Kāpēc ASV cieš sakāves visos karos

111
(atjaunots 13:50 27.04.2021)
Rietumos pūlas izprast iemeslus, kuru dēļ Pentagons cieš sakāvi "bezgalīgajos" karos – Afganistānā, Irākā un citās jaunattīstības valstīs.

ASV Valsts kase atzinusi: bruņotie spēki zaudē cīņasspēju. Paradoksāli ir tas, ka ASV militārais budžets, kas pārsniedz 700 miljardus dolāru gadā, panākumus negarantē. Naudu dēvē par "armijas muskuļiem", tomēr uzvaru karā par dolāriem nenopirksi, konstatēja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Valsts kase konstatēja, ka amerikāņu bruņoto spēku cīņasspēja ir sarukusi, ņemot vērā dalību vairākos reģionālajos konfliktos pēdējo 20 gadu laikā, tomēr visus Pentagona karus trešās pasaules valstīs pēdējo 75 gadu laikā var uzskatīt par neveiksmīgiem (pēc kopīgās uzvaras pār fašistisko Vāciju 1945. gada maijā).

Resora speciālisti apgalvo, ka ASV neapstrīdamais militārais pārspēks ir zaudēts potenciālo pretinieku nostiprināšanās rezultātā. Pie tam amerikāņu "virskundzība" brūk gandrīz visās militārajās dimensijās – jūrā, gaisā, kosmosā. "Uz zemes" it kā klājoties labāk, taču amerikāņu spēku kaunpilnā aiziešana no Afganistānas (zem talibu spiediena) liecina par pretējo.

Analītiķi uzskata, ka ASV JKS augstas cīņasspējas atjaunošanospārsvarā kavē spēku dislokācijas iespēju sarukums dažādos planētas punktos, tehniskās apkalpošanas grūtības. It kā milzīgais Pentagona tīkls ar simtiem armijas bāzu desmitos pasaules valstu nerada ideālu apstākļus visu bruņoto spēku veidu un militārās tehnikas dislokācijai. Ticamāk cīņasspēju mazina sīko karu sērija, tas ir, Pentagona pakāpeniskā pielāgošanās videi, kurā nav tehnoloģiski attīstīta pretinieka. Un tā ir degradācija.

Amerikāņu politiķi regulāri aicina audzēt bruņoto spēku potenciālu, lai saglabātu Savienoto Valstu globālā līdera pozīcijas starp lielvalstīm. Pentagona budžets sen pārsniedz 700 miljardus gadā, taču šis fakts negarantē rezultātu. To lieku reizi pierāda superdārgais (1,5 triljoni) iznīcinātājs F-35, kas oficiāli atzīts par karam negatavu. Papildu 715 miljardi Krievijas un Ķīnas savaldīšanai neko nedos, jo Maskava un Pekina veido aizsardzību uz saprātīga aprēķina principiem, tiecas panākt bruņojuma kvalitatīvu pārspēku. SIPRI vērtē, ka Krievija ieņem ceturto vietu pasaulē starp valstīm ar lielākajiem militārajiem izdevumiem. Lai nu būtu, kā būdams, absolūtajā izteiksmē Maskava tērē aizsardzībai desmitkārt mazāk nekā Vašingtona. Ķīnas militārais budžets ir gandrīz četrreiz mazāks nekā ASV.

Afganistānas sindroms

ASV un NATO militārie kontingenti pamet Afganistānu saskaņā ar pazemojošu mierlīgumu, kas noslēgts ar teroristisko organizāciju "Taliban" 2020. gada 29. februārī. Pie tam saglabājas risks ka Afganistāna varētu pārvērsties par teroristu un džihādistu galveno starptautisko bāzi pasaulē. Pentagons drudžaini gudro kaut kādus kompensācijas pasākumus un, saskaņā ar izdevuma The New York Times ziņām, "apspriež ar sabiedrotajiem karaspēka pārvietošanu uz kaimiņvalstīm – Tadžikistānu, Kazahstānu un Uzbekistānu". Sasniedzot atbilstošu starpvalstu vienošanos (lai arī tas ir maz ticams) tālākie notikumi ir viegli paredzami.

Ja amerikāņi un viņu sabiedrotie sāks "savaldīt", proti, periodiski apšaudīs "Al Kaidas" talibu vienības Afganistānā no Centrālāzijas valstu teritorijas, afgāņu kaujinieki noteikti sarīkos "džihādu" ASV un NATO aviobāzu dislokācijas vietās – Centrālāzijas valstīs.

Afgāņu izcelsmes profesors Amins Saikals (Austrālija) 21. aprīlī vietnē ASPI Strategist nāca klajā ar interesantu domu: "Pēc Otrā pasaules kara Savienotās Valstis ir zaudējušas gandrīz visos karos, kuros piedalījās jaunattistības valstīs. Šis fiasko atspoguļo lielvalsts traģēdiju – nespēju atrisināt asimetriskus konfliktus. Pēdējais karš, no kura ASV tagad atsakās, nesasniedzot savus sākotnējos mērķus, ir 20 gadus ilgais konflikts Afganistānā. Nevar novērtēt parāk zemu šī soļa katastrofālās sekas Afganistānai, reģionam un NATO reputācijai."

Patiešām, amerikāņiem neizdevās uzvarēt teroristus-talibus, pārvērst Afganistānu par stabilu, drošu, plausktošu demokrātiju, kā viņi solīja 2001. gadā. Viņi atstāj aiz sevis sagrautu, iztukšotu valsti, tādu pašu kā agrāk Dienvidvjetnamu un Irālu. Profesors Saikals atgādināja, ka ASV un to sabiedrotie zaudējuši 3502 karavīrus (no viņiem 2300 ir amerikāņi), tūkstošiem ir ievainoti, karš izmaksājis 2 triljonus. Afgāņu tautas zaudējumi ir daudz lielaki – 20 gadu laikā nogalināto civiliedzīvotāju, karavīru un policistu skaits pārsniedz simt tūkstošus. Tomēr vēsture nedāvā nekādu mācību, un šodien Vašingtona cenšas ar militāriem līdzekļiem "savaldīt" Maskavu un Pekinu. Riskējot padarīt ASV teritoriju līdzīgu Registānas tuksnesim Afganistānā.

"Stulba" politika

Iepriekš Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu paziņoja, ka ASV un NATO aktīvi pārvieto spēkus tuvāk Krievijas rietumu robežām – lielākie spēki koncentrēti Melnās jūras un Baltijas reģionos, kopā – apmēram 40 tūkstoši ārvalstu kareivju un 15 tūkstoši bruņojuma un militārās tehnikas vienību, ieskaitot stratēģiskos bumbvedējus. Uz kādu rezultātu "partneri" cer pēc tādiem izlēcieniem attiecībās ar Krieviju. Valsts ārlietu minsitrs Sergejs Lavrovs novērtēja – tā ir "stulba" politika. Arī rezultāts ir likumsakarīgs – Pentagonam un tā sabiedrotajiem atkal stingri norādīta "sarkanā līnija" Austrumeiropā. Te Krievija var piedot vienīgi sīkas draņķības.

Zinātnieks, Ronalda Reigana bijušais palīgs ārpolitikas jautājumos Dugs Bendovs 20. aprīlī autoritatīvajā žurnālā "The American Spectator" uzrakstīja: "ASV piedalījušās vairākos "bezgalīgajos karos, neviens no tiem neradīja valstij pastāvēšanas draudus. Tā notika tāpēc, ka neviens no Amerikas pretiniekiem nebija tāds kā Krievija – nopietna militāra lielvalsts ar labi apmācītiem konvencionālajiem bruņotajiem spēkiem un plašu kodolpotenciālu."

Piekritīsim, ka ASV un Eiropas amatpersonas "uzvedās neprātīgi, it īpaši tas skar plānus par Gruzijas un Ukrainas uzņemšanu NATO". ASV nekad nebūtu pieļāvušas tamlīdzīgus vēsturiskos sižetus savu nacionālo interešu sfērā rietumu puslodē (Kanādas vai Meksikas uzņemšanu Varšavas līgumā vai KDLO). Un Maskava nekad nesamierināsies ar naidīgu valstu "eksistenciālu" pastāvēšanu pie Krievijas robežām, pēcpadomju telpā (Baltijas valstīm nevajag baidīties, vajag koriģēt ārpolitiku). Krievijai ir efektīvi instrumenti militāro draudu neitralizācijai.

Ne velti šobrīt pie Ukrainas robežas mācībām sapulcētas "Krievijas konvencionālās militārās vienības – 100 000 karavīri, 1300 tanki un artilērijas ieroči, 380 raķešu iekārtas un 3700 bezpilota lidaparāti". Jāpiebilst gan, ka "The American Spectator" cipari izskatās pārspīlēti, tomēr būtība ir pareiza – hipotētiskā konfliktā ar Krievijas mūsdienīgajiem spēkiem Pentagons un NATO cietīs Ukrainā milzu sakāvi. Pie tam daudz ātrāk nekā Afganistānā. Ja "partneri" liks lietā taktiskos kodolieročus (ASV armijas taktikas mācību grāmatās ir arī tādas rindkopas), atbildes "sveicieni" hiperskaņas ātrumā ieradīsies ASV un citu konflikta dalībnieku teritorijās. "Lielajai Amerikai" vajadzīga izmēriem atbilstoša pašsaglabāšanās sajūta un "pareizas prioritātes".

"The American Spectator" nonāk pie iepriecinoša slēdziena: ja Ziemeļatlantijas alianses galvenais mērķis ir drošība, nevis labdarība, tajā nevajadzētu būt valstīm, kas konfliktē ar kodollielvalsti: "Ukraina vienkārši nav tā vērta, lai tās labā riskētu ar karu pret apņēmības pilnu kodollielvalsti."

111
Tagi:
agresija, Afganistāna, Pentagons, ASV
Pēc temata
"Sodīsim visus". Kādiem mērķiem Pentagons iztērēs rekordlielo militāro budžetu
"Plāni ir izjaukti": kāpēc ASV jaunākie iznīcinātāji karam neder
Pentagons apkopojis Afganistānas kampaņas bilanci: 193 miljardi un kaunpilns miers
Amerikāņu karavīri Afganistānā, foto no arhīva

Amerikāņi piespēlē "afgāņu bumbu" Krievijai?

21
(atjaunots 11:53 12.05.2021)
Kopš aprīlī izskanējušā Džo Baidena lēmuma atlikt kontingenta izvešanu no Afganistānas līdz 11. septembrim valstī aizvien vairāk līst asinis – vērojams krass vardarbības pieaugums, upuru skaits mērojams simtos.

Tikai 8. maijā vien sprādzienā Kabulā gāja bojā gandrīz sešdesmit cilvēki, pārsvarā – 11-15 gadus vecas skolnieces. Kas notiek? Kādam ļoti negribas izvest karavīrus vai, gluži otrādi, kāds steidzina amerikāņus, mudina aiziet ātrāk? Kas notiks pēc viņu aiziešanas? Uz šiem jautājumiem portālā RIA Novosti atbildes meklē Pjotrs Akopovs.

Krievijai šie jautājumi ir visnotaļ aktuāli: neskatoties uz PSRS sabrukumu, pēc būtības, valstij joprojām ir robeža ar Afganistānu. Tadžikistāna ir KDLO locekle, tātad – Krievijas militārā sabiedrotā, un tās robeža ar Afganistānu PSRS laikā bija visgarākā. Uzbekistāna un Turkmenistāna, kas robežojas ar Afganistānu, tāpat ir Krievijas nacionālo interešu un atbildības zonā. Ja Afganistānā iedegsies īsts pilsoņu karš, tā liesmu radītie dūmi klās visu Vidusāziju, sliktākajā gadījumā pat pārmetīsies uz to, jo Afganistānā dzīvo tās pašas tautas, kas apdzīvo minētās bijušās padomju republikas. Krievijā pat skan viedoklis, ka amerikāņu spēku izvešana nav nekāda sakāve, tā ir gandrīz diversija – sak, Vašingtona tādējādi novērš Kremļa uzmanību uz austrumiem, kur nupat viss aizdegsies, un krievi būs spiesti visus spēkus veltīt Vidusāzijas šausmu likvidācijai. Varbūt vajadzētu palūgt amerikāņus palikt?

Tāda pseidokonspiroloģija ir pat amizanta: amerikāņi Afganistānā nav panākuši neko no gribētā (cita lieta, ka visi viņu sapņi bija nereālistiski vai absurdi). Likvidēja "Al Kaidu" ar tās pulkiem un divīzijām, vai tā joprojām ir tīkla organizācija, kas saista dažādas struktūras un grupējumus dažādās islāma pasaules malās? Jā, radikāli noskaņoti grupējumi, taču amerikāņu okupācija Afganistānā tikai audzēja naidu pret jeņķiem islāma pasaulē, tātad faktiski sekmēja džihādistu ietekmes pieaugumu.

Uzvarēja Taliban? Taču tas nāks pie varas Kabulā īsi pēc amerikāņu aiziešanas: mierīgā ceļā, kā koalīcijas daļa, vai ar varu, vienpersoniski.

Amerikāņi gribēja no Afganistānas piespiest pie sienas Krieviju un Ķīnu (kā arī Irānu), iekārtot placdarmu pastāvīgai klātbūtnei svarīgā Eirāzijas reģionā? Gribēja, taču šiem nolūkiem vajadzētu patiešām pakļaut Afganistānu un saņemt savās rokās kontroli. Sliktākajā gadījumā viņiem būs jāizved līdzi arī desmitiem tūkstošu afgāņu, kuri strādāja viņu labā. Tos pašus kolaboracionistus, okupantu līdzskrējējus, jo tāda attieksme pret viņiem ir ne tikai talibu rindās. Tātad ASV pozīcijas Afganistānā ne tikai sašūposies – tās sabruks.

Bet ASV pēc aiziešanas taču vēlas nostiprināties kaimiņvalstīs? Re, arī The Wall Street Journal stāstīja, ka Vašingtona meklē reģionālos placdarmus kontingenta dislokācijai un talibu kontrolei pēc spēku izvešanas no Afganistānas. Tiek izskatītas gan kaimiņvalstis, gan tālāki reģioni, piemēram, AAE un analizēta iespēja izvietot Persijas līcī JKS kuģus.

Baidens jau apsolīja: ja "Al Kaida" vai ISIS apdraudēs Ameriku vai tās intereses Afganistānā, ASV sāks aviācijas uzlidojumus. Taču amerikāņi vēlas iespēju reaģēt ātri, jo pēc 11. septembra (runā pat, ka jau jūlija vidus) Afganistānā nepaliks ne amerikāņu, ne jebkādu citu ārvalstu karavīru. Un ko darīt, sākoties uzbrukumam ASV vēstniecībai (kurā vēlas atstāt līdz 1000 cilvēkus)? Sūtīt palīdzību no Pakistānas? Tālu, arī attiecības ar viņiem ir aizvien sliktākas, tāpēc "optimālākais variants armijas bāzu izveidei būtu Uzbekistāna un Tadžikistāna, kas robežojas ar Afganistānu, un nepieciešamības gadījumā nodrošinātu spēku ātru pārvietošanu".

Ir tikai viena nelaime – amerikāņu plānus var izjaukt Krievija un Ķīna, atzīmēja The Wall Street Journal. Protams, tā ir – neviens neļaus amerikāņiem nostiprināties Centrālāzijā. Pēc 2001. gada 11. septembra Krievija ļāva ASV radīt bāzes Kirgīzijā un Uzbekistānā, tomēr toreiz Krievija bija vāja, un attiecības ar ASV nebija aktīvas konfrontācijas līmenī. Tagad ne par kādu, pat pagaidu ASV nostiprināšanos Vidusāzijā nevar būt ne runas: pēc 20 gadus ilgās Afganistānas okupācijas viņiem būs jāpamet reģions. Par tā drošību atbildēs Krievijas un Ķīnas radītā ŠSO, ko tagad veido ne tikai visas Centrālās Āzijas republikas, bet arī Indija un Pakistāna, drīz vien iestāsies arī Irāna.

Tātad Afganistānu pilnībā ieskaus ŠSO locekles, bet pašai tai organizācijā ir tikai novērotāja statuss. Kabula netika uzņemta ŠSO objektīvu iemeslu dēļ: aliansē nevar iestāties okupēta valsts bez pilnvērtīgas suverenitātes. ŠSO mērķis ir miers Āzijā, it īpaši – Centrālāzijā. ŠSO vēl nav savu miernešu, nav vajadzības arī ievest karaspēku Afganistānā, mainīt vienus okupantus pret citiem.

Jau vairāk nekā četrdesmit gadus afgāņi karo savā starpā, 28 gadus – arī ar ārvalstu spēkiem. Vajadzīgi politiski apstākļi pilnvērtīgam iekšējam dialogam un vismaz mierīgai, lai arī bruņotai dažādu tautu, politisko, reliģisko, cilšu un klanu struktūru līdzāspastāvēšanai. Bez ārējas, kur nu vēl atlantiskās iejaukšanās, toties ar visu kaimiņu un tuvu valstu aktīvu dalību (un ietekmi).

Taču arī ASV ir jāpiedalās afgāņu savstarpējā samierināšanā, tikai attieksme pret viņu piekritējiem Afganistānā pēc bruņoto spēku izvešanas var radīt šķēršļus jebkādam dialogam. Lai nu būtu, kā būdams, galvenais atbildības slogs par Afganistānu pēc amerikāņu aiziešanas gulsies uz ŠSO, it īpaši uz Krievijas, Ķīnas un Pakistānas pleciem, lai cik sarežģītas būtu Afganistānas un Pakistānas attiecības "Durana līnijas" sašķelto puštunu dēļ). Tas ir gan viņu, gan Afganistānas tautas interesēs.

Sarežģītās daudzveidīgās iekšējās domstarpības Afganistānā nav pietiekams iemesls, lai atmestu tai ar roku vai norobežotos no tās ar militāru sienu. Otrs variants pat nav iespējams, bet pirmais neatbilst Afganistānas kaimiņu un Āzijas lielvalstu, arī Krievijas interesēm.

ŠSO minimālais uzdevums – nepieļaut Afganistānas problēmas šļākšanos pāri valsts robežām, lai pie tās nāktos ķerties KDLO. Maksimālais uzdevums – pamudināt visas puses panākt reālu samierināšanos un jaunās federatīvās Afganistānas celšanu. Vīrišķīgā un tik daudz cietusī tauta ir pelnījusi mierīgu un patstāvīgu dzīvi savā kalnainajā valstī. Protams, ne tā kā Šveicē, lai arī Šveices kantoni savā starpā karoja, pat vēl XIX gadsimta vidū.

Afganistāna nekļūs par Šveici, un visi mēģinājumi piespiest to dzīvot pēc Rietumu normām valstij tikai kaitējuši, taču tai ir tiesības pārvērsties par mierīgu kaimiņu Centrālāzijā. Vajag tikai palīdzēt afgāņiem atgriezties pie patstāvīgas mierīgas dzīves – sev pašiem, nevis svešu stratēģu ģeopolitisko interešu un eksperimentu vārdā.

21
Tagi:
Krievija, karaspēks, ASV, Afganistāna
Pēc temata
WSJ: ASV var pārvest spēkus no Afganistānas uz Uzbekistānu un Tadžikistānu
"Jauna problēma": kāpēc ASV spēku izvešana no Afganistānas ir bīstama Krievijai
ASV neatskaitījās par 1,5 miljardu dolāru izdevumiem Afganistānā
Jauniešu organizācijas Protests piķēts par LGBT pārstāvju tiesībām

Par TO. Krievu vecākus kaitina seksuālā audzināšana Vācijā

49
(atjaunots 17:35 11.05.2021)
Vācijas izglītības sistēma bieži tiek kritizēta. It īpaši negatīvi to vērtē emigranti no pēcpadomju valstīm. Lielākās raizes sagādā seksuālās izglītības mācības, obligātas sākumskolā.

Ar videoprogrammu, spilgtu ilustrāciju un uzskates materiālu palīdzību skolotāji stāsta "par to". Vecāki piekrīt tam, ka tamlīdzīgas zināšanas ir noderīgas pusaudžiem, taču pārdzīvo par jaunākiem bērniem. Pie tam par nodarbību kavēšanu var dabūt naudas sodu un visnotaļ lielu. Par mūsdienu audzināšanu portālā RIA Novosti pastāstīja Ksenija Meļņikova.

Mulsinoši un smieklīgi

"Meita atgriezās mājās ar veselu maisu brošūru, tur bildes ir spilgtākas un detalizētākas nekā bioloģijas mācību grāmatās. Viņa tajās vairs neieskatījās, viņai bija neveikli. Pēc nodarbības viņa bija šokēta. Līdz šim viņa nezināja, no kurienes rodas bērni. Savas domas viņai bija, izrādījās, ka viņa kļūdījās," stāsta Irina, Ziemeļreinas-Vestfālenes iedzīvotāja. Otrajā pusgadā viņas meitai – 1. klases skolniecei sākās seksuālās attīstības obligātās nodarbības.

"Bērni smējās, it īpaši puikas. Viņiem bija gan interesanti, gan kauns. Mūsu klases audzinātāja nosūtīja dokumentu, kurā informēja par mācību programmas startu," turpināja Irina. Viņa piebilda, ka daudzi vecāki bijuši neapmierināti, jo uzskata: tas ir pārlieku agri sākumskolā. Turklāt viņiem nepatīk pati metode: "Viņi noskatījās nodarbībā video ierakstu, kurā tuvplānā demonstrētas ģenitālijas, bija arī dzimumakts. Meita negribēja stāstīt sīkāk, viņa kautrējās."

Par seksuālās audzināšanas nodarbībām vācu skolās turpinās asi strīdi. Vieni uzskata, ka bērniem kopš pašas bērnības māca kaut ko nepieklājīgu vai pat mudina uz netradicionālu seksuālo orientāciju. Citi ir pārliecināti, ka tādas nodarbības ir vajadzīgas.

"Dēlam stāstīja, ka ir dažādi LGBT pārstāvji: homoseksuālisti, lesbietes, transpersonas. Pie tam uzsvēra, ka tas ir normāli. Es neiebilstu, tomēr man šķiet, ir pārāk agri dot bērniem tādu informāciju. Tas jādara mazliet vēlāk, kad viņiem izveidosies pašiem savs viedoklis. Sākumskolā ir risks, ka skolotāji uzspiež idejas. Mums paveicies: es uzticos mūsu klases audzinātājai un nešaubos, ka viņa vada stundas ļoti profesionāli," stāsta Hamburgas iedzīvotājs Nikolajs.

Pie tam visi lūdza neminēt uzvārdus – bīstas no problēmām ar skolu.

Vecāki ir noraizējušies

Pirmās seksuālās audzināšanas stundas vecāko klašu skolēniem VDR sākās jau 1959. gadā. 9 gadus vēlāk par to izšķīrās arī VFR. Izstrādāja "Dzimumaudzināšanas atlasu". Bērniem pārsvarā stāstīja par pubertāti un izmaiņām zēnu un meiteņu organismos. Jaunāko klašu apgaismošana sākusies tikai pēdējo 10 gadu laikā. Daudzi pieaugušie ar to bija neapmierināti.

Džonijs Deps
© Sputnik / Сергей Венявский

Visaktīvākā ir organizācija "Satrauktie vecāki" (Besorgte Eltern). Viņi noraizējušies par to, ka izglītības programma ir pārslogota ar lieku informāciju, turklāt paver iespējas manipulācijām. Grupā ir emigranti no pēcpadomju valstīm, taču ir arī liels skaits vāciešu.

"Es vēlos, lai tiktu nospraustas robežas, tāpat kā citās nodarbībās: šajā vecumā skolēnam jāzina konkrēts materiāls vēsturē, bioloģijā, matemātikā, ne vairāk. Citādi iznāk pilnīga izvēles brīvība – skolotāji var stāstīt, ko vien vēlas," sarunā sprieda divu bērnu tēvs Tobiass no Minhenes.

Visās federālajās zemēs ir pašām savas izglītības programmas, skolas pašas nosaka nodarbību skaitu. Vienās kurss aizņem tikai pāris nedēļas, citās – ilgst pat pusgadu.

"Satrauktie vecāki" periodiski organizē protesta akcijas lielās pilsētās ar tādiem plakātiem kā "Lai bērni paliek bērni", "Viņiem vajadzīga mīlestība, nevis sekss", "Rokas nost no mūsu bērniem". Barikāžu otrā pusē – demonstranti no zaļajiem un sociāldemokrātiem. Pārsvarā – seksuālo minoritāšu pārstāvji: viņi uzskata, ka "Satrauktie vecāki" esot viņu ideoloģiskie pretinieki.

"Mani dēli mācās sākumskolā. Es iebilstu pret seksuālās audzināšanas mācību. Taču es neesmu ne ultralabējais, ne homofobs, ne kristīgais fundamentālists, es vispār esmu ateists! Mēs esam absolūti neitrāla vecāku grupa, taču negribam, lai šīs nodarbības sāktos tik agri," uzsvēra Tobiass.

Bez kavējumiem

Dzimumaudzināšanas kurss turpinās 7.-8. klasē. Stāsta par kontracepcijas paņēmieniem. Skolotāji organizē ar skolēnu dzimuma un seksuālo identitāti saistītus testus. Vācu žurnāls Der Spiegel stāsta par vienu no jautājumiem, par ko vecāki bija sašutuši: "Cik liela ir iespēja, ka jūsu heteroseksualitāte ir pagaidu parādība un ar laiku mainīsies?"

Neapmierinātās mātes un tēvus mierināja Aņa Heningsena, dzimumaudzināšanas profesora Ķīles universitātē. Viņa stāstīja, ka daudzi vecāki nepareizi izprot nodarbību būtību: "Mēs izskatām jautājumus, kam ir liela loma bērnu un pusaudžu ikdienas dzīvē. Nevajag domāt, ka šīs nodarbības aģitē par pornogrāfiju un homoseksuālismu."

Daudzus tāds skaidrojums nevar nomierināt. Taču neizdosies arī mācības kavēt – par to draud naudas sods. Likums par skolu obligāto apmeklējumu (Schulpflicht) neatkarīgi no bērna un viņa vecāku pilsonības, ieviesa jau 1919. gadā. Tas ir spēkā arī šobaltdien. Katram bērnam vecumā no sešiem gadiem ir jāapmeklē nodarbības. Kavējums bez objektīva iemesla pielīdzināms administratīvam pārkāpumam. Piemēram, Diseldorfā par katru kavējumu nāksies maksāt 80 eiro, Ķelnē – 188 eiro.

Pirms dažiem gadiem Vāciju satrieca stāsts par daudzbērnu tēvu Oigenu: viņš izcieta cietumsodu par to, ka viņa meita Melita izlaida vairākas dzimumaudzināšanas nodarbības. Ģimenei piesprieda sodu, viņi atteicās to maksāt. Lieta nonāca apgabaltiesā. Oigenam piesprieda vienu dienu cietumā.

Daudziem tā bija mācība, atzīmēja 4. klases skolotāja Lara no Hamburgas. Viņa saprot vecāku raizes. Piemēram, skolas likumā noteikta nepieciešamība veidot audzēkņiem pozitīvu attieksmi pret seksualitāti: "Tas daudzus biesē. Es cienu vecāku tiesības pastāvīgi informēt bērnus par šiem jautājumiem. Lieta tāda, ka bieži vien viņi paši to nedara un arī mums neuzticas."

Viņa piezīmēja, ka zināšanas par savu ķermeni un jūtām "dāvā komforta sajūtu, palīdz uzturēt labas attiecības, bet nākotnē palīdzēs izvairīties no veneriskām saslimšanām un nevēlamas grūtniecības".

Lielākajā daļā federālo zemju mācību plānu teikts, ka seksuālā audzināšana ir skolotāju un ģimenes kopīgs uzdevums. Visiem pieaugušajiem ir jāzina, kādi jautājumi un mācību materiāli ir jāapspriež. Taču pie tam vecāki nevar lemt par izglītības programmu, ir pārliecināti vācu pedagogi. Tāda ir sistēma, un pagaidām tā nedāvā izvēles iespējas.

49
Tagi:
bērni, skola, izglītība, Vācija
Pēc temata
"Māciet ķīmiju, nevis homoseksuālismu!" Bērnu vecāki Eiropā ir sašutuši
Emigrācija padara Latviju latviskāku: kas patīk un kas nepatīk emigrantiem ārzemēs
Politkorektuma rezultāti: sarunas virtuvē un lokomotīvītes-transpersonas
Bet pie viņiem baltos linčo...
  COVID-19

Linkaits aicina atcelt pašizolāciju un Covid-19 testus vakcinētiem ceļotājiem

0
(atjaunots 08:26 13.05.2021)
Tālis Linkaits uzskata, ka Latvijā ir jāievieš nosacījums, ka vakcinētai personai nav jāievēro pašizolācija un nav jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests.

RĪGA, 13. maijs — Sputnik. Latvijā pēc iespējas ātrāk ir jāievieš nosacījums, ka, iebraucot valstī, vakcinētai personai nav jāievēro pašizolācija un jāuzrāda negatīvs Covid-19 tests, tādējādi pielāgojot šo nosacījumu Igaunijā un Lietuvā ieviestajām prasībām, paziņojis satiksmes ministrs Tālis Linkaits, raksta Press.lv.

Ministrs norādīja, ka pretējā gadījumā rodas absurda situācija, kad vakcinēts Latvijas pilsonis drīkst bez ierobežojumiem ieceļot Igaunijā, bet pēc atgriešanās Latvijā viņam jāuzrada tests un jādodas pašizolācijā.

Satiksmes ministrs norādīja, ka līdzīga kārtība ir spēkā daudzviet Eiropā, piemēram, Dānijā, Polijā, Bulgārijā, Čehijā, Grieķijā, kā arī tuvākajā laikā šādu kārtību plānots noteikt Austrijā. "Šāda regulējuma ieviešanu Latvijā nevajadzētu atlikt, ņemot vērā arī to, ka skaidra atvieglojumu kārtība būs papildu motivācija iedzīvotājiem vakcinēties," sacīja Linkats.

Tāpat viņš piebilda, ka šāda kārtība atbilst Eiropas Komisijas 3. maijā publicētajām rekomendācijām attiecībā uz iebraukšanu no trešajām valstīm un nebūtisku ceļojumu ierobežojuma atcelšanu.

Patlaban pēc iebraukšanas Latvijā nav nepieciešams ievērot pašizolāciju tikai atgriežoties no Lielbritānijas, Islandes un Vatikāna - valstīm, kurās kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem nepārsniedz 50.

Atgādinām, ka 17. martā Eiropas Komisija ierosināja ļaut Eiropas Savienībā ieceļot pret Covid-19 vakcinētiem ārvalstniekiem, turklāt vakcīnām jābūt ES atzītām.

Tāpat plānots ieviest jaunu ārkārtējo instrumentu, kas ļautu strauji ierobežot ieceļošanu no valstīm, kur strauji pieaug inficēšanās.

0
Tagi:
koronavīruss
Pēc temata
Pasaules Veselības organizācija ir apstiprinājusi piekto Covid-19 vakcīnu
Katrs desmitais tests ir pozitīvs: Covid-19 saslimušo skaits pieaug
Mediķis pastāstīja, kā Covid-19 ilgtermiņa periodā "iedarbojas uz galvu"
Nosaukta labākā Covid-19 vakcīna: atzīšanas kritēriji – "tumša bilde"