Beirūtā izsludinātas trīs dienas ilgas sēras sprādziena upuru piemiņai, kas norībēja ostā 4. augustā.
Oficiālie dati liecina, ka traģēdijā dzīvības zaudējuši 135 cilvēki, tūkstošiem ievainoto, simtiem tūkstošu bija spiesti pamest mājas.
Sprādziens notika noliktavā, kur sešus gadus glabājās 2705 tonnas amonija salpetra. Ķīmiskā viela bija konfiscēta no kuģa Rhosus. Provizoriskā informācija liecina, ka ostas darbinieki nolēmuši slēgt caurumus, pa kuriem noliktavā varēja iekļūt likumpārkāpēji. Metināšanas darbu rezultātā izcēlās ugunsgrēks un sekoja sprādziens. Beirūtas mērs konstatēja, ka tas sabojājis pusi ēku pilsētā.
Sprādziena kadri – Sputnik fotolentē.
Traģēdijas brīdis uzņemts video.
Sprādziens Beirutā
Mājas pēc sprādziena Beirutā
Ugunsdzēsēji iznes cietušo no sprādziena vietas Beirutā
Bojājumi sprādziena vietā Beirutā
Cilvēkus savainojušas vitrīnu šķembas, kas plīsa sprādziena rezultātā Beirutas ostā
Ēkas ar izsistiem logiem pēc sprādziena Beirutas ostā
Cilvēkus savainojušas vitrīnu šķembas, kas plīsa sprādziena rezultātā Beirutas ostā
Ugunsgrēka dzēšana pēc sprādziena Beirutas ostā
Glābēji palīdz cietušajam pēc sprādziena Beirutas ostā
Sprādziena rezultātā Beirutas ostā bojājumus guvušas automašīnas
Cietušais pēc sprādziena Beirutas ostā
Sprādziens Beirutā
Sprādziena sekas Beirutā
Cietušais pēc sprādziena Beirutas ostā
Trešdien, 20. janvārī, postenī stājās ASV 46. prezidents Džozefs Robinets Baidens, jaunākais. Jaunais amerikāņu līderis zvērēja pie Bībeles, pēc tam uzstājās ar pusstundu ilgu runu par to, ka Savienotajām Valstīm vajadzīga saliedētība.
Notikums piesaistīja plašu uzmanību visā piesaulē, fotogrāfijas no ceremonijas tika rūpīgi izpētītas.
Interneta lietotāji īpašā godā cēluši amizantus un neparastus uzņēmumus. Spilgtākie no tiem – Sputnik fotolentē.
Par vienu no ceremonijas varoņiem kļuvis Bērnijs Sanderss adītos dūraiņos, kuros latvieši tūlīt saskatīja savu tradicionālo apģērba elementu.
Senators Bērnijs Sanderss prezidenta inaugurācijai uzvilka interesantus dūraiņus, kuri latviešiem atsauca atmiņā savu tradicionālo apģērba elementu
Ceremonijā tika izmantota Baidenu ģimenes relikvija – senlaicīga, gandrīz trīspadsmit centimetrus bieza Bībele, kas ģimenei pieder kopš 1893. gada. Jau no 1973. gada Baidens vienmēr nodod zvērestu uz tās: septiņas reizes stājoties senatora postenī un divas reizes – viceprezidenta amatā
Dziedātāja Dženifera Lopesa un ASV viceprezidente Kamala Harisa inaugurācijas laikā
ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens ar dzīvesbiedri Džillu inaugurācijas laikā
Strādnieks uzlasa cepures inaugurācijas laikā
Pirmā lēdija Džilla Baidena ar vīru prezidenta 59. inaugurācijas laikā Vašingtonā
ASV himnu ceremonijā izpildīja Lēdija Gaga. Skatītājiem iespiedās atmiņā viņas tērps ar pieguļošu tumši zilu žaketi un kupliem sarkaniem svārkiem, tomēr uzmanības centrā bija liela apzeltīta broša – balodis, miera simbols
ASV prezidents Džo Baidens inaugurācijas ceremonijā
ASV prezidents Džo Baidens, pirmā lēdija Džilla Baidena, viceprezidente Kamala Harisa un viņās dzīvesbiedrs Dugs Emhofs pēc inaugurācijas ceremonijas Vašingtonā
Viens no aizejošas nedēļas svarīgākajiem notikumiem bija 46. ASV prezidenta Džozefa Baidena inaugurācija. Gatavošanās darbi tai ritēja jau sen, tomēr gadījās arī pārsteigumi, piemēram, latvieši vētraini apspriež Bērnija Sandersa dūraiņus.
Diemžēl notikuši arī traģiski incidenti – 20. janvārī Madrides centrā atskanēja spēcīgs sprādziens.
Esam apkopojuši arī fotogrāfijas, kas atdod godu cilvēku vīrišķībai un prasmēm, arī kadrs ar alpīnistu Lai Či Vaju, invalīdu, kurš centās uzkāpt 320 metrus augstajā Nina tornī Honkongā. Šoreiz viņš sasniedza 250 metru atzīmi, un tas jau ir pārsteidzošs rezultāts.
Šie un citi fakti – mūsu fotolentē.
Indijas armijas karavīrs parādes mēģinājumā Ņūdeli, 18. janvāris
Indijas armijas karavīrs parādes mēģinājumā Ņūdeli, 18. janvāris
Policisti un protesta akcijas dalībnieks Vīnē, 16. janvāris
Bērni vizinās Stambulā, 18. janvāris
Orķestra Howard University Showtime priekšnesums pirms parādes par godu ASV prezidenta Džo Baidena inaugurācijai Vašingtonā, 20. janvāris
Donalds Tramps ar dzīvesbiedri pamet Balto namu, 20. janvāris
Meitene forografējas kopā ar cilvēku dinozaura tērpā Pasadinā, Kalifornijā, 15. Janvāris
Alpīnists Lai Či Vaju, invalīds ar paralizētām kājām centās uzkāpt 320 metrus augstajā Nina tornī Honkongā, 16. janvāris
Sieviete iet garām San Nicolas Tolentino kapiem Istapalapas pašvaldībā Mehiko, 15. janvāris
Islandes zirgs un Šetlandes ponijs rotaļās zirgaudzētavā Verhaimā netālu no Frankfurtes, 18. janvāris
Meitene pie pavērtām durvīm Gondaras pilsētā, Etiopija, 17. janvāris
Amerikāņu daiļslidotaji Mollija Česaneka un Jegors Jegorovs brīvajā programmā ASV čempionātā daiļslidošanā Lasvegasā, 16. janvāris
Ugunsdzēsēji traģēdijas vietā Madrides centrā, kur vienā no mājām notika sprādziens, 20. janvāris
Desmitiem krokodilu pamestā fermā Jordānas upes ielejā pie Petzaelas ciema Izraēlā, 18. janvāris
ASV jaunievēlētais prezidents Džo Baidens ar dzīvesbiedri zvēresta laikā, 20. janvāris
Karogi Nacionālajā alejā pie Vašingtona pieminekļa par godu ASV prezidenta Džo Baidena inaugurācijai Vašingtonā, 18. janvāris
Ticīgie Kristīšanas ceremonijā Istras upē Piemaskavā, 19. janvāris
Etnas vulkāna izvirdums, 19. janvāris
Partijas "Ugandas Nacionālās pretošanās kustība" svin prezidenta Joveri Museveni uzvaru vēlēšanās, 16. janvāris
Valdības ēka guvusi bojājumus zemestrīcē Mamudžu, Rietumu Sulavesi, Indonēzija, 16. janvāris
Militārās mācības Irānā, 19. janvāris
Kaskadieris izpilda triku šovā "Nāves siena" gadatirgū Magh Mela festivālā Allahabadā, 20. janvāris
Pie tirdzniecības centra Pekinā, 18. janvāris
Bērni pārvietoto personu nometnē Idlibas provincē Sīrijā, 17. janvāris
Vīrietis pludmalē Aškelonā trešās izolācijas laikā Izraēlā, 18. janvāris
Pirmo sērijveida iznīcinātāju Krievijā S-16 uzbūvēja 1915. gada 25. janvārī. Tas bija paredzēts bumbvedēja "Ilya Muromets" eskortam un aizsardzībai. Šodien iznīcinātāju klases funkcijas ir manāmi paplašinājušās – tie iekaro pārsvaru gaisā un efektīvi strādā pa zemes virsmu. Par PSRS un Krievijas gaisa kauju karaļiem portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.
Padomju iznīcinātāji izpelnījās slavu Lielā Tēvijas kara gados. Virzuļu La-7 pirmo reizi pacēlās gaisā 1944. gada janvārī un nepilna gada laikā tas ar pilnām tiesībām jau tika dēvēts par vienu no labākajiem iznīcinātājiem Otrā pasaules kara laikā.
La-7 raksturīga īpatnība bija dzinēja dzesēšana ar gaisu, kas būtiski uzlaboja mašīnas drošību un dzīvotspēju. Atšķirībā no saviem brāļiem ar eļļas dzesētāju, jaunā lidmašīna neuzliesmoja kā lāpa pēc mazākā trāpījuma motora tilpnē. Konstruktori būtiski uzlaboja aerodinamiku un, pateicoties spārna metāliskajām garensijām, samazināja lidmašīnas kopējo svaru.
Salīdzinājumā ar priekšgājēju – La-5FN – iznīcinātājs La-7 bija ātrāks, straujāk pacēlās gaisā, tam bija augstāki praktiskie griesti. Lielā augstumā tas spēja sasniegt līdz 680 km/h ātrumu, pie zemes – līdz 600 km/h. Tas bija veikls un labi bruņots ar trim 20 mm lielgabaliem, nesa gandrīz 200 km bumbu.
Padomju meistari uzreiz iemīļoja jauno mašīnu – pazīstamais lidotājs Ivans Kožedubs pie La-7 stūres notrieca 17 vācu lidmašīnas, pat turboreaktīvo Messerschmitt-262.
Vēl viens izcils padomju iznīcinātājs ir nopelniem bagātais frontinieks Jak-3. Tā bija viena no plašāk sastopamajām lidmašīnām Lielā Tēvijas kara gados – kopš 1944. gada no konveijera nonākuši aptuveni pieci tūkstoši mašīnu.
Konstruktori pacentās padarīt lidmašīnu maksimāli vieglu – spārna garensijas bija izgatavotas ne no koka, kā agrāk, bet gan no viegla dūralumīnija. Pie tam manāmi saruka konsoļu platība un atvēziens. Jak-3 svēra tikai mazliet vairāk kā 2,5 tonnas. Tāpēc tas bija vienkāršak vadāms un ļoti ātrs.
Vieglie "Jaki" bieži iznīcinīja uzvaras pār smagākajām vācu mašīnām – veiklie lidaparāti ļāva padomju meistariem ātri nonākt pretinieka astē un notriekt tos.
Līdz ar reaktīvās ēras sākumu PSRS Gaisa kara spēki saņēma vieglo iznīcinātāju MiG-15. Lidmašīnai bija bezšuvju korpuss ar hermētisku kabīni, viena spārna garensija un pilnībā ievelkama šasija. Turboreaktīvais dzinējs ļāva iznīcinātājam sasniegt gandrīz 1100 km/h.
MiG-15 bija bruņots ar vienu 37 mm un diviem 23 mm lielgabaliem, zem spārniem varēja piekārt divas aviācijas bumbas vai papildu degvielas tvernes. Jaunā MiG pirmās kaujas sākās Korejas karā, kur tā galvenais sāncensis bija F-86 Sabre. Dažu aktīvas karadarbības gadu laikā padomju lidotāji notrieca divkārt vairāk "amerikāņu" – 650 F-86 pret 340 zaudētiem MiG-15. Turklāt padomju lidotāji notrieca arī vairākus desmitus gaisa cietokšņu B-29.
MiG-15 bija viplašāk ražotais padomju iznīcinātājs – laisti klajā vairāk nekā 11 tūkstoši lidaparātu, vēl vairākus tūkstošus samontēja pēc licencēm Čehoslovākijā un Polijā. Tos saņēma visas Varšavas līguma valstis, Ķīna, KTDR un Tuvo Austrumu valstis. MiG-15 bija gandrīz četrdesmit valstu bruņojumā.
50. gados aviokonstruktori sāka darbu pie smagajiem iznīcinātājiem-pārtvērējiem, lai stātos pretī amerikāņu virsskaņas bumbvedējiem. Karavīriem steidzami bija vajadzīgs vadāmo raķešu nesējs, kas varētu lielā attālumā identificēt un panākt virsskaņas B-58, XB-70 Valkyrie un izlūkus SR-71 Blackbird ar ātrumu līdz 3 Mahiem.
Šo darbu uzdeva Mikojana konstruktoru birojam. Izstrādātājiem vajadzēja radīt ļoti izturīgus materiālus fizelāžai, kas izturētu milzīgu termodinamisko slodzi virsskaņas ātrumā. Korpusu izstrādāja no augsti leģēta tērauda, siltumizturīgiem alumīnija un titāna kausējumiem.
MiG-25 pacelšanās masa pārsniedza 35 tonnas, tāpēc nepieciešamā ātruma sasniegšanai bija vajadzīgs atbilstošs dzinējs. MiG saņēma divus turboreaktīvos R15B-300 ar vairāk nekā 11 tūkstošu spēka kilogramu vilkmi.
MiG-25 bija izcilas īpašības, lidmašīna kardināli atšķīrās no citiem iznīcinātājiem. Piemēram, šajā lidmašīnā uzstādīts lidojuma augstuma pasaules rekords – gandrīz 30 tūkstoši metru ar 2 tonnu kravu. MiG-25 bija pirmais sērijveida iznīcinātājs pasaulē, kas ilgu laiku spēja uzturēt 3000 km/h ātrumu.
70. gadu sākumā, neskatoties uz vairākām katastrofām izmēģinājumos, lidmašīna tika pieņemta bruņojumā. Tā nokalpoja Krievijas armijā līdz 90. gadu vidum, tika piegādāta Irākai, Sīrijai, Lībijai un Ēģiptei. MiG piedalījies vairākos lielos bruņotos konfliktos Tuvajos Austrumos.
Darbu pie 4. paaudzes daudzfunkcionālā iznīcinātāja padomju konstruktori sāka 70. gadu sākumā. Tolaik ASV jau bija gatavs viņu F-15. Padomju konstruktori lielā mērā bija spiesti orientēties uz to. Ceturtās paaudzes kara lidmašīnas bija piemērotas ne tikai cīņām gaisā, bet arī darbam pret objektiem uz zemes un ūdens. Galvenais bruņojums – tālā darbības rādiusa raķetes un aviobumbas. Risināmie uzdevumi – gaisa mērķu meklēšana un pārtveršana, izlūkošana, galveno spēku piesegšana, bumbvedēju vadīšana. Pie tam iznīcinātājam vajadzīgs vērā ņemams darbības rādiuss, tam jābūt veiklam un ātram.
Darbu pie aviācijas sistēmas sāka Sukhoi konstruktoru biroja speciālisti. Jaunā smagā frontes iznīcinātāja projektu apstiprināja 1976. gadā. To iedēvēja par Su-27. Jaunais lidaparāts bija vienlīdz efektīvs gan tuvcīņā, gan lielā attālumā. Īpaši Su-27 vajadzībām izstrādāja turborekatīvos dzinējus AL-31F ar milzīgu potenciālu tālākai modernizācijai. Starp citu, to modifikācijas vēl aizvien izmanto Su-33, Su -30, Su -34 un Su -35.
Su-27 vēl joprojām ir rekordists vairākās kategorijās. Tas uzstādījis rekordu pacelšanās ātruma ziņā – 3 kilometru augstumu tas sasniedza 25 sekunžu laikā. 1989. gadā iznīcinātājs pirmo reizi izpildīja jaunu augstākās pilotāžas figūru – dinamisko bremzēšanu, ko lidotāji iedēvējuši par "Pugačova kobru".