Krievijas Sarmat

Kāpēc Krievijas "Sarmat" vajadzētu lidot pāri abiem planētas poliem

80
(atjaunots 16:25 03.04.2021)
Jaunā smagā starpkontinentālā ballistiskā raķete "Sarmat" ar darbības rādiusu līdz 18 000 km gatavojas izmēģinājumiem. Tiem sekos sērijveida ražošana un kaujas dežūras Stratēģiskajos raķešu spēkos.

30. martā valsts korporācijas "Roskosmos" vadītājs Dmitrijs Rogozins paziņoja, ka jaunās SBR RS-28 "Sarmat" izmēģinājumi sāksies tuvākajā laikā, patlaban sākti to sagatavošanās darbi, pastāstīja militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Smagās šahtas bāzes SBR "Sarmat" kompleksa lidojuma un konstrukcijas izmēģinājumu noslēgums un sērijveida ražošanas sākums ieplānots 2021. gadā. nākamgad jaunā raķete ar hiperskaņas planējošajiem blokiem "Avangard" sāks kaujas dežūras stratēģiskajos raķešu spēkos. Varenā "Sarmat" nomainīs leģendāro "Voevoda" (NATO klasifikācijā – SS-18 "Satana"), kas jau vairāk nekā 32 gadus sargā valsts drošību ar kodolsavaldīšanas metodēm.

"Sarmat" palaišanas izmēģinājumi noslēdzās Pļeseckas kosmodromā 2018. gada martā, un 2019. gada decembrī SRS komandieris ģenerālpulkvedis Sergejs Karakajevs ziņoja, ka pirmais raķešu pulks gatavojas pārejai pie jaunajiem kompleksiem. Viņš piezīmēja, ka "Sarmat" konstrukciju un taktiski tehniskās īpašības jau vairākus gadus apgūs Krievijas vadošajās militārajās augstskolās.

Raķete ar 208 tonnu starta masu un lietderīgo kravu apmēram 10 tonnu apmērā (178 tonnas – degviela) ļauj izdarīt triecienu pretinieka objektiem līdz 18 tūkstošu kilometru attālumā. "Sarmat" saņems veselu kaujas bloku līniju, ieskaitot jaunās paaudzes hiperskaņas blokus.

Pārsvarā "Sarmat" paredzētais hiperskaņas "Avangard" jau uzņemts kaujas dežūrā Dombarovas raķešu divīzijā. SBR šahtas radītas, ņemot vērā masveida kodoluzbrukumu pozīciju rajonam. Tātad tās ir gandrīz neiznīcināmas.

Salīdzinošā analīze

"Sarmat" nav analogu citās valstīs. Piemēram, amerikāņu cietās degvielas SBR Minuteman III darbības rādiuss ir aptuveni 10 tūkstoši kilometru, un pat pēc vairākiem modernizācijas posmiem nesasniedz Krievijas "Voevoda" līmeni. Jaunais projekts GBSD (Ground Based Strategic Deterrent) tiek izstrādāts, tomēr ir skaidrs, ka tā ar "Sarmat" nespēj sacensties. Jauno Krievijas kompleksu "Sarmat" būtu korekti salīdzināt ar Krievijas "Voevoda".

Hiperskaņas raķešu Cirkon izmēģinājumi, foto no arhīva
© Photo Пресс-служба Минобороны РФ

Stratēģisko raķešu spēku veterāns spēj nogādāt "smagās" klases kaujas blokus 11 tūkstošu km attālumā, bet "Voevoda" monobloka lādiņš var satriekt pretinieka objektus 16 tūkst. km attālumā. "Sarmat" nes par 2 tonnām lielāku derīgo kravu, lido ātrāk un par 2 tūkstošiem km tālāk.

Jaudas ziņā "Vojevoda" un "Sarmat" ir līdzīgi (katras raķetes krava ļauj likvidēt teritoriju Teksasas platībā). Grūtāk ir salīdzināt "ieskriešanās" posmu, SBR spēku pārvarēt sistēmas Aegis, THAAD un citi. Precīzi dati atklātos avotos nav pieejami, tomēr smagās klases raķetes "pienākums" ir ātri pārvarēt esošās un perspektīvās PRA sistēmas un precīzi trāpīt mērķī ("Voevoda" iespējamā novirze – 500 metri). Zināms, ka "Vojevoda" bloki tuvojas mērķī viltus elementu mākonī. Domājams, "Sarmat" ir principiāli jauni aizsardzības un maskēšanās līdzkekļi. Pats galvenais – jaunā SBR nes relatīvi patstāvīgos hiperskaņas blokus.

"Sarmat" principiāla atšķirība no "Voevoda" – tā paredzēta arī precīzam konvencionālajam triecienam. Ņemot vērā ātrumu atmosfērā – aptuveni 15 Mahus, bloka kinētiskā enerģija garantē milzu kaitējumu bez apvidus radioaktīvā piesārņojuma. Jauno SBR skaits ir paredzams.

Saskaņā ar Krievijas Aizsardzības ministrijas datiem, 1998. gadā bija izvērsta 58 SBR R-36M2 "Voevoda" ar četru tipu ladiņiem – no "smagā" monobloka līdz "aptverei" – desmit "vieglajiem lādiņiem ar jaudu līdz 800 kilotonnām. Pašreizējā situācija pasaulē ļauj prognozēt raķešu RS-28 analoģiska skaita sērijveida ražošanu. Ieriekš amerikāņu kanāls CNBC ar atsauci uz ASV izlūkdienestiem stāstīja par 60 "Sarmat". Lai nu būtu, kā būdams, Līgums NEW START nosaka maksimālo SBR un kaujas bloku skaitu Krievijā – 700 izvērstas starta iekārtas un 1550 kaujas bloki (60% - stratēģiskajos raķešu spēkos). Neatkarīgi no Krievijas SBR kopskaita, "Sarmat" jauda neapšaubāmi būs nesasniedzama, "olimpiska", pateicoties to darbības rādiusam, manevrētspējai un sadalošos kaujas bloku lielajam skaitam.

Izdevums Military Watch izcēla Krievijas jaunā kompleksa fantastiskās īpašības: "Raķete "Sarmat" pārvietosies aptuveni 10 Mahu ātrumā, "Avangard" nogādās lādiņus pie mērķa aptuveni 20 Mahu ātrumā... "Sarmat" nesīs vairākus kodollādiņus, ar ko pietiks, lai ar vienu triecienu padarītu par tuksnesi teritoriju Francijas platībā. "Avangard" nesīs vienu masīvu 2 t smagu lādiņu, apmēram 3-4 reizes jaudīgāku nekā "Sarmat". Tātad "Avangard" izdara triecienu ātrāk, un tas ir koncentrētāks, bet "Sarmat" varēs likvidēt mērķus lielākā platībā. Abu platformu starpības ļaus tām pildīt uzdevumus, savstarpēji papildinot vienai otru."

Uzmanība pievērsta lielam agresoram

Izdevums "The National Interest" aprakstīja "Sarmat" kā izcilāko visa Krievijas stratēģiskā bruņojumā starpā, kas radīts, lai likvidētu kodolkara līdzekļus. Pentagons saprot, ka nopietna konflikta gadījumā Krievija palaidīs "Sarmat" pret ASV teritoriju – starta iekārtu un visu 450 raķešu Minuteman III garantētai likvidēšanai. Amerikāņu eksperti lēš, ka viena SBR RS-28 "Sarmat" spēj nogādāt 7,5 megatonnas kodolieroču, kas nesīs 35-37 miljonu ASV pilsoņu nāvi, bet desmit raķetes spēs likvidēt visu valsti (pat GKS un JKS aktīvas pretdarbības apstākļos). Atgādināšu: Krievijas SRS ir pastāvīgi gatavi vienlaikus palaist vairākus desmitus raķešu R-36M "Voevoda", neskaitot citu tipu stratēģiskās SBR.

Pēc 60 sekundes ilgas pārejas kaujas gatavības režīmā (zibenīga reakcija nepieciešama atbildes/pretdarbības kodoluzbrukumam) un starta "Sarmat" spēj lidot, apejot PRA zonas pa neprognozējamām trajektorijām, pat pāri Dienvidpolam. Ar 15 Mahu ātrumu manevrējošo hiperskaņas bloku pārtveršana nav iespējama, ņemot vērā domājamā pretinieka atpalikušās tehnoloģiskās bāzes dēļ.

Krievijas SRS attīstībā nākas ņemt vērā ASV kodolraķešu potenciāla atjaunošanos un turbulento ārpolitiku, Vašingtonas izstāšanos no Līguma INF vidēja darbības rādiusa amerikāņu raķešu iespējamo dislokāciju Eiropā.

80
Tagi:
ballistiskās raķetes, Krievija
Pēc temata
Bez liekām runām: Krievija un Baltkrievija strauji stiprina militāro sadarbību
Pleskava vai Polocka? Kāpēc Latvijas zemessargi mācās cīnīties pilsētu ielās
ASV armijas specoperācija "Defender Europe 2021" negarantē drošību Eiropai
Krievijas kodolraķete "Burevestnik" – Pentagona baisākais murgs

"Sodīt Maskavu": kas notiks pēc Krievijas atslēgšanas no SWIFT

37
(atjaunots 07:58 14.04.2021)
Tagad ne tikai ASV, bet arī Eiropā draud Krievijai ar atslēgšanu no SWIFT — globālās starpbanku finanšu telekomunikācijas sistēmas.

Šoreiz stingrajiem koordinētajiem pasākumiem aicināja Eiropas Parlamentā. Ar ko tas draud un vai Krievijas finanšu sistēma ir gatava tādam scenārijam lasiet Nataļjas Dembinskas materiālā RIA Novosti vietnē.

Atkal vecā dziesma

Vispasaules Starpbanku finanšu telekomunikāciju sabiedrībai SWIFT ir pieslēgti vairāk nekā 11 000 organizāciju divsimt valstīs. Krievija ietilpst SWIFT lielāko ekspluatantu trijniekā, un ar atslēgšanu no tās valstij piedraud kopš 2014. gada. Iemesli ir dažādi - gan Krima, gan Donbass, gan Skripaļu lieta, gan situācija ar blogeru Alekseju Navaļniju. Džo Baidens apsolīja atslēgt Krieviju no SWIFT uzreiz pēc iestāšanās ASV prezidenta amatā.

© Sputnik / Алексей Филиппов

Decembrī Reuters, atsaucoties uz avotiem, kuriem ir informācija par prezidenta komandas plāniem, paziņoja par Baidena nodomu "sodīt" Maskavu par to, ka tā esot iesaistīta hakeru uzbrukumā ASV valsts iestādēm. Jaunām sankcijām jānoved pie "Krievijas nopietniem ekonomiskiem, finansiāliem vai tehnoloģiskiem zaudējumiem". Viens no variantiem ir atslēgšana no SWIFT, paziņoja Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra kiberdrošības eksperts Džeimss Endrjū Luiss.

Aprīlī saasinājās situācija Ukrainas austrumos — jauns iegansts. Eiropā ķērās klāt šai tēmai. Pēc Eiropas Parlamenta un Eiropas Tautas partijas vadošās frakcijas vadītāja Manfreda Vēbera vārdiem, Maskava "turpina bīstamo provokāciju kursu".

Viņš uzskata, ka, "pastiprinot militāro klātbūtni" pie robežas ar Ukrainu, Maskava pārbauda Rietumu pacietību. Tāpēc ASV un ES ir jāsniedz saskaņota atbilde. Politķis uzsvēra, ka situācijas eskalācijas apstākļos "dozēto sankciju laiks beigsies". Minot piemērus pasākumiem, kam "jākļūst par reāliem variantiem", Vēbers piedāvāja "oligarhu kontu vērienīgu iesaldēšanu", tāpat kā atslēgšanu no SWIFT.

Būs problēmas

No vienas puses, Krievijā ir sava Finanšu ziņojumu pārraides sistēma (FZPS). Tā sāka darbu 2014. gadā. Tai ir pievienotas visas Krievijas bankas un aptuveni desmits ārvalstu banku no Eirāzijas Ekonomiskās savienības (EES). Pēc atslēgšanas no SWIFT bankas pāries pie Krievijas analoga. Tomēr starptautiskajiem maksājumiem FZPS pagaidām nav pilnīgi pilnvērtīgs aizvietojums, tāpēc trieciens būs nopietns.

Eksperti norāda, ka eksporta un importa operāciju apjomi dolāros un eiro Krievijā ir būtiski, turklāt vairākās produktu grupās atrast alternatīvu nav iespējams.

"Atslēgšana no SWIFT paralizēs Krievijas banku transakcijas, — brīdina indeksu kompānijas "Beta Finanšu tehnoloģijas" galvenais stratēģis Ararats Mkrčjans. – Visvairāk cietīs lieli eksportētāji. Viņiem būs jāstrādā vienīgi ar ārvalstu bankām savas operacionālās darbības apkalpošanai. Parādīsies virkne starpnieku, kas apies ierobežojumus. No tā nopelnīs pirmkārt EAES valstu finanšu institūcijas."

Viss ir pārvarams

Tomēr jebkurā gadījumā katastrofas nebūs.

"Pati par sevi Krievijas banku atslēgšana no SWIFT nozīmē vien finanšu transakciju sadārdzināšanos un palēnināšanos starp kontrahentiem. Skaidrs, ka tradicionālās ķēdes tiks izjauktas, un to atjaunošanai būs vajadzīgs laiks. Taču vienas vai divu nedēļu laikā ir iespējams to izdarīt," norāda vadošais QBF analītiķis Oļegs Bogdanovs.

Taču eksperts piebilda: ja atslēgšanai sekos Krievijas rezidentu dolāru līdzekļu iesaldēšana, tirgos ir iespējama paniska reakcija. Būs nepieciešams ceturksnis vai divi, lai viss norimstos, bet galu galā finanšu saites tiks atjaunotas.

Nenovēršamas ir straujas valūtas svārstības. Tomēr pēc īsa turbulences perioda rubļa kurss atgriezīsies pie normas.

Paši maksās dārgāk

Tomēr otrais aspekts, kas saistīts ar Krievijas atslēgšanu no SWIFT liek domāt, ka tālāk par draudiem lieta neies. Pirmkārt, SWIFT ir privāta kompānija, kas pelna uz Krievijas banku rēķina. Tās izmanto sistēmu ne tikai starptautiskajām, bet arī iekšzemes starpbanku transakcijām. Lai SWIFT kādu atslēgtu, ir nepieciešams ES lēmums vai ASV sankcijas pret pašu SWIFT. Taču šajā gadījumā tiks skarti Krievijas tirdzniecības partneri - Eiropas un ASV bizness.

"To var uzskatīt par nepārvāramās varas apstākli, kas neļaus Krievijas uzņēmumiem un valstij apmaksāt esošās saistības. Valsts ārējais parāds ir aptuveni 450 miljardi dolāru. Tādējādi kreditoriem radīsies finansiālas problēmas. Turklāt būs apgrūtinātas operācijas ar galvenajiem tirdzniecības partneriem, kuru vidū lielākā ir Eiropas Savienība. Aicinājumi Eiropas Parlamentā ir vien tirgus populisms un nekas vairāk," uzskata uzņēmuma "Otkritij Broker" vadošais analītiķis Andrejs Kočekovs.

Grūti būs arī ASV. Pirmkārt, Vašingtonas ietekme uz SWIFT ir hipotētiska, jo tās galvenā mītne atrodas Beļģijā. Otrkārt, Krievija var atbildēt ar stingrām sankcijām pret amerikāņu bankām un politiķiem

37
Tagi:
Finanses, Krievija, Eiropa
Pēc temata
"Ekstremālas" sankcijas: ASV plāno ķerties pie Krievijas valsts parāda
"Sodīt Krieviju". Sergejs Lavrovs – par attiecībām ar ES
Peskovs: Putins neļaus ASV runāt ar Krieviju no spēka pozīcijas
ASV draud Krievijai ar sekām "agresīvo darbību" dēļ
Pentagons

Ielenkts un ļoti bīstams. Pentagons izšķīries par tehnoizrāvienu

34
(atjaunots 15:37 13.04.2021)
Kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Īstais brīdis teikt, ka saņemtas divas ziņas, un abas ir labas, konstatēja radio Sputnik autors Mihails Šeinkmans.

Pirmkārt, Pentagons atzinis, ka atpaliek no saviem tiešajiem konkurentiem, kurus likvidēt, pēc paša vārdiem, varēšot apmēram pēc septiņiem gadiem. Otrkārt, tas liecina, ka vismaz septiņus gadus vēl dzīvosim – bez Trešā pasaules kara. Savienotās Valstis tak nedosies karā nonēsātās lupatās. Vismaz viņu Aizsardzības ministrija pagaidām tikai domā, ko vilkt mugurā izrāvienam.

"Ātrās reaģēšanas tehnoloģiju pārvalde patlaban meklē ultrainovācijas, kas nodrošinās izrāviena iespējas, lai stātos pretī praktiski vienlīdz spēcīgam pretiniekam un nivelēs trūkumus kopīgo misiju ietvaros," Loida Ostina resors izsludinājis "atjautības konkursu". Tas ieplānots rudenī. No kompetentajām kompānijām gaida ierosinājumus un projektus tādās jomās kā mākslīgais intelekts, 5G militārais pielietojums, kvantu, kosmiskās, hiperskaņas un kibertehnoloģijas.

Pie tam militārais budžets aug ar katru gadu. Pašreizējais – 730 miljardi. Iznāk, par velti mīlēts? Pareizāk sakot, ne par velti, tikai mīlestība tāda pavārga. Konkurenti apsteidz.

Principā, karavīri parasti izvēlas izrauties no ielenkuma. Pentagonu iejož lokā vienīgi valsts rūpes un uzmanība. Tas ir ielenkts un ļoti bīstams. To lolo un mīl. Nenoraida nevienu niķi. Pat mazuļus ļauj sist –pašapliecināšanās labad. Nu, bet, ja netiek galā arī ar mazajiem, tik un tā iegalvo, ka visā pasaulē nav neviena par to stiprāka un uzticamāka.

Patiešām, nebija gan. Tikai, kamēr Pentagons grozījās un flirtēja, lepni spogulī skatīdamies, krievi bez liekām runām biezā mežā, paturot prātā spēkavīrus, nemanāmi kļuva par citiem spēcīgāki.

Naudas nav, bet noturējās, kļuva stiprāki un izrāvās. Un te – paskat vien, pamēģini panākt, viņiem tagad ir hiperskaņa. Bet ASV pat novatorisku izrāvienu sāk tikai ātrās, pat ne reaktīvās reaģēšanas tehnoloģiju vadībai. Tāpēc "virtuālo tikšanos risinājumu meklēšanai" organizēs tikai rudenī, bet kaut kādas manāmas kustības sāksies tikai 2028. gadā. Viņiem visiem kopā vajadzētu pastrādāt pie iesaukuma varenajā amerikāņu armija un palūgt vājākus ienaidniekus mazliet pagaidīt. Citādi vēl iznāks tā, ka pēc izrāviena amerikāņi izies pie frontes līnijas, bet tur atkal neviena nebūs. Visi būs priekšā.

34
Tagi:
Pentagons
Pēc temata
Kāpēc KDLO vajadzīgs tik liels skaits militāro mācību? Kādi ir galvenie izaicinājumi?
"Mums nav izredžu": Pentagons stāsta par Krievijas armijas priekšrocību
"Nav iespējams netrāpīt": ar ko apbruņos Krievijas JKF jaunos kuģus
"Par mata tiesu": atklāti dati par gatavošanos kodoluzbrukumam

Apelsīni garšo pēc zivīm: "garais Covid" mēnešiem ilgi moka pacientus

0
(atjaunots 15:40 14.04.2021)
No hroniska noguruma 23 gadu vecumā līdz aknu un sirds bojājumiem: kādas koronavīrusa ilglaicīgas sekas fiksē ārsti un zinātnieki.

RĪGA, 14. aprīlis - Sputnik. Kopējais Covid-19 slimnieku skaits Latvijā kopš pandēmijas sākuma pārsniedz 100 000 cilvēku, visbiežāk runa ir par vieglu vai vidēju slimības gaitu. Taču ārsti un zinātnieki arvien biežāk ievēro, ka daļai no pārslimušajiem, īpaši tiem, kuriem bijusi smaga slimības gaita, pēc pārslimošanas turpinās veselības problēmas. Speciālistu vidē šādu sindromu dēvē par "garo Covid", un pagaidām par to daudz vēl nav zināms. Ar ko saskaras daži pārslimojošie, noskaidroja LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens".

Infektoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes vadošā pētniece Ludmila Vīksna Ludmila Vīksna stāsta, ka dažos gadījumos simptomi var saglabāties ilgu laiku, bet ir pacientu grupas, kuriem simptomi parādās pēc 3-4 vai pat vairāk mēnešiem pēc slimības.

Vīksna tāpat pievērš uzmanību trešajai pacientu grupai – tie ir cilvēki ar aknu bojājumiem, kas ir īpaši bīstami, jo " aknas vispār nesāp praktiski". Pētnieki arī konstatēja, ka deviņos no desmit gadījumiem mirušajiem no Covid, kuriem agrāk nebija patoloģiju, autopsija atklāja aknu bojājumus. Bet tiem, kuri izveseļojās, normālās šūnas aizvietotas ar saistaudiem.

Kopumā pētnieki atzīme, ka aptuveni katram desmitajam pacientam ir kādas ilgstošākas sūdzības.

Pneimonologs Viesturs Šiliņš norāda, ka tiek fiksētas pneimonijas ar smagiem simptomiem, elpas nepietiekamību, ļoti nepatīkamu sauso klepu.

Kardiologs Roberts Feders brīdina par bīstamu vīrusa ietekmi uz sirdi, piemēram, Covid var izraisīt mikrotrombu veidošanos, kas var kļūt par infarkta cēloni. Tiesa, viņš norāda, ka sūdzības par sāpēm sirdī ne vienmēr liecina par sirds slimībām – dažreiz runa ir par nervu sistēmas bojājumiem.

Šo problēmu pēta arī Latvijā. Kā pastāstīja Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis, klīnikā nonāk pacienti, kuri pārslimojuši pirms 4-6 mēnešiem, un ap pusi no viņiem sūdzas par galvassāpēm, atmiņas traucējumiem, koncentrēšanās grūtībām, izteiktu nogurumu. Pacientu daļai ir autonomās nervu sistēmas traucējumi, bet autonomā nervu sistēma jau atbild par visu iekšējo orgānu darbību.

COVID-19
© Sputnik / Кирилл Каллиников

"Pacientiem bieži vien bija sirdsklauves, mainīgs asinsspiediens, var būt svīšanas problēmas un tādas lietas," Karelis apraksta simptomus.

Pacientus ar hronisku nogurumu pēta arī ārzemēs, pagaidām konkrētu secinājumu nav, bet ir hipotēze, ka koronavīruss pamodina organismā snaudošos citus vīrusus, piemēram, herpes vīrusu, kas savukārt, izraisa citas saslimšanas.

Pacientu stāsti

Brigita dažreiz izjūt paniku un pēkšņas sāpes, viņa izslimoja ar koronavīrusu pagājušā gada novembrī. Līdz tam savos 23 gados viņa vienmēr bijusi veselīga, bet tagad jūtas kā ne savā ķermenī.

"Man uznāk pēkšņas sāpes kaut kādās ķermeņa daļās, un tas nav tāpēc, ka man būtu...  kaut kas sāpētu pēkšņi. Tas ir tādēļ, ka man šie te nervu gali ir kairināti. (..) Neirologs teica, ka šis  kairinājums var būt arī ilgstošs," stāsta par savām sajūtām Brigita.

Madara arī saslimusi ar koronavīrusu 2020. gada novembrī, nesen viņai parādījās ožas halucinācijas.

"Pirms divām nedēļām man parādījās ožas halucinācijas. Es, teiksim, dzeru kafiju, bet jūtu kaut kādu tādu nepatīkamu smaku, kaut kādu tā kā ķīmisku. Var būt kaut ko — es nezinu, pat grūti izskaidrot. Tad vēl pēc kāda britiņa arī garšas halucinācijas. Piemēram, apelsīns man garšo pēc zivīm vai kaut kā tamlīdzīga," stāsta Madara.

Pētnieki no ASV Neiroloģijas akadēmijas izpētījuši 800 veselības aprūpes darbiniekus, kuri pārslimojuši ar koronavīrusu, un secinājuši, ka aptuveni 600 no viņiem slimošanas laikā zaudēja ožu, un pat pēc pieciem mēnešiem pusei no viņiem oža vēl nebija atgriezusies. Šo sindromu dēvē par anosmiju, un tas ir saistīts ar nervu sistēmas bojājumiem, tomēr pētnieki cer, ka ar laiku oža atjaunosies.

Vairāki pārslimojušie pastāstīja žurnālistiem par to, ka turpina izjust bezspēku un nogurumu. Viena paciente, kas pārslimojusi decembrī, pastāstīja, ka viņai sākuši pastiprināti izkrist mati, un situācija neuzlabojās, lai gan viņa dzer vitamīnus, lieto speciālos šampūnus un ievēro ārstu ieteikumus. Otra paciente, Sabīne, ar Covid-19 saslimusi 2020. gada oktobrī, viņa pastāstīja, ka cieš no aizdusas pat pie nelielas slodzes. Sabīne vērsās pie kardiologa, kurš izrakstīja zāles. Tāpat Sabīne novērojusi pastiprinātu matu izkrišanu.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Ušakovs: rīdzinieki drūzmējas rindās pēc apģērba, ignorējot vakcīnu
Dzīvās rindas eksperimenta rezultāti masveida vakcinācijas centros Rīgā
Kāpēc, ja tik un tā var saslimt, izskaidro epidemiologs
Ierobežojumus Latvijā var mazināt jau pēc divām nedēļām: kādus variantus izskata