Karaviri REC kompleksa automašīnā Dzudoist

ASV atzīst, ka atpaliek no Krievijas radioelektroniskās cīņas līdzekļu jomā

68
(atjaunots 13:56 05.04.2021)
Krievija ir atzīts līderis tehnoloģiskā bruņojuma jomā visā pasaulē. Radioelektroniskās cīņas sistēmu sektorā Krievijas izstrādājumi demonstrē izcilus rezultātus visās militārā pielietojuma jomās.

ASV Valsts kase atzīst, ka zaudē pārākumu salīdzinājumā ar Krieviju elektromagnētiskās cīņas jomā. Valsts kases direktors aizsardzības potenciāla un pārvaldes jautājumos Džozefs Kiršbaums atzīmēja, ka Krievijas līdzekļi elektromagnētiskajā spektrā ir parādījuši savu efektivitāti reālajā darbā pret ASV un citām valstīm (to pielietojuma vieta un laiks netika precizēti). Turklāt, pēc amerikāņu speciālistu domām, Maskava spēj ar savu REC līdzekļu palīdzību ietekmēt Pentagona lidmašīnu un kuģu sakaru un navigācijas sistēmu darbību, Krievijas militārā operācija Sīrijā ir ļāvusi uzkrāt pieredzi un attīstīt potenciālu cīņā ar ASV kosmiskajiem līdzekļiem. Savukārt Pentagonam nav izdevies pilnībā īstenot nevienu no iepriekš izstrādātajām REC stratēģijām. 90. gadu sākumā amerikāņi uz ilgiem gadiem pārtrauca darbu šajā jomā, nejūtot tā nepieciešamību un tagad nesekmīgi pūlas atgūt nokavēto, stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Ziemeļatlantijas alianse jau 2018. gadā atzina, ka atpaliek no Krievijas REC līdzekļu ziņā, kad NATO zinātniski tehniskā organizācija paziņoja, ka alianses taktisko sakaru infrastruktūra ir vāji aizsargāta no Krievijas REC stratēģijas, bet "Krievijas doktrīna, kas ietver īpaši svarīgu REC mērķu, bezpilota lidaparātu un artilērijas atrašanu, identifikāciju, lokalizāciju un likvidāciju, ir ļoti sekmīga".

Военнослужащий ВС РФ работает со средствами радиоэлектронной борьбы
© Sputnik / Евгений Епанчинцев
Krievijas BS karavīrs strādā ar radioelektroniskās cīņas līdzekļiem

Krievija apņēmīgi un nepārtraukti, gadu desmitiem uzstrādā unikālas virszemes, gaisa un jūras bāzes REC sistēmas visiem militārās pārvaldes posmiem. Pēdējos trīs gados bruņotie spēki saņēmuši vairāk nekā tūkstoš REC tehnikas vienības, ieskaitot autonomos mazgabarīta traucējumu raidītājus un 19 principiāli jaunus paraugus. Taču pats galvenais nav kvantitāte – Krievijas REC vienību iespēju attīstību sekmē tehnikas daudzfunkcionalitāte un kvalitāte – nesen Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu pastāstīja, ka sistēmu ekspluatācijas rādiuss pieaudzis 3,5 reizes.

Krievijas REC sistēmas spēj selektīvi vai globāli "slāpēt" NATO standartu sakarus, pārtraukt teroristu dronu lidojumus, novirzīt no kursa amerikāņu spārnotās raķetes Tomahawk. Krievija izmēģina elektromagnētisko bruņojumu. Piemēram, EM lielgabali spēj izsist no ierindas pretinieka elektroniku līdz 10 km attālumā. Viena no slepenākajām ir sistēma "Alabuga". Rietumu mediji apgalvo, ka tā jaudas ziņā salīdzināma ar atombumbu un spēj "neitralizēt veselas armijas".

Sīrijas realitāte

Sīrijas Arābu Republikas teritorijā Krievijas REC līdzekļi paralizē pretinieka elektroniku, kas nokļūst zem neredzama kupola simtiem kilometru diametrā. Piemēram, "Krasuha" apžilbina borta sistēmas līdz 200 km rādiusā, tas ir, virs Hmeimimas bāzes nespēj strādāt ienaidnieka RLS, sistēmas sakariem ar satelītiem. Dronu vadības kanāli, augstfrekvences radio, mobilie sakari, Wi-Fi.

Krievijas REC sistēmu "pretuzbrukumi" ir sekmīgi pat gadījumā, ja ASV un NATO spēki šifrē signālu vai izmanto pret traucējumiem aizsargātu elektroniku.

Комплекс радиоразведки (РЭБ) и радиоэлектронного подавления Инфауна
© Sputnik / Виталий Тимкив
Radioizlūkošanas un radioelektroniskās slāpēšanas komplekss "Infauna"

Minēsim dažus piemērus. Komplekss "Moskva 1" pasīvās elektroniskās skenēšanas režīmā kontrolē telpu 400 km rādiusā, ierauga lidmašīnas, raķetes un pat pretinieka lādiņus.

Efektīvs līdzeklis cīņā ar nelielā augstumā un radioklusuma režīmā strādājošiem mazajiem droniem ir komplekss "Valday". Tā ir asimetriska atbilde "dronu spieta" stratēģijai.

REC sistēma "Shipovnik AERO" acumirklī uzlauž bezpilota lidaparāra datoru. Ieraugot tajā nepazīstamu konfigurāciju, dažu minūšu laikā pārņem to savā kontrolē. Pie tam "Shipovnik"prot apslāpēt komandieru sakaru punktus, televīzijas un radio apraides stacijas, mobilā un citu tīklu moduļus.

Stacija R-330Ž "Zhitel" uztver un analizē radiostarojuma avotu signālus, rada traucējumus ārvalstu satelītu sakaru globālajām sistēmām "Inmarsat" un "Iridium", navigācijas aparatūrai GPS.

Патрульный корабль проекта 22160 Дмитрий Рогачев
© Sputnik / Илья Питалев
Patruļas kuģis "Dmitry Rogachev"

Krievijas Melnās jūras flote nosūtīja uz Vidusjūru patruļas kuģi "Dmitry Rohachev". Līdz ar spārnotajām raķetēm "Kalibr" uz tā klāja ir REC aparatūra pretdarbībai ASV un NATO izlūkošanas aviācijai.

Krievijas REC tehnika Sīrijā neļauj pretinieka radariem "ieraudzīt" lidmašīnu pacelšanos un nosēšanos, raķešu palaišanu, bruņoto spēku pārdislokāciju. Faktiski sagrauti kaujinieku sakari ar ārpasauli un starp "šūniņām" SAR teritorijā.

Nobiedēts un par aklu padarīts cilvēks ir jau uz pusi uzvarēts. REC līdzekļi rada pretinieka elektronikai "papildināto realitāti", lidaparāti kļūst par radioelektronisko "mirāžu" (viltotu GPS signālu) upuriem. Hipotētiski iespējams spārnotās raķetes novirzīt uz starta vietu.

Atgādināšu: no 59 "Tomahawk", ko 2017. gada 7. aprīlī amerikāņu eskadras kuģi palaida pret Sīrijas aviobāzi Šairatā, līdz mērķim nenokļūva 36. To nogāšanās vietas nav zināmas. Krievijas objektīvās kontroles līdzekļi rāda, ka Sīrijas aviobāzi sasniegušas tikai 23 raķetes.

Vēlāk ASV Aizsardzības ministrijas Speciālo uzdevumu spēku štāba priekšnieks ģenerālis Reimonds Tomass paziņoja, ka Sīrija ir kļuvusi par "vietu, kur notiek intensīvākā radioelektroniskā cīņa uz planētas", Krievijas un Sīrijas valdības spēki "ik dienas pakļauj mūs pārbaudījumiem, sagraujot mūsu sakaru sistēmas, izsitot no ierindas mūsu lidmašīnas EC-130". Amerikāņu ģenerāli sarūgtina tas, ka Krievijai ir iespējas izmēģināt savu bruņojumu uz ASV labāko izlūkošanas sistēmu rēķina Sīrijas gaisa telpā. Kas vainīgs, un ko šajā telpā dara spārnotās raķetes Tomahawk vai REC vajadzībām izstrādātās lidmašīnas Lockheed Martin EC-130 Compass Call? Amerikāņu armiju neviens uz Sīriju nav aicinājis.

Stratēģiskā profilakse

Notikumi Sīrijā plaši atbalsojas visā pasaulē, un REC sistēmas netieši nodrošina Krievijas ģeopolitiskās ietekmes pieaugumu. Piemēram, Krievijas spēcīgā sistēma "Murmansk" atstājusi tādu iespaidu uz speciālistiem no Ķīnas, ka izdevums Sohu ziņoja: radīta pati pilnīgākā REB tehnika pasaulē, kas var uzbrukt NATO lidmašīnām un "piebremzēt ASV augstprātību". Žurnālisti atzīmēja, ka "Murmansk" spēj izsekot ASV Globālo īsviļņu sakaru sistēmu (nodrošina mijiedarbību starp virszemes stacijām, lidmašīnām un kuģiem) un radīt spēcīgus traucējumus sistēmas darbā 3000 km rādiusā. Ne visas pasaules valstis var palepoties ar tādu rādiusu no galvaspilsētas līdz robežai.

Военнослужащий на станции постановки помех РЭБ Синица
© Sputnik / Денис Абрамов
Karavīrs REC traucējumu stacijā "Sinica"

Amerikāņu specializētais izdevums The National Interest konstatēja: Krievija kvalitatīvi pārspēj Ziemeļatlantijas alianses valstis REC joma, un gadu gaitā šī plaisa tikai palielinās. Alianses agresijas gadījumā Krievijas jaunie REC līdzekļi noslāpēs sakarus visā operatīvajā teritorijā un izslēgs jebkādu mijiedarbību NATO spēku starpā. Izgāzīsies jebkāds mēģinājums iekļūt KF teritorijā ar mazpamanāmajiem iznīcinātājiem-bumbvedējiem. Karadarbības gaitā "lidojošie datori" F-35, ļoti ticams, tiks nekavējoties izsisti no ierindas pēc Krievijas REC sistēmu iedarbības.

Atgriežoties uz zemes, piezīmēsim, ka evolūcijas gaitā REC aparatūrai atradusies niša arī taktiskā posma apakšvienībās. Krievijas karavīri spēj "uz ātru roku" atrast un identificēt pretinieka radioelektroniskās iekārtas, un īstenot visu pasākumu kompleksu radioelektroniskajai apslāpēšanai. Portatīvie un mazgabarīta kompleksi "Pishchal", "Sapsan-Bekas", "Solaris N" ir ērti un efektīvi.

Piemēram, pārnēsājamā "Pishchal" sver tikai 3,5 kg (tā atgādina automātu) un darbojas līdz 2 km attālumā (traucējumi satelīta navigācijas sistēmu, sakaru un pārvaldes kanālu frekvencēs).

Aiz Krievijas REC iekārtu iespaidīgā sortimenta ir vairāk nekā gadsimtu ilga vēsture. Pat radioviļņu izmantošana militārajā jomā pieder Krievijai – 1903. gadā talantīgais zinātnieks, radio izgudrotājs Aleksandrs Popovs Krievijas impērijas Kara ministrijai ziņoja par REC līdzekļu principiem. Jau gadu vēlāk tie tika pielietoti – Portarturas aizsardzības gaitā bruņukuģa "Pobeda" radiostacija slāpēja japāņu eskadras koriģētājkuģu darbu. Darbs turpinās.

68
Tagi:
drošība, krievu ierocis, Krievija, ASV
Pēc temata
Kāpēc Krievijas "Sarmat" vajadzētu lidot pāri abiem planētas poliem
"Cirkon" virs Barenca jūras salicis punktus uz "i"
Kā Krievija atbildēja uz NATO un Rumānijas Jūras spēku mācībām
Krievijas kodolraķete "Burevestnik" – Pentagona baisākais murgs
Padomju iznīcinātāji MiG-15 festivālā Vācijā

"To nevar aizmirst": padomju meistarpiloti sarīkoja katastrofu ASV Gaisa spēkiem

31
(atjaunots 15:22 17.04.2021)
Desmitiem notriektu lidmašīnu, simtiem gūstā saņemtu pilotu un nedēļu ilgas sēras: 1951. gada 12. aprīlī amerikāņi Korejas debesīs sastapa spēcīgu pretinieku.

ASV Gaisa kara spēki sāka kauju ar padomju meistarpilotiem, kuri bumbvedēju B-29 Superfortress armādu sakāva dažu minūšu laikā. Par to, kā jenķi pārdzīvoja "melno ceturtdienu", portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Nemanāms atbalsts

Pirmie padomju lidotāji – brīvprātīgie – Korejā ieradās 1950. gada novembrī. Stingras slepenības apstākļos tika nogādāti ešeloni ar tobrīd modernajiem reaktīvajiem iznīcinātājiem MiG-15.

Padomju lidotāji bija spiesti nomainīt formastērpus un pazīšanās zīmes pret ķīniešu un korejiešu simboliku. Pirms viņu ierašanās jeņķi debesīs jutās brīvi un droši – korejiešu aviācija neizcēlās ar īpašu cīņasspēju, turklāt lielāko daļu ASV un to sabiedrotie jau likvidēja kara sākumā.

Атака бомбардировщиков B-26 в Вонсане, Северная Корея, 1951 г.
© Foto : Общественное достояние
Bumbvedēju B-26 uzbrukums Vonsanā, Ziemeļkorejā, 1951. g.

Padomju lidotājiem aizliedza šķērsot 38. paralēli, kas atdala Ziemeļkoreju un Dienvidkoreju, arī tāpēc, lai nepieļautu jauno MiG-15 zudumu pretinieka teritorijā. Vienlaikus amerikāņi izsludināja MiG medības un pat apsolīja pamatīgu prēmiju par nebojātu lidmašīnu.

Virs Korejas savērpās viesuļi. ASV GKS piloti uz savas ādas izbaudīja daudz pieredzējušāko pretinieku meistarību – daudzi padomju lidotāji vēl pavisam nesen kāvās ar Luftwaffe meistariem, MiG bija galvas tiesu pārāki par amerikāņu iznīcinātājiem F-80 Shooting Star un F-84 Thunderjet ātruma, manevrētspējas, kravas celtspējas un spēka ziņā.

Корейская война 1950-1953. Стрелок - охотник за вражескими самолетами.
© Sputnik
Karš Korejā 1950.-1953. Strēlnieks - pretinieka lidmašīnu mednieks

Jau pēc pirmajām nopietnajām sadursmēm debesīs aerodromos neatgriezās vairāki smagie bumbvedēji B-29 Superfortress. Lai mazinātu zaudējumus, amerikāņi steigšus nogādāja Korejā jaunos iznīcinātājus F-86 Sabre, kas gandrīz līdzinājās MiG-15. Tagad padomju lidotājiem bija smagāk izcīnīt uzvaras gaisā. Piedevām liela nozīme bija grūtībām ar jaunās tehnika apgūšanu – to nācās pētīt un slīpēt kaujās.

"MiGu" aleja

1951. gadā uz Koreju nosūtīja 324. iznīcinātāju divīziju. To komandēja leģendārais Ivans Kožedubs. Viņa atbildības zonā bija Jaluczanas upe. Tālāk par to pretinieka lidmašīnas netika. Šo vietu amerikāņi iedēvēja par "MiGu aleju".

12. aprīlī ar ASV aviāciju gadījās īsta katastrofa. Viņi plānoja uzlidojumu Singisas pilsētai, svarīgiem infrastruktūras objektiem, arī tiltam pāri Jaluczanas upei. Radiolokācijas stacijas fiksēja lielu pretinieka lidmašīnu grupu, kas pārvietojās ar aptuveni 500 km/h ātrumu ziemeļkorejiešu pozīciju virzienā. 48 stratēģiskos bumbvedējus B-29 Superfortress pavadīja vairāk nekā 120 iznīcinātāji.

Cоветский истребитель МиГ-15 с пробоинами после воздушного боя во время войны в Корее.
© Sputnik
Padomju iznīcinātājs MiG-15 ar trāpījumiem pēc gaisa cīņas Korejā

Ivans Kožedubs riskēja – viņš atstāja aerodromu neapsargātu un pacēla gaisā visus cīņasspējīgos divīzijas MiGus – 44 mašīnas. Padomju lidmašīnas ātri panāca amerikāņus. "Supercietokšņi" gāja grupās pa 12, aiz viņiem, 2-3 km attālumā – iznīcinātāju bari.

Lidotāji acumirklī iesaistījās kaujā. Amerikāņi bija pārsteigti. Sākumā viņi pat nesaprata, kas un no kutienes viņus apšauda – MiGi strauji pietuvojās no augšas un tiešā tēmējumā sašāva bumbu pārpildītos bumbvedējus. Padomju iznīcinātāju grupa vajāja priekšējos B-29, pārējie uzbruka eskortam, lai piespiestu viņus iesaistīties cīņā un atpalikt no bumbvedējiem.

Pēc dažām minūtēm dūmoja jau vairāki B-29 – MiGu aviācijas lielgabalu fugasa lādiņi atstāja smagsvarnieku fizelāžās milzīgus caurumus. Ekipāžām atlika vien lēkt ārā no krītošajām mašīnām. Dažiem sašautajiem bumbvedējiem izdevās aiziet, tomēr visi tie līdz lidlaukam netika.

Dzīvajos palikušie B-29 metās uz jūras pusi. MiGi viņus nevajāja – tur gaidīja ASV kuģu zenītartilērija.

Nebijuši zaudējumi

Sadursme ilga nepilnu pusstundu. Padomju meistari notrieca desmit B-29 un vairākus iznīcinātājus, 15 bumbvedēji bija nopietni bojāti. Vairāk nekā simt amerikāņu pilotu, izlēkuši ar izpletņiem no lidmašīnām, nokļuva gūstā. Visi MiGi atgriezās bāzē.
ASV GKS komandieri todien bija šokēti. Tādi zaudējumi nebija redzēti kopš Otrā pasaules kara laikiem. Izsludināja nedēļu ilgas sēras, uzlidojumi šajā rajonā pārtrūka uz veseliem trim mēnešiem.

Войска ООН во время боевых действий в Южной Корее. 1950 год
AP Photo/Max Desfor
ANO spēki karadarbības laikā Dienvidkorejā. 1950. gads

Pēc tam nāca "melnā otrdiena". Tā paša gada 30. oktobrī "lidojošajiem cietokšņiem" bija paredzēts uzlidojums Namsi aerodromam. Tomēr vērienīgo operāciju atkal izjauca padomju brīvprātīgie lidotāji. Šoreiz uz korejiešu objektiem nosūtīja 21 bumbvedēju, tos piesedza apmēram 200 iznīcinātāji.

Armādu pārtvert devās vairāk nekā četri desmiti MiGu. Viņi neiesaistījās cīņā ar eskortu, tikai apšaudīja bumbvedējus ar lielgabaliem un ložmetējiem. Piloti strādāja neatkarīgos pāros, tāpēc brīvāk pieņēma lēmumus un izraudzījās mērķus.

Bumbvedēji pie mērķa netika, Namsi aerodroms necieta. ASV nesagaidīja mājās duci B-29. No gandrīz pussimta MiGu notrieca vienu. Kauja iznākumu ietekmēja arī kļūdainā plānošana: liela daļa F-86 Sabre, kas spēja stāties pretī MiGiem, atpalika un devās uz Jaluczanas upes rajonu, lai sagaidītu padomju iznīcinātājus tur. Pēc šī incidenta B-29 taktiku mainīja – tagad viņi devās pildīt uzdevumus tikai pa naktīm, pa vienam vai nelielās grupās.

Экипаж самолета, сбросившего атомную бомбу на Нагасаки
AP Photo
Lidmašīnas ekipāža, kas nometa kodolbumbu Nagasaki

Kopumā padomju meistari Korejā iznīcināja apmēram 1300 pretinieka lidmašīnas. Dažādi aprēķini rāda, ka amerikāņu zaudēja 60-90 smagos bumbvedējus B-29 Superfortress – tie izrādījās absolūti neaizsargāti pret reaktīvajiem MiGiem.

Kļuva skaidrs, ka kodoluzbrukums PSRS, ko tolaik plānoja Pentagons, nemaz nav tik vienkārša lieta kā savulaik Hirosimā vai Nagasaki.

31
Tagi:
Pentagons, Aizsardzības ministrija, Krievija, drošība, aviācija, ASV
Pēc temata
"Piloti visu zināja": kāpēc pirmie "stratēģi" nevarēja atgriezties mājās
Elle Zemes virsū: Hirosimas un Nagasaki bombardēšanas 75. gadadiena
Gāzesvada Ziemeļu straume 2 būvdarbi Vācijā, foto no arhīva

Skatīsies uz "Maskavas uzvedību". Vai vācieši apturēs "Ziemeļu straumi 2"

30
(atjaunots 01:29 17.04.2021)
Uzbūvēti 95% gāzesvada "Ziemeļu straume 2". Ja projektu tomēr pabeigs, Vācija iepirks Krievijas gāzi ar zināmiem noteikumiem. "Tie ir atkarīgi no Maskavas uzvedības," uzskata Vācijas aizsardzības ministre.

ASV nolēmušas sakārtot Donalda Trampa prezidentūras laikā sabojātās attiecības ar Vāciju. Pentagona vadītājs ieradās Berlīnē, deva rīkojumu palielināt amerikāņu kareivju skaitu valstī un lika saprast, ka jaunā administrācija, tāpat kā iepriekšējā, kategoriski iebilst pret "Ziemeļu straumi 2". pēc viņa vizītes vācieši nobremzēja projektu. To, kā Vācija gatava piekāpties, portālā RIA Novosti mēģināja noskaidrot Ksenija Meļņikova.

Reveranss amerikāņiem

Vācija ņem vērā ASV viedokli jautājumā par gāzesvada "Ziemeļu straume 2" būvniecību, piemēram, noteiks moratoriju strīdīgā projekta noslēgšanai, stāstīja Vācijas aizsardzības ministre Annegrēta Krampa-Kārenbauere pēc tikšanās ar Pentagona vadītāju Loidu Ostinu. Iepriekš viņš apmeklēja Berlīni savas pirmās turnejas ietvaros Eiropā – tādējādi viņš demonstrēja, ka Baidena prezidentūras laikā Vašingtona vēlas sakārtot attiecības ar Vāciju. Līdzīgu gatavību demonstrēja arī Berlīnē.

Pagaidām uzbūvēti 95% gāzesvada – 2339 no 2340 km. Ja projektu tomēr pabeigs, Vācija iepirks Krievijas gāzi ar zināmiem noteikumiem. "Tie ir atkarīgi no Maskavas uzvedības," piezīmēja Krampa-Kārenbauere. 

Ostins paziņoja, ka ASV valdība iebilst pret gāzesvada otrā atzarojuma izbūvi Baltijas jūras dibenā, taču uzsvēra, ka domstarpības ap projektu nekādi neietekmēs abu valstu sadarbību. Tomēr Krampu-Kārenbaueri un Ostinu interesēja ne tikai

"Ziemeļu straume 2" ASV bijušais prezidents plānoja izvest no Vācijas no 9,5 līdz 12 tūkstošiem ASV kareivju, pārmetot Vācijai milzīgu parādu NATO un ASV. Savukārt jaunā administrācija palielina militāro kontingentu. Tiesa, tikai par 500 cilvēkiem. Tomēr vēlāk abu valstu politiķi atkal atgriezās pie strīdīgā gāzes projekta.

"Ziemeļu straume 2" ir viens no galvenajiem strīdus āboliem Vašingtonas un Berlīnes attiecībās. Tā tas bija Trampa laikā, turpinās arī Baidena laikā. ASV bīstas, ka gāzesvads nogriezīs viņus no ienesīgajiem Eiropas enerģētiskajiem tirgiem, kuri savukārt būs atkarīgi no Krievijas gāzes.

Cauruļvads šķērso Vācijas, Dānijas, Krievijas, Somijas un Zviedrijas ekskluzīvās ekonomiskās zonas un teritoriālos ūdeņus. Kopenhāgena ilgi iebilda pret projektu. Vācija atbalsta projektu un aicina uzskatīt to par "tīri ekonomisku" projektu un nepataisīt par "grēkāzi". Daudzi valstī pieturas pie cita viedokļa. Projektu kritizē zaļie un ekologi. Nesen dabas aizsardzības organizācija Deutsche Umwelthilfe (DUH) tiesā apstrīdēja darbu atļauju, ko izsniegusi Federālā jūras kuģniecības un hidrogrāfijas pārvalde.

Pret gāzesvadu iebilst arī Ukraina un Polija – tām ir izdevīgi, ka Krievijas gāzes tranzīts turpinās caur to teritoriju. Tās atbalsta Čehija, Latvija, Igaunija, Lietuva, Ungārija, Slovākija, Rumānija un Horvātija – tās baidās, ka "Ziemeļu straume 2" pastiprinās Maskavas ietekmi Eiropas enerģētiskajā tirgū.

Tramps sita atvēzēdamies

Donalds Tramps aktīvi pretojās gāzesvadam ar sankcijām. Viņa tuvākā loka pārstāvji uzskatīja, ka ierobežojumi "iedzīs mietu projekta sirdī". No 2017. gada viņš pastāvīgi spēra aizvien jaunus soļus. Pārsvarā sāpīgus triecienus saņēma ārvalstu kompānijas, kas piedalījās projektā. 

Ienākot Baltajā namā, Baidens saskārās ar dilemmu: no vienas puses, pret "Ziemeļu straumi" iebilst abas partijas, bet sankciju mīkstināšanu uzskatīs par piekāpšanos Maskavai, no otras puses – jaunajam līderim jāatjauno sabojātās attiecības ar ES, it īpaši – ar Vāciju, kas projektu atbalsta.

Februāra beigās kuģis "Fortune" un tā īpašnieks nokļuva jaunā ASV sankciju sarakstā. Līdz februārim 18 Eiropas kompānijas izstājās no projekta Vašingtonas draudu dēļ. Martā ASV atkal brīdināja projekta dalībniekus, ka ieviesīs jaunus ierobežojumus, ja darbi turpināsies.

Berlīne ilgi kritizēja Vašingtonas soļus, daudzi vēl joprojām ir pārliecināti, ka projektu noslēgs. "Lai kāda situācija būtu Amerikā, tur visus apvieno milzīga nevēlēšanās, lai Krievijas un Vācijas attiecības uzlabotos, kļūtu konstruktīvas un lietišķas. Gāzesvadu uzbūvēs, lai kā izturētos jaunā administrācija," uzskata Vācijas bundestāga deputāts Valdemārs Gerdts.

Kremlis atzina, ka ASV ierobežojumi apgrūtina darbu. "Gazprom" memorandā 2021. gada janvārī pieļāva, ka projekts tiks apturēts vai pilnībā atcelts, ja "krasi nemainīsies politiskā situācija". "Ziemeļu straume 2" dāvā priekšrocības Eiropas ekonomikai kopumā, piemēram, Vācijai," ne vienu vien reizi atgādināja Vladimirs Putins. Turklāt Maskava ir gatava arī jaunā gāzesvada darbības apstākļos saglabāt tranzītu caur Ukrainu. Krievijā uzskata, ka amerikāņi vienkārši padzen konkurentus, piedāvājot savu sašķidrināto gāzi.

Noslēgs vai ne

Eksperti uzskata, ka, domājams, gāzesvadu tomēr pabeigs, tomēr nepalaidīs ar pilnu jaudu. "Ir ierobežojumi sakarā ar ES jaunajiem noteikumiem, kas ļauj vienam gāzes piegādātājam izmantot transporta infrastruktūru tikai par 50%," paskaidroja Krievijas Starptautisko lietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs.

Pēc viņa vārdiem, ir arī citi varianti. Piemēram, gāzesvada slēgšana vai kompensācija Vācijai no ASV puses. Vašingtona var investēt SDG pieņemšanas termināļu būvniecībā. Tiesa, pagaidām nav saprotams, kā šis aspekts izskatīsies Baidena – slānekļa gāzes ieguves pretinieka – prezidentūras laikā.

"Iespējams, amerikāņi vienkārši vilcina laiku. Merkele aiziet, viedokli viņa nemainīs. Rudenī Vācijā būs vēlēšanas. Ja pie varas nāks jaunā koalīcija un nākamais kanclers būs no "zaļajiem", viņa attieksme pret "Ziemeļu straumi 2" var būt pavisam citāda. Tad projekts nomirs pats no sevis," sprieda politologs.

KZA Eiropas institūta Vācijas pētījumu centra vadošais zinātniskais līdzstrādnieks Aleksandrs Kamkins uzskata: acīmredzot, Pentagona vadītājs vizītes laikā Berlīnē pieprasīja, lai Vācija sāktu pirkt SDG no Vašingtonas. "Vācija saņems tiesības noslēgt būvdarbus apmaiņā pret piegādes daļēju diversifikāciju. Taču politiskais spiediens pret gāzesvadu nemazināsies," viņš pastāstīja sarunā ar RIA Novosti.

Vācijas aizsardzības ministres izteikumi nav Vācijas valdības galīgā pozīcija. Krampa-Kārenbauere ir pazīstama ar savu nedraudzīgo attieksmi pret Krieviju. patlaban ASV un VFR pūlas atrast kompromisu un uzlabot attiecības. Pagaidām nav zināms, kā to panākt. Ierosinājums ieviest moratoriju "Ziemeļu straumes 2" būvdarbu noslēgumam tikai atliks problēmas risinājumu uz vēlāku laiku.

30
Tagi:
Krievija, ASV, Vācija, Ziemeļu straume 2
Pēc temata
"Ziemeļu straume 2" Ukrainai nedod mieru
Eksperts nosauca "Ziemeļu straumes 2" palaišanas termiņu
"Pielikts punkts". Kāpēc Berlīne atteikusies apspriest "Ziemeļu straumi 2" ar ASV
Sergejs Lavrovs par "Ziemeļu straumes 2" statusu: punkts, jautājums ir slēgts

NATO pārvērš Ukrainu par "pulvera mucu". Vai Krievijai izdosies nodrošināt Donbasu?

0
(atjaunots 23:25 17.04.2021)
Kāpēc NATO vispirms paplašina militāro klātbūtni pie Krievijas robežām, bet pēc tam baidās no Maskavas atbildes pasākumiem?

Krievija darīs visu iespējamo, lai parūpētos par savu pilsoņu drošību, ka Ukrainā būs vērojama konflikta saasināšanās, apsolīja valsts ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs. Atbildību par šo soļu sekām viņš uzliek Kijevai un tās kuratoriem Rietumos, jo tieši viņi pārvērš Ukrainu par "pulvera mucu". Kāpēc NATO vispirms paplašina militāro klātbūtni pie Krievijas robežām, bet pēc tam baidās no Maskavas atbildes pasākumiem? Un vai iespējams bez kara atrisināt konfliktu ar tiem, kuri pastāvīgi pārkāpj Minskas protokolus.

0
Tagi:
Krievija, Donbass, Ukraina, NATO
Pēc temata
"Doņecka liesmo": ko Ukrainas armija dara Donbasā
Ļeonkovs par Rietumu provokācijām: "Ziemeļu straume 2", Donbass, NATO mācības
Donbass uz jauna kara sliekšņa: Kijevu iedvesmoja ASV atbalsts
"Viss – Donbasa dēļ": ko ASV armija sarīkojusi Eiropā