Ziemeļu flotes karavīri mācību laikā, foto no arhīva

"Jau izmēģināti": ziemeļu teritoriju aizsardzībai Krievija izmantos neparastu bruņojumu

63
(atjaunots 01:15 24.03.2021)
Īpaša pārgājība, šaušanas precizitāte, spējas strādāt tur, kur parasta militārā tehnika vienkārši nespēj izdzīvot – Krievija gatavojas pieņemt bruņojumā artilērijas pašgājējiekārtu "Magnolija".

Lielgabalus saņems arktiskās vienības, kas pilda uzdevumus ekstremālos klimatiskajos apstākļos. Par jauno API un citām unikālām iekārtām aiz Polārā loka portālā RIA Novosti stāsta Nikolajs Protopopovs.

Īpašas prasības

Ziņas par jauno pašgājēju Galējo Ziemeļu rajonos dislocēto vienību vajadzībām parādījās jau 2017. gadā. toreiz Aizsardzības ministrija pastāstīja, ka 120 mm "Magnolia" tiks novietota uz bruņotā divposmu kāpurķēžu transporta šasijas.

Izmēģinājumu paraugi jau apliecinājuši, ka iekārta spēj efektīvi strādāt uz nestabilas grunts, arī pārpurvotā un sniegotā apvidū. Dzinējs teicami strādā arī ļoti zemas temperatūras apstākļos.

Projektu izstrādājuši centra "Burevestnik" speciālisti. Līdztekus API plānots laiks klajā veselu saimi īpaši mobila artilērijas un mīnmetēju bruņojuma uz dažādām šasijām karadarbībai Ziemeļos.

"Magnolia" tehniskās īpašības daļēji atklātas forumā "Armija 2019". Vilcējs – 27 tonnu kāpurķēžu bruņotais visurgājējs ar 800 zirgspēku jaudu DT-10PM "Vityaz" ar kravas nestspēju virs 10 tonnām. Ātrums – līdz 45 km/h, ūdens šķēršļu pārvarēšana – līdz 6 km/h. Nobraukums ar vienu tvertni – apmēram 700 km. Ekipāža – četri cilvēki, turklāt kaujas tilpne izvietota aizmugures sekcijā.

Kombinētais pusautomātiskais vītnes lielgabals apvieno haubices un mīnmetēja funkcijas. Tam ir plaša munīcijas nomenklatūra, piemēram, tas izmanto API "Nona" lādiņus. Tāpat var izmantot vadāmos "Kitolov 2", kas paredzēti viegli bruņotas tehnikas un inženierbūvju likvidācijai. Pateicoties lāzera pusaktīvās paštēmēšanas sistēmai precīza trāpījuma izredzes nekustīgā mērķī bez piešaudes ir lielas.

Munīcija – 80 lādiņi. Lielgabals likvidē mērķus ar šķembu-fugasa lādiņiem vairāk nekā 8 km attālumā, ar vadāmajiem – līdz 10. Šaušanas ātrums – 10 šāvieni minūtē.

Arktikas "Pancir"

"Magnolia" galvenie uzdevumi ir pretinieka pretgaisa aizsardzības un radioelektroniskās cīņas objektu, nocietinājuma būvju, desanta līdzekļu un dzīvā spēka likvidācija.

Tomēr perspektīvā API nebūt nav vienīgais militārās tehnikas paraugs, kas paredzēts Arktikas skarbajiem klimatiskajiem apstākļiem.

Piemēram, PGA vienībām izstrādāta zenītraķešu kompleksa "Pancir" Arktikas versija. Šis ZRLK savas iespējas atklājis vairākos militārajos konfliktos, tomēr ekspluatācijai Galējos Ziemeļos konstrukcijā ieviestas būtiskas izmaiņas.

"Pancir SA" izvietots uz bruņotā vilcēja "Vityaz", tomēr konstruktori atteikušies no zenītautomāta – ekstremāli zemas temperatūras apstākļos šaušanas efektivitāte no tā krītas. Lielgabala vietā pievienotas sešas raķešu palaišanas iekārtas ar darbības rādiusu līdz 20 km.

Vēl viens pretgaisa aizsardzības līdzeklis ar īpašu pārgājības rādītāju ir ZRK "Tor M2DT" kas uzņemts bruņojumā pērnvasar. Šī tehnika var strādāt vairāk nekā -50 grādu salā, pārvietoties pa šķēršļotu apvidu un pārvarēt ūdens šķēršļus. Kompleksa pamatā ir divposmu bruņotais visurgājējs. Pirmajā posmā izvietots ekipāžas modelis, bet starta iekārta – aizmugurē, otrajā modulī.

Taktiski tehniskās īpašības ir tādas pašas, kā parastajam "Tor". Tas likvidē jebkāda tipa gaisa mērķus: lidmašīnas, helikopterus, spārnotās raķetes, vadāmus lādiņus un mazizmēra dronus līdz 16 km attālumā un līdz 12 km augstumā. Munīcija – 16 zenītraķetes, kas startē ar 2,5 sekunžu intervālu. Pie tam "Tor" strādā pēc principa "viena raķete – viens mērķis", tātad tas ir ļoti precīzs.

Karadarbībai uz zemes arktiskās vienības saņems modernizētus tankus T-80BVM un haubices uz bruņutransportieru MT-LB bāzes.

Piegādes līdzekļi

Arktiskā grupējuma karavīri izmanto īpaši sagatavotu tehniku. Piemēram, helikopteri Mi-8AMTŠ-VA. Starp šī "astotnieka" īpatnībām ir eļļas sistēmas un transmisijas agregātu apsilde – dzinēji bez grūtībām iedarbojas pat -60 grādu salā. Lidaparāta kravas kabīnē arī paredzēta apsildīšana.

Arktiskā Mi-8 darbības attālums ar papildu degvielas tvertnēm pārsniedz 1400 km, mašīna var uzturēties gaisā vairāk nekā 7 stundas.

Uz zemes karavīri izmanto labi pazīstamos transporta līdzekļus ar kāpurķēdēm, kuru spiediens uz grunts ir 0,28 kilogrami uz kvadrātcentimetru – mazāk nekā kājāmgājējam.

Ir īpaši visurgājēji ar milzīgām superzema spiediena riepām. Tajos karavīri izlūko apkārtni, iezīmē maršrutus, novērtē ledus slāni, pavada militārās tehnikas kolonnas.

Bez tam karavīri un virsnieki izmanto sniega visurgājējus ar apkurināmu kabīni, ekstremālam salam piemērotas pilna pievada kravas mašīnas "Ural" un "KAMaz", kuterus uz gaisa spilvena. Dažas vienības izmanto pat suņu un briežu pajūgus – senais transports spēj izkļūt cauri tur, kur iestrēgs vislabāk sagatavotais visurgājējs.

Protams, arktiskās vienības saņem arī speciālu ekipējumu. Standarta apģērba komplektu veido aptuveni 20 elementi. Ekipējums ražots no daudzslāņu materiāla, ir ļoti silts un viegls – karavīra kustības tas neapgrūtina.

63
Tagi:
krievu ierocis, Krievija
Pēc temata
"Nopietni iemesli": kāpēc Krievija pārvieto uz Ziemeļiem jaunāko bruņojumu
Apstiprinātas Krievijas tiesības uz jaunām teritorijām Arktikā
Militārais eksperts: PGA kupols virs Arktikas ir svarīgs divu iemeslu dēļ
Patruļas kuģis Strazh ar kuģa un zemūdenes funkcijām, foto no arhīva

Neredzamā patruļa: Krievijā izstrādāts nirstošais kuģis

0
(atjaunots 00:56 17.04.2021)
Krievijas kuģubūves zinātniskais un tehnoloģiskais līmenis ļauj atjautīgi risināt konstruktīvas problēmas.

Patruļas kuģis "Strazh" ar kuģa un zemūdenes funkcijām var pārsteigt dažādu valstu speciālistus. Jaunais kuģis tiks eksportēts ar nosaukumu BOSS (Border and Offshore Submersible Sentry), stāsta militārais analītiķis Aleksandrs Hroļenko.

Jūras tehnikas centrālais konstruktoru birojs "Rubin" iepazīstināja ar iegremdējama patruļu kuģa "Strazh" projektu. Tajā apvienotas zemūdenes un kuģa priekšrocības. Relatīvi zema cena un izmēri, izcilas tehniskās īpašības, tradicionāli augsta drošība, iespēja uzņemt plašu raķešu un torpēdu bruņojuma klāstu (vai zinātniskās iekārtas) padara BOSS pievilcīgu daudzām valstīm ar nelielu militāro budžetu.

KB "Rubin" ir viens no līderiem zemūdeņu projektēšanas jomā pasaulē un vadošais konstruktoru birojs Krievijā zemūdens kuģu būves jomā ar 120 gadu pieredzi zemūdeņu un dažādu aparātu izstrādē (ieskaitot civilo tehniku).

Ārēji BOSS atgādina 613. projekta dīzeļelektrisko zemūdeni – konstruktīvi veiksmīgu aparātu, vienu no masveidīgākajiem un labāk pārdotajiem pasaulē (arī to izstrādājis "Rubin"). Iegremdējamā kuģa tehniskās īpašības ir līdzīgas: garums – 60-70 metri, atbilstoši komplektācijai, tonnāža – apmēram 1000 tonnas, ekipāža – 42 cilvēki. To var aprīkot ar vadāmajām raķetēm, torpēdām, bezpilota lidaparātiem, artilērijas iekārtām un mazizmēra peldlīdzekļiem. Izvēloties ieroču sistēmas, iekārtas un aprīkojumu, KB "Rubin" pievērsās pārbaudītajiem mūsdienu zemūdeņu, kuģu un lidmašīnu sērijveida paraugiem.

Jaunā patruļas "nautili" domājamie mērķi zem ūdens un virs ūdens var būt tehnoloģiski attīstīta pretinieka kara kuģi un krasta objekti, kā arī sliktāk ekipēti pirāti, kontrabandisti, malumednieki. Kuģi iespējams efektīvi izmantot izlūkošanas vai zinātniski pētnieciskām vajadzībām.

NATO galvassāpes

Ja vēlaties izprast jaunā kuģa iespēju un uzdevumu spektru, nāksies paskatīties uz 613. projektu (NATO klasifikācijā – "Whiskey"). Kā līnijšautene vienkāršā un uzticamā zemūdene bija 76 metrus gara, 6,6 m plata, ūdensizspaids – 1347 tonnas, varēja pārvietoties ar ātrumu līdz 18,5 mezgliem līdz 200 m dziļumā.

Maksimālais darbības attālums virs ūdens – 8500 jūdzes (vairāk nekā 15 tūkst. km). Galvenais bruņojums: seši 533 mm torpēdu aparāti (četri priekšdaļā un divi – aizmugurē), pie tam torpēdas bija iespējams aprīkot arī ar kodolšāviņiem (komplekts – 12 torpēdas vai 22 mīnas). Autonoms darbs – 30 diennaktis. Ekipāža – 52 cilvēki.

Korvete Gremjaščij, foto no arhīva
Пресс-служба Минобороны РФ

613. projekts tika izstrādāts kā torpēdu zemūdene, tomēr bija uzbūvētas sešas modificētas zemūdenes ar raķešu bruņojumu – aiz kabīnes starpsienas divos izturīgos konteineros atradās spārnotās raķetes P-5 ar darbības rādiusu aptuveni 300 km (šaušanai virs ūdens, krasta objektu apšaudei).

613. projekta zemūdeņu sērijveida būvē plaši izmantota plūsmas-sekciju metode, automātiskā metināšana un šuvju rentgenogrāfiskā kontrole. Padomju flote saņēma vienu jaunu zemūdeni piecu dienu laikā. Septiņu gadu laikā (1950.-1957.) bija uzbūvētas 215 vidējas tonnāžas dīzeļelektriskās zemūdenes, kas varēja vienlīdz efektīvi palaist torpēdas, veikt izlūkošanu, nomīnēt rajonu, veikt operatīvo un pozīciju dienestu pretinieka dislokācijas rajonos. Par projekta dzīvotspēju liecina fakts, ka 613. projekta zemūdenes kalpoja līdz PSRS norietam, tātad gandrīz 40 gadus (1990. gadā Melnās jūras flotē ierindā bija 18 zemūdenes).

Daudzfunkcionālās 613. projekta zemūdenes tika plaši piegādātas ārvalstīm (apmēram 40 vienības) – Bulgārijas, Kubas, Indonēzijas, Ēģiptes, Sīrijas, KTDR, Polijas jūras kara spēkiem. Ķīnai nodeva tehnisko dokumentāciju, un Šanhajā un Haņkou tika nolaistas ūdenī vairāk nekā 20 zemūdenes.

Protams, jaunais ienirstošais patruļu kuģis mantojis 613. projekta galvenās īpašības – izturību, drošību un efektivitāti. Tomēr BOSS ir izcili tehnoloģisks XXI gadsimta lolojums ar kvalitatīvi jaunu, spēcīgāku bruņojumu, sakaru, navigācijas un hidroakustikas līdzekļiem.

Potenciāls

Klasiskā patrulēšana jūrā nozīmē kuģu un zemūdeņu ilgstošu patrulēšanu noteiktajā rajonā pastāvīgā gatavībā iziet kaujas pozīcijās un sākt triecienu pretinieka kuģiem vai sauszemes objektiem. ir tāds diplomātisks izteiciens - "karoga demonstrācija", taču notiekošā būtību tas nemaina, patruļas kuģis tālu no dzimtajiem krastiem vienmēr pilda kaujas uzdevumu pastāvīgā gatavībā raķešu, artilērijas vai torpēdu triecienam. Tāpēc Krievijas atbilde uz amerikāņu eskadras kuģu parādīšanos pie krastiem Melnajā, Bēringa vai Japāņu jūrā vienmēr ir visnotaļ skarba.

Nesen vēl Krievijas JKF akvatorijas patrulēja sardzes kuģi, NATO jūras spēkos – eskorta eskadras kuģi, fregates, korvetes un piekrastes zonas kuģi. Grūti likt vienlīdzības zīmi starp tradicionālajiem kuģiem un ienirt spējīgo BOSS (tā nolūkiem vajadzēs papildināt militārā pielietojuma taktiku). Jaunā kuģa ekspluatācijas īpatnības ļauj apgalvot, ka KB "Rubin" ir izstrādājis hibrīdzemūdeni.

Zemūdens patruļas ļauj slepus novērot pretinieku, robežpārkāpējus vai kontrabantistus, nodrošināt pēkšņu triecienu vai reaģēt uz draudiem. Dzīlēs vienkāršāk ir attālināties no pretinieka pārspēka, tur nebiedē nekāda vētra. Virsūdens iespējas ir bonuss ekipāžai, kas var reisā elpot svaigu gaisu, nevis reģenerācijas produktu (kā klasiskajās zemūdenēs). Ienirstošajam patruļas kuģim ir daudz plašākas iespējas veikt zinātniskos šelfa pētījumus. Piedevām BOSS var kļūt par relatīvi ne īpaši dārgu mācību "klasi" ekipāžas un krasta infrastruktūras sagatavošanai, ņemot vērā nacionālo zemūdens spēku attīstību un pieredzes paplašināšanu.

0
Tagi:
zemūdenes, Krievijas Jūras kara flote, Krievija
Pēc temata
"Tās nav atrodamas": Krievija būvē jaunus raķešu nesējus
ASV un NATO satrauc Krievijas kara flotes klātbūtne Atlantijā
NATO meklē no radariem pazudušu Krievijas zemūdeni Vidusjūrā
Arktika

"Gaidām tehniku augustā": amerikāņi gatavojas izsēsties Arktikā

20
(atjaunots 15:00 16.04.2021)
ASV cenšas panākt Krievijas Arktikā. Nesen Sauszemes spēki noslēdza līgumu ar koncernu "Oshkosh Defense" sadarbībā ar Singapūras kompāniju "ST Engineering" un "BAE Systems" par militārās tehniskas izstrādi darbam aiz Polārā loka.

Noskaidrojies, ka amerikāņiem vienkarši nav mūsdienīgu tamlīdzīga tipa mašīnu, esošās ir pamatīgi novecojušas. Komandieri cer, ka izdosies izmēģināt jaunumus jau augustā. Kas par tiem zināms? Par to portālā RIA Novosti stāsta Andrejs Kocs.

Uzbūvēt līdz jūnijam

Arktika met nopietnu izaicinājumu jebkurai armijai. Zema temperatūra, ledus torosi, dreifējoši ledāji, nekādas infrastruktūras, apgrūtināta loģistika, ilga polārā nakts – tas viss nopietni apgrūtina liela armijas grupējuma izvēršanu.

Korvete Gremjaščij, foto no arhīva
Пресс-служба Минобороны РФ

Aukstā kara laikos ASV, atšķirībā no PSRS, neveltīja reģionam pienācīgu uzmanību, tāpēc tagad Pentagona rīcībā ir viens vienīgs darbspējīgs ledlauzis "Polar Star". Krievijai – vairāk nekā 40 šī tipa kuģi. Piedevām amerikāņiem Arktikā faktiski nav armijas bāzu.

Trūkst tehnikas sauszemes spēku vajadzībām, kas varētu pārvadāt kravas un kareivjus smagajos polārajos apstākļos. Vienīgie piemērotie vilcēji-visurgājēji ir zviedru divposmu kāpurķēžu Bandvagn 206, pieņemti bruņojumā ar apzīmējumu Small Unit Support Vehicle (SUSV, mazā vienību atbalsta mašīna). Taču pirmās šī tipa mašīnas nonākušas no konveijera pirms 40 gadiem un jau sen neatbilst prasībām.

Armija nolēmusi atjaunot arktiskās tehnikas parku un izsludinājusi konkursu programmas ColdWeather, All-Terrain Vehicle (CATV, auksta klimata visurgājējs) ietvaros. Pentagons gatavs perspektīvā vilcēja izstrādei, būvei un izmēģinājumiem iztērēt 6,6 miljonus dolāru 2021. finanšu gadā un 9,25 miljonus – 110 CATV iegādei.

Vēlāk parku paplašinās līdz 163 visurgājējiem. Prototipus gaida apmēram 14. jūnijā. No augusta līdz decembra beigām – izmēģinājumi Aļaskā. Uzvarētāju izvēlēsies 2022. finanšu gadā.

Četri varianti

Sagaidāmi četri CATV modeļi. Vispārējā pielietojuma visurgājējam jāuzņem vismaz deviņi kareivji, neskaitot vadītāju, kā arī jāizvieto iekārtas un krājumi trim dienām autonoma darba.

Sanitārais variants ar medicīnas iekārtām paredzēts diviem mediķiem, diviem gulošiem un četriem viegli ievainotiem pacientiem. Komandiera mašīna saņems mūsdienīgus sakaru un vadības līdzekļus. Kravas masīna – lielgabarīta militāro iekārtu pārvietošanai lielā attālumā.

"Šīs mašīnas spēs risināt plaša spektra uzdevumus ekstremāli zemas temperatūras apstākļos citai tehnikai nepārvaramā apvidū, - žurnālistiem stāstīja par CATV programmu atbildīgais ASV armijas virsnieks Tims Godets. – Tām bez grūtībām jāpārvietojas pa ledu, jāpārvar ūdens šķēršļi, viegli jāuzbrauc pa nogāzi, jābūt vienkārši apkalpojamām un ekonomiskām no degvielas patēriņa viedokļa."

Konkursa dalībnieki izmanto agrākos izstrādājumus. "Oshkosh" un "ST Engineering" izvēlējās divposmu vilcēju "Bronco 3". To vairāk nekā 20 gadus izmanto britu armija, kas piedalījās karadarbībā Afganistānā.

"Bronco 3" ir pret lodēm paredzētas bruņas, ložmetēja pamatne, V-veida dibens, kas mazina kaitējumu mīnas sprādzienā. Mašīna pārvar ūdens šķēršļus ar 5 km/h ātrumu.

"BAE Systems" piedāvās jaunumu uz divposmu vilcēja "Beowulf" bāzes, kas lielā mērā līdzinās "Bronco 3" un SUSV, tikai tam ir lielāka kravas nestspēja.

Panākt Krieviju

Pirms mēneša publicētajā "Arktiskajā stratēģijā" amerikaņi atklāti stāstīja par vēlmi pabīdīt malā reģionā Maskavu un Pekinu. Pentagonam īpašas raizes sagādā Krievija, kam ir lielākā ledlaužu flote pasaulē, armijas bāzu tīkls ziemeļu platuma grados un plašs tehnikas arsenāls, kas spēj bez pilnveidošanas strādāt ekstremāla sala apstākļos.

Uzvaras parādēs pastāvīgi piedalās Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmu arktiskās modifikācijas: neliela darbības rādiusa zenītraķešu komplekss "Tor-M2DT", zenītraķešu-lielgabala "Pancir-SA" un speciālās sagādes mašīnas.

Gandrīz visa arktiskajam reģionam paredzētā sauszemes tehnika samontēta uz divposmu kāpurķēžu visurgājēju DT-30 "Vityaz" bāzes, ko nebiedē pat bargākais sals (līdz -55 grādiem). Dažas modifikācijas var pārvarēt ūdens šķēršļus – ledus pastāvīgās blīvēšanās apstākļos  Ziemeļpolā šis faktors būtiski palielina mašīnu mobilitāti. Jaunie "Pancir" un "Tor" sedz tālā darbības rādiusa zenītraķešu sistēmu S-400 dislokācijas rajonus, kas tiek izvērsti Arktikā kopš 2015. gada.

Unikāls arsenāls ir arī pirmajai Sauszemes spēku arktiskajai vienībai – 80. atsevišķajai motorizēto strēlnieku brigādei, kas dislocēta Alakurti ciemā Murmanskas apgabalā. Pret salu noturīgie kājnieki apgūst īpašas pārgājības mašīnas, kas pārvietojas uz riteņem ar milzīgām zemspiediena riepām. Tādas mašīnas par šķēršļotu apvidu pārvar, nesamazinot ātrumu. Turklāt 80. brigādes kājniekiem ir pilna pievada kravas mašīnas "Ural" un KAMAZ, adaptētas ekstremālam salam, sniega visurgājēji TTM-1901 "Berkut" ar apkurināmu kabiti, kuteri uz gaisa spilvena. Piedevām – suņu un briežu pajūgi.

Lielā Tēvijas kara gados pajūgiem bija milzīga loma Polārā loka aizsardzībā. Ar tiem piegādāja munīciju un karavīrus. Dzīvnieki izies tur, kur tehnika padosies. Turklāt arktiskās brigādes vajadzībām izstrādā sepciālas tanku, kājnieku mašīnu un helikopteru modifikācijas, piemēram, Mi-8MTŠ-VA ar spēkiekārtas galveno agregātu apsildīšanas sistēmu.

20
Tagi:
agresija, bruņojums, Arktika, Krievija, ASV
Pēc temata
"Šausmīgs stāvoklis": NI salīdzināja ledlaužus ASV un Krievijā
"Iepriekš jau bija pazīmes": kāpēc amerikāņu kājnieki izsēžas Ziemeļos
"Neatstāsim krieviem nekādas izredzes": ASV pārvieto bruņojumu uz Norvēģiju
"Atklāti draudi Krievijai": ko Pentagons steigšus būvē Aļaskā