Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Turcijas valsts vadītājs Redžeps Tajips Erdogans. Foto no arhīva

Krievijas un Turcijas prezidenti atklājuši AES celtniecības darbus

19
(atjaunots 09:25 05.04.2018)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins izteica cerību, ka atomelektrostacija sekmēs ekonomikas, zinātnes un ražošanas potenciāla attīstību.

RĪGA, 4. aprīlis — Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Turcijas valsts vadītājs Redžeps Tajips Erdogans videokonferences režīmā atklāja atomelektrostacijas "Akuju" pirmā bloka būvdarbus, vēsta RIA Novosti.

Krievijas prezidents atgādināja, ka projektā tiks realizēti "jaunākie inženiertehniskie risinājumi, ekonomiski efektīvas un drošas tehnoloģijas".

"Tiks ievēroti augstākie drošības standarti un stingrākās ekoloģiskās prasības," — viņš piebilda.

Putins pauda cerību, ka atomelektrostacija sekmēs ekonomikas, zinātnes un ražošanas potenciāla attīstību un nodrošinās patērētājus ar tīru elektroenerģiju par zemu cenu.

No savas puses, Turcijas valsts vadītājs nosauca "Akuju" par abu valstu sadarbības simbolu un paziņoja, ka AES celtniecība "sniegs ieguldījumu Turcijas pilsoņu izglītībā".

Iepriekš kļuva zināms, ka Ankara piešķīrusi projektam stratēģiskās investīcijas statusu, kas sekmēs tā īstenošanu. Patlaban rit investoru atlase.

Starpvaldību vienošanās paredz, ka vismaz 51% akciju piederēs Krievijas uzņēmumiem, pārējos 49% akciju var saņemt ārējie investori.

"Akuju" ir pirmā AES pasaulē, kas paredz modeli BOO ("build-own-operate", "cel-pārvaldi-ekspluatē"). Saskaņā ar šo formulu Krievija varēs izmantot stacijas jaudu pēc tās ekspluatācijas sākuma.

Projektā paredzēta četru energobloku celtniecība ar "3+" paaudzes UUER-1200 Krievijas reaktoru iekārtām, kas atbilst augstākajiem "postfukusimas" drošības standartiem. Katra reaktora jauda — 1200 megavati.

AES ekspluatācijas sākums plānots 2023. gadā. Tās vērtība — aptuveni 20 miljardi dolāru. Eksperti vērtē, ka AES jauda varētu sasniegt 10% no Turcijas elektroenerģijas izstrādes apjoma.

19
Pēc temata
Austrija un Eiropas Komisija gatavas tiesāties par AES Ungārijā
Krievija izvērtē Baltijas AES būvdarbu atsākšanu
Somijas AES būvdarbu licences saņemšanas termiņi tiek atlikti