Rosgvardijas militārās mācības Murmanskā, foto no arhīva

"Krievija ir par tālu aizgājusi": ASV informēja par bruņoto spēku pārvietošanu uz Arktiku

78
(atjaunots 22:52 04.04.2021)
Kosmiskie satelīti, spēcīgs mobilo spēku grupējums, jauns bruņojums un tehnika: ASV nolēmušas nostiprināties Arktikā un nodibināt tur absolūtu virskundzību.

Pentagons publicējis kārtējo stratēģiju, kurā plānots pilnībā izspiest Krieviju un Ķīnu no Ziemeļiem. Kas no tā iznāks? Par to materiālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Lielā konfrontācija

Stratēģiskā dokumenta ievadā uzsvērts, ka ASV armija "eksistē, lai aizsargātu amerikāņu nāciju un saglabātu mieru". Tāpēc bruņotajiem spēkiem "jābūt labi komplektētiem, apmācītiem un apbruņotiem" un gataviem strādāt jebkurā pasaules malā. Tostarp – arī Arktikā. Pēc Pentagona domām, mūsdienās Galējie Ziemeļi ir kļuvuši vienlaikus par sāncensības arēnu, iespējama konflikta placdarmu, platformu globālai spēka demonstrācijai, kā arī vitāli svarīgu reģionu ar bagātiem dabas resursiem.
Minēta statistika: Arktikā atrodami 13% pasaules naftas iegulu (90 miljardi barelu), trešā daļa – dabasgāzes (47 triljoni kubikmetru). Nav nekāds brīnums, ka šis reģions tik ļoti satrauc amerikāņus.

Arktiskā stratēģija izstrādāta sakarā ar Krievijas nostiprināšanos, kā arī Ķīnas ambīciju dēļ. Pentagons uzskata, ka Maskava tiesas slēgt Arktiku citām valstīm. Protams, amerikāņi ir ļoti noraizējušies arī par to, ka nevar kontrolēt Ziemeļu jūras ceļu.
Pārskata autori atzīst, ka krievi aizstāv savas vēsturiskās tiesības uz Ziemeļiem, jo kontrolē tajos visai plašas teritorijas. Vienlaikus

Pekina, lai arī tai nav savu teritoriju Arktikā, cenšas iegūt piekļuvi tās dabas resursiem, jūras maršrutiem, nostiprināties militārajā, ekonomikas un zinātnes jomās.

Gan Krievija, gan Ķīna nežēlo līdzekļus, lai dominētu Arktikā, apgalvo dokuments. Piemēram, reģiona nonāk Krievijas aizsardzības rūpniecības mūsdienīgākie sasniegumi. No 2010. gada Maskava, saskaņā ar amerikāņu analītiķu datiem, investējusi vairāk nekā miljardu dolāru 13 aerodromu rekonstrukcijā, radiolokācijas staciju modernizācijā, ieskaitot RLS Vrangeļa salā un Šmita ragā.

Izveidojies aizsargkupols, kas gandrīz pilnībā pārklāj ziemeļu piekrasti un tuvējos ūdeņus. Nopietni palielinājušās iespējas identificēt un izsekot kuģus un lidmašīnas. Arktikā parādījušies arī uzbrukuma ieroči: hiperskaņas spārnotās raķetes, precīzas militārās sistēmas, kas, pēc amerikāņu domām, apdraudot viņus.

"Arktika potenciāli var kļūt par strīdus telpu, kur Savienoto Valstu galvenie sāncenši – Krievija un Ķīna – cenšas izmantot militāro un ekonomisko spēku, lai iegūtu un saglabātu piekļuvi reģionam, kaitējot ASV interesēm. Nacionālajā stratēģijā Arktika tiek uzskatīta par koridoru lielvalstu stratēģiskās konkurences paplašināšanai starp Indijas un Klusā okeāna un Eiropas reģioniem," teikts dokumentā.

Grandiozi plāni

Pentagona galvenais mērķis ir iekarot virskundzību Arktikā. Amerikāņi rīkosies sistemātiski: izstrādā jaunu metodiku karavīru sagatavošanai dienestam ekstremāli zemas temperatūras apstākļos, rada speciālu tehniku, bruņojumu un iekārtas pastāvīgam darbam aiz Polārā loka.

Vispirms ASV plāno dislocēt Aļaskā tā saucamo multidomēnu (multisfēru) operatīvo grupējumu (Multi-domain Task Force, MDTF), kas ietver lielas Gaisa kara spēku un Jūras kara spēku vienības. 

MDTF ir Pentagona jaunā koncepcija, apstiprināta pirms vairākiem gadiem. Tā paredz efektīvu karadarbību piecās sfērās – uz zemes, jūrā un gaisā, kosmosā un kibertelpā. Pie tam vajadzīga precīza mijiedarbība starp dažādiem bruņoto spēku veidiem, to iespēju savstarpēja izmantošana. Piemēram, tādas vienības dislocētas Klusā okeāna reģionā.

Arī Arktikā nāksies izspēlēt eksperimentālās karadarbības metodes taktiskajā un stratēģiskajā līmenī, kā arī noteikt sauszemes spēku modernizācijas prioritāros virzienus pielietošanai ekstremālos apstākļos. Domājams, MDTF aktīvi izmantos orbitālo grupējumu.

Skarbais klimats būtiski apgrūtina programmas īstenošanu. Aļaskā jau izvietoti vairāki militārie formējumi, tomēr pagaidām neveicas to integrācija, jo augstie platuma grādi ierobežo loģistikas un infrastruktūras iespējas.
Tomēr, pateicoties virknei pētījumu un izmēģinājumu, Pentagons cer paaugstināt arktisko spēku mobilitāti, pilnveidot bruņojumu, modernizēt tehniku, uzņemt bruņojumā jaunu.

Kosmisko sakaru kvalitātes celšanai nāksies uzbūvēt virszemes retranslatoru tīklu. Turklāt Arktikā izvērsīs mobilos komandpunktus, kā arī paātrinās skarbajiem apstākļiem piemērotu bezpilota aparātu izstrādi.

Ziemeļu robeža

Patiesībā Pentagons, pēc būtības, ir iesācējs Arktikā. Jā, Aļaskā ir bruņotie spēki, amerikāņi regulāri piedalās mācībās Norvēģijā, Somijā un citās ziemeļvalstīs. Tomēr Vašingtona atzīst Krievijas bezierunu līdera pozīcijas, kam ir kolosāla pieredze ziemeļu teritoriju izpētes un zinātniskā darba jomā, kā arī civilās un militārās infrastruktūras celtniecībā aiz polārā loka. Lai arī pēc PSRS sabrukuma virkne objektu vienkārši pamesti, gandrīz visi karavīri tika izvesti no reģiona, pēdējos gados valsts nopietni stiprinājusi militāro potenciālu reģionā. 

2014. gada decembrī tika izveidots Apvienotais stratēģiskais štābs "Ziemeļi". Tā uzdevumi – jaunu bāzes vietu apgūšana Ziemeļu Ledus okeāna piekrastē un salās. Atbildības zona – no Murmanskas līdz Anadirai.

Arktiskajos arhipelāgos no nulles rada mūsdienīgu militāro infrastruktūru ar modernām un efektīvām situācijas kontroles sistēmām visās vidēs – gaisā, virs ūdens un zem ūdens. Franča Jozefa zemē un Novosibirskas salās uzbūvēti unikālie kompleksi "Arktikas trejlapis" un "Ziemeļu āboliņš" – tādu augstos platuma grādos nav nevienai citai pasaules valstij.

"Trejlapī" 14 tūkstošu kvadrātmetru platībā 150 karavīri un virsnieki var absolūti autonomi dzīvot pat pusotru gadu. Šeit ir elektrostacija, ūdens attīrīšanas iekārta, kanalizācija. Gandrīz visas telpas ir izolētas no ārējās vides un savienotas ar segtām galerijām. "Ziemeļu āboliņš" uzbūvēts pēc tāda paša principa, taču tas paredzēts jau 250 cilvēkiem.

Īpašu uzmanību Krievijas Aizsardzības ministrija velta Gaisa kosmisko spēku grupējuma attīstībai. Atjaunotajos un jaunajos aerodromos dislocēti bumbvedēji, pārtvērēji, iznīcinātāji, helikopteri. Ir nolaišanās un pacelšanās joslas, kas spēj uzņemt "stratēģus".

Pilnveidojas arī pretgaisa aizsardzības sistēma – debesis sedz zenītraķešu sistēmas S-400, kompleksi "Tor" un "Pancir".

Savukārt viens no galvenajiem NATO savaldīšanas faktoriem – Ziemeļu flote – ir lielākais kara kuģu un zemūdeņu grupējums Krievijā. Mūsdienu bruņojuma paraugi nonāk tieši Ziemeļos. Piemēram, pirmie hiperskaņas raķešu "Cirkon" nesēji ir fregate "Admiral Gorshkov" un atomzemūdene "Severodvinsk".

78
Tagi:
bruņotie spēki, Arktika, ASV
Pēc temata
"Jaunais Ziemeļu saimnieks": kāpēc Rietumi nespēj atspiest Krieviju malā Arktikā
"Arktikas transformācija rit pilnā sparā". Kāpēc ziemeļos kļūst siltāks
Militārais eksperts: PGA kupols virs Arktikas ir svarīgs divu iemeslu dēļ
Krievija paskaidroja kompleksu S-400 izvietošanu Arktikā

"Sodīt Maskavu": kas notiks pēc Krievijas atslēgšanas no SWIFT

26
(atjaunots 07:58 14.04.2021)
Tagad ne tikai ASV, bet arī Eiropā draud Krievijai ar atslēgšanu no SWIFT — globālās starpbanku finanšu telekomunikācijas sistēmas.

Šoreiz stingrajiem koordinētajiem pasākumiem aicināja Eiropas Parlamentā. Ar ko tas draud un vai Krievijas finanšu sistēma ir gatava tādam scenārijam lasiet Nataļjas Dembinskas materiālā RIA Novosti vietnē.

Atkal vecā dziesma

Vispasaules Starpbanku finanšu telekomunikāciju sabiedrībai SWIFT ir pieslēgti vairāk nekā 11 000 organizāciju divsimt valstīs. Krievija ietilpst SWIFT lielāko ekspluatantu trijniekā, un ar atslēgšanu no tās valstij piedraud kopš 2014. gada. Iemesli ir dažādi - gan Krima, gan Donbass, gan Skripaļu lieta, gan situācija ar blogeru Alekseju Navaļniju. Džo Baidens apsolīja atslēgt Krieviju no SWIFT uzreiz pēc iestāšanās ASV prezidenta amatā.

© Sputnik / Алексей Филиппов

Decembrī Reuters, atsaucoties uz avotiem, kuriem ir informācija par prezidenta komandas plāniem, paziņoja par Baidena nodomu "sodīt" Maskavu par to, ka tā esot iesaistīta hakeru uzbrukumā ASV valsts iestādēm. Jaunām sankcijām jānoved pie "Krievijas nopietniem ekonomiskiem, finansiāliem vai tehnoloģiskiem zaudējumiem". Viens no variantiem ir atslēgšana no SWIFT, paziņoja Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra kiberdrošības eksperts Džeimss Endrjū Luiss.

Aprīlī saasinājās situācija Ukrainas austrumos — jauns iegansts. Eiropā ķērās klāt šai tēmai. Pēc Eiropas Parlamenta un Eiropas Tautas partijas vadošās frakcijas vadītāja Manfreda Vēbera vārdiem, Maskava "turpina bīstamo provokāciju kursu".

Viņš uzskata, ka, "pastiprinot militāro klātbūtni" pie robežas ar Ukrainu, Maskava pārbauda Rietumu pacietību. Tāpēc ASV un ES ir jāsniedz saskaņota atbilde. Politķis uzsvēra, ka situācijas eskalācijas apstākļos "dozēto sankciju laiks beigsies". Minot piemērus pasākumiem, kam "jākļūst par reāliem variantiem", Vēbers piedāvāja "oligarhu kontu vērienīgu iesaldēšanu", tāpat kā atslēgšanu no SWIFT.

Būs problēmas

No vienas puses, Krievijā ir sava Finanšu ziņojumu pārraides sistēma (FZPS). Tā sāka darbu 2014. gadā. Tai ir pievienotas visas Krievijas bankas un aptuveni desmits ārvalstu banku no Eirāzijas Ekonomiskās savienības (EES). Pēc atslēgšanas no SWIFT bankas pāries pie Krievijas analoga. Tomēr starptautiskajiem maksājumiem FZPS pagaidām nav pilnīgi pilnvērtīgs aizvietojums, tāpēc trieciens būs nopietns.

Eksperti norāda, ka eksporta un importa operāciju apjomi dolāros un eiro Krievijā ir būtiski, turklāt vairākās produktu grupās atrast alternatīvu nav iespējams.

"Atslēgšana no SWIFT paralizēs Krievijas banku transakcijas, — brīdina indeksu kompānijas "Beta Finanšu tehnoloģijas" galvenais stratēģis Ararats Mkrčjans. – Visvairāk cietīs lieli eksportētāji. Viņiem būs jāstrādā vienīgi ar ārvalstu bankām savas operacionālās darbības apkalpošanai. Parādīsies virkne starpnieku, kas apies ierobežojumus. No tā nopelnīs pirmkārt EAES valstu finanšu institūcijas."

Viss ir pārvarams

Tomēr jebkurā gadījumā katastrofas nebūs.

"Pati par sevi Krievijas banku atslēgšana no SWIFT nozīmē vien finanšu transakciju sadārdzināšanos un palēnināšanos starp kontrahentiem. Skaidrs, ka tradicionālās ķēdes tiks izjauktas, un to atjaunošanai būs vajadzīgs laiks. Taču vienas vai divu nedēļu laikā ir iespējams to izdarīt," norāda vadošais QBF analītiķis Oļegs Bogdanovs.

Taču eksperts piebilda: ja atslēgšanai sekos Krievijas rezidentu dolāru līdzekļu iesaldēšana, tirgos ir iespējama paniska reakcija. Būs nepieciešams ceturksnis vai divi, lai viss norimstos, bet galu galā finanšu saites tiks atjaunotas.

Nenovēršamas ir straujas valūtas svārstības. Tomēr pēc īsa turbulences perioda rubļa kurss atgriezīsies pie normas.

Paši maksās dārgāk

Tomēr otrais aspekts, kas saistīts ar Krievijas atslēgšanu no SWIFT liek domāt, ka tālāk par draudiem lieta neies. Pirmkārt, SWIFT ir privāta kompānija, kas pelna uz Krievijas banku rēķina. Tās izmanto sistēmu ne tikai starptautiskajām, bet arī iekšzemes starpbanku transakcijām. Lai SWIFT kādu atslēgtu, ir nepieciešams ES lēmums vai ASV sankcijas pret pašu SWIFT. Taču šajā gadījumā tiks skarti Krievijas tirdzniecības partneri - Eiropas un ASV bizness.

"To var uzskatīt par nepārvāramās varas apstākli, kas neļaus Krievijas uzņēmumiem un valstij apmaksāt esošās saistības. Valsts ārējais parāds ir aptuveni 450 miljardi dolāru. Tādējādi kreditoriem radīsies finansiālas problēmas. Turklāt būs apgrūtinātas operācijas ar galvenajiem tirdzniecības partneriem, kuru vidū lielākā ir Eiropas Savienība. Aicinājumi Eiropas Parlamentā ir vien tirgus populisms un nekas vairāk," uzskata uzņēmuma "Otkritij Broker" vadošais analītiķis Andrejs Kočekovs.

Grūti būs arī ASV. Pirmkārt, Vašingtonas ietekme uz SWIFT ir hipotētiska, jo tās galvenā mītne atrodas Beļģijā. Otrkārt, Krievija var atbildēt ar stingrām sankcijām pret amerikāņu bankām un politiķiem

26
Tagi:
Finanses, Krievija, Eiropa
Pēc temata
"Ekstremālas" sankcijas: ASV plāno ķerties pie Krievijas valsts parāda
"Sodīt Krieviju". Sergejs Lavrovs – par attiecībām ar ES
Peskovs: Putins neļaus ASV runāt ar Krieviju no spēka pozīcijas
ASV draud Krievijai ar sekām "agresīvo darbību" dēļ
Pentagons

Ielenkts un ļoti bīstams. Pentagons izšķīries par tehnoizrāvienu

32
(atjaunots 15:37 13.04.2021)
Kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Īstais brīdis teikt, ka saņemtas divas ziņas, un abas ir labas, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Pirmkārt, Pentagons atzinis, ka atpaliek no saviem tiešajiem konkurentiem, kurus likvidēt, pēc paša vārdiem, varēšot apmēram pēc septiņiem gadiem. Otrkārt, tas liecina, ka vismaz septiņus gadus vēl dzīvosim – bez Trešā pasaules kara. Savienotās Valstis tak nedosies karā nonēsātās lupatās. Vismaz viņu Aizsardzības ministrija pagaidām tikai domā, ko vilkt mugurā izrāvienam.

"Ātrās reaģēšanas tehnoloģiju pārvalde patlaban meklē ultrainovācijas, kas nodrošinās izrāviena iespējas, lai stātos pretī praktiski vienlīdz spēcīgam pretiniekam un nivelēs trūkumus kopīgo misiju ietvaros," Loida Ostina resors izsludinājis "atjautības konkursu". Tas ieplānots rudenī. No kompetentajām kompānijām gaida ierosinājumus un projektus tādās jomās kā mākslīgais intelekts, 5G militārais pielietojums, kvantu, kosmiskās, hiperskaņas un kibertehnoloģijas.

Pie tam militārais budžets aug ar katru gadu. Pašreizējais – 730 miljardi. Iznāk, par velti mīlēts? Pareizāk sakot, ne par velti, tikai mīlestība tāda pavārga. Konkurenti apsteidz.

Principā, karavīri parasti izvēlas izrauties no ielenkuma. Pentagonu iejož lokā vienīgi valsts rūpes un uzmanība. Tas ir ielenkts un ļoti bīstams. To lolo un mīl. Nenoraida nevienu niķi. Pat mazuļus ļauj sist –pašapliecināšanās labad. Nu, bet, ja netiek galā arī ar mazajiem, tik un tā iegalvo, ka visā pasaulē nav neviena par to stiprāka un uzticamāka.

Patiešām, nebija gan. Tikai, kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Naudas nav, bet noturējās, kļuva stiprāki un izrāvās. Un te – paskat vien, pamēģini panākt, viņiem tagad ir hiperskaņa. Bet ASV pat novatorisku izrāvienu sāk tikai ātrās, pat ne reaktīvās reaģēšanas tehnoloģiju vadībai. Tāpēc "virtuālo tikšanos risinājumu meklēšanai" organizēs tikai rudenī, bet kaut kādas manāmas kustības sāksies tikai 2028. gadā. Viņiem visiem kopā vajadzētu pastrādāt pie iesaukuma varenajā amerikāņu armija un palūgt vājākus ienaidniekus mazliet pagaidīt. Citādi vēl iznāks tā, ka pēc izrāviena amerikāņi izies pie frontes līnijas, bet tur atkal neviena nebūs. Visi būs priekšā.

32
Tagi:
Pentagons
Pēc temata
Kāpēc KDLO vajadzīgs tik liels skaits militāro mācību? Kādi ir galvenie izaicinājumi?
"Mums nav izredžu": Pentagons stāsta par Krievijas armijas priekšrocību
"Nav iespējams netrāpīt": ar ko apbruņos Krievijas JKF jaunos kuģus
"Par mata tiesu": atklāti dati par gatavošanos kodoluzbrukumam

Apelsīni garšo pēc zivīm: "garais Covid" mēnešiem ilgi moka pacientus

0
(atjaunots 15:40 14.04.2021)
No hroniska noguruma 23 gadu vecumā līdz aknu un sirds bojājumiem: kādas koronavīrusa ilglaicīgas sekas fiksē ārsti un zinātnieki.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Kopējais Covid-19 slimnieku skaits Latvijā kopš pandēmijas sākuma pārsniedz 100 000 cilvēku, visbiežāk runa ir par vieglu vai vidēju slimības gaitu. Taču ārsti un zinātnieki arvien biežāk ievēro, ka daļai no pārslimušajiem, īpaši tiem, kuriem bijusi smaga slimības gaita, pēc pārslimošanas turpinās veselības problēmas. Speciālistu vidē šādu sindromu dēvē par "garo Covid", un pagaidām par to daudz vēl nav zināms. Ar ko saskaras daži pārslimojošie, noskaidroja LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens".

Infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes vadošā pētniece Ludmila Vīksna Ludmila Vīksna stāsta, ka dažos gadījumos simptomi var saglabāties ilgu laiku, bet ir pacientu grupas, kuriem simptomi parādās pēc 3-4 vai pat vairāk mēnešiem pēc slimības.

Vīksna tāpat pievērš uzmanību trešajai pacientu grupai – tie ir cilvēki ar aknu bojājumiem, kas ir īpaši bīstami, jo " aknas vispār nesāp praktiski". Pētnieki arī konstatēja, ka deviņos no desmit gadījumiem mirušajiem no Covid, kuriem agrāk nebija patoloģiju, autopsija atklāja aknu bojājumus. Bet tiem, kuri izveseļojās, normālās šūnas aizvietotas ar saistaudiem.

Kopumā pētnieki atzīme, ka aptuveni katram desmitajam pacientam ir kādas ilgstošākas sūdzības.

Pneimonologs Viesturs Šiliņš norāda, ka tiek fiksētas pneimonijas ar smagiem simptomiem, elpas nepietiekamību, ļoti nepatīkamu sauso klepu.

Kardiologs Roberts Feders brīdina par bīstamu vīrusa ietekmi uz sirdi, piemēram, Covid var izraisīt mikrotrombu veidošanos, kas var kļūt par infarkta cēloni. Tiesa, viņš norāda, ka sūdzības par sāpēm sirdī ne vienmēr liecina par sirds slimībām – dažreiz runa ir par nervu sistēmas bojājumiem.

Šo problēmu pēta arī Latvijā. Kā pastāstīja Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis, klīnikā nonāk pacienti, kuri pārslimojuši pirms 4-6 mēnešiem, un ap pusi no viņiem sūdzas par galvassāpēm, atmiņas traucējumiem, koncentrēšanās grūtībām, izteiktu nogurumu. Pacientu daļai ir autonomās nervu sistēmas traucējumi, bet autonomā nervu sistēma jau atbild par visu iekšējo orgānu darbību.

COVID-19
© Sputnik / Кирилл Каллиников

"Pacientiem bieži vien bija sirdsklauves, mainīgs asinsspiediens, var būt svīšanas problēmas un tādas lietas," Karelis apraksta simptomus.

Pacientus ar hronisku nogurumu pēta arī ārzemēs, pagaidām konkrētu secinājumu nav, bet ir hipotēze, ka koronavīruss pamodina organismā snaudošos citus vīrusus, piemēram, herpes vīrusu, kas savukārt, izraisa citas saslimšanas.

Pacientu stāsti

Brigita dažreiz izjūt paniku un pēkšņas sāpes, viņa izslimoja ar koronavīrusu pagājušā gada novembrī. Līdz tam savos 23 gados viņa vienmēr bijusi veselīga, bet tagad jūtas kā ne savā ķermenī.

"Man uznāk pēkšņas sāpes kaut kādās ķermeņa daļās, un tas nav tāpēc, ka man būtu...  kaut kas sāpētu pēkšņi. Tas ir tādēļ, ka man šie te nervu gali ir kairināti. (..) Neirologs teica, ka šis  kairinājums var būt arī ilgstošs," stāsta par savām sajūtām Brigita.

Madara arī saslimusi ar koronavīrusu 2020. gada novembrī, nesen viņai parādījās ožas halucinācijas.

"Pirms divām nedēļām man parādījās ožas halucinācijas. Es, teiksim, dzeru kafiju, bet jūtu kaut kādu tādu nepatīkamu smaku, kaut kādu tā kā ķīmisku. Var būt kaut ko — es nezinu, pat grūti izskaidrot. Tad vēl pēc kāda britiņa arī garšas halucinācijas. Piemēram, apelsīns man garšo pēc zivīm vai kaut kā tamlīdzīga," stāsta Madara.

Pētnieki no ASV Neiroloģijas akadēmijas izpētījuši 800 veselības aprūpes darbiniekus, kuri pārslimojuši ar koronavīrusu, un secinājuši, ka aptuveni 600 no viņiem slimošanas laikā zaudēja ožu, un pat pēc pieciem mēnešiem pusei no viņiem oža vēl nebija atgriezusies. Šo sindromu dēvē par anosmiju, un tas ir saistīts ar nervu sistēmas bojājumiem, tomēr pētnieki cer, ka ar laiku oža atjaunosies.

Vairāki pārslimojušie pastāstīja žurnālistiem par to, ka turpina izjust bezspēku un nogurumu. Viena paciente, kas pārslimojusi decembrī, pastāstīja, ka viņai sākuši pastiprināti izkrist mati, un situācija neuzlabojās, lai gan viņa dzer vitamīnus, lieto speciālos šampūnus un ievēro ārstu ieteikumus. Otra paciente, Sabīne, ar Covid-19 saslimusi 2020. gada oktobrī, viņa pastāstīja, ka cieš no aizdusas pat pie nelielas slodzes. Sabīne vērsās pie kardiologa, kurš izrakstīja zāles. Tāpat Sabīne novērojusi pastiprinātu matu izkrišanu.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
Dzīvās rindas eksperimenta rezultāti masveida vakcinācijas centros Rīgā
Kāpēc, ja tik un tā var saslimt, izskaidro epidemiologs
Ierobežojumus Latvijā var mazināt jau pēc divām nedēļām: kādus variantus izskata