"Jāsarūpē zārki": ASV vērtē liela kara cenu

100
(atjaunots 18:25 27.04.2021)
ASV Gaisa spēku komandieri atklājuši kara spēļu rezultātus, kurās amerikāņu aviācijai liek cīnīties ar ķīniešiem pēc ĶTR hipotētiska iebrukuma Taivānā 2030. gadā.

Konflikta simulācija nepārprotami parādīja: vienā rāvienā Pekinu pārvarēt neizdosies. Lai arī galu galā amerikāņi guva virsroku, viņi cieta katastrofālus zaudējumus. Par virtuālo karu portālā RIA Novosti pastāstīja Andrejs Kocs.

Pirra uzvara

Saskaņā ar kara spēļu scenāriju, 2030. gadā Pekina nolēmusi ar varu atrisināt Taivānas jautājumu un likusi lietā visu savu Gaisa kara spēku un kara flotes jaudu vērienīgā desanta operācijā. Mērķis – ieņemt nepakļāvīgo salu. Ķīnas Republikas valdība, aptvērusi agresijas mērogus, vēršas pēc palīdzības pie ASV. Amerikāņi, kam tolaik Dienvidķīnas jūrā koncentrēti iespaidīgi spēki, reaģē nekavējoties. Simulācijā Pentagons izspēlēja tikai aviācijas darbības, tomēr paredzēts, ka uzbrūk arī JKS un sauszemes spēki.

ASV tādas spēles organizē regulāri. Taču agrāk amerikāņi atkal un atkal cieta sakāvi. 2018. un 2019. gadā Pentagons simulācijā lika lietā visus pieejamos spēkus un līdzekļus. Tomēr lidmašīnām un droniem neizdevās uzlauzt "piekļuves lieguma zonas" (Anti-Access/Area Denial, A2/AD), ko Ķīnas Tautas atbrīvošanas armija sekmīgi izvērsa desanta operācijas zonā. Ķīnas iznīcinātāji un PGA sistēmas uz zemes un kuģiem droši nosedza Taivānas debesis un atsita visus uzbrukumus, ekspedīcijas vienības sakāva Ķīnas Republikas armiju un pārņēma salu savā ziņā.

Tagad amerikāņi mazliet krāpās un pārcēla simulāciju netālā nākotnē. Tāpēc manevros izdevās nosacīti likt lietā ne tikai esošos, bet arī aviācijas tehnikas un bruņojuma perspektīvos paraugus, kuru vidū daudzi patlaban pastāv vienīgi rasējumos. Galu galā ASV GKS sakāva Ķīnas spēkus un bloķēja vienā nelielā rajonā. Tomēr Pentagons cieta nopietnus zaudējumus. Kādus tieši, – neprecizē.

"Saskaņā ar kara spēļu rezultātiem, kas modelē bruņotu konfliktu ar Ķīnu, var droši apgalvot vienu: mēs zaudēsim daudzus pilotus, atzina ASV GKS štāba priekšnieka vietnieks ģenerālleitnants Klints Hinots.  – Lai uzvarētu, gan Pentagonam, gan amerikāņu sabiedrībai jābūt gataviem tādiem lieliem zaudējumiem. Ir ļoti smagi to apzināties, taču tāda ir objektīvā realitāte."

Multidomēnu karš

Taču amerikāņi jau pašā spēļu sākumā piešķīra sev virkni priekšrocību. Piemēram, karadarbību vadīja saskaņā ar apvienotās multidomēnu un kontroles (Joint All-DomainCommand and Control) koncepciju, kas nodrošina optimālu armijas, aviācijas, flotes un satelītu grupējuma mijiedarbību. Visus saista vienots tīmeklis, kas dāvā iespēju maksimāli ātri nodot informāciju.

Turklāt viņi uzskata, ka izdevies izvērst reģionā aerodromu tīklu ar degvielu, bruņojumu un rezerves daļām. Rezultātā saīsinās laiks, kas vajadzīgs lidmašīnu pārsviešanai uz karadarbības zonu pēc degvielas uzpildes un munīcijas papildināšanas.

Amerikāņi parūpējušies arī par sabiedrotajiem. Scenārijs paredz, ka neilgi pirms iebrukuma Taivāna saņēmusi jaunākās modifikacijas tankus M1A2 Abrams, iznīcinatājus F-16V un modernizētas zenītraķešu sistēmas Patriot. Rezultātā Ķīnas Republikas Bruņotajiem spēkiem izdodas visai sekmīgi turēties pretī jūras desantam.

Visbeidzot amerikāņi neveido atsevišķas štāba struktūras GKS, JKS un armijai, bet gan organizē nosacītajā konflikta zonā vairākas nelielas vadības un kontroles grupas (Command-and-Control Teams), katrā – no 5 līdz 30 visu bruņoto spēku veidu pārstāvjiem. Viņi vada operāciju no dažādām vietām, rezultātā būtiski aug viņu izdzīvošanas spējas. Lieta tāda, ka agrākajās simulācijās ķīnieši atkal un atkal ar tālā darbības rādiusa raķetēm un flotes spēkiem likvidēja amerikāņu vadības strukturas Guamā un Havajās.

Pārvarēt PGA

Visinteresantākie ir simulācijā izmantoto lidmašīnu un dronu tipi. Svarīgākā loma ķīniešu "piekļuves lieguma zonu" pārraušanā un PGA līdzekļu likvidācijā piešķirta stratēģiskajiem raķešnesējiem, neredzamajiem B-21 Raider, kuri pagaidām neeksistē, un perspektīvajiem 6. paaudzes iznīcinātājiem no projekta NGAD (NextGeneration Air Dominance — "gaisa pārspēka nākamā paaudze". Šī noslēpumainā lidaparāta pilna izmēra prototips, pēc Pentagona apgalvojumiem, pirmo reizi pacēlies gaisā pērnā gada septembrī.

Zīmīgi, ka NGAD simulācijā pildīja iznīcinātāja F-35 funkciju. Taču, teikts ASV GKS atskaitē, šī 5. paaudzes lidmašīna nav gluži piemērota darbam attīstītas PGA apstākļos Klusajā okeānā, jo nevar pārvarēt lielu attālumu bez degvielas uzpildes lidmašīnas.

F-35 īsās distancēs uzbruka mērķiem uz zemes un kuģiem, aizsargāja sabiedrotos no ķīniešu iznīcinātājiem un notrieca spārnotās raķetes. Tika izmantotas arī Block 4 modifikācijas mašīnas, ko pagaidām vēl izstrādā. F-35 mūsdienu varianti, pēc ģenerāļa Hinota vārdiem, neizmantoja. Ienaidnieka aviācijai pārsvarā stājās pretī modernizētie iznīcinātāji F-15EX un pagaidām vēl nenosauktas 4. paaudzes vieglās mašīnas, kam vajadzētu nomainīt F-16.

Līdz ar pilotējamām mašīnām spēlēs piedalījās perspektīvo dronu flote, kas darbojās pēc "uzticama padotā" principa un uzbruka mērķiem vienotā ierindā ar lidmašīnām. Turklāt virs Taivānas šauruma bija izvērsts vesels mazu, lētu bezpilota lidaparātu tīkls, kas pastāvīgi novēroja karadarbības zonu. Bet no aviobāzes Guamā pacēlās gaisā perspektīvie trieciena droni XQ-58A Valkyrie, kas apšaudīja pretinieka kuģus, lidmašīnas un sauszemes tehniku.

Interesants pielietojums atrasts kara transporta aviācijas lidmašīnām C-17 un C-130. Tās turējās tālāk no PGA līdzekļiem un uzbruka sauszemes mērķiem ar precīzajām spārnotajām raķetēm JASSM, ko nometa no kravas tilpnēm uz speciālām paletēm. Ģenerālis Hinots uzsvēra, ka cīņā ar vienlīdz spēcīgu pretinieku vajadzīgs vērā ņemams uguns spēks un nav svarīgi, kādas platformas to nodrošina.

Spēļu rezultātā izdarītos slēdzienus Pentagons ņems vērā, plānojot ASV GKS un visu bruņoto spēku attīstību. Tomēr Vašingtonas stratēģi nav ņēmuši vērā vienu niansi. Ķīna simulācijā karoja ar to, kas tai ir pašlaik, bet amerikāņi "piedēvēja" sev veselu kaudzi perspektīvā bruņojuma, kas vēl pat nav uzņemts ekspluatācijā.

Nav ne mazāko šaubu par to, ka arī Ķīna līdz 2030. gadam paspēs uzlabot armijas ekipējumu, un tāda konflikta reālie rezultāti, ja tas patiešām sāksies, būtiski atšķirsies no datoros aplēstā. Un skaidrs, ka tie nebūs par labu Pentagonam.

100
Tagi:
agresija, bruņotie spēki, Ķīna, ASV
Pēc temata
Pavasaris Igaunijā: amerikāņi raida "brīvības skaņas"
Polijas prese garantējusi Krievijai panākumus karā ar NATO
17 gadi NATO: Latvija kļuvusi par placdarmu vai poligonu?
Ziemeļu straume 2

Apglabāt miljardiem eiro. Vai "Ziemeļu straumi 2" pabeigs līdz oktobrim?

33
(atjaunots 11:52 14.05.2021)
Nav iespējams izjaukt efektīvu ekonomisku ilgtermiņa sadarbību tūlītēju politisku pretenziju dēļ, kā to vēlētos ASV. Nekā personīga, tikai bizness.

Kaislības ap "Ziemeļu straumi 2" nerimst, Valsts departaments turpina draudēt Eiropai ar sankcijām. Lai gan Vecajā pasaulē apzinās Krievijas gāzes nepieciešamību, gaidāmās vēlēšanas Vācijā var būtiski ietekmēt projekta perspektīvas. Un tas nozīmē, ka ir būvdarbi jāpabeidz pēc iespējas ātrāk. Par to, kad pārgriezīs sarkano lenti, lasiet Irīnas Badamajevas materiālā RIA Novosti vietnē.

Paspēt līdz bundestāga vēlēšanām

Gāzesvadu pabeigs līdz 26. septembrim, paziņojis Krievijas vēstnieks Vācijā Sergejs Ņečajevs. "Ja laikapstākļi uzlabosies, mēs virzīsimies ātrāk," viņš piebilda. Palikuši vien simts kilometri cauruļu.

Pēc vēlēšanām spēcīgas pozīcijas Bundestāgā var ieņemt "zaļie", bet viņi šo projektu, maigi sakot, neatbalsta. Piemēram, 3. maijā vācu dabas aizsardzības nevalstiskā organizācija (NABU) iesniedza prasību Hamburgas administratīvajā tiesā. Ekologi uzskata, ka "Ziemeļu straume 2" radīs kaitējumu Baltijas jūrai.

Turklāt drīz vien Krievijas projektam lojālā Angela Merkele atstās kanclera amatu. Kas nāks pie varas, pagaidām nav skaidrs. Bet uz spēles likta ļoti liela nauda.

"Jautājums ir tāds, vai mēs gribam apglabāt jūras dibenā desmit miljardus eiro. Lēmums jāpieņem Eiropai," uzsver Sergejs Ņečajevs.

ES viedokļi jau sen ir sadalījušies. Gāzesvads šķērso Vācijas, Somijas, Zviedrijas un Dānijas teritoriālos ūdeņus. Pirmās trīs valstis diezgan ātri piekrita celtniecībai. Pretojās tikai Kopenhāgena, taču beigās piekāpās. Toties Čehija, Polija, Ungārija, Slovākija, Rumānija, Horvātija kategoriski iebilda. Nemaz nerunājot par Ukrainu. Neviena no tām nevēlas zaudēt tranzītvalsts statusu.

Vārdu sakot, Varšava pauda gatavību iztikt bez Krievijas degvielas no 2022. gada, kad beidzas līgums ar "Gazprom". Poļi rēķinās ar Ziemeļjūrā būvēto gāzesvadu "Baltic Pipe". Pārējais ir aizokeāna sašķidrinātā dabasgāze (SDG), ko amerikāņi ir gatavi piegādāt eiropiešiem.

Par spīti sankcijām

Divu cauruļvadu kopējā jauda ir 55 miljardi kubikmetru gadā. Maršruta garums ir 1234 kilometri.

Būvniecība tika apturēta 2019. gada decembrī – Šveices darbu veicējs Allseas ASV sankciju draudu varā izveda savus cauruļvada izbūves kuģus no Baltijas jūras. Pēc gada darbs atsākās. Taču Vašingtona joprojām cenšas kavēt projektu.

ASV aizsardzības budžetā 2021. gadam atkal paplašināti ierobežojumus. Valsts departaments iebiedē Eiropas uzņēmumus. Līdz 2021. gada februārim "Ziemeļu straumi 2" pametuši 18 dalībnieki no ES.

Tomēr Eiropā apzinās projekta nozīmi enerģētisās drošības kontekstā. Arī Kremlī uzsver, ka partneri grasās pabeigt "Ziemeļu straumes 2" izbūvi.

Vācijas valdība vairākkārt to apstiprinājusi, it īpaši 4. maijā Vācijas ārlietu ministrs Haiko Māss "G7" ārlietu ministru sanāksmē Londonā. Lieta ir tāda, ka Vācija atsakās no ogļu un atomenerģētikas. Lai pēc iespējas vieglāk pārietu uz atjaunojamiem avotiem, valstij nepieciešams vairāk gāzes.

Vēlāk, 11. maijā, partijas "Alternatīva Vācijai" līdzpriekšsēdētājs Tino Krupalla atgādināja: "Kā suverēnai valstij mums ir jāatbalsta biznesa attiecības ar daudzām valstīm." Un atzīmēja, ka gāzesvada izbūves pabeigšana ir izdevīga gan Vācijai, gan Krievijai.

"Nav iespējams izjaukt efektīvu ekonomisku ilgtermiņa sadarbību tūlītēju politisku pretenziju dēļ, kā to vēlētos ASV. Nekā personīga, tikai bizness," uzskata Maksims Čerņajevs, Krievijas Tautu daudzības universitātes Ekonomikas fakultātes docents.

Tomēr ir nopietns iemesls šaubīties, ka sarkano lentīti pārgriezīs jau septembra beigās.

"Šķērsļi nav tikai juridiski un politiski — darbi virzas lēni. No 19. aprīļa līdz 10. maijam izbūvēti 3,1 kilometri. No 1. līdz 19. aprīlim — 8,6. Tātad 40 dienās – 11,7 kilometri jeb vidēji 300 metri dienā. Tas nozīmē, ka būs nepieciešami 11 mēneši," stāsta informatīvi analītiskā centra TeleTrade galvenais ekonomists Marks Goihmans.

Tomēr to, ka projektu neizdosies apturēt, šķiet, apzinājušies pat tā sīvi pretinieki (kaut arī nav ar to samierinājušies). Ļaunākajā gadījumā, lai apietu jaunās sankcijas, var strādāt caur meitasuzņēmumiem. Protams, tas prasīs vairāk laika, bet, kā mēdz teikt "lēnāk brauksi, tālāk tiksi".

33
Tagi:
Ziemeļu straume 2
Temats:
Ziemeļu straume 2
Pēc temata
Krievija un ASV sadala Eiropas tirgu: kas uzpilda gāzes krātuves
Skatīsies uz "Maskavas uzvedību". Vai vācieši apturēs "Ziemeļu straumi 2"
Divas paketes un šitais. ASV sūta pret "Ziemeļu straumi 2" Amosu-iznīcinātāju
Atlikuši 120 km: "Akademik Cherskiy" izbūvē "Ziemeļu straumi 2" Dānijas ūdeņos

Amerikāņiem pietrūkst naudas degvielai: vainīgi krievi

63
(atjaunots 10:05 13.05.2021)
Laikam tas izklausās kā slikts joks, bet Amerikā atkal atrasti krievu hakeri. Šoreiz viņi esot apturējuši naftas vadu "Colonial Pipeline", kas stiepjas no Teksasas līdz Ņujorkai un piegādā vairāk nekā 2,5 miljonus barelu dienā.

Saskaņā ar datiem, ko nenosauktie FIB avoti nopludinājuši Associated Press, kāda ļaunprātīga datorprogramma piespiedusi "Colonial Pipeline" īpašniekus apturēt naftas piegādi. Stāsta, ka patlaban hakeri tirgojas par izpirkuma naudu ar uzņēmuma vadību. Pēdējās trīs dienas naftas vads faktiski nedarbojas, tāpēc benzīns kļūst arvien dārgāks. Situāciju skaidro Viktorija Ņikiforova RIA Novosti portālā.

Demokrātiskās partijas televīzijas kanāls "CNN" izplatīja versiju, saskaņā ar kuru kiberuzbrukumu īstenoja hakeri no "Darkside" grupējuma, un šis grupējums ir saistīts - jā, protams, jūs uzminējāt – ar krieviem.

Vai ir pierādījumi? Kā nu ne! "Darkside" tulkojumā nozīmē "tumšā puse", un kas dzīvo demokrātiskās pasaules tumšajā pusē? Protams, krievi. "Darkside" ir sava oficiālā vietne un kontakti, ko izmanto amerikāņu žurnālisti, cenšoties ar to sazināties. Kas tie tādi par hakeriem, kam ir sava vietne un kontaktu dati? Laikam tāda ir tā noslēpumainā krievu dvēsele.

© Sputnik / Владимир Трефилов

Galvenais "pierādījums" ir tas, ka "tumšie hakeri" nestrādāja postpadomju telpā. Saskaņā ar šādu loģiku, ja kāds hakeris neuzlauž, piemēram, Luksemburgas kompāniju, tad viņš noteikti dzīvo Luksemburgā. Diemžēl amerikāņu partneri jau sen necenšas pamatot savus argumentus.

Patiesībā pasaciņas par hakeriem ir domātas Baidena ēras nepatīkamās ekonomiskās realitātes attaisnošanai. Lieta tāda, ka Trampa prezidentūras laikā benzīns valstī vidēji maksāja divus dolārus par galonu (aptuveni pusdolārs litrā). Šodien galona cenas pieaugušas līdz trīsarpus - četriem dolāriem. Kalifornijas štatā galona cena pārliecinoši tuvojas pieciem dolāriem. Tas nozīmē, ka ierindas kalifornietim benzīns izmaksā nedaudz vairāk par vienu eiro.

Nesaprašanas ar "Colonial Pipeline" (vispār nav svarīgi, kas tur tiešām noticis) kļūs par lielisku attaisnojumu turpmākajam degvielas cenu pieaugumam. Nav grūti paredzēt, pie kā tas novedīs. Braucienu, pārvadājumu sadārdzināšanas, cenu kāpums praktiski visās jomās - no aviobiļetēm līdz pārtikai. Īsāk sakot, nāks gaismā inflācija, ko amerikāņi agrāk centušies iedzīt akcijās un nekustamajos īpašumos.

Īpaši pikanti ir tas, ka krīze ir pašu rokām taisīta. Knapi iebraucis Baltajā namā, Baidens ierobežoja slānekļa naftas ieguvi, slēdza naftas vada "Keystone XL" projektu, apsolīja ieguldīt zaļajā enerģētikā. Tā ieguvei neizdevies atgriezties pirmskrīzes līmenī.

Plāni iznīcināt krievu naftas ieguvējus, krasi samazinot melnā zelta cenas, panākumiem nav vainagojušies. Par spīti plānam, 2020. gadā pašiznīcinājās vien amerikāņu slānekļa naftas ražotāji. Tagad, pandēmijai rimstoties, pieprasījums pēc degvielas pieaug, valstī sākas atvaļinājumu sezona, bet nodrošināt pieprasījumu nav iespējams. Nav brīnums, ka degvielas cenas uzlido līdz debesīm.

Civilizētajās valstīs pastāv dažādi finanšu instrumenti degvielas cenu bremzēšanai. Krievija, piemēram, daudzus gadus veiksmīgi izmanto bremzēšanas mehānismu un var lepoties ar zemākajām degvielas cenām pasaulē.

Bet progresīvajās Savienotajās Valstīs izvēlas īstenot Grētas Tūnbergas sapņus: amerikāņi sēž mājās, jo viņiem nav naudas degvielai, nelido atvaļinājumā, jo biļete izmaksās pārāk dārgi, un audzē zaļumus uz palodzes, jo ēdiens maksā traku naudu.

Tādu zaļo dienas kārtību visiem spēkiem lobē Demokrātu partija. Pirms gada, kad naftas ieguve nokrita līdz vēsturiskajam minimumam, Aleksandrija Okasio-Kortesa savā tviterī uzrakstīja: "Šis jums noteikti patiks. Fosilās naftas ieguvē iestājies strukturālais kritums..."

Tolaik ieguves rūpniecībā cilvēki zaudēja darbu, bankrotēja lieli un mazi uzņēmumi, un drīz kongresmene bija spiesta šo tvītu izdzēst. Taču internets visu atceras: amerikāņu naftas rūpniecības iznīcināšana ir Demokrātu partijas sponsoru-oligarhu mērķis.

Uzreiz pēc kiberuzbrukuma "Colonial Pipeline" biržas analītiķi ieteica klientiem iegādāties interneta gigantu akcijas, kas specializējas kiberdrošības jomā. Viena šāda milža CEO — Ēriks Šmits no Google — šodien ir īsts Baltā nama pelēkais kardināls, kas virza savus cilvēkus uz vairāk vai mazāk ievērojamiem amatiem.

Amerikāņu oligarhiem, kuriem pieder digitālās korporācijas, ir izdevīgi izpostīt amerikāņu naftas ražotājus. Tas, ka tiem līdzi bez iztikas paliek miljoniem ierindas pilsoņu, ir korporatīvā ekonomiskā kara "blakuszaudējumi". "Ciparnieki" pret ieguves rūpniecību, elektromobiļi pret benzīna dzinējiem, sojas gaļas ražotāji pret lopkopību. Par karadarbības teātri kļuvusi Amerikas Savienoto Valstu teritorija, bet visās pasaules katastrofās Vašingtona vainos krievus.

Protams, klaji meli nav labākais prologs Krievijas prezidenta un Baltā nama saimnieka sarunām. Taču to var mēģināt izmantot spiedienam. "Mums būs saruna, es plānoju tikties ar prezidentu Putinu, - nesen paziņoja Džo Baidens. - Pagaidām mūsu specdienesti nav atraduši pierādījumu Krievijas saistībai (ar kiberuzbrukumu "Colonial Pipeline"), tomēr ir pierādījumi, ka izspiedējprogramma atrodas Krievijā. Viņiem (krieviem) nāksies atbildēt..."

"Krievu hakeri" sen jau ir kļuvuši par memu, ko amerikāņu varas iestādes velk dienas gaismā ikreiz, kad viņiem kaut kas iet greizi. Par ko tik neapsūdzēja viltīgos krievu programmētājus! Gan par Demokrātiskās partijas datoru uzlaušanu, gan par bezgalīgu iejaukšanos vēlēšanās, gan par kļūmēm amerikāņu valsts iestāžu datortīklos pagājušā gada decembrī, un tagad - par dārgu benzīnu. Pa šo laiku tā arī nav bijis uzradīts neviens reāls hakeris, neviens pierādījums.

Tikmēr tieši šajos gados ASV kļuva par absolūtu pasaules līderi datornoziedzībā. Amerikāņi ir pazīstamāko kiberuzbrukumu autori pēdējo desmitgažu laikā. Daži no šiem uzbrukumiem izskatījās kā pilnvērtīga militārā diversija. Piemēram, datorvīruss "Stuxnet", kas kritiski apdraudēja Irānas infrastruktūru.

Krievija pastāvīgi piedāvā Savienotajām Valstīm uzsākt darbu starptautiskās kiberdrošības nodrošināšanā. Taču katru reizi amerikāņi atsakās, jo viņiem arī būs jāspēlē pēc noteikumiem. Daudz vieglāk uzlikt vainu par valsts sabrukumu un pilsoņu nabadzību uz visuresošajām krievu hakeriem.

63
Tagi:
degviela, kiberuzbrukums, Krievija, ASV
Pēc temata
Te karsts, te auksts: kā amerikāņi ar klimata kārti groza pasauli
Stratēģiskais konkurents – tas, kuram viss izdodas. Bet tev – ne
"Krievu hakeri", Saakašvili un Tramps: Rietumu paranojai nav ne gala, ne malas

95 gadīgs kara veterāns Krimā pārvarējis koronavīrusu

0
(atjaunots 11:39 15.05.2021)
Decembra beigās AleksandrA Markeviča pašsajūta ievērojami pasliktinājās. Ārsti diagnosticēja koronavīrusu, uzņēmumi parādīja, ka pacientam daļēji skartas plaušas. Slimnīcā veterāns pavadīja vairāk nekā mēnesi, tomēr, pateicoties ārstu pūlēm, viņš ir izveseļojies.

Sirmais frontinieks atzina: neskatoties uz pārciesto slimību, viņš joprojām nav zaudējis dzīvesprieku. Šajā ziņā viņam palīdz dzīvesbiedre Taisija. Viņi kopā ilgi staigā pa dārzu, dzied karalaiku dziesmas, bieži pārlapo vecos albumus ar fotogrāfijām.

Aleksandrs Markevičs izkarojis visu karu. 1941. gadā viņam bija 16 gadi, tāpēc uz fronti puisi neņēma, un viņš palīdzēja mātei hospitālī pie Brjanskas. 1943. gadā jau pilngadīgais Aleksandrs 522. artilērijas pulka sastāvā piedalījās Ļeņingradas aizsardzībā.

Par nopelniem kareivis saņēmis dažādus apbalvojumus: medaļu "Par uzvaru pār Vāciju lielajā Tēvijas karā", kā arī II pakāpes Tēvijas kara ordeni.

0