jāsēdina. Kur skatās KNAB? Viņiem nav jāveic operatīvais darbs, viss ir virspusē!" – uzsvēra uzņēmējs.

Babris kritizēja arī ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, kurš neļāva Latvijai nopelnīt uz gāzesvada Nord Stream 2 rēķina.

"Es publiski teicu Aivaram Lembergam: iesniedz pret viņu civilo prasību, tava Ventspils zaudējusi tik daudzus miljonus! Es nesaskatu draudus Latvijai no Nord Stream puses, it īpaši, ja Vācijas enerģētikas ministrs saka, ka tas cauruļvads ir vajadzīgs. Rezultāts: mēs esam zaudējuši, bet zviedri nopelnījuši. Par nodokļu maksātāju naudu mūsu pašu ministrs mums sagādā zaudējumus. Par to ir jāsoda," – ir pārliecināts Babris.

Debiliķi – spēcīgākā organizācija pasaulē

Lai atrisinātu gan ekonomiskās problēmas, gan jautājumu par sabiedrības šķelšanos, Latvijai vajadzīgi atbildīgi politiķi, kurus iespējams audzināt, ja ieviest personisko atbildību, kā arī varas dalīšana. "Mums nav varas dalīšanas: viņi ir gan likumdevēji, gan izpildvara, un viņi izvēlas tiesnešus," – paziņoja Babris.

Tāpat šodien Latvijā nav politiskās konkurences, un tā ir vēl viena liela problēma, uzskata Babris. "Un nepieciešama veselīga politiskā konkurence. Diemžēl pie mums tās nav," – teica uzņēmējs un piebilda, ka "normāli cilvēki" vispār nevēlas strādāt politikā.

"Kad tu pieej pie normāla cilvēka un saki: "Paklau, ej strādāt politikā," viņš atbild: "Negribu, es kopā ar tiem debiliķiem nesēdēšu," – skaidroja Babris.

Viņaprāt, daudzās partijās ir klauni, ar kuriem nākas pastāvīgi lamāties.

"Man patīk formulējums: debiliķi ir spēcīgākā organizācija pasaulē, viņiem visur ir savi cilvēki," – tā uzņēmējs komentēja situāciju mūsdienu politiskajā dzīvē Latvijā.

Pēc viņa domām, bez politiķu personīgās atbildības ieviešanas un valdošās elites maiņas situācija Latvijā pasliktināsies.

"Notiek degradācija. Tāpēc, ņemot vērā ārējo parādu 10 miljardu eiro apmērā, kad mēs vairs ne procentus nevaram maksāt, un darbspējīgie iedzīvotāji aizbrauc, paliek pensionāri, problēmas būs garantētas. Tagad no banku sektora plūst prom nerezidentu nauda, bet rezidentu naudas resursi ir mazi. Kļūst aizvien grūtāk un grūtāk savākt nodokļus. Domāju, drīz būs pavisam "labi". Un tad es jūs aicinu prasīt no tiem, kam pieder vara – no Saeimas," – piebilda uzņēmējs.

769
Pēc temata
Parādi - miljoniem eiro: Latvijā izputējis vēl viens šprotu ražotājs
Kur mēs esam?! Baltijas valstis nevar atrast sev vietu. Kartē
Valsts pārvalde Latvijas gaumē: padomju vara bez plānveida ekonomikas
Lembergs: Latvijai ir jāiesniedz nota ASV un jāzvana Trampam, nevis jāvaino Krievija
ASV Valsts departaments

ASV Valsts departaments publicējis pārskatu par "Krievijas propagandas" pamatiem

17
(atjaunots 17:00 06.08.2020)
Krievijas dezinformācijas un propagandas ekosistēma ir oficiālo, nejaušo un nesaistīto komunikācijas kanālu un platformu komplekss, ko Krievija izmanto nepatiesu stāstu radīšanai un pastiprināšanai, klāsta ASV politiķi.

RĪGA, 6. augusts – Sputnik. ASV Valsts departaments publicējis pārskatu "Krievijas dezinformācijas un propagandas ekosistēmas pamati", kurā sistematizē savu "Krievijas propagandas" koncepciju. Cita starpā "propagandas" definīcija pielāgota Krievijas medijiem ar valsts finansējumu, vēsta RIA Novosti.

"Krievijas dezinformācijas un propagandas ekosistēma ir oficiālo, nejaušo un nesaistīto komunikācijas kanālu un platformu komplekss, ko Krievija izmanto nepatiesu stāstu radīšanai un pastiprināšanai. Šī ekosistēma balstās uz pieciem elementiem: valdības oficiālā saziņa, valsts finansētā globālā apraide, piemērotu resursu kultivācija, sociālo tīklu izmantošana kā ierocis un dezinformācija ar darbības palīdzību kibertelpā. Kremlis ir atbildīgs par šīs taktikas un platformu kultivēšanu – tā ir daļa no Kremļa programmas informācijas izmantošanai ieroča līmenī," teikts pārskatā.

Cita starpā minēti tādi "piemēri", kā rakstu virsraksti, ko publicē Sputnik, RIA Novosti, RT, Pirmais kanāls, "Rossija 24" un citi. Par dezinformāciju, piemēram, nosaukta RIA Novosti publikācija "(Lielbritānijas premjerministram) Džonsonam tiks veikta plaušu mākslīga ventilācija". Nekādi pierādījumi tam, ka tā būtu dezinformācija, nav sniegti.

Valsts departaments apgalvo, ka "Krievijas dezinformācijai" pretī likts organizēts darbs, ko ASV plāno atbalstīt tieši.

"Dezinformācijas un propagandas ekosistēmai, ko Krievija turpina kultivēt, ir oponenti. Tai stājas pretī plaukstoša dezinformācijas apkarošanas sabiedrība, ko veido valdības, pilsoniskās organizācijas, zinātnieki, prese, privātais sektors un pilsoņi visā pasaulē, kuri atsakās paciest šo taktiku. Valsts departaments piedāvā šo pārskatu kā ieguldījumu kopīgajā darbā," stāsta dokumenta autori.

ASV Valsts departaments pieprasījis 138 miljonus dolāru no budžeta 2021. gadā "pretdarbībai Krievijas dezinformācijai un propagandai". Krievijas Ārlietu ministrija un Kremlis jau vairākkārt atspēkojuši pārmetumus par dezinformāciju.

ASV izveidota valsts aģentūra ārvalstu retranslācijas lietās – "Amerikas balss" un radio "Brīvība/Brīvā Eiropa" mātes struktūra, ko Krievijas Tieslietu ministrija iekļāva ārvalstu aģentu sarakstā līdz ar citiem medijiem. Organizācija, kas 1994. gadā ieguva nosaukumu "Translācijas lietu pārvaldnieku padome" (BBG), 2018. gadā tika pārdēvēta par ASV Globālo mediju aģentūru (USAGM). Tās ietvaros top teleprogrammas, tomēr gandrīz vienīgi translācijai internetā. Aģentūra finansējumu saņem no ASV budžeta, 2017. gadā tās izdevumi sasniedza 748 miljonus dolāru.

17
Tagi:
propaganda, ASV Valsts departaments, Krievija, ASV
Pēc temata
NATO pateica "vajag"! Latvijā plāno pastiprināt sociālo tīklu cenzūru
"Liktenīga kļūda": Zaharova atbildēja uz apsūdzībām KF saistībā ar nekārtībām ASV
Propaganda pret ziņām: kāpēc Rietumu mediji zaudē savas pozīcijas
KF piedāvāja uz RT un Sputnik aizliegšanu Baltijas valstīs atbildēt ar sankcijām

Nolemts: Ķīnu žņaugs ar desmit valstu spēkiem. Interesanti, vai Krieviju aicinās?

39
(atjaunots 13:29 06.08.2020)
Fakts, ka aukstais karš ar Ķīnu ir neizbēgams, un, domājams, tas ietvers sankcijas, ekonomisko sakaru ierobežošanu, savstarpēju spiegošanu un, iespējams, pat vardarbīgas konfrontācijas formas, liek Rietumu ekspertiem meklēt kaut kādu maģisku uzvaras metodi pār Pekinu.

Gandrīz visi Vašingtonā, Londonā vai Briselē apspriestie "Ķīnas drakona nožņaugšanas" varianti paredz kaut kādas plašas pret Ķīnu vērstas koalīcijas dibināšanu, lai kopīgiem spēkiem izolētu, neitralizētu un salauztu Ķīnu aptuveni pēc tās pašas shēmas, kas tika izmantota cīņā pret PSRS, portālā RIA Novosti stāsta Ivans Daņilovs.

Motivējošo principu līmenī nekāda daudzveidība nav manāma, toties nopietna problēma aust to īstenošanas līmenī. Tagad tās risināšanā lauž šķēpus prezidenti, premjerministri, diplomāti un analītiķi.

ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Lieta tāda, ka dažās Eiropas valstīs un ASV "analītikas centros"jau rodas pamatots iespaids: virkne ES valstu (it īpaši šajā ziņā izceļas Vācija, Francija un Itālija), kā arī dažas Āzijas valstis nez kāpēc nemaz nevēlas piedalīties jaunajā aukstajā karā pret Ķīnu un tēlot ASV bandiniekus. Vēl vairāk, tām pat negribas maksāt ASV par uzvaru karā (par to liecina mūžīgie trači par Vācijas un Francijas nevēlēšanos maksāt 2% no IKP par amerikāņu "militāro jumtu") un tās pat nav gatavas nekavējoties pievienoties aizliegumam, piemēram, Ķīnas kompānijas Huawei 5G tīkliem paredzēto iekārtu piegādēm ES. Tas neiedomājami kaitina "antiķīnas vanagus" Vašingtonā un Londonā. Ņemot vērā Eiropas paziņojumus par nodomu faktiski radīt pašiem savu armiju un Makrona deklarācijas par vēmi īstenot neatkarīgu (tas ir, ne Ķīnai labvēlīgu, taču arī ne amerikai pakļautu) ārpolitiku, aug augumā aizdomas par to, ka nebūs viegli sapulcēt plašu Ķīnai naidīgu aliansi. Vienlaikus vairojas mēģinājumi rast risinājumu problēmai.

Autoritatīvais žurnāls "Foreign Affairs", ko laiž klajā ietekmīgais "smadzeņu centrs Council on Foreign Relations ("Starptautisko attiecību padome"), analizēja divus minētās problēmas risinājumus. Vienu no tiem var nosacīti nodēvēt par "Donalda Trampa pieeju", otru – par "Borisa Džonsona pieeju". Ņemot vērā Council on Foreign Relations kolosālo iespaidu uz amerikāņu elites un proamerikāniskās eiropiešu elites domāšanu (pats "smadzeņu centrs" ir vairāku populāru sazvērestības teoriju varonis – to uzskata teju vai par ASV "ēnu valdību), ir vērts paskatīties uz metodēm, ko ieteikts izmantot amerikanocentriskās pasaules kārtības krīzes atrisināšanai un sekmīgai cīņai ar "Ķīnas problēmu". Turklāt tām ir arī tiešs sakars ar Krieviju.

"Foreign Affairs" raksts nāca klajā ar virsrakstu "Demokrātiju padome var izglābt daudzveidību" (daudzveidību starptautiskajās attiecībās – red. piez.), tomēr piedāvātās metodes tik un tā ir orientētas uz Vašingtonas hegemonijas faktisku saglabāšanu pasaulē (vismaz Rietumos), un starpība slēpjas tikai konkrētos amerikāņu hegemonijas saglabāšanas paņēmienos.

Autoritatīvā amerikāņu izdevuma autori savos spriedumos balstās uz slēdziena par to, ka pašreizējā pasaules kārtība nepārprotami iet bojā un galvenos draudus rada nevis koronavīruss, bet gan Ķīna un Krievija.

"Taču pat pirms koronavīrusa pandēmijas daudzpusīgā sistēma, ko Savienotās Valstis palīdzēja būvēt pēc Otrā pasaules kara, tik tikko tiek galā ar aktuālākajām problēmām. Covid-19 parādīja, ka karalis ir kails, taču patiesībā karalis jau zināmu laiku bija apģērbts nabadzīgi.

Donalds Tramps
© REUTERS / Chris Jackson/Pool

Tā kā pasaules ekonomiskais smaguma centrs ir pārvietojies uz Indijas un Klusā okeāna reģiona pusi, struktūras ar globālām ambīcijām vairs nespēja pretendēt uz līdera opozīcijām bez vērā ņemamas pārstāvniecības reģionā. Taču G7, kas parādījās pēc naftas šoka 1973. gadā, ārpus Eiropas un Atlantijas reģiona robežām ir tikai viens loceklis – Japāna. Savukārt G20, kas radās pēc 1997. gada finanšu krīzes Āzijā un parādīja savu lielo nozīmi 2008. gada globālās finanšu krīzes periodā, ir pārāk atšķirīga gan no politiskā viedokļa, gan savās iespējās risināt starptautiskas problēmas. Vienlaikus ANO Drošības Padomei kaitējumu nodarījusi agresīvā autoritārisma atdzimšana Ķīnā un Krievijā.

Diagnoze ir ļoti drosmīga: "Viss ir pagalam, nekas nedarbojas!" 

Tā nu klajā nāk divi ierosinājumi. Vienu ieteicis Tramps, otru – Džonsons.

"Džonsons pirmais nāca klajā ar jaunās struktūras ideju. Maijā viņš ieteica veidot desmit vadošo demokrātiju aliansi – G7 plus Austrālija, Indija un Dienvidkoreja, nosaukt to par D10 un tajā koordinēt politiku telekomunikāciju jomā un izstrādāt alternatīvu Ķīnas tirgus līderim Huawei, kura dominējošais stāvoklis 5G tehnoloģiju jomā radījis vispārējas drošības problēmas. Drīz vien pēc tam Tramps atcēla G7 tikšanos, kas bija ieplānota jūnijā, un ieteica tās vietā formātu G11 samitā rudenī. Viņš pārspēja Džonsona ierosinājumu: Trampa grupa ietver ne vien D10 valstis, bet arī Krieviju."

"Foreign Affairs" eksperti neiesaka uzņemt Krieviju šajā klubā, viņi dod priekšroku D10 variantam, tas ir, Džonsona shēmai, taču tas nav galvenais. Ļoti interesanti ir šī ietekuma motīvi: pat ja Krieviju kaut kādā veidā izdosies pārliecināt stāties cīņā pret Ķīnu, Trampa shēma tik un tā izskatīsies ļoti slikti un bezperspektīvi ilgtermiņa perspektīvā, jo tās pamatā pārsvarā būs karš pret Ķīnu, toties Džonsona shēmā ir kaut kas pozitīvs, kaut kāda apvienojoša ideja, kas ļaus veidot nevis "aliansi pret Ķīnu", bet "aliansi par visu labo".

Protams, starp pozitīvajiem aspektiem ir tukšu lozungu virkne: "demokrātija", "brīvība", "cilvēktiesības". Amizanti, ka tādas pozitīvas dienas kārtības parādīšanās tiek likta pretī Vašingtonas tagadējais ārpolitikai: "Savienotās Valstis var stāties pretī Ķīnas vadītajai Āzijas infrastruktūas investīciju bankai, iniciatīvai "Viena josla – viens ceļš" un Krievijas atbalstītajam gāzesvadam "Ziemeļu straume 2", taču AS būs grūti pārliecināt citas valstis rīkoties tāpat, ja tās nepiedāvās pārliecinošas alternatīvas. Vašingtona nevar kaut ko uzvarēt, liekot lietā neko."

Šai pieejai ir problēma: diezin vai "demokrātija" un "brīvība" ar etiķeti "Made in USA" aizvietos Krievijas gāzi Vācijai un Ķīnas investīcijas – Itālijai. Te varētu uzpeldēt amerikāņu nauda, taču tādas attiecības Vašingtonai nav vajadzīgas, vienalga, kas stāvētu pie valsts stūres: gan Baidenam, gan Trampam vajadzīgas kolonijas, tomēr diezin vai izdosies atkal nospiest ES un ceļiem, vienalga, D10 vai G11 formātā. Par Krieviju pat runas nav.

39
Tagi:
ekonomika, karš, Krievija, Ķīna, Eiropas Savienība, ASV
Pēc temata
Ķīnas graujošais trieciens globālajā ekonomiskajā karā
Eksperts paskaidroja, kāpēc ASV pieprasa "visstingrākās sankcijas vēsturē" pret Krieviju
Maiks Pompeo apsūdz Ķīnu par "impēriskām" ambīcijām
Eksperts prognozēja augošu sabiedrības šķelšanos ASV pēc prezidenta vēlēšanām
Dīvans, foto no arhīva

Latvija atjaunojusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro pašizolācija

0
(atjaunots 11:03 08.08.2020)
Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrs, bīstoties no jauniem Covid-19 uzliesmojumiem, atjaunojis valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro divas nedēļas ilga pašizolācija.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Pašizolācija Latvijā ir jāievēro, atgriežoties no valstīm, kurās koronavīrusa infekcijas līmenis pārsniedz 16 gadījumus uz 10 000 iedzīvotāju.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iekļāvis atjaunotajā sarakstā 17 Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas valstis. Starp tām ir Luksemburga, Rumānija, Spānija, Beļģija, Bulgārija, Malta, Zviedrija, Šveice, Čehija, Nīderlande, Portugāle, Islande, Francija, Polija, Horvātija, Austrija un Kipra.

Tāpat divas nedēļas nāksies pasēdēt mājās pēc Monako, Andoras, Sanmarīno, Austrālijas, Marokas un Kanādas, kā arī Krievijas un Baltkrievijas apmeklējuma vai tranzīta caur šīm valstīm.

Vakar Latvijā veikti 2137 koronavīrusa testi, fiksēti seši jauni infekcijas gadījumi.

SKPC informēja, ka trīs inficētie kontaktējušies ar citiem slimniekiem, viens atgriezies no Polijas, vēl viens gadījums saistīts ar Covid-19 uzliesmojumu Murjāņu sporta ģimnāzijā, par sesto inficēto informācija vēl tiek precizēta.


0
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Gamaleja centrā pastāstīja par vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumiem uz bērniem
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
"Vakcīnu sacīkstes": Rietumos apsūdz Krieviju
Vai visiem pietiks: pasaules bagātākās valstis jau izpērk vakcīnu pret Covid-19